zamknij

Wiadomości

Prezydent: będzie dotacja dla UŚ, ale pod warunkiem stworzenia wydziału

2013-04-25, Autor: Dominika Kuśka, Wacław Wrana
Prof. Wiesław Banyś - rektor Uniwersytetu Śląskiego przedstawił radzie miasta obecną sytuację rybnickiego ośrodka UŚ oraz możliwe rozwiązania zażegnania kryzysu uczelni. Tymczasem dziś Adam Fudali zapowiedział, że miasto rozważy przyznanie dotacji uniwersytetowi pod warunkiem, że otrzyma pisemne zapewnienie, że UŚ otworzy w Rybniku wydział.

Reklama

Na wczorajszej sesji rady miasta rektor UŚ przedstawił radnym możliwe scenariusze dla przyszłości rybnickiego ośrodka. – Cieszę się, że miasto mogło dofinansowywać ośrodek UŚ, jednak ta dotacja nie jest wystarczająca. W sytuacji, kiedy drastycznie spada liczba studentów, funkcjonowanie ośrodka przy tych środkach zaczyna być wątpliwe. Trzeba podjąć pewne decyzje. Z jednej strony tworzenie wydziału, z drugiej ograniczenia finansowe, a z trzeciej nieuchronna demografia – mówi prof. Wiesław Banyś, rektor UŚ.Rektor UŚ ponowił swoją prośbę o zwiększenie dotacji miasta na funkcjonowanie ośrodka. - Chcemy rozwiązać realny problem. Dyskutujemy na Wydziale Filologicznym i Nauk Społecznych nad stworzeniem niezależnej jednostki. Jednak nie mamy jeszcze pozytywnych rezultatów tych rozmów. Finansowanie jest zbyt obciążające dla uczelni w tej sytuacji. Koszty, które generuje ośrodek, powinny być przynajmniej po połowie dzielone między miasto i uczelnie – tłumaczy prof. Banyś. – Choć miasto zwiększyło dotację, to uczelnia i tak dopłaca pół miliona złotych. Nie wyobrażam sobie sytuacji, żeby finansowanie ośrodka zamiejscowego pozostało wyłącznie na barkach uczelni – dodaje.

W czasie swojej przemowy do radnych rektor UŚ odniósł się również do wtorkowych słów Adama Fudalego. Prezydent wówczas powiedział, że uczelnia próbuje zrzucić odpowiedzialność obecnej sytuacji ośrodka na miasto. – Czas głośno i otwarcie powiedzieć, czego jeszcze nikt nie zakomunikował: dzisiejszy kryzys uniwersytetu jest efektem wieloletnich zaniedbań władz uczelni, które nie zrobiły nic, by dostosować się do zmieniającej rzeczywistości – mówił prezydent. – To nie jest tylko i wyłącznie wina Uniwersytetu Śląskiego, panie prezydencie. To jest nasza wspólna sprawa. Słowa pana prezydenta nie są słuszne, bo gdybyśmy rzeczywiście dążyli do likwidacji ośrodka, to byśmy to dawno zrobili. Dokładaliśmy tu miliony, które mogliśmy przez te wiele lat inaczej zagospodarować. Jeśli rozważamy możliwość wyjścia z Rybnika, to tylko dlatego, że stoimy pod ścianą – podsumowuje prof. Wiesław Banyś.

>> Studenci sprzeciwiają się likwidacji UŚ w Rybniku

Prezydent Rybnika zapowiedział dziś, że miasto rozważy przyznanie dotacji uniwersytetowi tylko pod warunkiem, jeśli otrzyma pisemne zapewnienie, że UŚ nie zlikwiduje rybnickiego ośrodka, a stworzy w nim wydział. - Absolutnie nie wchodzi w grę przekazanie dotacji tylko na to, aby uczelnia mogła wygasić działalność - powtórzył Adam Fudali.

Tymczasem swoje 2 grosze do dyskusji dorzuca polityczna opozycja prezydenta.Prezydent Miasta hojnie przekazuje milionowe granty dla klubów sportowych, jednak chce oszczędzać na rybnickich studentach, którzy ze względów ekonomicznych nie są w stanie studiować w Katowicach. UŚ rzeczywiście przespał swój czas na zmiany w swojej ofercie edukacyjnej, ale to właśnie Rybnikowi jako stolicy regionu powinno najbardziej zależeć na prestiżu i pozycji jaką daje nam obecność uczelni wyższych. Dziś brak wsparcia ze strony miasta podważy strategiczną decyzję sprzed ponad 10 lat o stworzeniu Zespołu Szkół Wyższych. Poza tym Rybnik stosunkowo niedawno promował się na bilbordach pod hasłem: „Studiuj i baw się w Rybniku”, a to do czegoś zobowiązuje - Piotr Kuczera szef Klubu Radnych PO.
Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~werkk 2013-04-25
  16:17:09

  0 0

  Stopień naukowy
  Doktor
  Doktor habilitowany
  Kogo zaliczamy do minimum kadrowego
  Minimum kadrowe stanowi jeden z niezbędnych warunków do prowadzenia przez podstawową jednostkę organizacyjną kierunku studiów wyższych – pierwszego stopnia, drugiego stopnia bądź jednolitych studiów magisterskich.
  Do minimum kadrowego, wliczany jest nauczyciel akademicki, który:

  w przypadku studiów pierwszego stopnia: zatrudniony jest w UG w pełnym wymiarze czasu pracy, nie krócej niż od początku semestru studiów, na podstawie złożonego przez niego oświadczenia w terminie do 30.06 roku poprzedzającego rok akademicki.
  w przypadku studiów drugiego stopnia: zatrudniony jest w UG na podstawie mianowania albo umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy, nie krócej niż od początku semestru studiów, dla których uczelnia ta stanowi podstawowe miejsce pracy, na podstawie złożonego przez niego oświadczenia.
  w przypadku jednolitych studiów magisterskich: zatrudniony jest w UG na podstawie mianowania albo umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy, nie krócej niż od początku semestru studiów, dla których uczelnia ta stanowi podstawowe miejsce pracy, na podstawie złożonego przez niego oświadczenia.

  I o to powinno zadbać miasto aby mieć odpowiednią ilość zatrudnionych wykładowców legitymujących się stopniami doktora i doktora habilitowanego, wtedy Rybnik by miał uczelnie samodzielną http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-2011-243-1445

 • ~wojtek_jj8 2013-04-25
  19:28:59

  0 0

  Nic na siłę. Jeśli UŚ ma produkować bezrobotnych magistrów, to lepiej Ośrodek zlikwidować. Kiedyś na jedno miejsce na studiach, np. na kierunek automatyka, psychologia czy elektronika był co najmniej 10 kandydatów. I było z czego wybierać, tj. dostawali się najlepsi. Dzisiaj chodzi przede wszystkim o zapewnienie pracy tzw. nauczycielom akademickim i to za wszelką cenę. Z tego powodu jestem za zlikwidowaniem pseudonaukowego Ośrodka w Rybniku. PS. Jak słyszę, że obywatel X czy Y ukończył AGH w jastrzębiu Zdroju, to ogarnia mnie pusty śmiech.

 • ~qwerty 2013-04-25
  19:43:46

  0 0

  Fudali po spotkaniu z rektorem cos tam zaczal pyszczyc. Potem mu objasnili zasady dzialania uczelni to zmienil zdanie,. Od razu wiedzialem, ze rozmowa rektora z prezydentem, ktory ma ledwo srednie nie da efektu.

 • ~Fiodore 2013-04-25
  19:52:45

  0 0

  Panei rektorze tylko proszę pamiętać, że liczy się "jakość", a nie "jakoś". Niech to więc będzie dobry, tj przyszłościowy wydział, którego absolwenci bez trudu znajdą dobrą pracę, a nie taki, który zamknie się przy najbliższej okazji lub taki, po którym absolwenci nie będą mieli żadnych szans na rynku pracy. "Jakoś, nie jakoś."

 • ~Fiodore 2013-04-25
  19:53:58

  0 0

  qwerty a znasz całe spotkanie czy znowu przytaczasz tylko wyrwane z kontekstu kawałki?

 • ~Jan R. 2013-04-25
  20:24:15

  0 0

  Przypomnijcie mi bo nie pamiętam. Czy to przypadkiem nie Adam Fudali chwalił się 10 lat temu i potem , że "stworzył" tę rybnicką Sorbonę?

 • ~qwerty 2013-04-25
  21:26:07

  0 0

  Fiodore: nie wiem czy zauwazyles, ale odnosilem sie do wypowiedzi Fudalego po spotkaniu z rektorem, a nie do spotkania. I nagle Fudali zmienia zdanie. Musial mu ktos wytlumaczyc na jakich zasadach dziala uczelnia wyzsza. Chlopina nigdy nawet nei aspirowal do studiowania, wiec ma prawo nie wiedziec. A jesli chodzi o Rybnik - to powiedz mi jakich uczelni absolwenci maja tu szanse na prace? W marketach raczej potrzebuja ludzi ze slabym wyksztalceniem.

 • ~alchemik 2013-04-25
  21:35:42

  0 0

  qwerty, demot z dedykacją dla Ciebie: http://demotywatory.pl/4113309/Abraham-Lincoln-Walt-Disney-Bill-Gates-Mark-Zuckerberg-Henry-Ford-Thomas-Edison-i-Steve-Jobs-nigdy-nie-skonczyli-studiow PS. Poczytaj co piszą inni, zamiast wierzyć bezkrytycznie w jeden artykuł, a potem wytłumacz mi proszę, w którym miejscu Fudali zmienił zdanie.

 • ~Tomek_81 2013-04-25
  22:08:59

  0 0

  Nasze podatki pójdą na produkowanie bezrobotnych. Idźmy na wybory...

 • ~qwerty 2013-04-25
  22:42:14

  0 0

  23 kwietnia 2013: 1. "Wczoraj w Rybniku gościł rektor UŚ. Zaproponował władzom Rybnika, że jeśli w ciągu dwóch lat uczelnia otrzyma z miasta dodatkowe finansowe wsparcie (około miliona złotych), to wtedy obecni studenci będą mogli dokończyć edukację w Rybniku. Wówczas uniwersytet rozważyłby też stworzenie w Rybniku wydziału."

 • ~qwerty 2013-04-25
  22:43:21

  0 0

  25 kwietnia 2013: "Prezydent Rybnika zapowiedział dziś, że miasto rozważy przyznanie dotacji uniwersytetowi tylko pod warunkiem, jeśli otrzyma pisemne zapewnienie, że UŚ nie zlikwiduje rybnickiego ośrodka, a stworzy w nim wydział. " - czyli jednak zmiana stanowiska po tym jak mu ktos uswiadomol "o so chodzi".

 • ~orient 2013-04-25
  22:56:44

  0 0

  Qwerty ktoś kto ma podejście do życia wyłącznie roszczeniowe i pretensjonalne nie znajdzie pracy nigdzie, a jeśli już jakąś znajdzie, szybko ją porzuci bo nie będzie z niej zadowolony. I proszę czytaj swoje teksty przed publikacją bo zawierają takie błędy literowe i zniekształcenia, że trzeba się domyśleć co chcesz obwieścić. Na szczęście domyślamy się że to co zawsze ;)

 • ~qwerty 2013-04-26
  07:24:33

  0 0

  Moj drogi - powiedzenie "o so chodzi" napisalem specjalnie. Z Twojej wypowiedzi wynika, ze nie widzisz problemu. Prosze napisz wiec, jakie dzialania poczynil przez ostatnie 10 lat Fudali, zeby Rybnik byl miastem atrakcyjnym DLA ABSOLWENTOW WYZSZYCH UCZELNI.

 • ~Fiodore 2013-04-26
  15:07:32

  0 0

  Przede wszystkim zbudował Kampus i postawił na szeroko rozumianą kulturę (aczkolwiek dopiero od roku widać silniejszą promocję). OK, wiemy dobrze o co Ci chodzi, jakie masz ambicje i co chcesz nam pokazać. Nie mamy takiej symbiozy jak Gliwice z Polibudą i tamtejszym Technoparkiem oraz firmami "ościennymi", którzy wzajemnie się napędzają i rozwijają. Kaliber mniejszy i nawet najlepsze ambicje tutaj nie pomogą, nie można ot tak bezpośrednio porównywać Rybnika do całych aglomeracji (jak Katowice, Kraków czy Wrocław) itp.

 • ~wojtek144 2013-04-26
  19:28:41

  0 0

  ~qwerty - z twoich komentarzy wynika że jesteś na utrzymaniu mamy która zaspokaja wszystkie twoje zachcianki. UŚ nie zrobił nic przez ostatnie lata dla poszerzenia oferty o kierunki, które zapewniły by pracę po ukończeniu studiów. Rektor mówi daj, ale sam nie ma nic do zaoferowania!!!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co jest najbardziej potrzebne Rybnikowi?


Oddanych głosów: 920