zamknij

Wiadomości

Budżet obywatelski: klub sportowy głosował za dzieci? Sprawa jest w prokuraturze

2021-10-25, Autor: bf

Urząd Miasta w Rybniku otrzymał niepokojącą wiadomość dotyczącą jednego z klubów sportowych w Rybniku. Wg informatora miał on głosować za młodych sportowców, bez wiedzy rodziców. Sprawa została przekazana prokuraturze.

Reklama

Rodzice nie mogli zagłosować na inne projekty

Jeszcze nie tak dawno pisaliśmy o aferze w rybnickim „Ekonomiku” i nakłanianiem uczniów do głosowania w budżecie obywatelskim w zamian za nagrody »Szkoła w Rybniku korumpuje uczniów? Za zdobyte głosy będą nagrody i dzień bez lekcji«

Dzisiaj mamy kolejną bulwersującą sprawę w tym temacie. Padło bowiem podejrzenie o niedopuszczalnych praktykach ze strony klubu sportowego. Jeden z aktywnych rybniczan zwrócił uwagę, że klub głosował na wybrany projekt budżetu obywatelskiego. Rzecz w tym, że robił to głosami dzieci i bez wiedzy ich rodziców. Mówimy więc tu o nielegalnym wykorzystaniu danych osobowych.

Informację w tej sprawie otrzymał rybnicki magistrat.

Co do zasady, kiedy prezydent otrzymuje powiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu, ma obowiązek zawiadomić odpowiednie organy – wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik UM w Rybniku.

Tak jest w tym przypadku. Malwina Pawela-Szendzielorz, Zastępca Prokuratora Rejonowego w Rybniku potwierdza, że otrzymała e-maila z magistratu „w celu służbowego wykorzystania”.

Jeden z mieszkańców zaangażowanych społecznie napisał maila odnośnie wątpliwości co do głosowania w budżecie obywatelskim. Klub sportowy miał oddać głosy za zawodników. W efekcie tego część rodziców nie mogła zagłosować na inne projekty – mówi Malwina Pawela-Szendzielorz.

Prokuratura zamierza przesłuchać zgłaszającego.

Chodzi tu o kwestię wykorzystania danych osobowych. Znajdujemy się na etapie sprawdzania zawiadomienia – wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Już po głosowaniu. Kiedy poznamy wyniki?

Głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego już się zakończyło. Jak informuje nas Agnieszka Skupień, wyniki powinniśmy poznać do końca tego tygodnia. Oczywiście od razu Was o tym poinformujemy. Od UM oczekujemy też podania do wiadomości, ile w głosowaniu pojawiło się „fake głosów”, czyli takich, które zostały wysłane niezgodnie z zasadami.

Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu pisaliśmy o wątpliwym systemie weryfikacji głosów, który aż zachęca do nadużyć. Rzecznik magistratu tłumaczyła, że posiada on pewne zabezpieczenia, ale nie wyjaśniła dokładnie, jaka jest zasada ich działania.

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 29

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~Fischer 2021-10-25
  13:34:02

  36 1

  Chyba wiemy o jaki klub chodzi ;). W języku dyplomacji nazywane jest to zasadą retorsji. Rybnik = kraj w pigułce!

 • ~kred 2021-10-25
  13:36:55

  50 8

  W szkołach było to zrobione perfidniej - w SP35 nauczycielka informatyki stała nad uczniami i pilnowała żeby dokonały 'odpowiedniego' wyboru. Brawo za dobry przykład działania demokracji w tym kraju.

 • ~Fischer 2021-10-25
  13:48:50

  56 0

  To chyba ostatnia edycja Budżetu Obywatelskiego. Nie dorośliśmy do takich rozwiązań. Smutne.

 • ~Veritas 2021-10-25
  13:49:51

  29 7

  Gdyby były jasne i konkretne zasady, to nie byłoby tych afer!
  Teraz znowu o nas się mówi w kraju, niestety negatywnie.

 • ~Lokalny 2021-10-25
  13:59:59

  52 9

  Miasto nie potrafi porządnie nawet prostego głosowania zorganizować. Weryfikacja głosu za pomocą SMS lub e-mail i nie byłoby takich problemów. Inne miasta jakoś sobie z tym poradziły, ale u nas jak zwykle „nie da się”. Kto za to odpowiada, czy znów nie ma winnych?

 • ~internauta 2021-10-25
  14:15:44

  30 12

  Cena tony zwykłego węgla miesiąc temu 720zł dziś 25 październik 1400zł halo co do k, się tu dzieje czy wy to widzicie

 • ~Franz Kawka 2021-10-25
  14:43:40

  32 12

  Spełniło się wielkie marzenie pierwszego sekretarza pis będzie teraz siedział i centralnie rozdzielał pieniądze. Jest to w 100% powrót do socjalistycznej przeszłości.

 • ~Franek 7 2021-10-25
  15:45:59

  14 10

  Zgaduję, że chodzi o najstarszy klub judo z Rybnika i jego prezesa ( Ochódzkiego ),który rządzi niepodzielnie od wielu, wielu lat. . Stawiam dolary przeciw orzechom…

 • ~Franek 7 2021-10-25
  15:52:39

  18 20

  Kolego Kred pewnie wzięli przykład ze sztabu wyborczego Andrzeja Dudy i w tym stylu było to głosowanie. To znaczy na Podkarpaciu w Domach Pomocy Społecznej Duda uzyskał 100% poparcia wśród pensjonariuszy. Tak samo pilnowano żeby oddali jedynie słuszny i właściwy głos. Nawet ci z demencją, którzy nie wiedzieli co się wokół nich dzieje zagłosowali na Dudę.

 • ~Arteks 2021-10-25
  16:35:52

  30 15

  Działacze sportowi nie widzą żadnych innych potrzeb w mieście poza ich pasją... No ale żeby wchodzić na drogę fałszerstwa? To już przesada.

 • ~Abisall 2021-10-25
  16:53:25

  14 0

  @~Fischer

  Budżet Obywatelski jest obowiązkowy w miastach na prawach powiatu

 • ~ 2021-10-25
  17:30:43

  12 12

  I za to podziwiam Szwajcarów,że oni decydują o 100%budżetów samorządów,a nie tak jak w EUkołchozie ochłapami 1,5% by gawiedź miała ILUZJĘ że o czymkolwiek decyduje.hej:-)

 • ~Fischer 2021-10-25
  17:55:52

  8 1

  ~Abisall wiem o tym. W moim wpisie zabrakło precyzji. Miałem na myśli dobijanie społecznego zaangażowania. W niektórych dzielnicach mieszkańcy angażowali się w sprawy ważne dla ich lokalnej społeczności. "Nowi" mieszkańcy integrowali się z tymi "starymi". W przyszłym roku wiele osób już się nie zaangażuje. Pieniądze będą wydane, coś powstanie tylko obawiam się, że nie będzie takiego "uzysku społecznego i siły rażenia". Kto chce zostać twarzą "korupcji" w przyszłym roku lub tłumaczyć się prokuratorowi?

 • ~tf2 2021-10-25
  17:56:14

  13 11

  @Franek 7, sugerujesz że służby więzienne zagłosowały w całej Polsce za najwierniejszy elektorat KO - wszelkiej maści bandytów i złodziei?

 • ~ 2021-10-25
  18:06:10

  9 11

  Panie tf2,drobna korekta,NIE służby więzienne głosują od kilkudziesieciu lat w ok.98%za PO,ale ich pensjonariusze.
  Pozdrawiam,bo z każdym pana wpisem myślę że logika i pamięć nie została całkiem już POgrzebana hej:-)

 • ~Franek 7 2021-10-26
  07:08:32

  10 3

  Akurat w Zakładach Karnych w ostatnich wyborach prezydenckich większość uzyskała Duda- znowu wodę z mózgu robią trole z PiSu. Ale jak głosowali pensjonariusze DPSów to wiadomo. Przywozili ich do komisji wyborczych i każdy miał w ręku kartkę gdzie zapisane było na kogo głosować. Oczywiście Ziobro zadbał żeby sprawę umorzono. Nie po to przejął i zgwałcił prokuraturę żeby teraz nie moc wpływać co ma być umorzone…

 • ~Franek 7 2021-10-26
  07:11:59

  10 3

  Ale j się zgadzam z kolegami trolami z PiSu, że to dobrze, że takie No. wybory na Dudę fałszowano i też się zgadzam z nimi, że


  Rybnik nie dostał pieniędzy na dokończenie drogi,
  Rydzyk nie chce ujawnić na co wydaje publiczne pieniądze ( 300 mln),
  Polska nie dostanie funduszy z UE przez politykę PiS,
  Drożyzna w sklepach,
  Prąd, gaz i paliwo ostro w górę,
  PiS skłócił nas ze wszystkimi sąsiadami,
  Pieniądze podatników są rozkradane i marnotrawione ( elektrownia w Ostrołęce, fundusz sprawiedliwości itp),
  Prokuratura namawia świadków do złożenia fałszywych zeznań na Banasia,
  Rząd wywozi dzieci emigrantów do lasu w czasie przymrozków,
  Policja bije ludzi na pokojowych demonstracjach,
  Płacimy kary za Turów ( już kilkadziesiąt milionów euro strat) bo rząd nie potrafi się dogadać z sąsiadem w tak banalnej sprawie,
  Odsuwa się sędziów od orzekania bo wyroki nie podobają się Ziobrze, a sprawy w sądach trwają trzy razy dłużej niż 5 lat temu,
  Służba zdrowia w agonii i ledwo zipie,
  Nie zbudowano nawet kilometra autostrady,
  itd itp,
  Brawo, tak trzymać. Rząd z narodem- naród z rządem.

 • ~Franek 7 2021-10-26
  07:16:57

  9 4

  A tak dla przypomnienia tego fenomenu wyborczego Andrzeja- kelnera Kaczyńskiego:

  Skargi wpływające do RPO wskazują na nieprawidłowości podczas wyborów prezydenckich w obwodach głosowania w Domach Pomocy Społecznej
  Miało dochodzić do oddawania głosów za mieszkańców DPS-ów; w efekcie w wielu placówkach urzędujący prezydent miał otrzymać 100 proc. głosów.
  W piśmie wskazano, że z danych dostępnych na stronie PKW wynika, iż w kilkudziesięciu z obwodów głosowania zlokalizowanych w DPS-ach nie oddano ani jednego głosu na jednego z dwóch kandydatów. Pisały o tym także media.

  Do Federacji napływały pośrednie i niepokojące sygnały oraz relacje części osób zatrudnionych w DPS-ach co do możliwych naruszeń czynnego prawa wyborczego.

  Na głosowanie mieszkańcy byli prowadzeni przez opiekuna, który „pomagał” oddawać głos. Mieszkańcy relacjonowali później opiekunom, że inny opiekun zakreślał za nich na karcie do głosowania. Personel DPS-ów szczególnie niepokoiła sytuacja, gdy na głosowanie był prowadzony np. mieszkaniec niewidomy lub niesamodzielny w zakresie zdolności do podejmowania decyzji.

  Według Federacji tegoroczne wybory miały w DPS-ach charakter wyjątkowo hermetyczny (stan epidemii), co nie sprzyjało ich transparentności - wobec ograniczonej możliwości udziału mężów zaufania.

  Adam Bodnar poprosił przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestra Marciniaka o opinię o potencjalnych nieprawidłowościach w obwodach głosowania utworzonych w DPS-ach.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2550