zamknij

Wiadomości

Ruszył program Rodzina 500 plus. W Rybniku spokojnie, bez kolejek

2016-04-01, Autor: bf
Już wcześnie rano do siedmiu punktów w Rybniku przychodziły osoby chcące jak najszybciej złożyć wniosek do programu Rodzina 500 plus. Pracownicy OPS-u jak na razie nie narzekają na kolejki.

Reklama

Dzisiaj ruszył szumnie zapowiadany rządowy program Rodzina 500 plus. Od teraz rodzice mogą pobierać i składać wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego. Urzędnicy przyjmują rodziców w siedmiu punktach na terenie Rybnika: w Domu Kultury Rybnik Chwałowice, w Domu Kultury Rybnik Niedobczyce, w Industrialnym Centrum Kultury w Rybniku-Niewiadomiu, w Domu Kultury Rybnik Boguszowice, w Bibliotece Głównej przy ul. Księdza Józefa Szafranka, w Rybnickim Centrum Edukacji Zawodowej (osiedle Nowiny, obok "Ekonomika") i w Klubie Kultury Harcówka Rybniku-Ligocie.

Jak słyszymy od pracowników obsługujących powyższe punktu, w Rybniku wydawanie czy przyjmowanie wniosków przebiega w spokojnej atmosferze. - Jest zainteresowanie, ale nie zauważyliśmy kolejek. Szczerze mówiąc byłam przygotowana na większe tłumy – mówi Agnieszka Kukułka z OPS-u, przyjmująca rodziców RCEZ-ie. Niektórzy pobierają wnioski i wypisują je na miejscu, inni zaś składają już wypełnione wcześniej w domu.

Byliśmy również w Bibliotece Głównej na ul. Szafranka. Tam na rodziców w razie kolejek czekały wygodne kanapy, fotele i czasopisma na stolikach. Przyjmowanie osób przebiegało jednak sprawnie i bez zakłóceń. - Stoimy w kolejce najwyżej 5 minut – usłyszeliśmy od kilku rybniczanek. Jak przyznają panie, program Rodzina 500 plus to dobry pomysł. - Są przecież samotne matki, które naprawdę mają ciężko w życiu – dodała mieszkanka.

Pozytywnie zaskoczony początkiem programu jest wiceprezydent Rybnika Piotr Masłowski. - Praca w punktach przebiega spokojnie, na szczęście nie ma przestojów, choć napotkaliśmy jeden problem – okazało się, że rano system nie działał prawidłowo, osoby będą musiały odwiedzić wskazane placówki jeszcze raz – wyjaśnia zastępca prezydenta. Poza tym incydentem, w Rybniku nie odnotowano większych problemów. Piotr Masłowski zachęca rybniczan do składania elektronicznych wniosków, dzięki któremu znacznie zyskamy na czasie. - Pierwszy taki dokument OPS otrzymał dzisiaj już o godzinie 1.30 – zdradza nasz rozmówca.

O tym, jak spokojnie jest w Rybniku niech posłużą liczby. Do południa w Bibliotece Głównej pobrano 350 wniosków, 39 zostało już złożonych. Z kolei w Harcówce wnioski pobrało 50 osób, a 20 zdecydowało się złożyć wypełnione dokumenty.

Chcesz pobrać i złożyć wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego w ramach rządowego programu „Rodzina 500 plus”? Jak i gdzie to zrobić? Na te i inne zagadnienia przeczytacie w artykule >>Jutro rusza program 500 plus. Magistrat apeluje: nie trzeba się śpieszyć!<<

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (28):
 • ~karolVTEC 2016-04-01 14:38:38

  Tak na prawdę, to nie jest "program rodzina 500 plus", tylko "program rodzina 22mld minus". Ekonomiczne morderstwo i zdzieranie jeszcze większych podatków z nas wszystkich.

  0 21
 • ~auralfloat 2016-04-01 16:35:25

  Na te populistyczne brednie socjalistów z katolewicy (PIS) nabrali się chyba tylko nieroby.

  0 21
 • ~ 2016-04-01 16:36:15

  oj oj oj, nie mamy dzieci co chłopie?, gospodarka się dźwignie bo te pieniądze będą wydawane, kumasz?, a minus zawsze będzie , poczytaj w sieci ,amerykańskie banki z tego powodu podniosły dla nas rating.

  17 0
 • ~Eberhard Mock 2016-04-01 16:46:17

  Sporo tych pieniędzy wróci zapewne do budżetu w postaci akcyzy. Od używek przykładowo :) Uprzedzając zaczepki goliata: żal mi du... nie ściska, mam dzieci, z programu skorzystam.

  26 0
 • ~niuti 2016-04-01 17:55:59

  @up
  Jak weźmiesz to co psioczysz, chyba ze to miała być ironia. Na zachód od Odry nie takie socjale mają podatnicy płacą a u nas ktoś chce próbować ratować przyrost w naszym kraju to już Polak Polakowi wilkiem. Takie to społeczeństwo mamy. Nikt przez 25 lat super dobrobytu takiego socjala nie uruchomił w naszym kraju - od prawa do lewa. Lepiej żeby cia.patym dawać ?

  26 0
 • ~tf2 2016-04-01 18:15:12

  karolkuVTEC a to ci nie przeszkadzało (boś nie wiedział) czy nie przeszkadza, boś lewak multi kulti?

  W Polsce samotny uchodźca do czasu uzyskania zgody na stały pobyt może liczyć na 750 złotych miesięcznie, a dwuosobowa rodzina otrzyma 650 złotych miesięcznie na osobę.

  17 0
 • ~karolVTEC 2016-04-01 21:16:04

  ~tf2, żeby było jasne... Wszelkie państwowe zapomogi, dodatki, zasiłki są złe. Tak samo jak jest zła ingerencja państwa w gospodarkę, tak samo, jak państwo nie powinno zarządzać tym, co lepiej działa w rękach prywatnych (np. szkoły, szpitale). Słowem - socjalizm jest zły, niewłaściwy i uwłacza społeczeństwu, ponieważ państwo (rząd) nie ma własnych pieniędzy, a jedynie takie, które są nam zabierane w formie podatków, bądź na poczet zadłużania kolejnych pokoleń. Dlatego podatki powinny być jak najmniejsze, nie powinno się ludzi karać za pracę pod. dochodowym, wszelkie akcyzy winny być możliwe niskie, a "obowiązkowe składki" muszą zniknąć. Miarą bogactwa narodu jest bogactwo jego obywateli, a nie bogactwo państwa (rządu). Dlatego niech zostawią nam w portfelach to, co uczciwie zarobimy, niech nie zdzierają z nas na wszelkie możliwe składki i opłaty, bo dopiero wtedy można będzie myśleć o rozwoju.

  1 0
 • ~qwer 2016-04-01 21:56:15

  ~karolVTEC Zapewne należysz do tej ,grupy, która uważa ze za mniej niż 6000 zł/mies. pracują tylko frajerzy.

  4 0
 • ~martin75fm 2016-04-02 00:18:13

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  1 0
 • ~leon32 2016-04-02 08:11:01

  pozdrawiam wszystkich krytykujących program 500+ i gratuluję zarobków.

  11 0
 • ~superelektro 2016-04-02 09:37:12

  leon32, napisz czego nie rozumiesz to spróbujemy Ci pomóc zrozumieć pewne sprawy. Ja krytykuję to co zrobiono a głównie sposób w jaki to zrobiono. A wybrano sposób najdroższy z mozliwych. Nie śledziłem tematu jako że mnie on już nie dotyczy, ale z tego co mi się obiło o uszy to do jego obsługi w skali kraju zatrudniono coś około 30 tys nowych pracowników. Dla tych ludzi trzeba było stworzyć stanowiska pracy. Jakieś lokale, jakiś sprzęt. Policz ile to kosztowało w skali kraju. Ale w tym szaleństwie jest metoda. 30 tys miejsc pracy to jest tak mniej więcej 100 - 150 tys wyborców którzy w kolejnych wyborach zagłosują zgadnij na kogo. Na tego samego na którego zagłosują beneficjenci tego programu. Co więc mają powiedzieć ci wszyscy którzy swoje dzieci ile by ich nie było, a niektórzy, szczególnie na terenach wiejskich mieli ich nawet kilkanaście, wychowywali za swoje pieniądze a teraz dodatkowo złupi się ich w podatkach aby nazbierać dla tych którym obiecano dać kasę za free ? Po co ta cała kosztowna szopka z jakimiś dodatkowymi dokumentami, jakieś wnioski, deklaracje itp. Czy USC, ewidencja ludności, nie dysponują takimi danymi ? Przecież wystarczy informatyk, ba, to nawet nie musi być informatyk, wystarczy np. średnio rozgarnięty szesnastolatek który umie posługiwać się komputerem aby "przesiać " bazy danych według zadanych kryteriów i w czasie krótszym niż potrzeba na wypicie kubka kawy wszystkie niezbędne informacje są dostepne.

  1 5
 • ~superelektro 2016-04-02 09:38:34

  Ale wtedy nie było by potrzeby tworzenia nowych stanowisk pracy ( patrz wyżej ). Jaro myśli że wszyscy są tak głupi jak on jest mądry ? W tym kraju jest jeszcze trochę ludzi którzy potrafili by to zrobić lepiej a przede wszystkim znacznie taniej. Szkopuł w tym że wtedy Jarkowi nie przybyło by wyborców. Mamy ZUS, mamy OS które już zajmują się wypłacaniem zasiłków, nie można było im tego zlecić, trzeba było tworzyć nowe struktury ? Dużo by jeszcze można napisać na ten temat jak i na wiele innych, ale ludzie myślący wiedzą jak to działa a betonu i tak się nie skruszy gdyż oni też wiedzą swoje że oto dostają 500 zł które ot tak zostało " wypłukane z powietrza " ( by Stanisław Michałkiewicz ). A że przed wypłatą tych 500 zł zabrano im w podatkach 700 zł tego niestety już nie zauważają bo podatek rozlicza się raz w roku a 500 zeta dostaje się co miesiąc.

  0 2
 • ~rybapila 2016-04-02 10:28:40

  @qwer - akurat z owymi 6kpln to chodziło o co innego. O to, że w biznesie ludzie mogą zarobic znacznie więcej jeżeli oczywiście się do tego nadają. Więc w polityce/administracji Bieńkowska sugerowala że to musi być idiota żeby się na to zdecydować (bo w biznesie nie ma szans nawet tyle zarobić) albo złodziej (bo zaklada że te 6k to będzie tylko dodatego do wałków które będzie trzepał).
  Tyle. A nie, ze to była pogarda dla ludzi którzy mniej zarabiają..

  0 0
 • ~rob78 2016-04-02 11:29:57

  Ja te 500+ traktuje jako zwrot małej części podatków który płace co miesiąc. Mojego głosu PISowcy se nie kupią tym programem.

  3 0
 • ~antyfudali 2016-04-02 12:04:16

  Patrząc na tutejsze komentarze,a w szczególności ich oceny,mogę tylko zapłakać,że Polska jet już stracona. Inteligencja przeciętnego Polaka jest tragiczna. Jak można wierzyć w takie bajeczki,jak można nie sprawdzić,ile takie socjalistyczne rozdawnictwo będzie kosztowało i jak marny będzie tego efekt. Ech,jak można patrzeć tylko na własny czubek nosa... wstyd mi za rodaków.

  0 11
 • ~rybapila 2016-04-02 12:58:20

  @anty.fudali - poczekaj, jest spora szana że się zdziwisz pozytywnie
  Czasem po prostu trzeba zaryzykować.

  A co do zatrudnienia dodatkowych 30k urzędasów - nie jestem pewien czy to nastąpiło. Prawdopodobnie zostali przesunięci z innych zadań, tymczasowo na najwięszy boom, potem to już systemy informatyczne obrobią i niewielka ilość urzędników.
  Zasadniczo administracja lokalna nie ma kasy na dodatkowe etaty, musi orać tym co ma.

  2 0
 • ~leon32 2016-04-02 22:35:19

  wytłumaczcie mnie, gdzie ów 700 PLN mi państwo zabrało ? w którym miejscu płacę większy podatek ? albo prościej, co mi państwo wzięło i teraz chce mi oddać mniej nazywając to 500+ ?

  3 0
 • ~ 2016-04-02 23:31:53

  Bardzo mi się podoba jak te gęby co psioczą na PIS pierwsze stały z wnioskiem w ręce po 500+, ja mam asa w rękawie a one 500 w portfelu, i chyba to ja wygrałem, hehe

  0 0
 • ~antyfudali 2016-04-03 09:15:25

  Większa szansa jest,że wygram w lotto niż że pozytywnie się zaskoczę tą kaszaną. Rybapila,nie pisz bzdur. Jakiś czas temu był tu artykuł,ile to będzie kosztowało w Rybniku: Lokal,remont,wyposażenie,nowi urzędnicy. Poza Rybnikiem będzie inaczej? Pieniądze nie biorą się znikąd, te zmarnowane na socjalistyczne rozdawnictwo muszą mieć źródło (chyba że lubisz inflację). Najpierw będą zabierane z innych celów np. kultury,emerytur czy zdrowia,finalnie nie będzie wyjścia i poznikają ulgi,w górę pójdą wszelkie podatki. Uważasz,że podatki dla firm Ciebie nie dotyczą? Jeśli firma nie zarabia znika, podatki firm i tak zapłacą zwykli ludzie w kosztach ich usług. Pogorszenie warunków w kraju spowoduje dalsze emigracje. O to chodziło? Mieliśmy już socjalizm,nie sprawdził się. Po co próbować raz jeszcze?

  1 0
 • ~rybapila 2016-04-03 09:34:57

  @anty.fudali - źle trafiłeś, prowadzę prywatna firmę i całkiem możliwe że jesteś moim klietem nawet. Nie narzekam.
  Płacimy jako firma wysokie podatki (CIT, czyli idzie do kasy miasta) i wydaje mi sie że akurat mam prawo oceniać pewne
  poczyniania urzędnicze (wszelakiego szczebla) jako budżetowy płatnik netto.
  I osobiście uważam ten program za coś pozytywnego (ale masz prawo się nie zgadzać).

  Co do kosztów - to myślisz że koszty obsługi 500+ będzie co miesiąc taki sam ? Pierwsze 3 miesiące - 95% spraw będzie zalatwiona.
  Potem te wszystkie lokale zostaną zwolnione, ludzie wrócą na swoje stanowiska itp.
  Idź, zapytaj do UM ilu ludzi extra zatrudnili ? Wydaje mi sie ze zero (normalne etaty). Jeżeli już to własnie "oddelegowali" na te 3 miesiące do innych obowiązków.
  Po 3 miesiącach obsługa 500+ będzie niezbyt dużym obciażeniem dla urzędników, zresztą - nowe obowiązki pojawiają się co chwile i nikt wielkiego halo nie robi.

  1 0
 • ~antyfudali 2016-04-03 09:48:07

  http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,miasto-przygotowuje-sie-do-programu-500-plus-wyplaty-swiadczen-moga-siegnac-120-mln-zlotych,wia5-3266-29304.html - 250 tysięcy zł. na remont pomieszczenia (ul. Kościuszki 61/5)
  - 146 470 zł – kwota potrzebna na wyposażenie lokalu
  - Koszty osobowe: do obsługi bieżącej potrzebnych będzie nawet 15 etatów – w perspektywie rocznej to kwota 650 tysięcy

  0 0
 • ~rybapila 2016-04-03 10:49:54

  @anty.fudali - koszty remontu lokali - ok, musieli ponieść. Ale z tymi etatami to pomyśl - myślisz że UM mając budżet który się ledwo dopina zatrudni 15 osób po to zeby je utrzymywać w nieskończoność ?
  Pismaki niezbyt często są precyzyjne.. Napisz maila do UM, odpowiedza Ci ile dokladnie ich to kosztowało i co z etatami..
  15 urzędników oddelegować do takiej pracy to dla całej urzędniczej masy z Rybnika - pikuś.

  0 2
 • ~superelektro 2016-04-03 11:56:54

  @rybapila, nie wydaje Ci się że jeżeli UM jest w stanie oddelegować na 3 miesiace 15 osób do prac innych niż wykonywali dotychczas to te 15 osób jest tam zbędne ? Jeżeli nic się przez to nie zawali to może wystarczyło by 5 osób a nie 15 jeżeli to co robili może poczekać kilka miesięcy. leon32. Na razie jest jeszcze początek roku więc kasa jest, ale i tak już podwyższone zostały podatki np. gruntowe. Mój kawałek nieużytku, który przez 300 dni w roku jest pod wodą, dotychczas zaliczany do klasy 5, za który płaciłem 24 zł, w cudowny sposób uzyskał lepszą klasę bo 4 i teraz mam płacić 96 zł. To na początek, zobaczymy co będzie pod koniec roku. Tym bardziej że zamiast ograniczać ilość urzędników i wydatki na nich to tworzy się ciągle nowe stanowiska w postaci komisji do kontrolowania prac komisji itp..

  3 0
 • ~rybapila 2016-04-03 12:24:18

  @superelektro - wiesz, to już jest inna bajka z podatkami, pamiętaj - już Urban to mówił - władza się zawsze wyżywi.
  A co do wydajności urzędników - no niestety wydajność w tej "branży" w porównaniu z normalną działanością zarobkową jest słaba (urząd nie musi dbać o klienta, on nakłada obowiązki płatnicze a jak nie płacisz to windykuje).
  Jednak mimo wszystko jakieś rygory tam są, np rygor zmieszczenia się w budżecie.
  Tak więc nie chce mi się wierzyć żeby ludzi na potrzeby 500+ ot tak zatrudnili i trzymali w nieskończonść. No chyba że to jakiś chytry plan zatrudnienia nowych a 500+ to tylko pretekst.
  I tak, wydaje mi się że jakby wyjąć 10-15% załogi w administracji to nic by się nie stało. A jakby uprościć prawo, zrobić porządną cyfryzację i outsourcing pewych rzeczy (np obsługa IT) to by i 50% urzędników można by dać szansę wykazania się w biznesie ;)

  0 2
 • ~antyfudali 2016-04-03 12:58:48

  Dostajesz konkretne dane,przeciwstawiasz im jedynie swoje "wydaje mi się,że powinno być inaczej" i to mimo faktu,że wiesz,jak efektywnie pracują urzędnicy? Może czas zdjąć różowe okulary.

  0 0
 • ~jurempus 2016-04-03 18:57:53

  Kto niema dzieci ten ma problem proste.Kto ma dzieci ten skorzysta dostanie i wyda.Ja mam 3 dzieci zarabiam 1900zł czyli nie przekracza mi dochód na pierwsze czyli co dostane 1500zł co miesięcznie.I co ciesze się z tego bo jak widzę jak ludzie z familoków dostają po 1000zł a żyją jak by kasy nie mieli...też chce dostawać a co ja gorszy jestem

  0 1
 • ~Eberhard Mock 2016-04-03 23:09:51

  Czy byłby ktoś na tyle uprzejmy, żeby przetłumaczyć powyższą wypowiedź na polski?

  1 0
 • ~kika358 2016-04-15 10:29:08

  Dostał już ktoś decyzję z MOPSu? Jeżeli tak to czy wypłaty już ruszyły. Z artykułu z dziennika zachodniego wynikało, że miasto ma dostać pieniądze na wypłaty po 8 kwietnia.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak oceniasz 2,5 roku rządów prezydenta Rybnika - Piotra Kuczery?

Oddanych głosów: 750