zamknij

Wiadomości

Niepełnosprawni muszą wymienić karty parkingowe. Zmiany mają uderzać w kombinatorów

2014-10-21, Autor: bf
Koniec z bezkarnym parkowaniem z użyciem niebieskiej karty przeznaczonej dla niepełnosprawnych. 1 lipca tego roku weszły w życie przepisy regulujące i kontrolujące niepokornych (zdrowych) kierowców wykorzystujących popularne „koperty”. Jednakże, zmiana przepisów wiąże się z procedurami, które osoby niepełnosprawne muszą przejść od nowa.

Reklama

Jak wyjaśniła nam Beata Podleśny – Przewodnicząca Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Rybniku, stare przepisy nie weryfikowały osób starających się o kartę parkingową. W efekcie tego kiedy ktoś z niepełnosprawnych np. umierał, niebieska plakietka przechodziła do któregoś ze zdrowych członków rodziny. Ci natomiast wykorzystując nabyte przywileje mogli korzystać z popularnych „kopert”.

Rząd ukrócił ten proceder zmieniając odpowiednią ustawę. – Nowe zasady są w stanie zweryfikować posiadaczy kart oraz kontrolować ewidencję kierowców w systemie, który powiadamia odpowiednie służby. Nowe plakietki mogą zostać też zablokowane w przypadku kradzieży – podobnie jak w przypadku kart płatniczych – powiedziała Beata Podleśny.

Przede wszystkim musicie wiedzieć, że nowych kart nie wydaje już Urząd Miasta w Rybniku, a Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności na ul. Raciborskiej 20. Druga sprawa: stare karty (wydane przed 1 lipca 2014) stracą ważność do końca listopada, choć trwają właśnie starania w senacie, aby ten termin został przedłużony do 30 czerwca 2015 roku.

Co ważne, aby wyrobić nowa kartę parkingową trzeba przejść nowe badania lekarskie. Wniosek (do pobrania) z orzeczeniem należy przesłać listowanie lub przynieść osobiście w godzinach urzędowania PZON. Następnie musimy uiścić opłatę za nową kartę – wydamy na nią 21 złotych (więcej informacji na stronie Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Rybniku). Dowód wpłaty przedstawiamy PZON i czekamy na niebieską plakietkę, po którą możemy już wysłać upoważnioną przez nas osobę.

Więcej o nowych zasadach przeczytacie w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, a także na stronie PZON w Rybniku.

Jak myślicie: czy nowe zasady wydawania kart ułatwią niepełnosprawnym rybniczanom znalezienie wolnego miejsca parkingowego?

Oceń publikację: + 1 + 21 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~IS 2014-10-21 16:05:29

  I po co te zmiany skoro do korzystania z uprawnień jest upoważniona rodzina osoby która spełnia wymogi ustawy? W praktyce wygląda to tak że na ten glejcik jeżdzi cała kompania cwaniaków - osobiście znam kilku...

  15 0
 • ~trend 2014-10-21 17:08:37

  przecież jest napisane, że ten "glejcik" będzie powiązany z samochodem i kierowcą. Prosty skaner będzie weryfikował czy delikwent ma prawo do używania znaczka.

  0 0
 • ~Teddy 2014-10-21 18:46:22

  Po pierwsze: nie cała rodzina korzysta, tylko kierowca będący osoba niepełnosprawnym lub kierowca przewożący w samochodzie osobę niepełnosprawna, więc skończy się wnuczek, który z karta dziadka wjeżdża do Plazy na miejsce parkingowe pięknym Porsche. Dwa: wreszcie Fudali przestanie załatwiać kolesiom karty parkingowe.

  24 0
 • ~xxxx 2014-10-21 19:56:04

  matołki z sejmu znowu sobie wymyśliły,niech zaczną od siebie sw.krowy jeżdzą jak chcą parkują jak chcą,a ludziom tylko utrudniają -musisz isc do lekarza po wniosek,do wszystkich poradni po odpisy oczywiście xero płatne itp. ale to matołów nie obchodzi zaprosza największego destruktora polskiej gospodarki buzka do rybnika i plastus sobie łazi po rynsztoku i się cieszy ze swoimi klakierami

  2 0
 • ~smr 2014-10-21 22:03:59

  W końcu ktoś pomyślał jak skrócić ten proceder wykorzystywania kart przez zdrowych cwaniaczków.

  13 0
 • ~ROW1984 2014-10-21 22:19:23

  A ja proponuje Panu redaktorowi udać się na dzień do komisji orzekającej o przyznawaniu kart i może wtedy zobaczy absurdy, gdy osoba na wózku inwalidzkim się "nie kwalifikuje", bo "nie spełnia wymogów ustawy"... Rozumie redukcje i weryfikacje kart, ale bez jaj...

  8 0
 • ~truman20 2014-10-21 22:20:24

  Ostatnio wychodzę z poczty głównej z działu paczek a tu podjeżdża czarne audi a8 i staje na kopercie. Gościu koło 40-stki wkłada za szybę kartonik inwalidzki i żwawym ruchem wyskakuje z auta i w podrygach po schodkach wchodzi na pocztę... S*it...

  21 0
 • ~wagon 2014-10-21 22:52:25

  Re:~truman20
  Może miał dobrą protezę dopasowaną że nie było widać kalectwa .

  0 5
 • ~Lateks 2014-10-21 23:12:09

  Jedno pytanie, czy na "kopercie" ma prawo parkować tylko osoba niepełnosprawna? czy również osoba przewożąca osobę niepełnosprawną?

  2 0
 • ~Arteks 2014-10-21 23:29:32

  Rzadko kiedy w Polsce walczy się z jakąś patologią ale tym razem ktoś z polityków poszedł po rozum do głowy i widzę że chyba już nawet niepełnosprawni zauważyli problem bo z co drugiego auta ze znaczkiem inwalidy wychodzi zdrowa osoba, czasami bardzo młoda... Ja osobiście znam dwie osoby które korzystają ze znaczka, a na pewno są sprawne pod kątem ruchowym, jeden gość potrafi z psem po lesie chodzić całymi godzinami, ale auto ma ze znaczkiem inwalidy. Drugi jeszcze lepszy agent bo młody, noszący czasami spore ciężary ale "inwalida" jeśli chodzi o auto.

  16 0
 • ~pogodna1 2014-10-22 09:39:40

  mam 25 lat, mam znaczny stopień niepełnosprawności, usunięto mi jedną nerkę, jestem dializowana, dodatkowo mam sprzęt pozwalający mi jakoś funkcjonowa-, prawie "normalnie", nie jeżdże na wuzku, ludzie często komentują: młoda, zarozumiała, bezczelna i głupia, że nie znam życia że jeszcze pożałuje itp... nie oceniajcie ludzi po wyglądzie, często ci niepozorni poważnie chorują, próbując pracować, chodzić na zakupy i żyć dalej!!

  19 0
 • ~IS 2014-10-22 12:16:33

  TEDDY - w dotychczas funkcjonujących regulacjach niebieska karta też jest ważna wyłącznie kiedy używa jej osoba niepełnosprawna, lub osoba która przewozi osobę niepełnosprawną. Jak jest w praktyce? Każdy na forum wie. W praktyce taki typek po weryfikację przez SM lub Policję faktu że od dwóch godzin zajmuje miejsce dla niepełnosprawnych a jest pełnosprawny, na dodatek nie widać towarzyszącej osoby niepełnosprawnej - odpowie że przywiózł ją tu na zabiegi, i ta osoba wróci za np. 2 godziny (w tym czasie w razie upierdliwości SM - dowiezie ją taksówka). Ja piszę o RZECZYWISTOŚCI a nie TEORII, bo w teorii to komunizm jest najlepszym wymyślonym systemem społecznym i gospodarczym.

  5 0
 • ~rzyt 2014-10-22 15:42:48

  UM nie musi, a Fudali przede wszystkim, załatwiać kolesiom karty na tzw. kopertę. /Teddy/ W mieście działa Straż Miejska, która zna wszystkich "ważnych" z miasta i im odpuszcza. Czy ciągle widzisz te same auta na Rynku i brak reakcji ze strony służb w stosunku do ludzi, którzy "służą" Rybnikowi...? Moja pracownica zatrzymana przez SM po wylegitymowaniu została pouczona, bo nazywała się tak samo jak ważna persona z Wielopola. Było to jakiś czas temu ale te praktyki nadal są standardem w Rybniku.

  6 0
 • ~xkpx 2016-07-05 11:04:13

  Szanowni Państwo! Jestem studentką trzeciego roku studiów doktoranckich w zakresie językoznawstwa na UJ. Moje zainteresowania badawcze skupiają się wokół tego, jak mówimy o niepełnosprawności we współczesnej polszczyźnie. W związku z tym bardzo proszę osoby niepełnosprawne o wypełnienie krótkiej ankiety. https://docs.google.com/forms/d/17Nx4k052pSCrSL-tcu28EdOtfRLLa-x0KL-EwGZZNKM/viewform Serdecznie dziękuję i pozdrawiam!

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2529