zamknij

Wiadomości

Mieszkaniec Czerwionki-Leszczyn oszukiwał kopalnię. 363 zarzuty!

2018-07-07, Autor: bf, źródło: KMP Mikołów

Mieszkaniec Czerwionki-Leszczyn brał udział w przestępczym procederze na terenie jednej z kopalń w powiecie mikołowskim. Wraz z nim 363 zarzutów usłyszało pięć osób. Na poczet przyszłego naprawienia szkody i grzywien, śledczy zabezpieczyli mienie podejrzanych warte 25 tysięcy złotych.

Reklama

Jedna z kopalń znajdująca się na terenie powiatu mikołowskiego, zawarła umowę na wykonywanie prac remontowo-usługowych z firmą zewnętrzną, której właścicielem był 61-letni mieszkaniec gminy Czerwionka-Leszczyny. Przedstawiciel firmy okazał się jednak na tyle nieuczciwy, że zaczął oszukiwać kopalnię, co do ilości wykonywanych prac remontowych.

- Przedstawiał do rozliczenia przerobione dokumenty, potwierdzające rzekome wykonane usługi, które w rzeczywistości nie miały miejsca. Pracownicy kopalni również nie dołożyli należytej staranności przy weryfikacji przedłożonych dokumentów. Brak kontroli, czy usługa faktycznie została wykonana i zatwierdzanie do wypłaty kosztów widniejących w przerobionych dokumentach, w rezultacie naraziły ich na odpowiedzialność karną – wyjaśnia asp. Klaudia Kempa z Komendy Miejskiej Policji w Mikołowie.

Policjanci z wydziału zwalczającego przestępczość gospodarczą prawie rok prowadzili w tej sprawie śledztwo pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Mikołowie. W tym czasie ustalili 6 sprawców tego procederu, w tym 5 pracowników kopani, którym łącznie przedstawili 363 zarzuty za fałszowanie dokumentów w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

- Ponadto śledczy zabezpieczyli majątek podejrzanych o wartości 25 tys. zł na poczet naprawienia szkody i przyszłych grzywien. Sprawcy poddali się dobrowolnie karze, przyznając się do winy. Prokurator skierował już w tej sprawie akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Mikołowie – dodaje Klaudia Kempa.

Oceń publikację: + 1 + 44 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~BORYS57 2018-07-07 11:44:30

  O jej,ale mi aafera 25 tyś złoty i to nawet niema nic wspólnego z Rybnikiem!!! a ci co miliony kradli mają się nadal dobrze.

  71 6
 • ~truman20 2018-07-07 15:51:59

  ~BORYS57 - czasem trzeba mediom rzucić jakąś płotkę na pożarcie żeby ludzie myśleli, że ktoś jednak czuwa nad transparentnością kopalń a w szczególności finansów. Gdyby jednak te media i inne właściwe organa pracowały w sposób właściwy, to mielibyśmy wysokiej jakości paliwo węglowe za połowę ceny a górnicy zarabialiby wiele więcej w nowoczesnych i bezpiecznych kopalniach. Tymczasem ... wszyscy wiemy jak jest.

  44 2
 • ~BORYS57 2018-07-07 21:45:18

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 0
 • ~sceptyk 2018-07-08 08:24:11

  " Komendy Miejskiej Policji w Mikołowskie."....redaktorze naprawdę to takie trudne??? Poza tym NIE ŻEBYM go bronił, ale na biednego nie trafiło, a kopalnie mogłyby w końcu sprzedawać węgiel, a nie śmieci do palenia

  17 2
 • ~ 2018-07-08 12:00:14

  Tak apropo w Mikołowie jest komenda POWIATOWA .... Ale to pewnie szczegół nic nie znaczący dla rzetelności artykułu.

  5 1
 • ~Jan R. 2018-07-09 11:33:06

  Kowal zawinił, a Cygana powiesili. Presja na niskie stawki w tzw. grubskich przetargach jest w gospodarce rynkowej co najmniej dziwna. Jak zarządy spółek mogą decydować o stawkach? Taka patologia panuje chyba na wszystkich kopalniach. Jakieś organy kontrolne powinny skontrolować wykonane roboty to wtedy, o ile nie będą to roboty podlegające ukryciu, zobaczą np., że wymieniono 5 m2 kafelek, a na papierze jest 50. Polskie górnictwo to nadal jeden wielki kołchoz.

  2 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1088