zamknij

Wiadomości

SKO: wójt Godowa powinien wszcząć postępowanie ws. kopciucha

2020-07-16, Autor: Wacław Wrana

Kilka tygodni temu wójt Godowa (woj. śląskie) odmówił wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie mieszkańca miejscowości Łaziska, który zatruwał całą okolicę. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło jednak tą decyzję. Nakazuje wójtowi gruntowne zbadanie sprawy.

Reklama

Przypomnijmy po kolei:

 • w ramach akcji Karny Kopciuch, w przypadku najbardziej opornych „kopciuchów”, wnioskujemy do wójta, burmistrza lub prezydenta danego miejsca o wszczęcie postępowania administracyjnego. Ma ono wymusić na trucicielu wymianę kotła. Wnioski w tego typu sprawach składa w imieniu akcji „Karny Kopciuch” Fundacja 360
 • pierwszy wniosek o wszczęcie postępowania administracyjnego Fundacja 360 złożyła do Wójta Gminy Godów (woj. śląskie). Chodziło o mieszkańca miejscowości Łaziska, który regularnie zadymia całą okolicę. Fundacja domagała się od wójta, by m.in. sporządzone zostały opinie rzeczoznawcy, kominiarza, straży pożarnej i inspektora nadzoru budowlanego. Wszystko po to, by zbadać czy kopciuch negatywnie oddziałuje na środowisko
 • Wójt Gminy Godów odmówił wszczęcia postępowania, używając – delikatnie mówiąc – dyskusyjnych argumentów. W uzasadnieniu postanowienia padło m.in. takie zdanie: 
  „Posesja w Łaziskach znajduje się w najniższym punkcie doliny (większość nowych budynków znajduje się na wzniesieniu a wiatry w większości wieją w tym kierunku), a na to właściciel nie ma wpływu.”
 • Fundacja 360 złożyła zażalenie na postanowienie wójta do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

No i mamy ciąg dalszy sprawy. Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z 9 lipca 2020 roku postanowiło

uchylić zaskarżone postanowienie w całości i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia.

W postanowieniu SKO czytamy m.in.:

„organ I instancji (czyt. Wójt Gminy Godów) nie zbadał i nie wyjaśnił czego żąda podmiot składający wniosek o wszczęcie postępowania (…) a także w jakim charakterze występuje on z wnioskiem.”

SKO wskazuje również, że wójt Godowa przedwcześnie podjął się oceny czy mieszkaniec Łazisk negatywnie wpływa na środowisko czy nie – ta sprawa miała dopiero przedmiotem postępowania administracyjnego.

- Bardzo ucieszyło nas postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Z dwóch powodów. Po pierwsze, jest szansa, że sprawa truciciela z Łazisk zostanie wnikliwie zbadana. Po drugie, postanowienie SKO traktuję jako sygnał dla samorządowców, że nie powinni chować głowy piasek i zawsze stawać po stronie mieszkańców, którzy są zatruwani przez sąsiadów - komentuje Zdzisław Kuczma z Fundacji 360.

Wójt Gminy Godów może teraz złożyć skargę na postanowienie SKO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Wójt Godowa – Mariusz Adamczyk nie podjął jeszcze decyzji co dalej zrobi z ta sprawą. Nie ukrywa, że chciałby uniknąć wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie truciciela z Łazisk.

- Tego typu postępowania są bardzo kosztowne dla budżetu gminy. Z doświadczenie wiem, że mogą to być koszty rzędu nawet 5 tysięcy złotych – mówi wójt Adamczyk.

Dodajmy, że podobnych dylematów nie mieli prezyenci Rybnika i Mysłowic. Na wniosek Fundacji 360 rozpoczęli już postępowania administracyjne ws. kopciuchów zatruwających okolicę przy ul. Sławików w Rybniku oraz przy ulicy Równoległej w Mysłowicach. O losach tych postępowań będziemy oczywiście Was informować.

Czytaj więcej o akcji Karny Kopciuch: www.karnykopciuch.pl

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy i organizacje ekologiczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Zapraszamy do współpracy instytucje, firmy i media! Piszcie do nas na adres kontakt@karnykopciuch.pl

Oceń publikację: + 1 + 49 - 1 - 70

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (46):
 • ~hromqwe 2020-07-16 14:25:45

  Z komina może lecieć i grafitowy dym .Ważne ,że spalam to co dozwolone ,węgiel ,Suche drewno ,pelet ,kartony (bez załączników plastikowych,taśm i innych doklejanych do kartonów )A czy rozpalam w grudniu ,czy sierpniu ,to gówno to powinno obchodzić .Podaj ustawę ,że nie mogę rozpalić w piecu w okresie letnim .Ważne by nie spalać śmieci ,reszta to mi LoTTo

 • ~hromqwe 2020-07-16 14:37:34

  70% Blokowian myśli ,że nie ma kotła CO to jest eko .Ludzie ktoś te wodę musi podgrzać ,a straty na rurociągu są ogromne .Może i żyjesz wygodnie ,ale na pewno nie ekologicznie .Ktoś kto zaopatruje cię w ciepło puki co musi coś spalać (elektrowni atomowych brak )A ogrzewanie elektryczne ,to rozbój w biały dzień

 • ~jacek_ligota 2020-07-16 15:06:12

  hromqwe: rozumiem ze jestes jak moi sasiedzi. 30 stopni, godzina 16 i zaczynaja rozpalac w piecu. no i wtedy trzeba zamykac dom szczelnie.

 • ~ 2020-07-16 15:47:42

  @ hromqwe
  I właśnie dlatego pracujemy nad tym, żeby taka ustawa się pojawiła :)
  Jeżeli nie w ustawodawstwie polskim to w unijnym, gdzie obowiązuje zasada pierwszeństwa prawa wspólnotowego :) Także w przeciągu kilku lat zacznie cię to jednak lotto jak zobaczysz rachunki, tym bardziej, że w kuluarach szepczą o nowym podatku "węglowym" ;) (tym bardziej, że w przeciągu 3 lat nie ma żadnych nowych wyborów)

 • ~sympatykrybnika 2020-07-16 15:57:55

  Co tam postępowanie administracyjne Wójta Gminy Godów w sprawie mieszkańca miejscowości Łaziska, który regularnie zadymia całą okolicę. Nie mówię, że ta sprawa jest nieistotna dla zadymianych sąsiadów i okolicy.
  Ale,
  Na dzisiaj ważne jest to, że Pan Dominik Kolorz – szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności OBAWIA SIĘ, iż PGG nie przetrwa trzech lat ani nawet trzech miesięcy dalszej niemocy decyzyjnej polityków i braku jakichkolwiek działań. Premier (Jacek) Sasin podał już chyba kilkanaście dat ogłoszenia planu naprawczego dla górnictwa czy nowej polityki energetycznej Polski - żadnej z nich nie dotrzymał. Ten stan zawieszenia dłużej trwać nie może. Wybory się skończyły, a wraz z nimi wymówki dla polityków. Dość już politycznego ściemniania. Teraz trzeba realnych działań gospodarczych dla funkcjonującego na Śląsku przemysłu.

  Związkowcy domagają się pilnego spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim w sprawie katastrofalnej - ich zdaniem - sytuacji Polskiej Grupy Górniczej. Grożą, że jeśli rozmowy nie rozpoczną się do końca lipca, to na Śląsku dojdzie do protestów.

 • ~ 2020-07-16 16:02:42

  Co za popieprzony kraj: homoseksualista, Zyd, uchodzca -= zly czlowiek. Trucicielom sie poblaza, a oni sami jeszcze sa dumni ze swojego smrodu

  54 65
 • ~Arteks 2020-07-16 16:39:46

  Co to za gospodarz który chce pobłażać smrodziuchom psującym dobre imię jego wioski czy regionu i szkodzącym swoim obywatelom? Słusznie, że SKO uchyla taką decyzję. Niech to będzie przestrogą dla innych. @hromgwe - nie ma takiej ustawy ale tylko ktoś ograniczony na umyśle używa do podgrzewania wody latem węgla zamiast prądu (jeśli nie ma gazu). Takich rzeczy to tylko na Śląsku i może gdzieś pod ruską granicą... Naprawdę WSTYD, że mamy w regionie tak zacofanych praczłowieków. Centralne jest o wiele bardziej eko - o tyle bardziej, że tam gdzie miasta/dzielnice są ogrzewane przez ciepłownie zwyczajnie nie śmierdzi bo na kominach są filtry. Natomiast faktycznie blokowianie i nie tylko bo także domkowcy którzy nie kopcą uważają właścicieli pieców za... węglowych dziadów. Jakim trzeba być flejtuchem aby się babrać z czymś tak brudnym jak węgiel we współczesnych czasach?! To jest poniżej ludzkiej godności!

 • ~ 2020-07-16 16:59:51

  Robena5, podatek weglowy! Super pomysl! Do smrodziarzy nie da trafic madrymi argumentami, moze uderzenie po kieszeni by zadzialalo

  36 34
 • ~ 2020-07-16 17:02:12

  Hromque, nie ma tez ustawy o zakazie bekania przy stole pelnym gosci. Smialo!

  45 23
 • ~exx 2020-07-16 17:18:28

  Wstyd to mało powiedziane! Żeby na Śląsku gdzie mamy największy syf w Europie wójt mógł sobie pozwolić na tolerowanie takich chwastow. Dla przykładu powinny być wyciągnięte konsekwencje.

 • ~exx 2020-07-16 17:20:55

  ~hromqwe
  Tobie życze żebyś zasmakował takiego syfu jakim karmisz sąsiadów podczas swojego urlopu. I żeby ci w pracy waliło prosto do okna. Oczywiście tylko dozwolonym czarnym dymem ze spalania suchego eco opału.

  91 43
 • ~pprywatne 2020-07-16 17:40:36

  Kąpiel pod prysznicem przez 10 minut, wodą ogrzewaną przepływowym ogrzewaczem wody o mocy 20 KW kosztuje mniej niż 2 zł. Ciekawe ile węgla zużywa się do podgrzania wody.

  37 17
 • ~hromqwe 2020-07-16 18:07:22

  ~exx Kolego nikt na siłę nie trzyma cię w rejonie Rybnika .Przyjechaliście ,a teraz protestujecie .Protestuj na technologię 5 G

  31 89
 • ~Onyx01 2020-07-16 18:10:38

  Wy chcecie zachód gonić? W Norwegii czyste powietrze, nacisk a raczej wsparcie do zakupów aut elektrycznych których sprzedaje się 60% (spalinowych 40%). Do 2025 roku chcą całkowicie zrezygnować z aut spalinowych. Domy ogrzewane prądem gdzie kilowatogodzina przy minimalnej pensji Norwega (100 zł /h) kosztuje w przeliczeniu 25 groszy, co oznacza że Norweg na miesięczne ogrzanie domu pracuje niecała godzinę. Wodę piję się z kranu. Smaczniejsza niż nasza butelkowana. Tam się działa a u nas obiecuje i obiecuje i obiecuje. Co do sprawy kopciucha. Pewnie znajomy wójta.

  56 6
 • ~Arteks 2020-07-16 18:13:32

  @hromqwe - węglowych dziadów tu też nikt nie trzyma. Chcecie żyć jak biedusy z XIX wieku to wyjedźcie do Mongolii, Albanii albo Korei Północnej. A jeśli nie do się musicie dostosować do warunków jakie dyktuje współczesna cywlizacja. Jak można w ogóle być lokalnym patriotą i tak bardzo świadomie SZKALOWAĆ produkcją smrodu swój region i swoją miejscowość - pokazywane potem przez innym w mediach jako "najgorsze" w Polsce czy Europie?

  88 36
 • ~hromqwe 2020-07-16 18:14:27

  Obawiam się ,że jak kiedykolwiek wybuchnie wojna ,to rodowity mieszkaniec Śląska najpierw się upora z wami Gorolami ,a potem będzie walczył o ojczyznę .Jesteście tu nie mile widziani (delikatnie mówiąc )a fakt ,że staracie Nam narzucić swoje ideologie ,czyni Was wrogiem śląskiego społeczeństwa .Więc jesteś gościem ,to dostosuj się do obyczaji gospodarza !!!!!!

 • ~grzegorz410 2020-07-16 18:15:48

  A ja myślę że np. rodzice trutych dzieci powinni wziąść sprawy w swoje ręce. Jeżeli okazuje się że państwo jest tutaj całkowicie nieskuteczne i przerzuca się tylko odpowiedzialnością, to tak jak np. na dzikim zachodzie ludzie brali sprawy w swoje ręce i robili porządek

  28 24
 • ~hromqwe 2020-07-16 18:23:23

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  20 44
 • ~grzegorz410 2020-07-16 18:35:55

  hromqwe - myślałem że największą patologią jest smrodzić i truć innych przez całe lato, ale dzięki tobie wiem że jeszcze większą patologią jest truć innych i jeszcze bronić swojego trucia w internecie. Ehh wasza śląska mentalność - zaoszczędzę 1,3 zł dziennie na prądzie ale będę smrodził i truł innych, szambo pewnie też wylewasz do rowu bo trzebaby płacić za wywóz, niech zgadnę śmieci do lasu ?

  30 27
 • ~ 2020-07-16 19:14:01

  Hromque, jestem slazakiem z dziada pradziada. I brzydze sie takimi jak ty, ktorzy niszcza Slask, truja slazakow, a dzieki ich prymitywizmowi Slask ma coraz gorsza opinie w kraju i swiecie. Tak ze ma racje Arteks: idz dziadowac do takich jak ty dziadow, zostaw Slask w spokoju

  48 24
 • ~ 2020-07-16 19:15:57

  Prymitywny, smrodzacy, glupi i wulgarny, nawet pisanie po polsku slabo wychodzi - taki obraz o slazakach idzie w Polske dzieki takim jak ty

  31 20
 • ~ 2020-07-16 19:22:01

  To piekny romantyczny mit o hanysach broniących swojej ojcowizny, który roztacza hromqwe, ale kompletnie oderwany od rzeczywistości. Ceny nieruchomości na przedmieściach rosną, a za tym koszty życia. Dużo z nas wykupuje już teraz grunty należące od pokoleń do miejscowych. Paradoksalnie dzięki szybszemu połączeniu do Katowic dzięki nowej obwodnicy do Pszczyny te tereny są coraz bardziej atrakcyjniejsze (patrz Zamysłów) i droższe. Mamy też konkretne wizję na ekologią i czystość powietrza jest dla nas dużą wartością. Więc prędzej czy później przepchniemy naszą legislację, bo za nami idą pieniądze, a później pewnie skoncentrujemy nasze wysiłki na zamykaniu kopalń i inwestowaniu w OZE. Pogardliwie mówisz o mieszkańców bloków, ale być może prędzej czy później ty i twoi potomkowie będziecie ich mieszkańcami, bo koszt i styl życia który teraz prowadzisz będzie dla was nie do utrzymania.

  67 24
 • ~orient 2020-07-16 19:59:55

  Też jestem Ślązakiem i bardzo cierpię jak ktoś uparcie chce smrodzić bo mu wolno bo jest stąd. To tak jakby ktoś chciał wylewać szambo bo mu wolno bo jest stąd albo tak jakby ktoś chciał swoje hasie wywalać do lasu bo jest stąd. Jeśli ktoś szanuje swoją małą ojczyznę w pierwszej kolejności powinien jej nie szkodzić. Nie ma żadnych argumentów na to aby utrzymywać piece na węgiel poza biedą. A ta raczej większości nie dotyczy. Wymieńmy jak najszybciej piece i nie róbmy ze Śląska zaściankowego grajdołka do obśmiewania w którym zimą nie ma czym oddychać. Nie ma nawet nad czym dyskutować bo to oczywistość. Niemcy którzy mają na Śląsku duży szacunek już dawno pozbyli się u siebie pieców. Czesi są w trakcie. Nie bądźmy gorsi.

  72 10
 • ~obserwathor 2020-07-16 20:13:19

  ~Arteks 2020-07-16 16:39:46
  " Centralne jest o wiele bardziej eko - o tyle bardziej, że tam gdzie miasta/dzielnice są ogrzewane przez ciepłownie zwyczajnie nie śmierdzi bo na kominach są filtry. "
  opisz tą nowoczesną technologię, bo chyba jest to odkrycie na miarę wynalezienia koła, że filtry cyklonowe czy elektrofiltry ( bo takie są stosowane w ciepłowniach ), które wyłapują cząstki stałe (pomijam tutaj fakt, że te stosowane w chwałowickiej ciepłowni z racji przestarzałej technologii działają raczej symbolicznie) sprawiają że "zwyczajnie nie śmierdzi "
  w każdym razie proponuję tutaj Nobla z fizyki za to epokowe i nowatorskie odkrycie obalające całą dotychczasowa wiedzę w tym temacie

  13 59
 • ~Arteks 2020-07-16 21:22:26

  Słusznie nie mogło w tej dyskusji zabraknąć głównego obrońcy smrodu - @obserwathora/ursusa. Solidarność dziadów węglowych wymaga wzajemnej obrony patologicznych zachowań. Tak jak menel będzie do końca bronił swojego prawa do brudnego ubioru i taniego wina... tak jeden dziad z drugim dziadem będą broniły swojego prawa do trucia innych i swoich brudnych piwnic. Tylko taka aktywność im pozostała - bo publicznie by się pewnie do tego nie przyznali. Chałupa z piecem węglowym to co raz większy obciach towarzyski! ;)

  65 17
 • ~Przyjaciel4567 2020-07-16 22:17:47

  Skąd mają n blokach ciepłą wodę? tylko ciepłownia pali wy piecu tak jak ludzie w domach prywatnych !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  18 52
 • ~obserwathor 2020-07-16 22:45:54

  Arteks
  pomimo prymitywnych ataków na moją osobę
  nadal chętnie jestem na oświecenie mojej osoby w temacie wypisywanych przez ciebie "rewelacji"
  chyba jednak brak ci jakichkolwiek argumentów, bo skupiasz sie na tym, co potrafisz najbardziej, czyli na obrażaniu i rzucaniu steku urojeń, które powstają w twojej zakompleksionej główce

  17 51
 • ~ 2020-07-16 22:47:32

  Przyjaciel4567 a slyszałeś może o takim wynalazku jak junkersy, bystrzaku? :D

  59 5
 • ~obserwathor 2020-07-16 22:49:20

  Arteks
  jednocześnie nie widząc niczego złego w tym że angażujesz się w obronę smrodu produkowanego przez " nowoczesną" ciepłownię ogrzewającą twój blok - największego truciciela w mieście
  swoją hipokryzją starasz się za wszelką cenę uspokoić swoje sumienie, przy czym ja i tak wymienię źródło ciepła w moim domu, a tobie pozostanie tylko siedzenie w " nowoczesnym" bloku ogrzewanym przez równie "nowoczesnego" kopciucha i ujadanie w jego obronie tak jak robisz to dotychczas będąc w rzeczywistości tym, co dla odwrócenia uwagi zarzucasz innym - obrońcą smrodu i węglowym dziadem, bo brak jest jakichkolwiek perspektyw na wymianę tego pozaklasowego starocia w ciągu najbliższych lat

  13 50
 • ~ 2020-07-16 22:56:57

  Ja grzeje gazem, ale widze KOLOSALNA roznice, ze piec - nawet jesli stary - grzeje na blokach setki ludzi, a dymi tak samo jak piec Janusza obok mnie, ktory grzeje du.y 3 osob. I na mojej ulicy 20 takich smrodziarzy. Jak nie widzicie roznicy, to juz naprawde rece opadaja. I nie dziwi wymik wyborow

  20 11
 • ~Arteks 2020-07-16 23:05:01

  @obserwathor - ale przecież ciepłownie, elektrownie - nikomu nie przeszkadzają i nikt się na nie nie skarży. To NISKA emisja inaczej mówiąc kopciuchy chałupowe nie dają normalnie żyć i psują opinię naszemu regionowi. Czy rząd który popierasz się myli - wydając spore środki finansowe pomocy społecznej pod nazwą "Czyste powietrze" dla chałupowców aby pomóc rozwiązać ten jeden z największych problemów współczesnej Polski? Nie ma znaku równości między kopciuchem smrodzącym bez filtra, a bezdymnymi ciepłowniami. Zdałeś się na dziadowski styl życia i przestarzały piec, trujesz innych to się teraz dąsaj na obśmiewających cię. Bycie dziadem węglowym jest trochę tak jak bycie menelem - coś na przekór normalnego społecznego życia.

  36 18
 • ~obserwathor 2020-07-16 23:50:35

  Arteks
  kolejny raz skupiasz się na mojej osobie, pisząc nie na temat,
  ja jednak chętnie dowiedziałbym sie od ciebie czegoś więcej w temacie rewelacji, które napisałeś poprzednio, a kolejnym wpisie o "bezdymnych ciepłowniach" (rozumiem że jest to rewelacyjna technologia która dotyczy twojego bloku, a nie gdzieś w świecie), nakręcasz jeszcze emocje
  dlatego czekam niecierpliwie aż uchylisz rąbka tajemnicy na ten temat, zamast w prosty sposóbwypisywać swoje "rewelacje" na mój temat
  Arteks postaraj się , liczę na to

  16 35
 • ~DonPedro 2020-07-17 07:53:39

  Kopciuchy musza zniknac, i to sie dzieje. Konczy sie era opalania wonglem.
  Masa starych domow ze slabymi parametrami izolacyjnymi poddaje sie termoizolacji pod wymiane ogrzewania. I to robia tradycyjne slaskie rodziny.
  Wojt gminy Godow boi sie o stolek albo kopci jego fumfel lub krewny.
  Na slaskich wioskach ludzie zyja od setek lat w harmonii rodzinnej :)
  A co do ideologii blokersow ( w znacznej mierze ludzi w pierwszej lub drugiej linii przyjezdnych na Slask) o zyciu ekologicznym.
  Odkrecacie kran z ciepla woda - to przeca woda z Cieplowni Chwalowice. Chyba ogrzewana ze slonca i wody.
  Ponizej link do zdjecia sposobu ogrzewania wody:
  https://www.rybnik.com.pl/images/homenews//news/39435/kominy-chwalowice-mini_5c45e204c20483_49077386.jpg.jpg

  Wezcie se eko-rowerek i wciagnijcie obcisle lonty i podjedzcie pod cieplownia a potem smialo komentujcie o prymitywizmie slaskim.
  Za dwa lata Slonzoki beda mialy ciepla wode z gazu, pradu, paneli a wy dalej z EC Chwalowice.

  5 36
 • ~dr_Moriarty 2020-07-17 08:57:11

  @obserwathor
  czy Ty trollujesz, czy jesteś odporny na podstawową umiejętność wyciągania wniosków. A może brak ci wyobraźni? EC Chwałowice ekologiczna nie jest, ale po pierwsze emituje dużo mniej zanieczyszczeń niż wszystkie chałupy razem, które ogrzewa. Nawet archaiczna technologia spalania węgla w tak dużych temperaturach emituje mniej syfu niż pewnie niejedna dzielnica zapuszczonych kwadracioków. Wyobraź sobie, że EC Chwałowice nie ma, a te kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt tysięcy mieszkań nie ma CO i każde wyciąga komin i i ogrzewa się węglem. Istnieje w Rybniku budownictwo, jak w Boguszowicach czy na Maroku, gdzie w mieszkaniu o powierzchni czterdziestu paru metrów kwadratowych, są DWA kopcące zimą piece kaflowe. Gdyby nie EC Chwałowice, wszystko by tu dawno zdechło. A jest to elektrociepłownia, którą można zmodernizować tak, żeby jej emisja była minimalna. Nie wiem jak długo można tłumaczyć takie banały ponoć inteligentnym ludziom. Wysuwanie przez węglowych dziadów "kontrargumentu" o elektrociepłowni urąga minimalnemu poziomowi IQ.

  Widzę, że tematy trucia węglem są coraz słabiej komentowane, co wskazuje na to, że wiele osób nie traci już na nie czasu, tylko za rok po prostu przejdzie do czynów. Ustawa antysmogowa jest, społeczna świadomość wzrasta. Pętla na szyi węglowców się zaciska. Sam robię obecnie spis kopciuchów w mojej okolicy i po wejściu ustawy ostro się za nie biorę. Już sam fakt, że łażę pomiędzy tymi chałupami i robię notatki patrząc na kominy, budzi popłoch. Na moje oko ponad połowa kopcących chałup ma kotły niespełniające żadnych norm. Tak więc straż miejska, policja i eko patrole zbiorą niedługo obfite żniwo.

  Co ciekawe, są tutaj tak zacofani ludzie, którzy nie wiedzą że na blokach wodę ogrzewa się gazem albo prądem. Nie robi tego EC. Jakość ich wpisów (słaba ortografia i jeszcze gorsza składnia), potwierdzają typowy stereotyp palacza węglem. I do tego oni się jeszcze mienią jakimiś obrońcami swojej małej ojczyzny. To pokazuje skalę wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć w walkę o czyste powietrze. Ale będzie warto. Oj, będzie co robić w 2022 roku.

  10 8
 • ~Arteks 2020-07-17 10:07:10

  @DonPedro - byłoby wspaniale gdyby za 2 lata nie było kopciuchów ale o ile ty rozumiesz, że piec to przeżytek to niestety wielu rozstać się z brudem, smrodem i kotłownią pod jednym dachem wyraźnie nie chce. Z tym dzieleniem na Ślązaków czy blokersów bym nie ryzykował bo jedni i drudzy mieszkają na blokach i w chałupach. Poza tym jakoś czescy Ślązacy masowo odeszli od węgla, a Ślązacy którzy wyjechali do Niemiec chętnie mieszkają na blokach i nie narzekają i cenili sobie wygody jakie za tym idą. Ciepłownia może sobie dalej ogrzewać - jej negatywnych skutków nie ma. Natomiast jej pracownicy (dla których szacun) brudzą się dla kasy - pewnie niemałej. W imię czego brudzą się właściciele pieców - nie sposób zrozumieć - biedy finansowej czy biedy intelektualnej? @dr Moriarty - jak już się odezwiesz to zawsze merytorycznie i mocno. Brawo! W przypadku @obserwathora vel. ursusa to w sposób nieudolny zwyczajnie broni smrodu i smrodzących wykorzystując do tego tak nieudolne argumenty jak węglowe ciepłownie. Może z powodu swojego zacofania, a może wyrzutów sumienia po tym jak mając dostęp do gazu i mieszkając prawie w centrum - zainwestował 4 lata temu w piec na węgiel. Takich niestety mieszkańców mamy...

  23 5
 • ~Tilc 2020-07-17 10:46:12

  Wiedziałem, że żyjemy wśród patologii, która woli siedzieć każdego wieczoru w kotłowni i grzać wodę do kąpania niż zainwestować w jakieś sensowniejsze rozwiązanie, kupując jednocześnie samochody i ogrodzenia za tysiąc tysiąców.
  Ale absolwent politechniki gliwickiej, Wójt Gminy Godów, rybniczanin z pochodzenia, mający się za światłą i elokwentną osobę, posługuje się argumentacją wyjętą z ust człowieka o horyzontach dających się zmierzyć linijką??? Przerażające. (odniesienie do argumentacji braku podjęcia działał po pierwszym zgłoszeniu)

  24 5
 • ~hub381 2020-07-17 14:46:15

  Jednym słowem-można kopcić i zatruwać.
  Bójcie się diobla co zawisłe w smrodzie sądy wyprawiają ?

  1 8
 • ~DonPedro 2020-07-17 15:09:03

  Kopciuchy sie skoncza do 2-3 lat, odwrotu nie ma. Niech zaden truciciel nie mysli, ze objedzie pol srodkiem w technologii gaz- ( przy mrozach) przepalenie weglem.
  Jesli prawo pozwoli na sankcje za kopcenie to znajdzie sie w sasiedztwie tzw. "menda" co z przyjemnoscia poda SM adres trujacego.
  Spalanie plastikow, pampersow czy opon udalo sie wyplenic, to tez byla jazda po ugorze. Pamiętacie ten smrod i upor palaczy?
  Niewazne czy Slonzok czy Kowalski co sie dorobil i pobudowal, wszyscy plastami hajcowali rowno.
  A co do EC Chwalowice to o ile wiem to instalacji odsiarczania ani odazotowania nie posiada. A elektrofiltry tez wylaczaja o czym swiadczy czarny dym w sezonie. Jesli przecietne roczne zuzycie wegla wynosi ok. 100 tys. ton to mozna sobie wyobrazic ile wagowo NO2 i SO2 wciagnie nosem mieszkaniec gornych pieter najwiekszego odbiorcy ciepla czyli Os. Nowiny. Jest komin, jest gorna emisja.
  Kto wtedy bedzie Sprite a kto pragnienie?
  A Slonzoki na blokach nie mieszkaja z wygody tylko zmusza ich do tego sytuacja materialna. Tak samo na Gornym Sl., Karvinie czy w "tych rychtyk fajnych Niymcach".

  7 1
 • ~obserwathor 2020-07-17 16:11:20

  ~dr_Moriarty
  przyznam że liczyłem na coś wiecej, niż powtarzanie banałów oraz bredni wynikających z urojeń blokowego mitomana Arteksa, dla którego każdy kto nie łyka bezkrytycznie jego "mądrości" musi być "dziadem i obrońcą smrodu" i można (czy nawet należy) go atakować i wypisywać na jego temat kłamstwa wynikające ze swoich urojeń (przykładem niech będzie jego powtarzane co raz urojenie o tym, że rzekomo 4 lata temu zainwestowałem w piec na węgiel to tylko niewielka część jego "inteligentnych" inaczej występów), dlatego trzymaj poziom i nie schodź do poziomu reprezentowanego przez Arteksa, bo ja i tak planuję wymienić użytkowany dotychczas kocioł, a jemu zostanie tylko to co robi dotychczas - hurtowe wylewanie żalu i frustracji na portalu
  ale przejdźmy do konkretów
  Artek wyskoczyl tu z nową fizyką dzięki której elektrofiltry i cylkony miałyby usuwać związi chemiczne (czyki w dyżym uproszczeniu smród), niestety moja próba uzyskania odpowiedzi na tą mitomanię skończyła się tylko stertą wyzwisk w moją stronę, na którą nawet nie widzę sensu odpowiadać bo gość i tak wie lepiej żyjąc w swoim utopijnym świecie
  piszesz "Istnieje w Rybniku budownictwo, jak w Boguszowicach czy na Maroku, gdzie w mieszkaniu o powierzchni czterdziestu paru metrów kwadratowych, są DWA kopcące zimą piece kaflowe. Gdyby nie EC Chwałowice, wszystko by tu dawno zdechło"
  niestety znowu mijasz się z prawdą dorównując tutaj Arteksowi, bo w zdecydowanej większości nie sa one podłączone do sieci, w kilku z nich należących do miasta zabudowano ostatnio ogrzewanie gazowe, o czym miastto trąbiło na prawo i lewo ogłaszając sukces, niestety to kropla w morzu
  "A jest to elektrociepłownia, którą można zmodernizować tak, żeby jej emisja była minimalna. "
  ale niestety się nie modernizuje, ciepłownia ledwo zipie, a o remoncie, a właściwie budowie nowego obiektu mówiło się ponad 10 lat temu (polecam archiwalne wpisy), były nawet na to środki, niestety ówczesny prezydent zadeklarował że miasto nie będzie już korzystało z jej usług i pomysł upadł i środki się rozeszły, a obecnie w temacie jest cisza i brak perspektyw
  oczywiście nowoczesna ciepłownia i podłączenie do niej maksymalnej liczby odbiorców ma sens, ale jak narazie to nawet w ścisłym centrum wiele obiektów sieć ciepłownicza omija
  "Co ciekawe, są tutaj tak zacofani ludzie, którzy nie wiedzą że na blokach wodę ogrzewa się gazem"
  z tym gazem zwłaszcza w blokowej łazięce bym się tak nie rozpędzał, co jakiś czas słyszymy o wypadkach podtrucia czy nawet zaczadzenia i to nie tylko z powodu awarii, lecz warunków naturalnych - zniżki ciśnienia

  7 2
 • ~Arteks 2020-07-17 16:30:45

  @DonPedro - dzięki za szczerość odnośnie palenia pampersów, spalania plastików, ja jeszcze dodam inne zwyczaje chałupowców - wieczorne spuszczanie szamba, wyrzucanie śmieci wielkogabarytów do lasów, podrzucanie śmieci blokersom. Cieszy, że te złe przyzwyczajenia pomału zanikają. Też tak samo wierzę, że palenie węglem zaniknie bo... młodzi będą uciekać do miast na wygodne mieszkania w blokach, a inni będą się w końcu modernizować - jeśli nawet nie z powodu tego, że chcą to, że tak wypada bo sąsiad już nie kopci i sobie chwali. Hasło typu, że "tylko flejtuchy mają kopciuchy", nazywanie palących dziadami węglowymi, obciach dla dzieci i wnuków właścicieli - w końcu zrobią swoje. Tyle tylko, że w przeciwieństwie do ciebie nie uważam aby to nastąpiło tak szybko. Myślę, że na to trzeba z 5-10 lat. @obserwathor - nie wmawiaj mi, że nazywam swoich przeciwników dziadami bo mi przeciwnicy w wielu dziedzinach nie przeszkadzają. Można mieć swoje zdanie odnośnie miasta, regionu, gospodarki, poglądów politycznych czy rowerów. Ale skończyło się społeczne pobłażanie do dziadów węglowych którzy psują nam wizerunek i nas trują! I nieważne czy już tylko ostatnie skamieliny bronią tego dziadostwa. Sprawa dla was jest przegrana tak samo jak kiedyś przegrali komuniści - mimo, że wydawało się to niemożliwe. Kiedyś się będziesz wstydził swoich głupich elaboratów broniących smrodzenia.

  4 9
 • ~obserwathor 2020-07-17 16:58:09

  ~Arteks 2020-07-17 16:30:45
  "@obserwathor - nie wmawiaj mi, że nazywam swoich przeciwników dziadami"
  "Kiedyś się będziesz wstydził swoich głupich elaboratów broniących smrodzenia."
  a co robisz obecnie ? ja za jakiś czas przechodzę na pompę ciepła, a przestarzała kotłownia grzejąca twój blok, której tak bronisz, dalej będzie kopcić i smrodzić, nie zmienia tego stosowane obecnie filtry jak piszesz, bo fizyki nie oszukasz, a ty mieszkając w takim bloku jesteś współodpowiedzialny za to i nie ma to znaczeia czy ci się to podoba, czy tez nie
  a wywody w stylu "to nie mój problem tylko dostawcy ciepła" z którymi to co jakiś czas wyskakujesz, są tylko prymitywnym sposobem oszukania własnego sumienia z nadzieja że inni to kupią, ale muszę cię zmartwić że nie
  i kto tu rzeczywiście broni smrodzenia ?

  8 3
 • ~Arteks 2020-07-17 17:56:25

  @obserwathor - na pompę ciepła mogłeś już przejść 4 lata temu ale wybrałeś... piec węglowy i dalsze babranie się w węglu. Nawet porządnej termomodernizacji nie potrafisz zrobić - zresztą jak większość właścicieli szarych kostek na twoim osiedlu. Teraz piszesz, że przejdziesz na pompę - pod wpływem wstydu? Jeszcze niedawno pisałeś, że nikt cię nie ma prawa zmusić do wymiany pieca i przez wiele miesięcy polemizowałeś z uchwałą antysmogową której nie akceptowałeś. Powinieneś się tego wstydzić tak samo jak ci którzy do nowych domów pakowali piece na węgiel w czasach PEŁNEJ świadomości. Jak to jest, że niby przestarzała ciepłownia nie produkuje smrodu - a każda kopcąca chałupa go produkuje. Kto kogo oszukuje człowieku? Może ty... swoje sumienie. Bo wydaje ci się, że piec z podajnikiem jest lepszy od śmieciucha. Z pewnością jest lepszy ale w mieście? W XXI wieku? Ja wybrałem blok właśnie z tego powodu aby nie martwić się takimi pierdołami jak ogrzewanie mieszkania - i to nie jest mój problem czy ta ciepłownia nadal będzie węglowa czy nie. Jedno jest pewne i to można sprawdzić na każdej mapie, w mediach, osobiście czy w rozmowie z ekspertami - tam gdzie ciepłownie ogrzewają ludzi - nie ma problemu ze smrodem, a jeśli jest to jest on minimalny. Chcesz temu zaprzeczać? Masz prawo. Każdy może napisać tu każdą pierdołę tak jak ta, że smog się bierze z mgły z nad naszego zalewu lub, że jak zabronią palenia mułem to ludzie pomarzną w chałupach. Ale niestety taka pisanina to brednie na które możesz sobie pozwolić w węglowym Rybniku. Chociaż nawet tutaj stałeś się symbolem "obrony smrodu" - bo inni się już pomału pogodzili z tym, że czas przygotowywać piece do wywalenia na złom.

  5 11
 • ~Przyjaciel4567 2020-07-17 18:20:36

  ~robena5 gaz jest nie widziany a zabijający i co powiecie były przypadki na przekładzie w radlinie rodzice wysil na zakupy i dziecko już nie żyło skiś waszych junkersów na gaz i zdrowe to jest wszystko jest 50 na 50%

  6 3
 • ~ 2020-07-17 20:24:58

  Facet, naprawdę próbowałem zrozumieć co chciałeś napisać, ale się poddałem :D. Ale widzę, że dziś piąteczek, godz. 18-sta i już było pite :D

  2 0
 • ~ob_thor 2020-07-18 10:04:40

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  5 2
 • ~ob_thor 2020-07-18 10:25:28

  ~Arteks 2020-07-17 17:56:25
  "@obserwathor - na pompę ciepła mogłeś już przejść 4 lata temu ale wybrałeś... piec węglowy i dalsze babranie się w węglu."
  czemu 4, a może 7, 9 , 11 ?
  "Nawet porządnej termomodernizacji nie potrafisz zrobić - zresztą jak większość właścicieli szarych kostek na twoim osiedlu. "
  jak mam mieć zrobioną tak, jak w twoim bloku, 5 cm najtańszego styropianu tylko po to, by uzyskać równa powierzchnię pod pstrokaty tynk) to wolę jeszcze poczekać i zrobić to porządnie
  "Teraz piszesz, że przejdziesz na pompę - pod wpływem wstydu"
  ???
  ja postępuję zgodnie z obowiązującym prawem, osiadam źródło ciepła z certyfikatem i tabliczką znamionową, o pozwala mi na jego użytkowanie do 2027, ale ma juz swoje lata, trzeba myśleć o czymś nowym, akurat 4 lata temu była to u nas mocno niszowa branża i w dziedzinie pomp ciepła nie było takich atrakcyjnychh ofert jak obecnie, do tego pojawiły się ciekawe konstrukcje napełnione propanem (brak problemów związanych z gospodarką gazami cieplarnianymi), do tego program "mój prąd" spowodował konkurencję na rynku w dziedzinie FV i atrakcyjne ceny na jej składniki
  a co nowego w temacie retro kotłowni grzejącej twój blok ? jakoś cisza jak po śmierci organisty
  pozostaje ci życie w swiadomości, że dokłada się swój kamyk do ogródka największego truciciela w mieście i uspokajanie swojego i tak już mocno wypaczonego sumienia poprzez hurtową produkcję napastliwych wpisów na portalu
  nie zżera cię wstyd z tego powodu ?

  7 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1052