zamknij

Wiadomości

A jednak! Rząd deklaruje wsparcie dla Rybnika w walce ze smogiem

2018-03-06, Autor: bf

Zwrot akcji w sprawie rządowej pomocy w walce ze smogiem. Prezydent Piotr Kuczera usłyszał wczoraj w Warszawie deklarację od wiceministra Piotra Woźnego. Rybnik i pozostałe pominięte miasta otrzymają wsparcie. Na czym ma ono polegać?

Przypomnijmy, premier Mateusz Morawiecki oraz wiceminister przedsiębiorczości i technologii Piotry Woźny ogłosili dwa tygodnie temu założenia rządowego programu termomodernizacji. Rząd chce wydać na ten cel 750 mln złotych. Problem w tym, że rządowym wsparciem zostały objęte tylko 22 miasta poniżej 100. tys. mieszkańców. Czyli żadne ze śląskich miast, które przodują na liście najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce – w tym Rybnik. >>Rząd dofinansuje walkę ze smogiem. Duże śląskie miasta pominięte!<<

Reklama

Wiadomość o braku obecności Rybnika w rządowym programie termomodernizacji wywołała w naszym mieście burzę. Mieszkańcy Rybnika postanowili wystosować do premiera Mateusza Morawickiego apel. >>Apelują o włączenie Rybnika do programu termomodernizacji. Zbiórka podpisów<<

Wczoraj w Warszawie prezydent Piotr Kuczera usłyszał jednak pozytywną wiadomość. - Na wczorajszym spotkaniu w senacie usłyszałem, że jednak Rybnik i pozostałe dziewięć miast ze Śląska i Zagłębia, które rząd pominął w pilotażowym programie walki ze smogiem, otrzyma wsparcie. Ta deklaracja jest pokrzepiająca – poinformował prezydent Rybnika.

Piotr Kuczera uczestniczył wczoraj w konferencji, organizowanej w budynku Senatu RP. Jak powiedział wiceminister „od czystego powietrza” - Piotr Woźny, miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą wymagały indywidualnego modelu współpracy. - Niektóre ośrodki miejskie zrobiły już bardzo dużo o poprawę jakości powietrza – wyjaśnił.

Na czym będzie polegała ta współpraca samorządu z rządem? Szczegóły nie są jeszcze znane. Wiadomo, że rozmowy mają się rozpocząć w kwietniu.

Oceń publikację: + 1 + 137 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~Janusz_Cebularz 2018-03-06 13:30:32

  Jedyna zmiana będzie taka, że ktoś przytuli gruby hajs. No ale państwowe znaczy niczyje

  60 11
 • ~adamczykhenryk 2018-03-06 13:31:06

  Termomodernizacji zgadzam się jeden plus . Zakłady odzysku węgla wyrastają jak grzyby po deszczu . Czy ktoś się obył ze słynnymi plackami, KWK Chwałowice obecnie składowane, jak kojarzę fakty ? Z placków i kamienia ( berga )zakład odzysku węgla zrobi nam prawdziwy węgiel . :)

  49 17
 • ~ 2018-03-06 14:43:44

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  21 29
 • ~waldus 2018-03-06 14:58:58

  nie dalej jak dzis znalazlem to:

  Uchwalane naprędce regulacje mające ograniczyć smog mogą spowodować odwrotny skutek - alarmuje branża sprzedawców węgla. Wycofywanie najgorszej jakości mułów i flotokoncentratów spowoduje, że najbiedniejsze osoby, których nie stać na dobrej jakości i droższy węgiel będą palić, czym popadnie.

  ...

  - Upraszczając, ta grupa najuboższych poszukując oszczędności, kupowała muły i flotokoncentraty w cenie 200-250 zł/t, czy węgiel brunatny, który kosztował 400-450 zł/t. Oczywiście, te paliwa nie są ekologiczne i nie powinny być sprzedawane. Ale mamy teraz taką sytuację, w której uchwały antysmogowe, wchodząc z dnia na dzień, eliminują możliwość spalania tych paliw. Niektóre zapisy eliminują również miały węglowe. Dla kogoś, kto do tej pory ogrzewał się mułem, w tej chwili jego kolejną alternatywą jest węgiel w cenie 800 zł/t. Dla kogoś takiego koszt zakupu tony węgla wzrasta 4-krotnie. I tutaj pojawiają się tragedie, bo tych ludzi nie stać na wysokiej jakości, dobry węgiel. Ja się obawiam tego, że takie osoby pozostawione same sobie, będą uciekać w spalanie śmieci, czy lakierowanych meblościanek, czyli efekt będzie odwrotny od zamierzonego - mówi Łukasz Horbacz.

  to tyle w temacie politycznym jakim jest smog

  64 21
 • ~ 2018-03-06 15:11:43

  vafel coś im dzwoniło tylko nie wiadomo w którym kościele nie wiedzą o co chodzi a się plują

  13 14
 • ~zenek65 2018-03-06 15:51:38

  obiecać zawsze można , to przecież nic nie kosztuje, w przeciwieństwie do naszego zdrowia....

  28 6
 • ~MaciejK 2018-03-06 15:52:11

  uwierzę jak zobaczę

  27 8
 • ~Arteks 2018-03-06 18:10:03

  Takie zdjęcie jak to w tym artykule może podziałać na wyobraźnię nawet największych ignorantów którzy nie widzą niczego złego w używaniu pieców śmieciuchów i nie widzą chaosu urbanistycznego. Niestety ale tak wygląda większość śląskich wiosek i jednorodzinnych dzielnic miejskich - jak fawele. Zaniedbane elewacje, chaos architektoniczny, każdy dach inny, kopcące kominy i płoty postrojone w bannery i reklamy. Czy miasto nie mogłyby zaangażować się w jakąś pilotażową rewitalizację jakieś jednej ulicy wraz z samymi mieszkańcami, architektami i plastykami?

  16 59
 • ~ryhor 2018-03-06 19:04:52

  @arteks akurat za tzw chaos architektonicznyjest odpowiedzialny UM, dając pozwolenia na budowę bez jakikolwiek wymogów do brył domów. Obecnie u mnie jest 70% kostek, reszta to domy nowe o spadzistych dachach, z jedną piękna nową kostką. Teraz gdyby termomoderizować stare kostki zyskalibyśmy dzielnice kostek, a jest miszmasz.

  19 1
 • ~Arteks 2018-03-06 19:17:47

  @ryhor - po części tak jest jak piszesz bo pewne rzeczy zależą od planu zagospodarowania - ale niestety nie wszystkie. Popatrz na google maps z góry jak pięknie zaprojektowano dzielnicę domków jednorodzinnych Północ między Wyzwolenia a stadionem. Nie chodzi mi o wygląd domów bo przeważają kostki, wiele z nich z kominami. Ale przynajmniej wszystkie działki są prawie równe, domy budowano w określonej odległości od dróg, drogi są prostopadłe do siebie. Przyznasz, że ma to jakiś zamysł i porządek. Tak samo budowano wille przedwojenne za bazyliką przy Ogródki czy Orzeszkowej - całe osiedle mimo upływu lat prezentuje jakąś miejską elegancję i porządek. A popatrz sobie na współczesny bajzel w dzielnicy Smolna, Orzepowice i wielu innych. Dosłownie budowało i buduje się na żywioł... Cieszy mnie to, że mimo różnicy zdań zaczynasz dostrzegać problem. :)

  12 42
 • ~imrahil 2018-03-06 20:23:07

  co do nowych budynków i planu zagospodarowania - wszędzie stoją kostki, a plany zagospodarowania preferują dachy spadziste. sam chciałem płaski dach, ale w planie zagospodarowania jest dwuspadowy. faktycznie jest bałagan. za to zezwala się na budowę nowych domów z kotłami na paliwa stałe.


  ~waldus - przecież to jest bełkot lobby węglowego. jasna sprawa, że jak zostanie tylko droższy węgiel, to może ludzie otworzą oczy i zainstalują sobie bardziej cywilizowane ogrzewanie. chociaż... przecież obecnie w nowym domu grzanie węglem to ekonomiczny analfabetyzm, a jednak całe masy na Śląsku wybierają to rozwiazanie. dzisiaj widziałem kilka ostro kopcących nowych domów, pewnie zasilanych śmieciuchami. nie ma jak wrócić z pracy i lecieć do kotłowni i jeszcze płacić za to więcej niż za bezobsługowe ogrzewanie (mówię o nowych domach)

  9 14
 • ~Dariusz Zimoń 2018-03-06 22:40:22

  Ja bym nie dał na to PO-wskie gniazdo ani złotówki !!!Zmieni się prezydent będzie dopłata !!!

  24 40
 • ~ka22 2018-03-07 10:27:36

  ~Dariusz Zimoń A masz świadomość tego, że choroba nie wybiera po opcji politycznej ? Na raka może umrzeć tak samo beton partyjny jak ty jak i bezbronne dziecko ludzi, kompletnie nie interesujących się polityką .

  10 2
 • ~wojpas 2018-03-07 11:04:53

  Oby nie było tak jak z termomodernizacją remizy w Ochojcu: docieplili ściany, wymienili okna i ... założyli nowego kopciucha. Szlak mnie trafia jak widzę te kłęby dymu wydobywające się z komina odmłodzonej remizy... Wczoraj o trzeciej nie było czym dychać... :-(. O meblowym nie wspomnę. Każdy kto tam kupuje wspiera smród w okolicy. Natomiast poprawiło się w słynnym "czarnym domu" po fajnym artykule przedstawiającym zadymienie okolicy obok szkoły... Czyli jednak się da rozpalić bez zarąbania dymem okolicy... Trzeba tylko chcieć i nauczyć się rozpalać od góry. Trzeba przeszkolić tych strażaków...

  5 0
 • ~RybCzan 2018-03-07 11:11:59

  Przecież jak rząd powiedział że w projekcie pilotażowym będą ujęte miasta do 100 tys. to oczywiste że Rybnika tam nie będzie. Nie wiem skąd te głosy że to skandal, że nas tam nie ma... Gra polityczna i nic więcej.

  8 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaki Waszym zdaniem czas powinien pozostać na stałe: letni czy zimowy?

Oddanych głosów: 880