zamknij

Biznes

Branża budowlana w Rybniku ma się dobrze. Deweloperzy budują na potęgę

2018-03-21, Autor: 

W ostatnich tygodniach analizowaliśmy dla Was jakie miejsca w Rybniku są najbardziej pożądane pod budowę dla prywatnych inwestorów i deweloperów. Teraz - na Wasze życzenie - sprawdziliśmy jakie nieruchomości na rynku pierwotnym cieszą się największym zainteresowaniem. Przedstawiamy również wizualizacje kilkunastu inwestycji deweloperskich w Rybniku.

Reklama

Zdaniem Aleksandry Szymury – szefowej biura Idea Nieruchomości, w Rybniku z roku na rok rośnie ilość inwestycji deweloperskich, ale i ich jakość. - Domy i mieszkania wykonywane są w coraz lepszej technologii. A przede poprawiła się ich estetyka i funkcjonalność. Deweloperzy ze szczególną dbałością dobierają materiały wykończeniowe na klatkach schodowych, dbają o zagospodarowanie terenu wokół inwestycji. Dziś place zabaw i zagospodarowanie zielenią terenów wokół budynków to już standard – zwraca uwagę Aleksandra Szymura.

Co ciekawe, inwestorami większości przedsięwzięć deweloperskich w Rybniku są lokalne, niejednokrotnie rodzinne firmy. Póki co jedynym inwestorem z zewnątrz działającym na rynku rybnickim jest Kwartał Domus Sp. z o.o.

Deweloperzy w Rybniku budują na potęgę, bo rośnie popyt na mieszkania. Między innymi za sprawą programu rządowego „Mieszkanie dla Młodych”, w ramach którego dopłaty do mieszkań praktycznie już się kończą.

Nic nie wskazuje jednak nie wskazuje na to, by tempo inwestycji w Rybniku w najbliższej przyszłości zmalało. - Na dobrą passę rybnickiego rynku deweloperskiego ma wpływ dobra sytuacja na rynku pracy oraz realizacja drogi Racibórz – Pszczyna, która znacznie poprawi lokalną infrastrukturę. Z rozmów z klientami wynika również, że nie bez znaczenia dla nich jest aktywność władz samorządowych w celu poprawienia jakości życia mieszkańców. Na przykład, choć jakość powietrza w Rybniku jest nadal zła, to potencjalni inwestorzy wierzą, że wkrótce sytuacja ulegnie poprawie – mówi Aleksandra Szymura.

Zdaniem ekspertki, na popyt w branży budowlanej wpływa też fakt, że zakup swojego wymarzonego "M" to wciąż bardzo dobra forma lokowania pieniędzy. Stopa zwrotu inwestycji w nieruchomość nadal jest znacząco wyższa niż zysk z długoterminowej lokaty bankowej. - Dlatego też tak dużym zainteresowaniem cieszą małe mieszkania z maksymalną ilością sypialni – mówi.

Cena metra kwadratowego mieszkania na terenie Rybnika waha się w przedziale od 3000zł do 4500 m2. Cena uzależniona jest od wielu czynników min. od aktualnej sytuacji tj. popytu na rynku pierwotnym, standardu wykończenia tzw. stanu deweloperskiego, lokalizacji lub powierzchni mieszkania. - Tendencja „im wyżej, tym drożej” powoli wkracza do naszej deweloperskiej rzeczywistości, szczególnie w budynkach wyposażonych w windę. W mieszkaniach położonych na ostatniej kondygnacji, klienci doceniają lepsze nasłonecznienie, większą prywatność rozumianą jako brak sąsiadów zaglądających w okna, a także mniejszy hałas. Wyjątkiem od reguły są także, mieszkania usytuowane na parterze do których przylega część terenu tzw. ogródki – tłumaczy Aleksandra Szymura.

Dodajmy, że w skali subregionu ceny nowych mieszkań w Rybniku są nieco wyższe niż w miastach ościennych. Średnia kwota za metr kwadratowy w naszym mieście to 3 950 zł, w Żorach zaś 3600 zł, a w Jastrzębiu 3500 zł. W Rybniku jest za to znacznie taniej niż w Gliwicach i Katowicach, gdzie średnie ceny mieszkań na rynku pierwotnym to odpowiednio 4600 i 4700 zł.

Oceń publikację: + 1 + 24 - 1 - 18

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~Lateks 2018-03-21
  21:18:55

  30 6

  To zrozumiałe że cena wysoka bo deweloper musi zarobić. Tylko szkoda że jakość nie jest adekwatna do ceny. I nie bez znaczenia jest ryzyko związane z tym że deweloper to sp. z o.o. w razie upadłości kupujący może zostać bez pieniędzy i bez mieszkania. Natomiast zupełnie bym się z tym nie zgodził że popyt rośnie i będzie rósł. Co roku ubywa mieszkańców Rybnika. Liczba domów i mieszkań rośnie. Póki co nikt nie zapowiada że rozpocznie się likwidacja blokowisk więc nie sądzę aby była coraz większa potrzeba na kupno mieszkania. A inwestowanie w nieruchomości z pewnością nie będzie dobrą inwestycją w przyszłych latach. Chyba że w grunty...

 • ~ufo23 2018-03-21
  21:56:55

  41 9

  Zawilgocone bunkry obowiązkowo w nazwie "luksusowe", czy też bardziej obowiązkowe hasło "apartamenty", budowane wbrew jakiejkolwiek sztuce budowlanej, smarowne w PINBie jak się da, z jednym miejscem parkingowym dla całej rodziny. Polska Deweloperka, polecam.

 • ~Arteks 2018-03-21
  22:18:31

  23 48

  Każda inwestycja deweloperska z budynkami wielorodzinnymi będzie korzystniejsza dla naszego miasta zarówno jeśli chodzi o kwestie ekologiczne jak i estetyczne. Przeważnie specjalnie zaprojektowane budynki są dużo ciekawsze architektonicznie i wizualnie od katalogowej jednorodzinnej tandety w której nieodłącznym atrybutem jest kopcący komin. Inwestycje deweloperskie mają też przeważnie nowoczesne kolory elewacji, dachu, nie są poodgradzane jakimiś betonowymi płotami. Robią ogólnie lepsze wrażenie niż pojedyncze domy stawiane na zasadzie - raz 5 metrów od drogi, innym razem 10... Potem jak się patrzy na taką panoramę jakieś w miarę nowej dzielnicy jak np. Zamysłów to wygląda to trochę tak jakby domy spadły z kosmosu w przypadkowe miejsca jak meteoryty... Inne niepokojące zjawisko to niektóre inwestycje deweloperskie powstają w miejscach gdzie trudno o jakąś "cywilizację". Np. niedawno widziałem parę budynków wybudowanych na Gruntowej - ulicy która będzie wkrótce przecięta obwodnicą. W okolicy nie ma ani szkoły, ani przedszkola, ani kościoła, ani sklepu. Do przystanku daleko... Ludzie skazują się tylko na auta, a przez to, że takich inwestycji przybywa - a to ma swoje konsekwencje w większej ilości aut na drogach, zanieczyszczeniu, hałasie itd. Liczę, że pojawi się więcej inwestycji deweloperskich bliżej centrum gdzie posiadanie auta nie jest konieczne. Życzyłbym sobie więcej takich nowoczesnych apartamentowców jak ten wybudowany za Plazą przez Awiminwest. To jest XXI wiek. B :)

 • ~ 2018-03-22
  08:11:54

  16 8

  Naturalne prawo popytu i podaży rynku. Deweloper buduje bo klient chce kupić. Gdyby deweloper nie miał komu sprzedać to by nie budował. W Rybniku są mieszkańcy którzy potrzebują mieszkań.

 • ~czarny_mis 2018-03-22
  08:27:57

  33 7

  Dlaczego w nowych domach pozwala się montować kopciuchy? Wystarczy jeden zapis w rozporządzeniu, żeby gminy mogły w swoich planach zagospodarowania nie dopuszczać do takich sytuacji: dom za 300k a piec z castoramy, bo tak taniej i jakoś przeczekam do 2025.

 • ~ 2018-03-27
  14:03:03

  18 2

  Trochę jeździłem po budowach tych kurników i wiem co nieco o ich jakości. Płacicie 350 tys zł za bliźniaka 100m2 w stanie deweloperskim na dodatek wykończonym po kosztach. Najtańsze okna, najtańsze drzwi, najtańsze piece, odpadające tynki, ściany nie trzymające kątów prostych. Wszystko do wykończenia (plus 100 tys zł). Ludzie gdzie wy macie oczy? Ja rozumiem wygoda, nie każdy ma czas pilnować, ale w cenie 450 tys zł to macie działkę 15 ar z domem 150m2 wykończonym w znacznie wyższym standardzie i brak sąsiada za ścianą a jak pomyślicie, zepniecie pośladki, zakasacie trochę rękawy to zostanie wam na niewielki samochód z salonu pokroju Skody Citigo.

 • ~batman13 2018-03-30
  20:13:12

  7 1

  Lateks a Ty słyszałeś o "likwidacji blokowisk"? Że niby osiedla mieszkań w bloku są takie złe czy jak? Bo nie rozumiem.

 • ~batman13 2018-03-30
  20:21:13

  12 1

  Znawca - zobacz jak sie sprzedały mieszkania przy Kauflandzie. Tam jest raptem kilka kupionych lokali. Mam znajomych co kupili mieszkanie właśnie w hucznie zwanym apartamentowcu. Jakość tych mieszkań które widziałem jest tragiczna a metraż taki że nie ma miejsca na podstawowe wyposażenie lokalu.

 • ~Lateks 2018-04-04
  18:20:26

  3 3

  ~batman13 chodzi o to że wielka płyta była zaprojektowana na 40-lat.
  Gdyby dziś ktoś stwierdził że jakieś osiedle musi być przebudowane to wątpię by właściciele tych mieszkań byliby zainteresowani udziałem w kosztach i pewnie by szukali nowych mieszkań. Na dzień dzisiejszy nikt nie robi badań konstrukcyjnych tych blokowisk.

 • ~batman13 2018-04-05
  12:44:33

  4 4

  Badania konstrukcyjne "tych blokowisk" były w Polsce przdeprowadzane już wielokrotnie. Mieszkańcy "tych blokowisk" mają udział w remontach obiektów - wspólnoty mieszkaniowe biorą na takie przedsięwzięcia kredyty. Jak te budynki były przewidziane na 40 lat użytkowania to co ciekawe na ile zakładano czas użytkowania XIX wiecznych kamienic lub tych super nowoczesnych apartamentów?wiadomosci/artykul/wielkie-badanie-wielkiej-plyty-jesli-te,131,0,2030467.html

 • ~fandango1972 2018-04-05
  18:26:03

  10 3

  Arteks, jak kupisz albo wybudujesz dom w dzielnicy takiej jak Zamysłów, to się wypowiadaj na takie tematy, bo z perspektywy bloku, naprawdę nie wypada. A propos jakości jest tak jak pisze Onyx01. Firmy budowlane (kolejne niepotrzebne zapożyczenie z angielskiego: deweloperzy) budują, żeby sprzedawać mieszkania i zarabiać...

 • ~fandango1972 2018-04-05
  18:30:59

  5 0

  i powodzenia bez auta.

 • ~kurier 2018-04-05
  18:44:27

  9 5

  Kolego lateks ale to nie bloki tylko domy jednorodzinne w okolicy kopalń pękają i są spinane klamrami. To domy przyczyniają się do smogu a nie bloki. To w przypadku domów koszt dostarczania energii, wody czy odprawadzania ścieków jest droższe niż w przypadku bloków. Po co ludziom domy skoro potem mówią, że nie stać ich na opał?

 • ~Filip Trybeusz 2018-04-08
  18:44:32

  0 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1734