zamknij

Wiadomości

Piotr Kuczera o wariancie CPK w Rybniku: nie zgadzam się na dzielenie Kłokocina

2021-12-29, Autor: bf

Prezydent Piotr Kuczera odniósł się do propozycji Centralnego Portu Komunikacyjnego i wariantu trasy, przecinającego dzielnicę Kłokocin. - Rozumiem potrzebę rozwoju kolei, ale nie może ona się odbywać kosztem mieszkańców – zaznacza. Zachęca też do wyrażania swojej opinii.

Reklama

Przypomnijmy, w miniony poniedziałek pisaliśmy o wariantach przebiegu kolei szybkiej prędkości Katowice – Ostrawa, które zaproponowała spółka Centralny Port Komunikacyjny. Do gmin trafiły przed świętami dokładne mapy, celem zapoznania się i konsultacji z mieszkańcami, także samorządowcami. Jeden z wariantów trasy przebiega przez Kłokocin i Gotartowice. Więcej przeczytacie »CPK przez Kłokocin i Gotartowice? Znamy szczegółową mapę wariantów CPK«

Dzisiaj do sprawy odnosi się prezydent Rybnika. Piotr Kuczera widzi korzyści z powstania szybkiej kolei w naszym regionie. Ma jednak jedną zasadniczą uwagę.

Miasto widzi szansę rozwojową w linii kolejowej wysokich prędkości, która byłaby łatwo dostępna dla mieszkańców i zapewniała dostępność miasta dla gości, w tym dla inwestorów. Jednak nie zgadzam się na dzielenie dzielnicy Kłokocin. Rozumiem potrzebę rozwoju kolei, ale nie może ona się odbywać kosztem mieszkańców. Celem tej inwestycji powinno być zminimalizowanie kosztów społecznych, dlatego opowiadam się za przebiegiem linii wzdłuż autostrady i oczekuję od spółki, która przygotowuje przebieg trasy pełnego przygotowania i wskazania przebiegu linii po poszczególnych działkach – wyjaśnia.

Na obecnym etapie rozpatruje się cztery główne warianty przebiegu przez teren aglomeracji rybnickiej, gdzie różnice pomiędzy wariantami uwidaczniają się na różnych odcinkach projektowanej trasy.

Magistrat zachęca, by wszelkie uwagi i wątpliwości dotyczące tego problemu kierować na adres: konsultacje.stes@egis-poland.com lub drogą tradycyjną, wysyłając na adres: adres Egis Poland Sp. z o.o., ul. Domaniewska 39A, 02-672 Warszawa z dopiskiem w tytule konsultacje społeczne – „Budowa linii kolejowej na odc. Katowice – granica państwa – Ostrawa”.

Uwaga! Spotkanie konsultacyjne organizowane przez spółkę Egis Polska, dotyczące przebiegu wszystkich alternatywnych tras szybkiej kolei na terenie Rybnika odbędzie się w poniedziałek, 3 lutego 2022 r. o godz. 17:00 w Centrum Aktywności Lokalnej w dzielnicy Kłokocin (ul. Bracka).

Oceń publikację: + 1 + 28 - 1 - 70

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~1234onet 2021-12-29
  13:40:50

  Znalazł się zbawiciel. Ten , który dba o mieszkańców. Już nic śmieszniejszego nie mógł powiedzieć. To Prezydent , który się nie spotyka z mieszkańcami , ignoruje ich potrzeby i zdanie.
  Jak projektuje drogi ze ZRID-u pod oknami mieszkańców to jakoś go to nie boli. Brak słów na arogancję , butę , łamanie przepisów itd.

 • ~Arteks 2021-12-29
  14:03:53

  78 25

  Jakby każdy samorządowiec tak powiedział to CPK w warunkach śląskich nie ma prawa do realizacji. Ciekawostką dla mnie jest to, że jak projektowano A1 czy budowano drogę P-R nikt nic nie mówił o żadnym "dzieleniu", a przecież szerokie, szybkie drogi są nieporównywalnie bardziej uciążliwe do współczesnych, bezstykowych linii kolejowych.

 • ~Mariusz Niżyniec 2021-12-29
  14:13:28

  80 13

  A na podzielenie Niedobczyc przez drugi odcinek drogi Racibórz - Pszczyna Pan Prezydent się zgadza??? Stanowczo się sprzeciwiam rozcięciu ulicy Gruntowej bez możliwości przejazdu czy chociażby przejścia. Pisane były pisma w tej sprawie przez mieszkańców ulicy Gruntowej do UM, jak grochem o ścianę... Ale tutaj mieszkańcy nie popuszczą.

 • ~extraliga_2 2021-12-29
  14:22:35

  79 12

  Ten "prezydent" che połączyć autostradę Rowień-Niedobczyce z tą prawdziwą, tam chce również puścić kolej. Niech poprzestawia domy, stawy to mu dobrze wyjdzie. U Bareji był taki "zawód-dyrektor" co chyba przestawił jezioro i jeszcze nagrodę dostał.

 • ~trewq92 2021-12-29
  19:26:21

  49 8

  O jaki ludzki pan dla mieszkańców Gotartowic i Kłokocina. Szkoda, że nie jest taki ludzki, kiedy przez środek Niedobczyc PGG zaplanowało nową ścianę demolującą ludziom domy. Ale cóż, widocznie w Kłokocinie lepszy sort mieszka.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2347