zamknij

Wiadomości

Miasto dopłaci 200 tys. zł. za niskie bezrobocie

2011-12-09, Autor: Beata Matuszek
Co roku miasto przyznaje kilkaset stypendiów szkolnych dla uczniów, których rodziny znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, a zwrot poniesionych kosztów otrzymuje z Urzędu Wojewódzkiego. W tym roku będzie musiało jednak dołożyć 200 tys. ze swojej kasy, a wszystko przez to, że mamy za małe bezrobocie.

Reklama

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń, w którego rodzinie dochód na jedną osobę nie przekracza 351 zł. Jego wysokość to kilkadziesiąt złotych miesięcznie, za które można kupić książki, przybory szkolne, strój gimnastyczny. Chociaż w tym roku kryterium to spełniło ponad 540 uczniów, miasto nie otrzyma z Urzędu Wojewódzkiego zwrotu wszystkich poniesionych kosztów, tak jak było w latach ubiegłych.  

–  Zazwyczaj otrzymujemy z Urzędu Wojewódzkiego poprzez katowickie Kuratorium Oświaty prawie całość poniesionych kosztów. W tym roku po raz pierwszy sytuacja stała się dosyć drażliwa, bo dostaniemy tylko jedną trzecią pieniędzy, które wydatkowaliśmy, czyli 112 tysięcy złotych, podczas gdy przeznaczyliśmy na stypendia ponad 300 tysięcy – mówi Joanna Kryszczyszyn, wiceprezydent miasta.

 

Jak się okazuje, wszystko przez to, że w naszym mieście panuje za niskie bezrobocie. – Informacja, jaka do nas doszła jest taka, że jest to wyliczane nie wg naszego zapotrzebowania, czyli faktycznej ilości złożonych podań, tylko wg algorytmu, w którym bierze się pod uwagę ilość wypłacanych przez OPS Rybnik zasiłków okresowych. I z tego algorytmu wynika, że my potrzebujemy tylko 112 tysięcy i nie bardzo ich przekonują dane liczbowe, czyli kwota, którą musieliśmy wydać  – tłumaczy wiceprezydent.

 

Uczniowie i ich rodzice, którzy korzystają ze stypendiów nie mają jednak powodów do obaw. – Zgodnie z ustawą o systemie oświaty to nasze zadanie jako miasta, żeby taki zasiłek wypłacić, więc będziemy to musieli sfinansować – zapewnia Joanna Kryszczyszyn. 

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~moratorek 2011-12-09 13:38:56

  możecie dołożyć z dochodu pochodzącego z podatku od nieruchomości. Dzięki sprytnej zmianie obciążenie podatników posiadających domy na działkach, których tylko część była terenem mieszkaniowym, a reszta np.rolą, wzrosło ok. 14- krotnie.

  0 0
 • ~sianio 2011-12-09 15:16:35

  Zgadzam się z Tobą.Ten podatek jest wprowadzony po złodziejsku zresztą i jest złodziejski,i tyle w temacie.

  0 0
 • ~remmers 2011-12-09 16:03:34

  Zaraz się będą tu chwalić jak oni to zmniejszyli bezrobocie. Gdyby tak wzięli sie za szarą strefę i za tych ktorzy załatwili sobie dożywotnie renty ktore oczywiscie sie im nie należą to nie musieliby sie martwic ze muszą do tego dokładać skoro te 200 000 zł to az takie obciążenie dla budżetu.

  0 0
 • ~charlie 2011-12-09 16:29:26

  Akurat podatek od nieruchomości jest jedynym podatkiem, którego istnienie tłumaczy logika. Ktoś kto unikałby jego płacenia byłby złodziejem

  0 0
 • ~Lateks 2011-12-09 17:11:48

  charlie01 a co w nim jest logicznego? to że za swoje zarobione pieniądze (dochodowy) kupujesz materiały budowlane (VAT) i budujesz dom (zgody na budowę zaświadczenia itp.) i następnie co roku musisz płacić za coś od czegoś zapłaciłeś już tyle razy podatek...
  Jak dla mnie podatki to jest rzecz która owszem musi być, ale jak najmniejsza i najrzadsza. Akcyza spoko płacisz za luksus. VAT płacisz jako konsument przy czym żywność powinna być stawka 0% a wszystko co chińskie (elektronika, urządzenia nie koniecznie potrzebne do życia) 22% i to tylko dlatego żeby likwidować szarą strefę. Ale dochodowy i Belki to jest czyste złodziejstwo. Niestety w Polsce tak wszystkim odpowiada PO i UE że zamiast mniej wydawać wydają coraz więcej zwiększając obciążenie podatkowe...

  0 0
 • ~wilhelm 2011-12-09 23:58:07

  LATEX: straż pożarna musi być w gotowości żeby twój wybudowany dom gasić cały czas, tak samo służby drogowe muszą drogę dojazdową odśnieżać co roku. Dlaczego więc ty budując dom podatek miałbyś płacić jednorazowo? Skoro chcesz oddawać państwu mniej, to musisz się pogodzić z tym, że państwo swoje zdania będzie wypełniać jeszcze gorzej niż dotychczas.

  Czy Joanna Kryszczyszyn to to samo wredne babsko, które kiedyś uczyło w ekonomiku? Niech baba nie płacze, muszą dopłacić jakieś 200000 rocznie. Nie takie pieniądze w budżetówce się marnują.

  Inna sprawa, że jakoś mi się nie chce wierzyć, że aż tyle dzieci żyje w rodzinach w których dochód na osobę nie przekracza 351zł, no przecież to jest poniżej wszelkich skal biedy i ubóstwa.

  0 0
 • ~slmen 2011-12-10 16:24:54

  Jak mam rozumieć tą wiadomość? Czyli w Rybniku jest źle bo spadło bezrobocie i budżet miasta ma nieplanowany wydatek? Może by tak obciąć pensje radnych do symbolicznego 1000zł brutto? A może by tak pozwalniać osoby pracujące w budżetówce aby zasiliły szeregi bezrobotnych wtedy urząd marszałkowski dopłaci?

  0 0
 • ~mieszkanka R 2011-12-12 08:31:04

  czy to nie dziwne takie niskie bezrobocie i taka sfera biedy, czy ktokolwiek z naszych włodarzy zastanowił się skąd się to bierze. Mechanizm tego stanu rzeczy jest bardzo prosty, zaczyna się od umowy śmieciowej ( markety firmy sprzątające firmy ochroniarskie) ci ludzie ciężko pracują i żyją w nędzy, nie chroni ich prawo pracy, nie chroni ich prawo cywilne bo nie mają kasy na prawników i sprawy cywilne, nawet gdy łamane jest prawo. Ci ludzie zarabiają przeciętnie 20% mniej niż gdyby pracowali na umowę o pracę, ci ludzie są klientami pomocy społecznej, chociaż pracują i będą klientami MOPS-u do końca życia. A ja się pytam jak długo władze mają zamiar dopłacać do funkcjonowanie tych wielkich firm w postaci dotowania ich pracowników poprzez pomoc społeczną, ile jeszcze z miejskiej kasy wypłynie funduszy nim ktoś się obudzi i zobaczy że za chwilę wszystkie pieniądze będziemy wydawać w ten sposób, może wdrożyć jakieś programy które by temu zapobiegły, lub przed kolejnym pozwoleniem na budowę kolejnego marketu przyjrzeć się jak ta firma traktuje ludzi, i jak wpłynie to na budżet miasta. Podsumujmy miasto jest bogate gdy ma bogatych obywateli, a nie gdy wpuszcza bogate firmy na swój teren, po to by te drenowały kieszenie ludzi i doprowadzały ich do ubóstwa

  0 0
 • ~raff 2011-12-22 08:58:13

  bezrobocie w Rybniku wcale nie jest małe ,a to co jest podane to fikcja literacka co jest zasługą UP który na siłę proponuje kursy nie koniecznie przydatne ale takie teraz są dostępne , a odmowa grozi wyrejestrowaniem co automatycznie powoduje mniejsze bezrobocie ale tylko z punktu widzenia UP

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Kościół katolicki powinien być opodatkowany?
Oddanych głosów: 632