zamknij

Wiadomości

Budżet obywatelski: województwo da 10 mln złotych

2020-03-03, Autor: bf

Już wkrótce, bo od 9 marca będzie można zgłaszać propozycje zadań w II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Przypominamy jego główne założenia.

Reklama

To już II edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Każdy mieszkaniec województwa może zgłosić pomysł na realizację zadania, które wpłynie na rozwój naszego regionu. W drugiej edycji budżetu obywatelskiego do dyspozycji mieszkańców jest 10 milionów złotych.

Urząd Marszałkowski w Katowicach przypomina główne zasady MBO:

- zgłaszamy projekty zadań o charakterze wojewódzkim, m.in. z zakresu: zdrowia, kultury, edukacji, turystyki, sportu, ekologii, transportu;
- dostępne środki są podzielone na pule: wojewódzką i podregionalne. W drugiej edycji jest to 2 500 000 zł na zadania wojewódzkie oraz 7 500 000 na zadania podregionalne;
- minimalna wartość zadania wojewódzkiego to 100 000 zł, maksymalna to 50% środków w puli;
- minimalna wartość zadania podregionalnego to 50 000 zł, maksymalna to 50% środków w puli;
- zadania o charakterze inwestycyjnym i/lub infrastrukturalnym mogą być realizowane wyłącznie na mieniu Województwa Śląskiego;
- głosować będziemy elektronicznie na stronie, bo.slaskie.pl;
- do realizacji będą przeznaczone te projekty, które uzyskają największą liczbę głosów, do momentu wyczerpania środków finansowych przeznaczonych w danej puli;
- realizacja wybranych projektów zadań nastąpi w 2021 roku.

Przypomnijmy, że w poprzedniej edycji dowiedzieliśmy się, że w 2020 zostanie zrealizowany projekt z Rybnika. Mowa tu o „Rybnickim Opatrunku Społecznym”. Więcej możecie dowiedzieć się >>Znamy wyniki Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego<<

Jednocześnie informujemy, że Sejmik Województwa Śląskiego przyjął zmiany w Regulaminie Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego.

- Wprowadzone modyfikacje zapisów wynikały z doświadczeń we wdrażaniu I edycji oraz z przeprowadzonych konsultacji społecznych. Zmiany w regulaminie miały na celu przede wszystkim usprawnienie procedury naboru i weryfikacji zgłoszonych zadań, natomiast najważniejsze zasady MBO pozostały bez zmian (dotyczące m.in. puli środków, podziału na podregiony, mechanizmu zgłaszania i wyboru zadań) – dowiadujemy się.
Na jakie zmiany w regulaminie należy zwrócić uwagę chcąc zgłosić projekt w tegorocznej edycji MBO?

1. Wypełniając wniosek trzeba będzie wskazać charakter zgłaszanego zadania w budżecie obywatelskim (tj. charakter edukacyjny, ekologiczny, kulturalny, prospołeczny, prozdrowotny, sportowy, turystyczny lub inny – mieszczący się w granicach zadań własnych Województwa).

2. W przypadku zadań inwestycyjnych/infrastrukturalnych obligatoryjnie należy załączyć do wniosku oprócz listy poparcia również zgodę władającego obiektem/terenem na realizację zadania.

3. W przypadku zadań „miękkich”, w których wskazano konkretną lokalizację zadania, Zgłaszający również będzie zobowiązany do uzyskania zgody władającego danym obiektem/terenem na jego realizację oraz dołączenia jej do wniosku.

Ponadto w regulaminie wskazano katalog zadań, które zostały wyłączone z możliwości realizacji w ramach MBO, tj. zgłaszane zadania nie będą mogły dotyczyć:

- wykonania wyłącznie dokumentacji projektowej
- wykonania
 jednego z etapów realizacji zadania, które w kolejnych latach będzie wymagało wykonania dalszych etapów
- organizacji
 kolejnej edycji wydarzenia cyklicznego
- realizacji
 zadań stanowiących zadania własne gminy lub wykonywanych na majątku gminy
- działań
 sprzecznych ze strategiami lub programami Województwa
- działań
 uznawanych powszechnie za społecznie naganne lub obraźliwe

Wyjaśniono, na czym polega mechanizm budżetu obywatelskiego oraz wskazano, że zadania będą realizowane przez Samorząd Województwa (należy pamiętać, że budżet obywatelski nie stanowi systemu dotacyjnego a wnioskodawca nie jest równoznaczny z realizatorem zadania).

Z treścią uchwały Sejmiku można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~karolVTEC 2020-03-03
  13:04:30

  18 5

  Nie "województwo DA", tylko my wszyscy damy, tzn. to, co zostanie nam zabrane z każdej wypłaty, z każdej transakcji w sklepie, z każdego dania w restauracji itp itd. To są nasze, ciężko wypracowane pieniądze, które, chcąc nie chcąc, poszły do budżetu państwa i są w ten czy inny sposób rozdystrybuowane. Naprawmy pojęcia, bo państwo/województwo nie ma żadnych własnych pieniędzy, które spadają im z kosmosu.

 • ~Jan R. 2020-03-03
  13:58:25

  14 10

  W Polsce nie ma społeczeństwa obywatelskiego więc po co ten budżet obywatelski? Polska posiada natomiast niezorientowane społeczeństwo roszczeniowe, które zawsze sprowadzi na nas inflację. Vide pisokomuna.

 • ~Trop leminga 2020-03-03
  14:11:55

  15 14

  do Jasia R - masz rację. Opozycja Totalna musi jak najszybciej odebrać władzę PISowcom. Kiedy PO, Nowoczesna, SLD, PSL i Wiosna odzyskają władzę trzeba jak najszybciej: 1) Zlikwidować 500+ z którego korzysta patologia i biedota. 2) Przywrócić wiek emerytalny 67 lat a nawet podnieść do 70 lat. 3) Przywrócić niesłusznie zabrane emerytury funkcjonariuszom SB - zapracowali na nie. 4) Wprowadzić małżeństwa homoseksualne i adopcje przez nie dzieci - koniec z dyskryminacją. Dzieci z rodzin homofobicznych należy oddawać pod opiekę postępowych par homoseksualnych, żeby wyrosły na porządnych ludzi. 5) Przyjąć 70 tysięcy uchodźców, na których zgodziła się premier Kopacz. Jeżeli Unia będzie chciała żebyśmy przyjęli więcej, należy się zgodzić. 6) Zakończyć konflikt z Unią i Niemcami. Nie może być tak żeby Polska sprzeciwiała się postanowieniom Brukseli i Berlina. Niemcy najlepiej zadbają o nasze interesy. 7) Zlikwidować tą bezsensowną komisje Jakiego, która gnębi ludzi i prześladuje Panią Prezydent Warszawy. 8) Przywrócić wolność sądów. Sędziowie nie mogą odpowiadać za swoje wyroki, są przecież niezawiśli. 9) Zlikwidować IPN. Jak wyglądała nasza historia powiedzą nam Niemcy, Żydzi, Ukraińcy i Rosjanie. Oni wiedzą najlepiej, nie ma sensu kłócić się z nimi o jakieś stare bzdury. 10) Zlikwidować CBA, i innych tajniaków, którzy czepiają się o jakieś bzdety z VATem. Za PO i PSL nikomu to jakoś nie przeszkadzało. 11) Wszystkie kościoły zamienimy na ośrodki propagowania ideologii LGTBQ+. Zakażemy pielgrzymek, na które chodzi wyłącznie Ciemnogród a zamiast tego będziemy dotować Tęczowe Parady Równości w każdym mieście i wsi. 12) Zlikwidujemy płacę minimalną. Skończą się te brednie Kaczora o 3000 czy 4000 tysiącach pensji dla plebsu. Robole mają zarabiać tyle ile zgodzi się zapłacić pracodawca. 13) Przywrócimy handlowe niedziele, a sklepy będą otwarte także we wszystkie święta. My nie obchodzimy żadnego durnego bożego narodzenia ani dnia niepodległości. To nie nasze święta, więc mamy prawo w te dni robić zakupy. Jestem pewna, że kiedy totalna opozycja przejmie władze bardzo szybko wprowadzi to wszystko w życie.

 • ~frbro 2020-03-03
  14:32:27

  4 10

  @Trop leminga, świetne postulaty. Głosowałbym na Ciebie gdybyś z takimi startował w wyborach.

 • ~rosthost1 2020-03-03
  14:54:18

  8 11

  jak Borys Budka był wojewodą to nie dał ani 1 złotówki. Teraz jak jest szefem PO to wiadomo że kasy nie będzie na Śląsku i wcałej Polsce.

 • ~rosthost1 2020-03-03
  14:55:31

  5 9

  ~Jan R. - Polska posiada natomiast niezorientowane społeczeństwo roszczeniowe, które zawsze sprowadzi na nas inflację. Vide pisokomuna."
  Panie Janie - To Niemcy ze swoim socjalem pobili nawet Stalina?

 • ~Jan R. 2020-03-03
  15:19:45

  9 7

  Do Trop leminga - trop se pisoleminga trop. Do rosthost1 niemieckiej gospodarce nie zaszkodziłoby nawet to gdyby czterokrotnie zwiększyli socjal, polską może wykończyć nawet 500+, przerabialiśmy komunę a teraz, o zgrozo! Przyszła nam pisokomuna. Najlepiej dać 5000 zł netto miesięcznie każdemu kto ukończył 18 lat.

 • ~Piotr Czaja 2020-03-03
  19:40:24

  8 2

  Wnioskuję przeznaczyć pieniądze na zażabienie wybudowanego dla nich stawu.

 • ~Jan R. 2020-03-04
  08:00:59

  4 3

  Piotr Czaja, powiedziałbym nie stawu ale kałuży.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 600