zamknij

Wiadomości

Parking wielopoziomowy stanie się rzeczywistością? Ruszył przetarg

2017-07-12, Autor: bf

Pięć kondygnacji, na której powierzchni mogłoby się pomieścić 486 pojazdów. Do tego 2 klatki schodowe z windami i pomieszczeniami gospodarczymi i modułowe toalety publiczne na parterze. Między innymi takie parametry musi mieć parking wielopoziomowy przy ul. Hallera. Rybnickie Służby Komunalne wystartowały na początku lipca z przetargiem na ten obiekt.

Reklama

O potrzebie budowy parkingu wielopoziomowego w Rybniku mówiło się już od dłuższego czasu. Ostatni raz ten temat został poruszony podczas omawiania przez prezydenta Kuczerę „Projektu Rzeczna” >>Miasto planuje wybudować parking wielopoziomowy i halę lekkoatletyczną. Ile mogą kosztować te inwestycje?<<

Na stronie RSK pojawiła się niedawno informacja o ogłoszeniu przetargu na ten obiekt. Jak czytamy, przedmiotem zamówienia jest budowa parkingu wielopoziomowego przy ulicy Hallera w Rybniku. Realizacja zadania ma się odbyć w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Zwycięzca przetargu musi więc opracować projekt budowalno-wykonawczy i na podstawie tego wykonać roboty.

W efekcie tego powstanie parking wielopoziomowy na min. 460 miejsc postojowych dla samochodów osobowych. Wjazd i wyjazd z parkingu odbywać się będą poprzez terminale (wjazdowy i wyjazdowy) oraz szlabany. Na terenie parkingu przewidziano 2 wjazdy i 2 wyjazdy. Samo dotarcie samochodem na poszczególną kondygnację będzie możliwe dzięki rampie ślimakowej.

Parking ma powstać w 2018 roku, a koszt inwestycji opiewa na 14,4 mln złotych.

Termin składania ofert lub wniosków o udział w postępowaniu mija 21 lipca 2017 roku.

Jak myślicie, czy parking wielopoziomowy zaspokoi potrzeby kierowców?

Oceń publikację: + 1 + 189 - 1 - 18

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (26):
 • ~orka7 2017-07-12 08:21:31

  Bardzo dobra inwestycja.Centrum potrzebuje takiego parkingu.

  86 6
 • ~rob78 2017-07-12 09:05:10

  Artex dostanie zawału...

  97 2
 • ~Escape 2017-07-12 09:25:49

  i pierdzielną takiego kloca w srodku miasta ?? na całym swiecie ucieka sie z centrum. w Rybniku jest duzo miejsca do parkowania.
  powinni to wybudować gdzieś z boku. np. obok prokuratury(Bolesława Chrobrego - 500 metrów do "centrum".

  33 61
 • ~Adrian Lubszczyk 2017-07-12 09:36:54

  Ile samochodów może obecnie zaparkować przy Hallera? Myślę, że sporo więcej. Dlatego nie sądzę, że ten parking rozwiąże problem, a raczej stworzy nowy. Obym się mylił :-)

  22 46
 • ~bartezz 2017-07-12 09:48:12

  Adrian - ale jak obecnie wygląda ten parking przy Hallera ? obraz nędzy i rozpaczy dziura w dziurze, nie martw się taki parking wielopoziomowy zaprojektowany mądrze z dobrą koncepcją może pomieścic jeszcze wi więcej aut lun tyle samo co najmniej.

  42 6
 • ~Abisall 2017-07-12 09:48:20

  ~Escape Jest gdzie parkować bo w środku sporego miasta, aspirującego do bycia wiodącym w rejonie mamy "parking " - klepisko i od dziesiatek lat nikogo z decydentów nie obchodziło że to wstyd.
  ~ rob78 Jakbyś bardziej się skupił na merytoryce swojej wypowiedzi a nie robieniu sobie podśmiechujek z Arteksa to może dotarłbyś do tego że akurat Arteks pewnie szmpana otworzy jak zacznie się ta budowa - akurat on konsekwentnie i od lat postulował o to aby te klepisko w końcu ucywilizować. Powstanie taki parking to zajmie mniejszy teren więc resztę będzie można przeznaczyć na ciekawsze rzeczy jak parkingi, przestanie choć jeden z placów w centrum miasta przypominać Pierdziszewo Dolne

  26 6
 • ~Arteks 2017-07-12 10:06:43

  Uporządkowanie okolicy i likwidacja tych paskudnych "składowisk" aut jakie mamy w centrum to największe plusy tej inwestycji. Polityka władz miasta powinna iść w kierunku koncentracji miejsc parkingowych, likwidacji dzikich parkingów i tych które szpecą centrum. Podoba mi się, że przy okazji pomyślano o toaletach. Drobiazg, a cieszy. Oby były tak zlokalizowane aby korzystać z nich mogli także piesi. @rob78 - a niby czemu? Przecież to żadna nowość. @escape - no cóż. Miejsce rzeczywiście dyskusyjne bo niepotrzebnie będzie stymulować ruch w centrum, a obecny trend w Europie jest odwrotny. Parkingi wielopoziomowe tworzy się na obrzeżach centrów, przy dworcach kolejowych lub na rogatkach miast. @abisall - likwidacji składowiska i klepiska na Hallera oczywiście bardzo mnie cieszy. To jedno z najbrzydszych miejsc Rybnika. Natomiast ja bym wybudował parking wielopoziomowy w innym miejscu np. naprzeciwko ZUS albo na Młyńskiej a całość terenu Hallera powinna być zabudowana ciągłą zabudową miejską i zazieleniony.

  53 24
 • ~Abisall 2017-07-12 10:20:56

  ~Arteks - Cokolwiek byle było to godne centrum miasta a nie wyglądało jak zaniedbane kartoflisko

  20 2
 • ~foka 2017-07-12 10:44:56

  Brawo rybnik.com.pl nareszcie poprawiono wyświetlanie galerii - w końcu przy przełączaniu zdjęć nie ładuje się od nowa strona- ile to potrzeba było lat aby dogonić inne lokalne serwisy...

  27 0
 • ~Zbyszek Chwastek 2017-07-12 10:56:53

  „Chcemy aby przestrzeń - głównie śródmieścia, ale nie tylko – funkcjonowała w sposób przyjazny. Dlatego musimy zmienić priorytety, wskazując na pieszych, rowerzystów, transport zbiorowy, a dopiero potem na samochody. Ważne, że chcemy również wskazywać na przestrzenie wspólne dla ruchu pieszego, rowerowego i transportu publicznego" - cytat z lutowego wystąpienia prezydenta Kuczery dot tzw "Planu zrównoważonej mobilności miejskiej". Więc dlaczego budujemy wielopoziomowy parking w samym centrum miasta. Gdyby ten sam parking, powstał na przeciw ZUS przy ul. Reymonta to jeszcze jestem w stanie zrozumieć. Zwłaszcza w kontekście budowy nowej obwodnicy kiedy należy spodziewać się wzmożonego ruchu od strony południowej do centrum miasta. Być może istnieje jakieś sensowne wytłumaczenie dla obecnej, planowanej lokalizacji. Może pan W.Student wytłumaczy to w krótkim wywiadzie dla com.pl. Byłbym bardzo rad.

  21 10
 • ~rob78 2017-07-12 11:06:44

  ~Abisall oczywiście to była mała podśmiechujka z mojej strony w strone "motokultu" Artexa, a chodziło mi o umiejscowienie tego parkingu - ścisłe centrum! A wszyscy wiemy co by Artex zrobił z samochodami w śródmieściu:)

  8 4
 • ~Arteks 2017-07-12 11:19:55

  @rob78 - typowy troling osoby która nie jest w stanie napisać czegoś sensownego na temat parkowania. "Wszyscy wiemy" - nie podpieraj się innymi bo inni jakoś potrafią coś sensownego napisać w temacie - ty nie. Nawet czyjegoś nicka nie potrafisz poprawnie napisać. ;)

  9 22
 • ~pprywatne 2017-07-12 11:23:07

  ~Zbyszek Chwastek Nie każdy ma przyjemność w jeździe autobusem i nie każdy ma czas na takie wyprawy komunikacją. Więc inwestycja bardzo pożądana, może unikniemy dzięki niej kolejnej rewitalizacji centrum Rybnika. Dobrze by było, gdyby pierwsza godzina była za darmo...

  18 9
 • ~ 2017-07-12 11:50:28

  Arteks chwali powstanie parkingu? On przecież chciał wyrzucenia aut z miasta :D Faktem jest, że poziomowy, schludny parking wielopoziomowy jest lepszy od ogrodzonego klepiska - a tak dzieje się w stolycy regionu :D Kwestią pozostaje jeszcze cena za parkowanie.

  11 2
 • ~Arteks 2017-07-12 12:16:48

  @pääkäyttäjä - mam nadzieję, że nie oczekujesz tak jak dziecinny użytkownik @pprywatne darmowego parkingu w sytuacji kiedy jego budowa ma kosztować naszych podatników 14 mln zł... Jeśli ktoś nie ma przyjemności w jeżdżeniu rowerem lub autobusem - to musi wiedzieć, że mieszkaniec rybnickiego Śródmieścia ma prawo nie mieć przyjemności w oglądaniu zakorkowanych ulic, smrodu i hałasu jakie powodują auta. Jeśli ktoś chce wygodnie parkować w centrum Rybnika to musi za to płacić. Cena 2,50 zł za godzinę to na pewno za mało aby inwestycja się zwróciła, a jej funkcjonowanie zwracało koszty utrzymania. Wywalanie aut ze Śródmieścia to powolny proces. Na razie udało się to zrobić z placem JPII i ograniczeniem ruchu na deptaku. Wszyscy którzy tam bywają, uważają że to była wspaniała idea. Obydwa sukcesy jeszcze pochodzące z czasów poprzedniego prezydenta. Ale myślę, że doczekamy się też czegoś co wprowadzi Kuczera bo często o tym mówi w różnych mediach i jeszcze lepiej rozumie zrównoważony transport od poprzednika. Nowy parking wielopoziomowy może być fajnym pretekstem władz miasta do likwidacji innych i przeznaczenie miejsca po nich na inne cele.

  15 13
 • ~AMP 2017-07-12 12:18:43

  Może źle myślę, ale czy nie mądrzej by było taki parking umiejscowić pod ziemią? Powierzchnia mogła by być wykorzystana do innych celów. A tak będzie duży "kloc" w centrum

  14 4
 • ~awas 2017-07-12 12:22:37

  amp - ale plac na Hallera po starej garbarni jest idealnym miejscem na taki miejski wielopoziomowy parking. Przecież nie zbudują tam kolejnej miejskiej galerii !

  11 0
 • ~pprywatne 2017-07-12 12:37:42

  ~Arteks Taki wszechwiedzący koleś jak Ty powinien wiedzieć, że taki parking nie spłaca się sam, lecz napędza całą koniungturę w centrum. Z mojego powodu, to może i 10 zł kosztować, tylko to uwali cały sens jego istnienia...

  10 4
 • ~Arteks 2017-07-12 13:16:04

  @pprywatne - już myślałem po poprzedniej wypowiedzi, że fascynują cię teorie Marksa i Lenina, a tu jednak miła niespodzianka... Koniunktura powiadasz? To właśnie dzięki temu miasto powinno wykorzystywać takich kierowców jak ty do zwiększania przychodów parkingowych - będzie koniunktura i wszyscy będą zadowoleni. Ci którzy będą chcieli zaoszczędzić - przyjadą autobusem lub rowerem czy pieszo. Ci którzy są wygodni, za parkowanie na tak nowoczesnym parkingu zapłacą i będą się cieszyć, że ich autko jest zabezpieczone przez mrozem, gradem lub żarem z nieba. Na końcu napisałeś ciekawe zdanie. "10 zł tylko to uwali sens istnienia..." To druga skrajność. Nie twierdzę, że godzina parkowania powinna kosztować 10 zł, tak samo jak nie powinna być za darmo. To co jest tanie albo za darmo nie jest szanowane, a to co jest za drogie staje się niedostępne. Nam powinno zależeć na tym aby w centrum Rybnika zawsze się coś działo i było jak najwięcej ludzi. Ludzi, a nie aut! Dzięki temu będzie luźniej, będzie bezpieczniej dla pieszych, będzie ciszej i będzie więcej miejsca na inwestycje poprawiające estetykę miasta. Przejdź się na pl. Jana Pawła II i okoliczny park - jakie tam są tłumy ludzi. A jeszcze do niedawna było tam ruchliwe skrzyżowanie... Jakoś udało się pogodzić interesy wszystkich, a kierowcy mogą korzystać z innych rozwiązań omijających ten nowy plac. To masz przykład jak można w mądry sposób można wypierać auta i tworzyć coś dobrego dla wszystkich. Oczywiście z tego dobrodziejstwa mogą też korzystać przyjeżdżający autem którzy zaparkują sobie pojazd na Kościuszki lub Powstańców. :)

  8 12
 • ~qwer 2017-07-12 14:58:40

  486 pojazdów hmm i dużo i mało ale lepszym rozwiązaniem było by wybudowanie parkingu podziemnego trzypoziowego ma 3000 pojazdów.Wtedy u góry mógłby sobie rosnąć duży park z dużą ilością wspaniałych drzew.Tak tylko marzę.

  13 3
 • ~Robin Tell 2017-07-12 18:06:20

  Zbyszek Chwastek ponoć na skutek tego planu zrównoważonego mobilności miejskiej "Biedronki" w centrum wprowadziły bilety parkingowe.

  4 0
 • ~ 2017-07-12 22:39:24

  @ Arteks - ja niczego nie oczekuję, rzadko zapuszczam się autem do centrum. Bo mogę się zwyczajnie przejść. Ilekroć patrzę na mapę śródmieścia, to zastanawiam się, skąd można wywalić auta - i takich miejsc to za dużo nie ma. Zacząć powinno się od pl. Wolności... zaś wybudowanie parkingu wielopoziomowego na Hallera uważam za trochę zbyt blisko ścisłego centrum. Dobry parking P+R z biletem np. na cały dzień - -czemu nie zrobić tego jak np. w Wiedniu?

  @ amp, @ qwer - wybudowanie podziemnego parkingu jest nieporównywalnie droższe do budowy garażu. Chcesz zobaczyć, jaką powierzchnię ma taki parking? Rzuć okiem np. na garaż Venezia Tronchetto Parking (aka Interparking Venezia) - niecałe 4000 miejsc, 4 piętra. Wybudowanie tego w centrum miasta (jakiegokolwiek) jako podziemne miejsca parkingowe, to utopia i mrzonka. Nikt się na to nie porwie.

  3 2
 • ~michal418@amorki.pl 2017-07-12 23:44:10

  Bardzo dobra inwestycja z pewnością ułatwi życie mieszkańców powinien spokojnie pomieścić 10tyś samochodów cena za godzinę 5zł i inwestycja szybko sie spłaci do końca roku :)

  3 2
 • ~qwer 2017-07-15 18:04:23

  paakayttaja :) dlatego napisałem ze tylko tak marzę.Nie musisz mnie uświadamiać.Wiem gdzie żyjemy.Niestety.

  0 2
 • ~TomaszNowak24 2017-09-07 15:20:53

  Świetna inwestycja, dobrze by było, gdyby zaimplementowano tam podobne instalacje ekologiczne jak w modlińskim http://www.parkingpodwiatrakiem.pl/

  2 0
 • ~JoannaKowalewska 2017-09-08 09:53:46

  Bardzo podoba mi się taki pomysł, będę musiała kiedyś tam zajrzeć, być może pozytywnie się zaskoczę, jak to miało miejsce w przypadku http://lotniskomodlin.org/

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 4243