zamknij

Wiadomości

Budżet obywatelski: co dzieje się ze stanicą i Wiśniowcem?

2019-10-02, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Od ogłoszenia zwycięzców budżetów obywatelskich w 2017 i 2018 roku minęło już sporo czasu. Sprawdzamy, kiedy zwycięskie projekty doczekają się realizacji. Chodzi o rozbudowę stanicy i powstanie centrum sportów olimpijskich na Wiśniowcu.

Reklama

Przypomnijmy, że idea rozbudowy stanicy sięga 2017 roku. Projekt harcerzy z 6. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej wygrał wtedy w budżecie obywatelskim na 2018 rok. Na początku tego roku ruszył przetarg na tę inwestycję >>Nareszcie! Ruszył przetarg na stanicę żeglarską<<

Co dalej ze stanicą? Jak słyszymy w rybnickim magistracie, prace już trwają i będą prowadzone do końca grudnia. - W tym roku powstaje zaplecze techniczne, socjalne i magazynowe oraz droga dojazdowa. A w kolejny roku dalsza część zagospodarowania terenu, co zostało uzgodnione z wnioskodawcami – wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik UM w Rybniku.

Jak dodaje, aktualnie wykonawca zakończył budowę fundamentów, przygotowuje prefabrykaty, z których powstaną obiekty.

- Opóźnienia związane z budową stanicy wzięły się głównie z długotrwałego procesu przygotowawczego, projekt jest projektem obywatelskim i nie jest przygotowany w takiej mierze by można było od razu przystąpić do realizacji. Przygotowanie projektu wykonawczego wraz z kosztorysem a potem wyłonienie wykonawcy inwestycji zajęło, niestety, sporo czasu. Aktualna sytuacja gospodarcza powoduje, że przetargi ogłaszamy kilkukrotnie ponieważ nie zgłaszają się wykonawcy, to wszystko sprawia, że czas ucieka i mamy opóźnienia w stosunku do pierwotnych planów

- zaznacza Agnieszka Skupień.

Co z Wiśniowcem? Przypomnijmy, że projekt na powstanie centrum sportów olimpijskich zwyciężył w 2018 roku.

Rzecznik magistratu w Rybniku tłumaczy, że projekt jest gotowy, trwają uzgodnienia dotyczące przygotowania terenu pod inwestycję.

- Wszystko na to wskazuje, że realizacja inwestycji będzie możliwa w przyszłym roku

- dowiadujemy się.

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 16

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Arteks 2019-10-02
  17:00:25

  13 33

  Czy przy tej okazji wreszcie z Wiśniowca zostanie usunięta "hańba" tego miejsca - parking samochodowy w środku parku?

 • ~Lateks 2019-10-02
  17:27:45

  57 10

  Arteks parking zostanie w końcu gdzieś miłośnicy sportu muszą zostawić samochód. Za to miasto usunie wszystkie dorodne drzewa (" bo to były samosiejki") a posadzą 30 letnie platany po 1000zł szt. w nowoczesnych donicach z specjalnego zardzewiałego materiału dzięki czemu miejsce nabierze nowoczesnego charakteru i zostanie tam przeniesiona ulotność ...

 • ~Arteks 2019-10-02
  18:08:28

  10 34

  @lateks - w sprawie drzew - oby tak nie było i oby te stare przetrwały, a w miejscu parkingu pojawiły się nowe. A co parkingów to jeśli popatrzyłbyś przez pryzmat potrzeby miejsc parkingowych - można by całkowicie wyciąć Wiśniowiec i zrobić tam parking na 1000 aut. Myślisz, że kierowcy by się ucieszyli? Nie. Narzekaliby, że miejsc jest za mało. ;) Na tym właśnie polega motokultystyczny obłęd i dlatego działania w okolicy stadionu powinny być radykalne. Imprezy są przeważnie w soboty i niedziele, a wtedy wiele parkingów jest pustych. Co do za problem przejść się z Brudnioka czy Cmentarnej na stadion? A rybniczanie mogliby na stadion dojechać autobusami miejskimi. Mam znajomych w Poznaniu - kibiców Lecha. Jeżdżą na mecze od lat wyłącznie tramwajami. U nas nie ma pakownych tramwajów ale autobusy też dałyby radę.

 • ~rzyt 2019-10-02
  18:35:31

  21 4

  A skończy się rybnickim kornikiem, który likwiduje drzewa jak leci. Prezydent mechanikiem i sponsorem żużla nie będzie ograniczał wyborcom kibicowania w wygodnych warunkach ;)) Domus pokazał jak to się załatwia i teraz zamiast parku mamy generujący ruch w centrum sklep wielkopowierzchniowy. Wzrost zatrudnienia urzędników generuje potrzebę zdobycia środków, a drzewa nie chcą płacić obecnie. Więc za karę traktujemy je piłą.
  @Arteks byśmy się nie zdziwili z Wiśniowcem. Ten rejon miasta nie ma szczęścia do inwestycji /kotłownia/.

 • ~Lateks 2019-10-03
  07:42:19

  0 0

  Arteks

 • ~Lateks 2019-10-03
  07:49:09

  6 1

  Arteks niestety według planów dużo drzew wytną, szkoda bo młodzież na dzień dzisiejszy potrafi sobie zrobić tor między drzewami, jednak żaden urzędnik się pod tym nie podpisze bo to nie bezpieczne, tak jakby barierki projektowane i montowane wzdłuż ścieżek rowerowych były bezpieczne. Na Rudzkiej to widać jak te barierki chronią półtorej metra trawy rosnącej między rowerzystami a płotami posesji. A parking? cóż tylko naiwny wierzy że ludzie będą jechać zaparkować do centrum by dostać się na stadion. To jest tak jakby ktoś Tobie proponował zostawić samochód przy ul. Prostej jeśli chcesz się dostać do mieszkania. Po za tym wątpię by miasto wykazało się funduszami na propozycje nieujęte w BO.
  Swoją drogą wcale mnie to nie dziwi, mój projekt był zrealizowany fatalnie bez jakiejkolwiek konsultacji ze mną i to nawet że nie został wybrany w głosowaniu.

 • ~Lateks 2019-10-03
  07:51:38

  7 2

  Inna sprawa że za wycięte drzewa teoretycznie UM musi posadzić nowe, a już na dzień dzisiejszy nawet jak liczą żywotniki posadzone na cmentarzu to i tak bilans ciężko im wychodzi... Czyżby zamiast ataku platanów był teraz atak żywotników ?

 • ~myshorek1 2019-10-03
  13:41:37

  11 0

  A dlaczego w przypadku stanicy, nikt się nie chwali tym, że z projektu, który widzicie na zdjęciach zostało zaledwie 40 %, bo wnioskodawca został zmuszony do zmiany projektu ? Proszę drogi UM nie chwalić się, bo nie ma czym. Aktualne prace na stanicy obejmują jedynie część socjalną. Co z resztą, tego nie wie nikt. Budżet obywatelski to jest kpina a nie pomoc.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy z grobu radzieckich żołnierzy (na cmentarzu komunalnym) powinna zniknąć czerwona gwiazda?
Oddanych głosów: 2682