zamknij

Wiadomości

Rybnik: mimo smogu palili płytami meblowymi

2020-11-12, Autor: bf

W miniony weekend funkcjonariusze Straży Miejskiej w rybniku przeprowadzili 19 kontroli posesji. W 2 przypadkach ujawnili spalanie odpadów, a w jednym z pieców centralnego ogrzewania znaleźli metalową prowadnicę szuflady.

Reklama

Jak sami zdążyliśmy się przekonać powietrze w miniony weekend, zwłaszcza późnymi popołudniami nie zachęcało do spacerów na świeżym powietrzu. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że za taki stan rzeczy odpowiedzialna jest tak zwana niska emisja. W większości przypadków gęsty dym wydobywający się z komina to nie oznaka spalanych substancji zabronionych, a efekt spalania dozwolonego i wszechobecnego w naszym regionie węgla. Wciąż dozwolone jest używanie kotłów pozaklasowych. Ten stan rzeczy ma się zmienić już za rok.

- Niestety wśród naszych mieszkańców wciąż znajdują się osoby, które za nic mają zdrowie innych, a także swojej rodziny. Minionej niedzieli nasi funkcjonariusze ujawnili spalanie płyt meblowych w dzielnicy Golejów, oraz Ochojec – mówi Dawid Błatoń, rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku.

Na sprawców nałożono mandaty karne po 500 zł, najwyższe jakie przewidują obecnie obowiązujące przepisy.

- Tłumaczenia sprawców wykroczeń były takie jak zawsze w tego typu przypadkach. „Myślałem, że płyta meblowa to też drewno” i „Nie wiedziałem, że spalanie płyt meblowych jest zabronione”. Tego typu tłumaczenia pozostawiamy bez komentarza – dodaje Dawid Błatoń.

A może Wy pozostawicie komentarz?

Oceń publikację: + 1 + 84 - 1 - 46

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~starocierybnik 2020-11-12 14:43:11

  Rybnik nie tylko dwóch Rybniczan

  42 9
 • ~Karolina# 2020-11-12 14:54:18

  no cóż, Golejów słynie ze smrodu i smogu. Dziwię się, że jeszcze komuś chce się jeść własne warzywa i jajka. A to spalanie płyt, to pewnie nie własne, tylko utylizowane za zgodą pracodawcy.

  70 16
 • ~artefaks 2020-11-12 15:14:15

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  7 12
 • ~ 2020-11-12 15:20:57

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 10
 • ~ 2020-11-12 15:44:40

  Mandaty są zbyt niskie. 500,- to można dać komuś, kto wrzucił pomalowaną deskę na rozpałkę.
  Na zdjęciu widzimy płyty OSB, euro palety, z popiołu wyciągnięto element meblowy a w tle widać stare, pewnie malowane/impregnowane deski. Ten człowiek nie wrzucił przypadkiem czegoś do paleniska czy też na rozpałkę, ten człowiek ogrzewa swoją nieruchomość śmieciami. Widoczny na zdjęciu przekrój i ilość odpadów sugerują, że nie jest to pierwszy sezon grzewczy.
  W takich sytuacjach jak powyższe sprawa powinna być kierowana do sądu a kara powinna zaczynać się od 5000,- dodatkowo adres i wizerunek tej osoby powinien być publicznie dostępny, aby każdy mieszkający w najbliższej okolicy mógł tą osobę pozwać za uszczerbek na zdrowiu.

 • ~adamczykhenryk1 2020-11-12 16:37:25

  W Niemczech dozwolone :)

  19 40
 • ~exx 2020-11-12 16:53:10

  Wyższe mandaty oraz upublicznienie wizerunku domu palacza-chwasta!

  62 26
 • ~Arteks 2020-11-12 17:55:16

  Jakim aspołecznym patolem trzeba być, aby mimo tylu akcji uświadamiających szkodliwość palenia śmieci, nadal to robić. Zgadzam się z poprzednikami 5000 zł kary lub komisyjna blokada pieca. Problem przeszedłby do historii.

  56 42
 • ~tuptyś 2020-11-12 18:06:00

  dlaczego tylko po 500 zł a nie sprawa karna

  43 15
 • ~sympatykrybnika 2020-11-12 18:36:11

  ~Arteks w ramach akcji uświadamiających napiszę, to co i tak wiemy.

  Istnieje powiązanie między zanieczyszczeniem powietrza a ofiarami pandemii koronawirusa.
  11% ofiar koronawirusa było jednocześnie narażone na schorzenia wynikające ze złej jakości powietrza.
  15% wszystkich tego typu zgonów na całym świecie można połączyć z zanieczyszczonym powietrzem.
  Zanieczyszczenie powietrza zwiększa liczbę przypadków zachorowań na koronawirusa. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem przez lata powoduje choroby serca i płuc, a one przekładają się na poważniejsze zmaganie się z koronawirusem.
  15% zgonów na całym świecie mogło być spowodowanych wadami serca i płuc, które mają związek z fatalną jakością powietrza. Oznaczałoby to ponad 180 000 zgonów, biorąc pod uwagę obecną liczbę 1,2 miliona zgonów spowodowanych koronawirusem.
  Wskaźniki udziału zgonów z powodu koronawirusa, którym można przypisać powiązaniu z zanieczyszczeniem powietrza w różnych krajach:
  Chiny – 27%,
  Niemcy – 26%,
  USA – 18%,
  Wielka Brytania – 14%,
  Polska – 28%.
  Związek między zanieczyszczeniem powietrza a śmiertelnością z powodu Covid-19 istnieje, to podjęcie próby dokładnego określenia ilościowego jest przedwczesne, biorąc pod uwagę obecny stan wiedzy. Jest jednak wiele innych powodów, aby podjąć działania już teraz i zmniejszyć ZANICZYSZCZENIE POWIETRZA, które WHO już teraz wiąże z SIEDMIOMA MILONAMI ZGONÓW na całym świecie rocznie.

  30 23
 • ~ 2020-11-13 11:44:50

  Bardzo mnie cieszą mnie głosy pod moim poprzednim postem, mniej więcej czterokrotnie więcej osób zgadza się z moją wypowiedzią niż nie zgadza (121 : 32). Jeszcze rok temu wszelkie moje komentarze o szkodliwości smogu / dymu węglowego, o tym że ogrzewanie węglowe wcale nie jest takie tanie oraz, że gaz to nie jedyna alternatywa w najlepszym wypadku były oceniane pół na pół. Dwa lata temu to ledwo 10-20% pozytywnych opinii dostawałem.
  Widać więc, że przynajmniej społeczność tego portalu przejrzała na oczy i widzi, że węgiel nadaje się do reali wiktoriańskiej Anglii a nie do Europy XXI wieku. Najgorsze i najstarsze kopciuchy będą pracować tylko do końca przyszłego roku.

  Na zakończenie częściowo pozytywna informacja, od rozpoczęcia pomiarów jakości powietrza w Rybniku przy ulicy Borki (chyba 1993) nie byliśmy jeszcze nigdy tak blisko spełnienia polskiej normy. Mamy połowę listopada i jeszcze nie przekroczyliśmy maksymalnej dopuszczalnej liczby dni z przekroczeniami PM10 (norma 35, my mamy 33 dni póki co). Średnia roczna dla PM10 to 40ug/m3, póki co mamy 31ug/m3. To są rewelacyjne wyniki..... jak na Rybnik. Nawet w skali Polski to są złe wyniki. Dla porównania dane z roku 2013 miasta, które miały średnią roczną na poziomie 31ug/m3 (w nawiasach liczba dni przekroczeń):
  - Opole (24)
  - Głogów (23)
  - Oleśnica (23)
  - Grudziądz (23)
  - Gorlice (23) - woj. małopolskie
  - Wągrowiec (23)
  - Zamość (22)

  Rybnik w 2013 miał odpowiednio : 53ug/m3 i 40 dni przekroczeń. Przypominam, że średnią tegoroczną dla Rybnika liczyłem bez listopada i grudnia, także po zainwestowaniu milionów przez miasto i prywatnych inwestorów nadal jesteśmy ponad 10 lat za miastami wymienionymi wyżej a i tak jest to niebywałe osiągnięcie, że w Rybniku tak czyste powietrze ....

  Panowie Strażnicy Miejscy, dziękuję za waszą pracę. Mam nadzieję, że od 1.01.2022 czyli od momentu gdy samo używanie przestarzałego źródła ciepła będzie zabronione będziecie robić kontrole całych ulic. Kontrola może być błyskawiczna, tylko sprawdzenie tabliczki znamionowej kotła, jeżeli brak lub starszy niż 10lat (czyli wyprodukowany do 2012) to 500,- i następny dom. Ponowna kontrola za tydzień.

  18 10
 • ~Justyna Kaniecka 2020-11-13 12:42:30

  smog nas truje nie od dziś. Jeśli ludzie nadal będą palić śmieciami sytuacja się nie poprawi. Wart skorzystać z programu CzystePowietrze.eu Moja rodzina dzięki temu zakupiła certyfikowany i ekologiczny kocioł polskiego producenta eei pellets. Jeśli nie zaczniemy od siebie i dalej będziemy palić w kopciuchach smog będzie zatruwał nam życie.

  9 8
 • ~pasażer 2020-11-13 23:26:36

  Justyna Kaniecka
  widać to bardzo licha firma której nie stać na reklamę tylko stosuje marketing szeptany za pomocą troli robiących lipne wpisy, a Redakcji się dziwię że tolerują u siebie coś takiego, nie dostrzegacie że kasa za reklamy przechodzi Wam koło nosa :)

  6 4
 • ~Woziwoda 2020-11-14 12:18:22

  Lekceważenie wszelkiej władzy i jej zarządzeń, czy tej wyższego szczebla, czy samorządowej to problem kulturowy Polaków. To nie tylko przysłowiowe ględzenie "ee, wiadomo, Polacy są tacy.., w Polsce to wszystko..., itp" ale to realne, boleśnie doświadczalne na co dzień kulturowe zacofanie dużej części społeczeństwa. Ostentacyjne parkowanie na kopertach, chamskie zachowanie kierowców na drogach, wynikające z niedouczenia (albo z pospolitej głupoty, mówmy otwarcie) lekceważenie zaleceń sanitarnych w dobie pandemii (niezależnie od kompletnie skorumpowanego układu rządzących krajem i - jak się ostatnio okazało dobitnie - kompletnie skompromitowanej wyższej hierarchii kościelnej) po prostu jesteśmy w dużej masie społeczeństwem ignorantów i arogantów.
  Młodzież powoli zmienia Polskę ale bardzo powoli.
  Dlatego podstawową, zasadniczą metodą przyspieszonej edukacji wydaje się system kar pieniężnych. Nieuniknionych w warunkach recydywy. System ten powinien uzależniać wysokość kary od statusu majątkowego winowajcy. Po prostu na inne metody wychowania do akceptacji zasad, do szanowania cudzego zdrowia nie ma czasu. I szkoda czasu.
  Nie wierzę, że tak się uda wykorzenić chamstwo i lekceważenie sąsiadów w Polsce ale w warunkach lokalnych - trzeba działać.
  Ktoś w sąsiednim wątku chwali Straż Miejską. A ja oglądając codziennie dymy nad dachami Rybnika i obserwując codziennie nasze ulice i chodniki - mam wątpliwości czy nie za dużo pouczeń, za mało kar.

  4 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Rybnik potrzebuje parku kulturowego?
Oddanych głosów: 590