zamknij

Wiadomości

Jutro nowy rozkład jazdy na kolei. Gdzie dojedziemy? Co się zmienia?

2019-12-14, Autor: bf

Już w niedzielę (15 grudnia) zmienia się rozkład jazdy pociągów. Szykuje się duża zmiana dla Rybnika, ponieważ z naszego miasta będzie wyjeżdżała najwyższa jak dotąd liczba pociągów dalekobieżnych. Co się zmienia z kolei w naszym województwie?

Reklama

Więcej pociągów dalekobieżnych z Rybnika

O dużej ilości pociągów dalekobieżnych odjeżdżających z Rybnika już pisaliśmy jakiś czas temu. W nowym rozkładzie jazdy przez Rybnik przejeżdżać będą między innymi takie dalekobieżne pociągi:

 • Chopin: Warszawa - Wiedeń/Praga/Bartysława - Budapeszt
 • Silesia: Warszawa - Praga
 • Silesia: Warszawa - Praga
 • Silesia: Warszawa - Ostrawa
 • Batory: Budapeszt/Praga - Warszawa - Brześć/Moskwa
 • Sobieski: Gdynia - Gdańsk - Warszawa - Wiedeń
 • Szyndzielnia: Bielsko-Biała - Wrocław - Zielona Góra - Szczecin - Świnoujście
 • Halny: Bydgoszcz - Poznań - Wrocław - Bielsko-Biała - Zakopane
 • Porta Moravica: Przemyśl - Kraków - Wiedeń - Graz
 • Klimczok: Bielsko-Biała - Wrocław (tylko w niedziele)
 • Karolinka: Wodzisław Śląski - Kraków - Rzeszów

Mapa połączeń i miast, do których będzie można dojechać teraz z Rybnika wygląda tak:>> Zobacz tablicę odjazdów z Rybnika obowiązującą od 15 grudnia 2019 roku

Na święta i ferie w góry

Co zmieni się w Kolejach Śląskich? Od 15 grudnia do rozkładu jazdy  powracają połączenia do Zakopanego. Pociąg Ornak będzie kursować we wszystkie dni o dużym potencjale turystycznym – oznacza to, że podróżni będą mogli wybrać się koleją do stolicy polskich Tatr np. w Święta Bożego Narodzenia lub Sylwestra. Do Zakopanego składy zawitają też codziennie przez cały okres ferii w województwie śląskim.

- Propozycje mamy oczywiście także dla miłośników nieco niższych gór. Naszymi pociągami w okresie zimowym będzie można wygodnie dojechać do takich górskich kurortów jak np. Zwardoń, Żywiec, Ustroń czy Wisła (warto skorzystać zwłaszcza z tej ostatniej propozycji, gdyż w kolejnym cyklu zamknięciowym dojazd pociągiem do Wisły nie będzie już możliwy ze względu na prace remontowo-modernizacyjne) – mówi rzeczniczka.

Więcej połączeń wewnątrz województwa

W nowym rozkładzie jazdy znacznemu zwiększeniu – o blisko 10% – ulegnie poziom pracy eksploatycyjnej. Oznacza to, że pojazdy przejadą więcej kilometrów, a podróżni otrzymają do dyspozycji więcej połączeń. Zmiany w częstotliwościach kursowania zostaną wprowadzone na większości linii, przy czym największy wzrost liczby połączeń będzie można zauważyć np. na takich odcinkach jak: Tychy Lodowisko – Katowice, Racibórz – Chałupki, Katowice – Bytom, Tarnowskie Góry – Lubliniec, Rybnik – Racibórz, Katowice – Oświęcim.

Dopasowanie do remontów

Poza pojedynczymi utrudnieniami, na większości linii kolejowych obsługiwanych przez Koleje Śląskie rozkład jazdy w okresie od grudnia do marca będzie jednolity, bez wariantów rozkładu jazdy.

Pojedynczych wariantów rozkładu jazdy mogą spodziewać się pasażerowie linii

S4 - Katowice – Tychy Lodowisko
S5 - Katowice – Bielsko-Biała Główna – Zwardoń
S61 - Katowice – Tychy – Cieszyn
S7 - Katowice – Rybnik – Racibórz
S71 - Katowice – Rybnik – Wodzisław Śląski – Bohumin
S8 - Oświęcim – Katowice – Tarnowskie Góry – Kluczbork

Z pewnymi utrudnieniami będą się musieli liczyć pasażerowie linii S1 (Częstochowa – Katowice – Gliwice), ze względu na kontynuacje modernizacji linii kolejowej nr 1 (S1). Ruch pociągów będzie tutaj determinowany możliwościami eksploatacyjnymi odcinka Myszków – Częstochowa. Z uwagi na chęć utrzymania wszystkich istniejących pociągów zastosowaliśmy dwa różne rozwiązania dla tej sytuacji.

Sprawdź zmiany przed podróżą

W związku z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy w wielu przypadkach zaszły mniejsze i większe zmiany w godzinach kursowania poszczególnych pociągów mogą się pojawić również w przypadku linii nieobjętych remontami. Dlatego warto dokładnie sprawdzić rozkład jazdy przed wyruszeniem w podróż. Szczegółowy rozkład jazdy jest dostępny m.in. na stronie internetowej w zakładce Rozkład Jazdy.

Oceń publikację: + 1 + 51 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~ 2019-12-14 17:53:41

  Autostrady wschód-zachód ... Kolej północ-południe ?

  5 21
 • ~Arteks 2019-12-14 18:39:36

  Z takich ciekawostek pojawi się przyśpieszony pociąg Racibor z Raciborza do Katowic przez Łaziska Średnie z bardzo krótkim czasem jazdy. Z Raciborza do Rybnika tylko 30 minut. Z Rybnika do Katowic 48 minut. Z roku na rok oferta dla Rybnika się poprawia. Pociągów jest co raz więcej, bilety nie są drogie, a tabor przyzwoity. Jeśli ktoś nie dojeżdża do pracy pociągiem, warto się wybrać na wycieczki pociągami zamiast wszędzie pakować się autami.

  48 19
 • ~ 2019-12-14 19:18:53

  Arteks - dobrze, że to zauważasz. Bo za minionych 8 lat rządów PO wszystko było wyprzedawane, zaniedbywane i chyliło się ku upadkowi. Na szczęści to się skończyło i nigdy już nie powróci. Tylko przed koleją jest przyszłość!

  43 46
 • ~Arteks 2019-12-14 20:42:28

  @Trop leminga - doceniam pożyteczne działania każdej ekipy. Podoba mi się to, że PiS uważa kolej za coś strategicznego dla kraju i ważnego dla obywateli. Tylko, że trzeba też obiektywnie spojrzeć na to, że tak dużo pociągów zawdzięczamy lobbingowi polityków PO. To w ich czasach zapadły decyzje o remontach linii kolejowych: Rybnik-Chałupki i Tychy-Jaśkowice, Nędza-Rybnik-Żory-Chybie. Gdyby nie te dwie pierwsze inwestycje - pociągów międzynarodowych by u nas nie było. Jeśli chodzi o nowy tabor Kolei Śląskich to również decyzje PO w tym marszałka Saługi i Wolnika. Za czasów Chełstowskiego z PiS na razie nie zakupiono ani jednego wagonu. ;)

  44 27
 • ~bartezz 2019-12-14 21:01:40

  Ja jestem bardzo zadowolny z pociągu Rybnik - Wiedeń super trafione połączenie bez fotoradarów, bez mandatów, bez donosicieli z kamerami, tylko wsiadam i jadę na miejsce do Wiednia - polecam : )

  47 4
 • ~ 2019-12-15 09:27:10

  ~Trop leminga - jeżeli masz informacje o rozkradaniu to idź do prokuratury a nie powtarzaj mi tu propagandy TVP.

  19 20
 • ~Lateks 2019-12-15 09:39:52

  Dziwna ta mapa połączeń? Tak dziwnie to wygląda gdy Świnoujście nie jest na wyspach. I dziwne że Wolin i Uznam nie są w Polsce...?

  12 4
 • ~ 2019-12-15 10:55:19

  do adiky - pierwszy przykład "Spółka PKP Energetyka" została sprzedana zachodniemu inwestorowi, dopiero PIS ponownie ją odkupił. Pamiętasz jak wyglądały perony i tory zarośnięte trawą za czasów rządów PO? Pamiętasz ile wtedy było pociągów. Wszystko jest do sprawdzenia w necie. Dopiero za PIS podpisano umowę na rewitalizację linii Chybie-Rybnik-Nędza.

  20 16
 • ~Arteks 2019-12-15 11:30:43

  @Tropleminga - nie naciągaj faktów. Przetarg ogłoszono w grudniu 2015, a dokumentacje i przygotowania trwały od co najmniej 2013 roku. Akurat tę dużą inwestycję zawdzięczamy PO, ze szczególnym uwzględnieniem ówczesnego ministra Zdziebły. Natomiast PiS może przysłużyć się wielu innym sprawom związanym z transportem kolejowym w regionie: przywrócenie kolei Jastrzębiu, remont przejścia podziemnego w Rybniku, remont linii kolejowej Żory-Pszczyna (ostatnia w fatalnym stanie w naszym regionie), przywrócenie ruchu pasażerskiego między Gliwicami, Knurowem, Leszczynami i Rybnikiem, remont peronu na przystanku Rybnik Paruszowiec, przekształcenie dworca głównego w Rybniku w nowoczesne centrum przesiadkowe dla całego miasta, powiatu i regionu, budowa drugiego toru z Leszczyn do Ligoty, podwyższenie prędkości na trasie Rybnik-Chałupki. Wyzwań jest sporo - czekamy na zaangażowanie się naszych posłów PiS i działania protransportowe, tym bardziej, że bracia Piecha z PiS są częstymi pasażerami pociągów. @lateks - to nie jest mapa do nauki geografii i nie chodzi o szczegółowość. A Świnoujście jest dobrze zaznaczone bo stacja nie leży na wyspie Uznam tylko po prawej stronie (część Wolina). Super, że można z Rybnika dojechać do Świnoujścia przez cały rok. To dobra wiadomość dla kuracjuszy sanatoryjnych którzy do tej pory musieli się przesiadać w Katowicach.

  11 15
 • ~ 2019-12-15 13:08:38

  do arteks - to jest informacja z naszego portalu, ok. 3 tyg. temu. Sam, poszukaj. "Jest szybciej i bardziej komfortowo. Mowa tu o linii Chybie-Żory-Rybnik-Nędza. Prace PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. dobiegły końca. Przypomnijmy, że umowa na inwestycję została podpisana w styczniu 2017 roku".

  12 6
 • ~ 2019-12-15 13:34:48

  nie naciągajmy faktów - główny kierunek na południe Katowice - Pszczyna - Zebrzydowice - Petrovice jest zapchany, dlatego naturalną rzeczą było przygotowanie alternatywnej drogi, tym bardziej że Unia domaga się nakładów nie tylko na drogi, ale też na tory, "działania" lub nie lokalnych kacyków miały tu drugorzędne znaczenie, bo i tak musiałoto nastąpić
  a teraz przechodząc do konkretów, mam nadzieję, że za zwiększeniem ilości kursów, zwiększy się punktualność, bo jak jechałem w listopadzie "Pragą" ) obecnie (Silesia), to tygodniowa obserwacja pokazywała codzienne 30 minutowe opóźnienie (oczywiście w dniu mojego wyjazdu było identycznie)
  cieszy nowy weekendowy pociąg do Żywca (szkoda tylko że odjeżdza nieco późno, jak na potrzeby turystów)
  jak co roku brak jest połączenia w Pszczynie z porannymi pociągami KŚŁ do Zakopanego, bo jazda na około przez Katowice to nie jest chyba najlepsze rozwiązanie
  w artykule pominęto też sezonowe połączenia do Świnoujścia, Kołobrzegu i Helu, mam nadzieję, że zgodnie z trendami, będa wyposażone w wagony rowerowe, jak w tym roku skład do Helu, szkoda że będą to jak w tym roku połączenia najniższej klasy (TLK) zestawione ze starych czeskich wagonów, z komfortem podróży jak przed laty, do tego rozkład ułożono tak, by nie łapać się na bilet weekendowy IC
  ~Arteks 2019-12-15 11:30:43
  " A Świnoujście jest dobrze zaznaczone bo stacja nie leży na wyspie Uznam tylko po prawej stronie (część Wolina)."
  akurat niezupełnie, bo to "świnoujście" nie jest zaznaczone na Wolinie (którego nie ma na tej "mapie"), ale gdzieś obok Kamienia Pomorskiego

  10 1
 • ~Arteks 2019-12-15 14:10:53

  @TropLeminga - liczy się to kto podejmuje decyzję. PO rządziło przez 8 lat. Pozostawili po sobie w regionie sporo inwestycji które popchnęły nasze miasto do przodu (np. pasażerski transport kolejowy). Ciekawi mnie jaka będzie ocena PiS po 8 latach. Po pierwszej kadencji - kluczowych inwestycji dla ROW brak. Są wprawdzie zapowiedzi ale tylko o Jastrzębiu i na razie na papierze. Niewiadomo nawet którędy ma dorzeć kolej z powrotem do Jastrzębia. @ursus - jakie zapchanie? To linia 140/158 są maksymalnie zapchane. Przewoźnicy wolą jeździć przez miasta niż przez łąki i stawy, tym bardziej, że trasa do Bohumina przez Rybnik jest krótsza. Kiedyś nie jeździli bo na liniach 140/158 parametry były niskie, na niektórych odcinkach jechało się nawet 30 km/h. Dlaczego "kacykujesz" zamiast okazać szacunek komuś kto przyczynił się do czegoś? Właśnie dzięki politykom którym chciało się kiedyś o coś lobbować możemy jeździć bezpośrednimi pociągami do Warszawy. Zarówno ty jak i ja i wielu innych rybniczan z tego korzysta. Znam takich którzy jeżdżą nawet 1 lub 2x w tygodniu. W ostatnich 4 latach nie podjęto ani jednej decyzji związanej z "grubymi" inwestycjami w naszym regionie. Wszystkie które są realizowane dotyczą decyzji i przygotowania dokumentacji przez poprzedników. Poprzednicy zainicjowali przywrócenie do ruchu linii kolejowej przez Knurów i wyremontowali szlak z Knurowa do Leszczyn. Za następców niestety nie wyremontowano odcinka między Sośnicą, a Knurowem - a przecież to również część korytarza towarowego w kierunku granicy. A i w jakieś perspektywie miałoby to znaczenie także w ruchu pasażerskim. Odnośnie przesiadek w kierunku Zakopanego - już kiedyś udowodniłem, że jazda przez Piotrowice to przy obecnym stanie linii Żory-Pszczyna realna alternatywa i niewielka strata czasowa. Pociągi się spóźniają tak samo jak auta, samoloty, autobusy - przy czym jak się sprawdzi dokładnie archiwum okaże się, że te kolejowe to trochę stereotypy lub opóźnienia kilkuminutowe (powodowane np. skomunikowaniami, wypadkami, awariami). Niedawno ktoś też pisał, że w którymś z tygodni Porta Moravica jechała codziennie opóźniona. Z ciekawości wszedłem na stronę PLK i okazało się, że w ciągu 7 dni jechała opóźniona 2 razy - raz o 1 minutę, raz o 13 minut. Jak zwykle była to przesada. Jeśli komuś nie odpowiada jakość kursowania nocnym TLK do Gdyni - może wybrać się lepszym IC. W tym roku nawet z Rybnika. Jest wybór - w przeciwieństwie np. do lotniczej przejażdżki nad miastem. Pozostają tylko budzące grozę Antki z lat 60. z naszego lotniczego skansenu.

  8 16
 • ~ 2019-12-15 14:26:31

  ~Arteks
  ale mnie nie interesują twoje teoretyczne rozważania na temat opóźnień, tylko jako pasażer chciałem jechać pociągiem, dlatego oglądałem przez tydzień opóźnienia, które codziennie (także w dniu wyjazdu) wynosiło średnio 30 minut, tego nie mozna wytłumaczyć przypadkami losowymi, a tylko źle skonstruowanym rozkładem, co mnie jako pasażera nie powinno interesować
  "Odnośnie przesiadek w kierunku Zakopanego - już kiedyś udowodniłem, że jazda przez Piotrowice to przy obecnym stanie linii Żory-Pszczyna realna alternatywa i niewielka strata czasowa"
  jeżeli już to przez Ligotę, jeżeli cierpisz na nadmiar wolnego czasu , możesz jechać przez Częstochowę, dla "zwykłego" podróżnego ma być szybko i wygodnie, bez strat czasu na jazdę na około, do tego cała koncepcja sprawdza sie tylko wtedy, gdy ktoś jedzie z centrum, jeżeli mając pod nosem połączenia do Pszczyny trzeba jakpierw dostać się do centrum, by jechać na około, cała jazda traci sens

  6 3
 • ~ 2019-12-15 14:33:07

  "Jeśli komuś nie odpowiada jakość kursowania nocnym TLK do Gdyni - może wybrać się lepszym IC. W tym roku nawet z Rybnika. Jest wybór"
  tylko pozornie, chcą jechać nocą mamy albo retro TLK, albo sypialny, ja wolałbym nocny klasy IC
  -"w przeciwieństwie np. do lotniczej przejażdżki nad miastem. Pozostają tylko budzące grozę Antki z lat 60. z naszego lotniczego skansenu."
  jakoś skansen w Rudach ci nie przeszkadza, pomimo że też służy tylko rozrywce, tabor jest często starszy, a procedury bezpieczeństwa o wiele mniej rygorystyczne, niż w przypadku, nawet starych, samolotów
  nie ma jak napisać zupełnie nie na temat

  4 0
 • ~Arteks 2019-12-16 09:12:50

  @ursus - podaj ten konkretny tydzień w których ten pociąg spóźniał się według ciebie "30 minut" codziennie. Chętnie to zweryfikuję. Nikt ze znajomych jeżdżących często do Warszawy nie narzeka na stałe tak duże spóźnienia. Ja ostatni raz jechałem pod koniec listopada i w stronę Warszawy miałem jakieś minutowe spóźnienie (z 2-3 minuty, z powrotem planowo). Skansen w Rudach mi nie przeszkadza, a nawet mi się bardzo podoba - widać tam gospodarską rękę zarówno jeśli chodzi o obiekt jak i eksploatowany tabor. Czego niestety nie można powiedzieć o zaniedbanym naszym Aeroklubie w którym od lat nie ma żadnych nowości, inwestycji, jakiegoś pomysłu na rozwój, nie mówiąc już o wymianie floty. Latem też żaliłeś się na brak połączenia w Pszczynie, a ja ci pokazałem, że po co w Pszczynie jak można się przesiąść w Bielsku. Komuś kto raz w roku jedzie do Zakopanego - jest obojętne gdzie się przesiada. Co do linii Żory-Pszczyna która jest w kiepskim stanie - to wyzwanie do polityków którzy są u władzy aby się o nią upominali.

  2 8
 • ~Eugeniusz Jankowski 2019-12-16 12:35:31

  Kiedy będzie dostępny rozkład PKP po 14.XII.2019 Z rybnika

  1 1
 • ~ 2019-12-16 15:39:14

  ~Arteks 2019-12-16 09:12:50
  "@ursus - podaj ten konkretny tydzień w których ten pociąg spóźniał się według ciebie "30 minut" codziennie. Chętnie to zweryfikuję. Nikt ze znajomych jeżdżących często do Warszawy nie narzeka na stałe tak duże spóźnienia. Ja ostatni raz jechałem pod koniec listopada i w stronę Warszawy miałem jakieś minutowe spóźnienie (z 2-3 minuty, z powrotem planowo). "
  masz na myśli poranne pociągi ? te może jeżdżą punktualnie
  "Czego niestety nie można powiedzieć o zaniedbanym naszym Aeroklubie w którym od lat nie ma żadnych nowości, inwestycji, "
  czego się spodziewasz, portu lotniczego, betonowego pasa ? to nie przewoźnik co próbowałeś zasugeroewać,
  jakiegoś pomysłu na rozwój, nie mówiąc już o wymianie floty.
  " Latem też żaliłeś się na brak połączenia w Pszczynie, a ja ci pokazałem, że po co w Pszczynie jak można się przesiąść w Bielsku. "
  ten numer przechodził tylko w kierunku tam, z powotem już nie, ale w tym roku już nie przechodzi
  "Komuś kto raz w roku jedzie do Zakopanego - jest obojętne gdzie się przesiada."
  jeżeli jest do czego się przesiąść, teraz nie ma takiej możliwości
  "Co do linii Żory-Pszczyna która jest w kiepskim stanie "
  odkąd pamiętam (lata 90), to była w kiepskim stanie, mimo tego rozkład umożliwiał prezesiadkę w obie strony na pospieszny Ornak, czy przyspieszony do Zwardonia (Rachowiec przyjazd ~ 9:00), czy Głębców (przyjazd ~8:30)
  ~Eugeniusz Jankowski
  poszukaj tutaj
  http://old.rozklad-pkp.pl/bin/stboard.exe/pn?ld=mobil&

  3 1
 • ~Arteks 2019-12-19 20:18:03

  @ursus - nie chodzi o to co ja mam na myśli tylko o zweryfikowanie tego co napisałeś. Jeśli jakiś pociąg miał codziennie opóźnienie 30 minut - chętnie najpierw bym sprawdził czy to jest ściema z twojej strony (jak przypuszczam) lub zapytałbym się znajomych z PLK o powód tego. Jesteś bardzo krytykancki wymagający wobec innych - ale wyjątkowo łaskawy wobec siebie. ;)

  1 5
 • ~ 2019-12-19 20:54:37

  to przypuszczaj sobie dalej, opierając się na własnych "przemyśleniach" , a później sprawdź (przy okazji gdzie szukać archiwalnych informacji na ten temat ?) pierwszy pełny tydzień listopada , tylko nie kieruj się przyjazdem do celu, bo do Warszawy najczęściej nadgonił opóźnieie

  5 0
 • ~ 2019-12-19 21:03:19

  przy okazji sprawdź IC 83192 w dniu 11 listopada, przez opóźnienie którego nie zdążylem na IC 101, przewoźnik wypiął się na mnie, i podróż musiałem ukończyć w KŚL po zakupie osobnego biletu, summs sumarum trasę, która normalnie bez napinki pokonuję wygodnie samochodem w 8 godzin, kojeja udało mi się pokonać "już" w 16, z "atrakcjami" takimi jak 3 godzinne kiblowanie w smrodzie i przeciągach poznańskiego dworca, jak myślisz, co wybiorę następnym razem ? (tym bardziej, że ze względu na charakter wyjazdu pojadę obładowany bardziej niz standardowy podróżny)

  5 0
 • ~ 2019-12-19 21:05:05

  "Jesteś bardzo krytykancki wymagający wobec innych - ale wyjątkowo łaskawy wobec siebie. ;)"
  czyżby??
  oczywiście nie dopuszczasz myśli, że to co napisałeś idealnie pasuje do ciebie

  5 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3464