zamknij

Wiadomości

Zamysłów się zjednoczył. O takiej frekwencji inni mogą pomarzyć!

2019-04-12, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Takie zainteresowanie wydarzeniem przerosło oczekiwania wielu osób. W minioną środę mieszkańcy Zamysłowa wybierali przedstawicieli do rady dzielnicy. Sala gimnastyczna pękała w szwach! Nowym przewodniczącym został Krzysztof Kazek. Z kolei zdecydowana większość członków rady pochodzi z listy stowarzyszenia Zjednoczony Zamysłów.

Reklama

Mieszkańcy Zamysłowa tłumnie zgromadzili się w sali gimnastycznej ZSP nr 9. Powód? Przede wszystkim niezadowolenie z prac poprzedniej rady, która zdaniem wielu mieszkańców nie zaangażowała podczas dyskusji nad planem zagospodarowania przestrzennego.

Kurpanika mamy dość"

To właśnie to niezadowolenie stało się motorem napędowym do mobilizacji w dzielnicy, o czym wspominał Krzysztof Kazek – mieszkaniec Zamysłowa związany z nowopowstałym stowarzyszeniem Zjednoczony Zamysłów. - Wątpliwości co do plany nas połączyła, czego wyrazem jest nasza tak duża obecność w tym miejscu. Przychodziliśmy do rady z problemami nie dzisiaj, nie miesiąc temu, tylko przez 8 lat. Myślę, że każdemu na sali zależy na planie zagospodarowania, ale i na dialogu – oznajmił Franciszkowi Kurpanikowi, który do tej pory był przewodniczącym rady.

Franciszek Kurpanik tłumaczył zebranym, że wspólnie z urzędem miasta prowadził konsultacje społeczne dotyczące projektu nowego planu. - Pisanie samych pism to nie wszystko, działanie jest ważniejsze. Zamieściłem na stronie rady dzielnicy pisma pana prezydenta ws. planu zagospodarowania. Oprócz tego bardzo często zasięgałem informacji co robić, by plan był najkorzystniejszy dla naszej dzielnicy – bronił się.

Krzysztof Kazek odparł, że w sprawozdaniu byłego przewodniczącego nie znalazł żadnych dokumentów, o których wspomina. - Tak naprawdę to mieszkańcy zaczęli zwoływać zebrania, angażować się ws. planu, a nie rada dzielnicy – odparł.

- Mogę odpowiadać za ostatnie dwa lata, kiedy byłem przewodniczącym zarządu. Jeżeli uważacie, że robiliśmy coś źle, za mało to w imieniu własnym i innych członków chce przeprosić. Mam nadzieję, że nowa rada nie popełni błędów, które popełniliśmy do tej pory – powiedział. Na koniec zaznaczył, że jego rezygnacja ze startu do rady dzielnicy (przyjęta oklaskami zebranych) nie oznacza „emerytury, jakiej niektórzy mu życzyli” - „Kurpanika mamy dość” - takie informacje do mnie dochodziły. Powiem w ten sposób – nowej radzie dzielnicy i nowym członkom życzę tego, żeby im się udało przez 20 lat pracować na rzecz mieszkańców. Obiecuje, że dalej będę służyć pomocą we wszystkich sprawach – powiedział Franciszek Kurpanik.

O problemach związanych z planem zagospodarowania przestrzennego dla Zamysłowa będziemy jeszcze pisali w osobnym artykule.

Zjednoczony Zamysłów „przejmuje” radę dzielnicy

W kulminacyjnym momencie na sali było 321 osób, głos oddało 266 mieszkańców. Na wyniki musieli poczekać kilka godzin. One jednoznacznie wskazują, że radę dzielnicy „przejął” Zjednoczony Zamysłów. Na 15 wybranych członków rady, 14 znajdowało się na liście kandydatów tego stowarzyszenia.

Przewodniczącym rady został Krzysztof Kazek (218 głosów), który jak podkreśla nie znajduje się w samych strukturach Zjednoczonego Zamysłowa, ale wspiera stowarzyszenie. Jego zastępcą została Aleksandra Petters (201 głosów).

Członkowie rady dzielnicy:

Joanna Adamska – Zjednoczony Zamysłów
Ewa Cichecka
Tadeusz Cudo - Zjednoczony Zamysłów
Marek Gaszka - Zjednoczony Zamysłów
Adam Jaszczyk - Zjednoczony Zamysłów
Monika Karczmarz - Zjednoczony Zamysłów
Sylwia Langer - Zjednoczony Zamysłów
Witold Łunarzewski - Zjednoczony Zamysłów
Paweł Pluta - Zjednoczony Zamysłów
Dominka Stula-Nankiewicz - Zjednoczony Zamysłów
Andrzej Surma - Zjednoczony Zamysłów
Elżbieta Trojniar - Zjednoczony Zamysłów
Beata Wącirz - Zjednoczony Zamysłów

„Chcemy wychodzić do mieszkańców”

Czym w pierwszej kolejność zamierza zająć się nowo wybrana rada dzielnicy w Zamysłowie? Jak mówi nam Krzysztof Kazek, w pierwszej kolejności chce uporządkować kwestię planu zagospodarowania przestrzennego. - To podstawowa rzecz, która nam przyświeca. Chcemy zaprosić do współpracy stowarzyszenia, które działają w dzielnicy. Chcemy stworzyć zespoły problemowe, które skupiłby się na problemach mieszkańców. Jak najbardziej jesteśmy nastawieni na współpracę z panem prezydentem, komisjami i radnymi – wymienia nasz rozmówca.

Nowa rada zamierza współpracować z lokalnymi instytucjami, organizacjami i osobami. - W grę wchodzi też współpraca z innymi radami dzielnic. Chcemy wychodzić do mieszkańców – zapowiada Krzysztof Kazek.

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 120 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~rzyt 2019-04-12 11:45:31

  Może plan zagospodarowania przestrzennego miał służyć jednemu mieszkańcowi Zamysłowa, a inni tego nie zrozumieli?

  96 16
 • ~Jan R. 2019-04-12 12:48:49

  Plan zagospodarowania tak, ale na pewno nie taki, który będzie zaspokajał wszystkie fanaberie właścicieli nieruchomości. Przeczytajcie sobie ten artykuł, a dojdziecie może do tego, że za kilka lat właściciele działek budowlanych będą występować o pastwisko albo rolę. http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/190604/Uniknac-zalamania--Raport-KE-transformacja-energetyczna-UE-najsilniej-uderzy-w-Polske

  13 40
 • ~tf2 2019-04-12 16:51:02

  Brawo! To się nazywa samorządność! Samorząd to nie grupka kolesi realizująca swoje prywatne interesy tylko mieszkańcy regionu.

  56 8
 • ~Bradzki 2019-04-13 10:01:58

  Plan zagospodarowania przestrzennego MUSI wejsc w zycie jak najszybciej poniewaz na chwile obecna kazdy deweloper ktory chce wybudowac szeregowce itp. dostanie bez problemu pozwolenie z UM. Nie ma podstawy prawnej aby zablokowac powstawanie "blokowisk" na Zamyslowie. Jedynie w nowym Planie jest zapis mowiacy o zabudowie jednorodzinnej. Dlatego nalezy jak najszybciej zaakceptowac ten Plan. Rozumie ze mieszkancy chca go zablokowac z powodu tego, ze maja zostac poszerzone niektore drogi a co za tym idzie przesuniete zostana granice niektorych dzialek itd. Drodzy mieszkancy.. miasto Rybnik nie ma i nie bedzie mialo pieniedzy przez najblizsze 15-20 lat aby wykupic czesci waszych dzialek, wyplacic odszkodowan, nastepnie poszerzac drogi. Mieszkańcy tych szerokosci drog nie mozna zmienic na dzien dzisiejszy.. tlumaczyli to pracownicy UM na spolecznych konsultacjach. Plan musi wejsc aby zablokowac jak najszybciej deweloperke. A kiedys w przyszlosci jesli znajda sie fundusze na przebodowe drogi (w co szczerze wątpię) to bedziemy protestowac, odwoływać się itd. Teraz to nic nie da, a opozniac bedziemy wejscie w zycie planu. Mam nadzieje ze Nowa Rada nie pozwoli na deweloperke i Plan wejdzie w zycie jak najszybciej.

  16 11
 • ~rzyt 2019-04-14 11:53:02

  @Bradzki. Nie pisz takich rzeczy, bo wprowadzasz ludzi w błąd. Jak deweloper dostanie pozwolenie na budowę to wystąpi o drogę konieczną i jeszcze miasto mu ją wybuduje. Dlaczego nie uchwalić szczegółowego planu z wyznaczeniem zabudowy jednorodzinnej i wielorodzinnej.
  Wg mnie jest tak, że ktoś już ma pole przekształcone w budowlane...tylko droga nie taka, by sprzedać po "innych pieniądzach". A gdy uchwalą plan z drogami o odpowiedniej szerokości to wtedy urząd odpowie "Ale taki mamy plan i żadne protesty tego nie zmienią". Spec ustawą załatwią odpowiednią drogę.
  Nie dajcie się bitwie.

  11 3
 • ~pokorny 2019-04-14 19:44:40

  Pan Kurpanik jako "doświadczony samorządowiec" dał wyraz swojej wiedzy i kompetencji m.in. w wyborach do Rady Dzielnicy Ligota !!! Złożył na samego siebie protest wyborczy, ponieważ nie wiedział jak należy przeprowadzić prawidłowo wybory (zamknął listę kandydatów na liczbie 15 osób, kiedy Statut wyraźnie określa , że 15 lub mniej oznacza z automatu konieczność powtórzenia wyborów). Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Rybnika!!!!! Proponuję złożyć mandat Radnego.

  21 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1116