zamknij

Wiadomości

Grzyb atomowy nad Paruszowcem? Nie, tak kopci jedna z firm

2018-12-28, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Nasz artykuł o kopcącym domu przyjęć w Ochojcu spotkał się z dużym zainteresowaniem Czytelników. Otrzymaliśmy informację, że to nie jedyna firma w Rybniku, która zatruwa powietrze w okolicy. Mieszkańcy dzielnicy Paruszowiec-Piaski skarżą się na Edro-Trans. Oglądając zdjęcia nasuwają się nam wyobrażenia o grzybie atomowym!

Reklama

Nasz artykuł opublikowany przed świętami spotkał się ze sporym zainteresowaniem Czytelników. Przypomnijmy, pisaliśmy o domu przyjęć i restauracji Biały Dom w Ochojcu, z którego wydobywał się ciemny i gęsty dym >>Dom przyjęć w Ochojcu nadal kopci<<

Z naszą redakcją zaczęli kontaktować się Czytelnicy. Skarżyli się na firmę, która ma swoją siedzibę w dzielnicy Paruszowiec-Piaski. - Może zajmiecie się również firmą Edro-Trans zlokalizowaną na ulicy Mikołowskiej. Na placu ponad 70 ciężarówek każda 400 tys. zł warta a budynek ogrzewany tak ze, jak się pali to na Mikołowskiej, nic nie widać i niemiłosierny smród. Jest to duża firma, mają stacje diagnostyczna, transport międzynarodowy a ogrzewają budynek jak w XIX wieku bez jakiegokolwiek poszanowania mieszkańców Rybnika – pisze do nas zbulwersowany Czytelnik.

Inny internauta przesłał nam zdjęcia obrazujące problem. Z długiego komina unosi się gęsty i czarny dym. Na jednym ze zdjęć przypomina on unoszący się nad okolicą grzyb atomowy.

Problem jest znany Straży Miejskiej w Rybniku. Czy eko-patrol wykazał jakieś nieprawidłowości w tej firmie? - W tym roku były przeprowadzone 3 kontrole. Strażnicy podczas ich przeprowadzania nie stwierdzili, by ktokolwiek palił tam odpadami, bądź innymi substancjami zabronionymi przez tzw. uchwałę antysmogową – wyjaśnia Dawid Błatoń, rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku.

Kontrole przeprowadzono w styczniu, marcu i październiku. - Były one następstwem zgłoszeń, które otrzymaliśmy od mieszkańców. - Sprawa jest przez nas na bieżąco monitorowana i nie wykluczamy przeprowadzenia kolejnych kontroli – dodaje Dawid Błatoń.

Co do powiedzenia ma sam szef Edro-Trans? Tłumaczy, że zdaje sobie z problemu, jaki sprawia mieszkańcom. - Nie jestem w stanie już nic zrobić. Też mnie ta sytuacja denerwuje i nie mogę na to patrzeć – mówi Eugeniusz Ptak, szef firmy. Nasz rozmówca za sytuację obarcza kopalnie. - One i państwo pozwalają na sprzedawanie takiego węgla. Straż miejska była już u mnie kilkanaście razy, nie stwierdzili nic złego – dodaje.

Właściciel firmy ma nadzieję, że w przyszłości uda się mu podłączyć do gazociągu. - W przyszłym roku mają remontować ulicę Mikołowską i ciągnąć wzdłuż niej gazociąg – wyjaśnia Eugeniusz Ptak.

Oceń publikację: + 1 + 95 - 1 - 35

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (49):
 • ~Lateks 2018-12-28 10:03:14

  I po jakiego diabła nam uchwały, normy, straż miejska, skoro nikt nic nie może zrobić. Kurka wodna czy w tym ekopatrolu nie ma ani jednego człowieka który by nie potrafił w piecu palić? Panie Ptak wystarczy wyczyścić piec, nałożyć węgla, na górze dać rozpałkę i podpalić. Zaoszczędzi pan opału nerwów i czystego powietrza. Ot cała filozofia.

 • ~Lucky1777 2018-12-28 10:03:38

  Jak się pali węglem to leci dym. Jak się pali górnym spalaniem ten dym da się sporo ograniczyć. Do czasu kiedy włodarze nie wprowadzą konkretnego planu działania i sposobu jego osiągnięcia to problem nadal będzie występował. Nie wystarczy zakazać palenia węglem, ale należy zapewnić alternatywny plan. Ja dawno bym się podłączyć do sieci gdybym tylko mógł.

 • ~Dawid Dziwoki 2018-12-28 10:03:40

  Nowina... Tak kopci co drugi dom

 • ~rzyt 2018-12-28 10:11:52

  Zamiast palić w piecu dać pracownikom na rozgrzewkę po kielichu.
  Sorry to większości kierowcy, którzy nie mogą pić alkoholu ;)

  32 52
 • ~hajdamen 2018-12-28 10:18:38

  Dali czadu. Takich turbo palaczy w okręgu jest wielu, jak widać nie tylko bieda jest wyznacznikiem sposobu ogrzewania.

  73 14
 • ~rzyt 2018-12-28 10:20:40

  A poważnie tam zawsze była strefa przemysłowa niosąca uciążliwości dla ewentualnych mieszkańców. Ale sprytni deweloperzy kupili nieużytki w takiej strefie i wsadzili właścicieli nabytych mieszkań opowiadając im tylko o zaletach tych terenów. Więc teraz gdzieś te żale trzeba wylewać, bo po czasie okazało się, że nie jest tak jak miało być. Pobudowano domy i mieszkania w strefie buforowej pomiędzy oddzielającej te bazy przy Mikołowskiej a domami przy Stawowej.

  85 22
 • ~norton 2018-12-28 10:25:14

  Podobni to: Sanepid Rybnik, baza poczty na Stawowej, fryzjer na Wolnej. To tak na szybko

  77 17
 • ~adiqq 2018-12-28 10:31:51

  "Co do powiedzenia ma sam szef Edro-Trans? Tłumaczy, że zdaje sobie z problemu, jaki sprawia mieszkańcom. - Nie jestem w stanie już nie zrobić. Też mnie ta sytuacja denerwuje i nie mogę na to patrzeć – mówi Eugeniusz Ptak, szef firmy. Nasz rozmówca za sytuację obarcza kopalnie. - One i państwo pozwalają na sprzedawanie takiego węgla. Straż miejska była już u mnie kilkanaście razy, nie stwierdzili nic złego – dodaje."

  Niestety, ale w takim samozadowoleniu, to żyją nie tylko właściciele firm, ale i większość rybniczan. No nic nie mogę zrobić....tak to się za przeproszeniem każdy głupi potrafi tłumaczyć...wystarczy zmienić ogrzewanie na takie, które nie będzie dymić...

  74 76
 • ~spirit-of-the-town 2018-12-28 10:32:59

  Przez to obok wybudowano teznie by można było się odtruc :)

  81 10
 • ~nairuk 2018-12-28 10:34:06

  Pewnie szanse są marne ale napisać można. Panie prezesie Eugeniuszu Ptak, kto jak kto ale Pan i Pańska firma macie szanse na polepszenie stanu jakości powietrza w okolicy, może Pan podjąć kroki na zastosowanie bardziej ekologicznego, mniej emisyjnego źródła ogrzewania. Prawd że to są koszty i pewnie nie małe, ale jest to inwestycja w zdrowie Pana (tak Pan też oddychasz tym samym powietrzem co pozostali mieszkańcy Rybnika), Pana pracowników oraz obywateli miasta Rybnika. Czy oskarżanie wszystkich na około, zwalanie odpowiedzialności na innych to wszystko co jest Pan w stanie zrobić, niech pan pokaże że jest Pan w stanie zrobić milowy krok w przód i wyznaczyć nowe standardy dla innych przedsiębiorców, to by było osiągnięcie kiedy w przyszłym sezonie grzewczym Pana firma wskazywana była jako wzór do naśladowania. Zyski wizerunkowe bezcenne. A tak ma Pan łatkę truciciela, tylko czekać na jakże popularne ostatnio grożenie pozwem sądowym za naruszanie wizerunku. Niestety ani pozew (choć jestem w stanie obstawić u bukmachera że przegrany, bo troska o zdrowie jest dobrem wyższym niż wizerunek) ani zwalanie na kopalnie za jakość ich węgle (ciekawe czy oskarżenie zasadne) nie poprawi jakości spalin które emituje Pańska kotłownia.

  74 34
 • ~palaczzasypowy 2018-12-28 10:36:50

  jeszcze nie tak dawno był zamiar budowy kopalni na paruszowcu,wielu nie miało nic przeciwko,czyżby podwójne standardy ?

  64 15
 • ~nairuk 2018-12-28 10:39:26

  @ ~palaczzasypowy odszukaj artykuły na ten temat i poczytaj komentarze, nie pamiętam żeby prócz przedstawicieli UM był ktoś chętny.

  24 11
 • ~palaczzasypowy 2018-12-28 10:44:41

  no właśnie,a teraz ci sami ludzie próbują walczyć z tym,czegoś tu nie rozumiem? czy poza "wpływami" do kasy miasta liczy się jeszcze człowiek? " ludzie ludziom zgotowali ten los" ,ty nawet nie wiesz jaka kasa wpada do miasta z tytułu podatku od wyrobisk.

  32 9
 • ~Arteks 2018-12-28 11:13:21

  Polecam władzom miasta pomysł kilku internautów którzy sugerowali obniżenie podatku od nieruchomości dla każdej nieruchomości w której budynki są ogrzewane w sposób ekologiczny. A jak to zrobić aby jednocześnie nie uszczuplić kasy miasta? Można by podnieść podatek od nieruchomości np. o 5% dla wszystkich. A następnie zrobić bonifikaty dla ogrzewających bez użycia pieców węglowych. Nareszcie ci którzy wydają więcej i nie trują - byliby w jakiś sposób wynagrodzeni za swój trud przez miasto. A ci którzy palą w sposób niechlujny i przyczyniają się do smogu w naszym mieście - musieliby płacić więcej.

 • ~adamus85 2018-12-28 11:14:20

  Zapraszam do Jejkowic o każdej porze dnia czy nocy, nawet święta na teren byłego Bydozbytu, tam to dopiero kopcą, prawdopodobnie dosuszają drzewo do kominków. Tu jest pewnie ogrzewanie tylko kilka razy w ciągu dnia, tam jest 24h 7 dni w tygodniu, gęsty gryzący szary dym więc raczej nie jest to węgiel. Może redakcja złożyłaby tam wizytę ? To jest w większości sprawca tej szarej chmury w którą wjeżdzają ludzie podróżujący przez Jejkowice, bo nawet gdy domowi palacze idą spać o 22 to tam jest człowiek na etacie, który dba o to by nasze powietrze nie było przypadkiem za czyste.

  63 12
 • ~pprywatne 2018-12-28 11:21:47

  Co trzeci dom tak kopci po godzinie 22:00, a nawet wcześniej, gdy jest już ciemno.

  50 25
 • ~entropia 2018-12-28 11:23:26

  To dopiero niezłe tłumaczenie, znaczy się że jakby Państwo pozwalało wywalać szambo na chodnik to ten pan pierwszy biegłby po pompę, trochę to przypomina tłumaczenia nazistów z Norymbergi. Kierowniku, mam dla was rozwiązanie problemu żebyście się już nie musieli niepotrzebnie denerwować bo stres zdrowiu szkodzi - piec wymieńcie i kupujcie węgiel innego sortu bo taki czarny dymek to obstawiam że to wysokoenergetyczny koksujący 33 lub 34 z Marcela lub Rydułtów, tanie ale kompletnie nie nadające się do użytku w instalacjach niskotemperaturowych. A najlepiej to zmieńcie źródło ogrzewania.

  52 20
 • ~jabibe 2018-12-28 11:45:58

  No cóż takie mamy realia, tylko zaczyna mnie martwić jedna rzecz. Na całej tej sytuacji próbuje chyba zarobić redakcja tego portalu. Jakoś nie widzę żadnego sensu w tworzeniu tego typu artykułów bo faktycznie większość budynków w tym mieście jest ogrzewanych węglem, więc jaki jest sens publikowania tego typu materiałów ? Przecież to ewidentne działanie na szkodę firmy. No ale klikalność jest najważniejsza w dzisiejszych czasach.

  A co do komentarza pana prezesa to jestem w stanie go zrozumieć bo po zdjęciach mam wrażenie że budynek jest nieocieplony, więc ciekaw jestem czy ludzie sobie zdają sprawę jakiej skali by to była inwestycja gdyby miał przejść teraz na gaz. Prosta kalkulacja. Zauważyłem też, że Ci którzy najbardziej lamentują (słusznie oczywiście) to rzadko mieszkańcy domów, a najczęściej osoby które nie zdając sobie sprawy z pewnych rzeczy próbują wmówić innym że przejście na inne systemy ogrzewania jest takie banalnie proste, otóż nie. Ludzie zawsze ale to zawszę będą patrzyli na wskaźniki ekonomiczne i dotyczy to każdej dziedziny życia, więc jak ktoś ma zamiar mówić, że jest inaczej no to niech sobie dalej żyje w tym idealnym śnie. Póki nie będzie odgórnego nakazu który będzie dotyczył wszystkich nic się nie zmieni, i na nic wasze lamenty. Bo nikt ze sprawnym piecem nie będzie inwestował (w najlepszym wypadku) kilkunastu tysięcy zdając sobie sprawę z tego, że wokół jest 20 innych budynków ogrzewanych węglem. Taka jest smutna prawdą.

  66 28
 • ~nairuk 2018-12-28 12:10:39

  @ jabibe
  tak to jest kosztowne jak robi się taka inwestycje na raz, każdy czeka na nie wiadomo o co? Łaskę Bożą, pomoc UM

  11 20
 • ~nairuk 2018-12-28 12:11:04

  @ jabibe
  tak to jest kosztowne jak robi się taka inwestycje na raz, każdy czekać na nie wiadomo o co? Łaskę Bożą, pomoc UM, rządu, cokolwiek.
  Nie, nie, nie inwestycja w termomodernizacje i wymianę źródła ciepła to inwestycja na lata która trzeba zaplanować i wykonywać sukcesywnie krok po kroku a która w finale ograniczyć koszty stałe utrzymania budynku.
  SMOG jest bardzo poważnym problem, świadomość ludzi jest coraz większa coraz bardziej do ludzi dochodzi że to poważne zagrożenie dla zdrowia i nie ma na co dłużej czekać, zmiany muszą zacząć przebiegać szybciej. Tak więc brak inwestycji w termomodernizacje, wymiany źródeł ciepła, instalacje OZE przez przedsiębiorców to wyłącznie ich brak perspektywicznego patrzenia, w momencie kiedy mówi się o kosztach to lament "ola boga bo to takie drogie", tak drogie boś zwlekał, a żeś zwlekał bo możesz zwlekać. Ale przyjdzie dzień kiedy będzie trzeba działać radykalnie i wtedy już nie będzie o co lamentować tylko działać.

  20 20
 • ~jabibe 2018-12-28 12:21:36

  No więc widzisz sam. W przypadku domku jednorodzinnego, zwykłej kostki koszt ocieplenia ścian i dachu to nawet 100k. Póki nie ma nakazu jakoś nie oczekuje od ludzi, że coś z tym zrobią bo wiem jacy są ludzie i wiem, też że dla niektórych to duży koszt. No i jak np chciałbyś podzielić taką inwestycję ? Będziesz ocieplał po 1 ścianie?;p No sorry, chyba nie. Paradoks jest taki że przygotowanie budynku do zmiany systemu ogrzewania jest kilka razy droższe niż sam system i tu jest "problem". A przedsiębiorcy zawsze będą patrzyli na to ile muszą wydać i jaki z tego będą mieli profit. A tego typu inwestycja im się nigdy nie zwróci.

  36 15
 • ~ 2018-12-28 13:49:39

  Dzień dobry. Od dłuższego czasu wszyscy dyskutują nad problemem smogu. Wszyscy są zgodni, że należy dołożyć starań by uzdrowić powietrze. Psy są wieszane na domach, które kopcą. A może by tak odwrotnie? Dopłaty do pieców "5' były moim zdaniem nieporozumieniem. Te pieniądze miasto miało przeznaczyć na modernizację swoich zasobów lokalowych (np.ul. Białych - co izba to piec). Po modernizacji tych domów można by było powiedzieć: miasto zrobiło porządek u siebie, a teraz kolej na prywatnych właścicieli trujących mieszkańców. Najłatwiej jest nakazywać, przymuszać, zabraniać i do tego głośno wołać "patrzcie ile robimy, staramy się, to oni są be". Panie Prezydencie zamiast przeciętnie 10-12 zdjęć co miesiąc w Gazecie Rybnickiej niech Pan zajmie się prawdziwym rządzeniem bym mógł o Panu powiedzieć że jest Pan prawdziwym gospodarzem a nie marionetką układów urzędowo -biznesowych (patrz artykuł "Jak nasz samorządy ......" toż to jawna reklama firm poprzez odnośniki .

  52 8
 • ~Łukasz Rybniczanin 2018-12-28 13:52:42

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  4 1
 • ~marekm71 2018-12-28 13:58:27

  ~adamus85 Ale w tych okolicach każdy dymi. Codziennie będą na przeciwko byłego Budozbytu na parkingu wokoło wszystkie domy ostro dymią, tak że na parkingu można się udusić i nie tylko ja mam takie spostrzeżenia.

  22 3
 • ~Kwinto 2018-12-28 16:28:09

  ~jabibe skąd ta cena 100 tys za ocieplenie domu i dachu? typowa kostka ma ok. 300m kwadratowych elewacji, z jakimiś przeróbkami itd.. firma powinna wziąć ok. 40tys. Dach będzie miał w okolicach 100-120m jeśli da się rozwinąć wełnę gdzieś pod dachem, koszty też nie będą duże, tym bardziej że zrobisz to sam.

  21 27
 • ~ 2018-12-28 17:40:44

  @Kwinto, a ile Ty myślałeś, kompleksowa ok 100k zł. Wymiana okien, drzwi, docieplenie dachu, stropu piwnic, fundamentów, ścian. Wymiana źródeł ogrzewania, przeróbka kotłowni pod "eko" źródło, projekty, wkład kominowy (jest inny do gazu - kwasoodporny, a do węgla żaroodporny). Dorzucając jeszcze wentylację mechaniczną to 100k zł przebijesz.

  30 7
 • ~jabibe 2018-12-28 17:49:32

  Dobra nie sprecyzowałem tego, ale przy termomodernizacji warto też czasami pomyśleć np o stolarce, fundamentach? W przypadku tego typu inwestycji też nie ma co oszczędzać bo warto przy okazji tego zainwestować i nieraz kończy się na tym że przy okazji robisz generalny remont wszystkiego. I też nie każdy musi mieć umiejętności, czas i być w ogóle w stanie by samemu to zrobić. Nie jest trudno przekroczyć nawet tą kwotę. Oczywiście jak weźmiesz ciaproków to zrobią Ci to pewnie za połowę ceny, ale potem zapłacisz podwójnie za poprawki.

  15 4
 • ~Kwinto 2018-12-28 17:58:27

  ~jabibe pisał o ociepleniu domu i dachu, a nie o kompleksowej wymianie wszystkiego.
  No sorry ale jak się nie robiło nic przy chałupie przez 30 lat. to teraz nie ma co narzekać że nie mam 100tys i co mi zrobicie! Temat smogu ciągnie się od kilku lat, i każdy w końcu będzie musiał ocieplić dom, ocieplić dach i wymienić piec. Myślisz że ja jestem zadowolony z wydanych pieniędzy? ale albo walczymy ze smogiem w realu, albo tylko na rybnik.com

  26 26
 • ~jabibe 2018-12-28 18:05:35

  No widzisz, ty masz to z głowy i ja też. Ale ciekawe czy byłeś tak mądry przed przeprowadzonymi remontami. Łatwo się zawsze mówi i opisuje problemy który cie nie dotyczy, ja po prostu rozumiem jak wygląda sytuacja i jak wygląda myślenie ludzi w tym kraju. Od zawsze robimy wszystko na ostatni moment i póki nie będzie odgórnego nakazu to jedyne pretensje jakie będę miał to do rządzących, że nie potrafią zachęcić/zmusić ludzi do zmian.

  18 4
 • ~ 2018-12-28 18:10:39

  @kwinto dlaczego zakładasz, że nikt nic przez 30lat nie robił wokół domu?
  Chcesz przykładów z cenami?

  18 7
 • ~imrahil 2018-12-28 18:21:17

  termomodernizację należałoby przeprowadzić dobrze. czyli na początek wymienić stolarkę i prawidłowo ją zamontować. potem izolacja ścian, podłóg i dachu/stropu, minimum zgodnie z WT2021, a najlepiej jeszcze cieplej. oczywiście z dbałością o szczegóły, a nie w stylu "wiela też panu tego ciepła ucieknie". pokazałbym zdjęcie mojego tarasu i tarasu sąsiada (ma nowszy dom, na dodatek grzany do niższych temperatur, bo jeszcze nie mieszka) sprzed kilku dni - u mnie przez cały dzień śnieg leżał we wnęce okiennej, u niego nie było śniegu a nie we wnęce, ani metr dalej. za to ja grzeję za kilka stów kotłem elektrycznym (który wystarczyło podłączyć do prądu), on spalił już od groma węgla i od początku sezonu ma jakieś problemy z kotłem węglowym. jak już się ociepli dom, to należałoby zadbać o wentylację - w starych (i nawet nowych) domach często jest niesprawna (zresztą jak ma być sprawna w średnioszczelnym budynku?) - kłania się wentylacja mechaniczna. na koniec wypada wymienić źródło ciepła i tak robi się poważna kwota.

  19 10
 • ~marcin_o 2018-12-28 20:26:54

  P. Ptak robi z nas idiotów. Tak jak właściciel Białego Domu. Jeden mówi, że nic nie może zrobić bo nie ma gazu w dzielnicy, a sam mieszka w luksusowej dzielnicy (niekopcącej) pod lasem, drugi chwali się nową flotą samochodów ciężarowych, wozi się luksusowymi autami i mówi, że to wina węgla. To może by się podłączył do gazu - czy go nie stać?

  39 8
 • ~marcin_o 2018-12-28 20:30:28

  Trzeba coś z tym zrobić. Wielcy biedni. Kto od p. Ptaka mieszka na Sosnowej i wdycha te smrody. Limuzyna stoi pod blokami Stawowa. Mercedes z tablicą EDRO. Może za samą tablicę można by dołożyć do gazu. Nich p. Ptak bierze przykład z dużo mniejszej firmy po drugiej stronie osiedla. Warsztat samochodowy stać na opalanie gazem. Wstyd p. Ptak!

  40 4
 • ~ 2018-12-28 20:59:50

  akurat warsztaty samochodowe, to też ciekawy temat, tajemnicą poliszynela jest używanie przez niektóre z nich, zużytego oleju do ogrzewania, a niebieski dym z komina nie bierze się ze spalania węgla czy gazu
  a co do węgla, dobry kocioł, nawet nie 5, a już 3 klasy podczas pracy praktycznie nie dymi i nie jest tak uciążliwy dla otoczenia jak przykład ze zdjęcia, dlatego sama wymiana kotłów na nowoczesne, nawet bez rezygnacji z węgla, sprawiłaby znaczną poprawę,
  ciekawe, że po wymianie kotła sąsiedzi co chwilę zadawali pytanie " ty wogóle palisz w piecu, bo u ciebie nie widać dymu ?"

  16 6
 • ~Kwinto 2018-12-28 21:06:03

  ~ryhor nigdzie nie napisałem że NIKT po prostu twierdzę że jak ktoś musi wydać 100tys aby przygotować dom na dzisiejsze (przyszłe) wymogi no to raczej za wiele nie inwestował w dom w którym mieszka.

  ~jabibe kto mieszka w starszym prywatnym domu wie że cały czas coś jest do roboty, to nie bloki. Tak więc pomalutku posuwam się w stronę nowych wymogów i nie jęczę, aczkolwiek jeszcze sporo do zrobienia jest. Niestety po minusach widzę że wiele osób woli tylko narzekać i czekać aż Kuczera przyjedzie do nich z walizką pieniędzy bo ma walczyć ze smogiem.

  ~imrahil wiem że masz nowy dom ale proszę zlituj się bo ludzie tu zaraz poumierają. Nowy dom a stary dom który ma większość to dwa różne światy. Ty myślisz że te wszystkie izolacje podłóg, piwnic itd.. są takie proste ? Ok ocieplenie elewacji, dachu, okna da się zmienić ale jak się budował z byle czego i byle jak to teraz następne pokolenie tego nie przeskoczy, tu trzeba improwizować.

  16 3
 • ~jabibe 2018-12-28 21:47:38

  Dobra bo widzę że uczepiłeś się tych 100k. Niech to będzie 50, 70. I tak nie jesteś w stanie tego uogólnić bo 1 dom będzie potrzebował kompleksowej modernizacji a w przypadku innego wystarczy ocieplenie. Jest to znaczny koszt z którym każdy właściciel domu liczy, tylko odnoszę wrażenie że większość lekką ręką próbuje wydać czyjeś pieniądze bo:
  1) mają już to za sobą i zapomnieli jak sami szukali finansowania tego typu inwestycji
  2) mieszkają na blokach i w życiu takich kosztów nie ponosili.
  3) srają kasą

  Ja widzę jak na mojej ulicy każdy dom przechodzi ten proces na miarę swoich możliwości, widzę to też po znajomych i ich okolicach. Ale niektórzy mają jakieś nierealne wyobrażenie, że w ciągu 10 lat wszystko się zmieni według ich widzimisię. Jest to nierealne i jakoś staram się to zrozumieć, nie mam zamiaru nikomu zaglądać do portfela bo wiem, że nikt nie chce mieszkać w walącej się ruderze i na miarę swoich możliwości w nią inwestuje. Życie to nie simsy.

  17 2
 • ~joziak 2018-12-28 23:23:27

  Jak widzę niektóre komentarze to krew mnie zalewa. Dostałem dom po rodzicach (ojciec prędko umarł, dom tak faktycznie nigdy nie był dokończony).
  Wymieniłem:
  1. Okna ok. 12 tyś.
  2. Drzwi zew. ok 6 tyś.
  3. uszczelnienie i ocieplenie dachu styropapą 15 tyś.
  4. Elewacja styropian 15 cm bo taki mi wyszedł dla odpowiedniego współczynnika straty ciepła (24 tyś bez tynku zewnętrznego, który kolejne 10 pochłonie),
  Na wymianę źródła ciepła już mi nie starczyło (za 2 lata jak się znów odbiję).
  Rozpalam po południu (rozpalam od góry przez co dym praktycznie nie leci) 6 - 7 łopat węgla ekogroszku typ 31 (typowy węgiel energetyczny) i do następnego dnia do późnego popołudnia ok 23 stopnie w domu.
  Kogo nie zapytam czy w pracy czy gdziekolwiek każdy tę swoją budę ociepla bo każdemu zależy na czystym powietrzu tylko qr....wa to nie jest 2 tyś, to są potężne pieniądze które trzeba nazbierać. Serio sporo się zmienia, nie gadam o starszych ludziach co to wszsytko wiedzą najlepiej ale o młodszych którzy naprawdę to rozumieją, tak że troszkę pokory i wszystko będzie ok.
  Pozdrowienia i dobrej nocy.

  47 3
 • ~cyd 2018-12-28 23:54:49

  Świetne zdjęcie. Panele słoneczne z niemiec na dachu za dopłaty z unii, które wracają do szkopów - ekologia. Ale, ale co tam robi ten komin i smród, który roztacza? Jakaż jest intencja palacza? Czy Polska kiedyś przestanie być dymana, a ludzie przejrzą na oczy?

  12 8
 • ~Kwinto 2018-12-29 07:25:40

  Nie uczepiłem się 100tys i jak pisałem też mi się nie podoba wprowadzanie restrykcji które wyciągają z naszych kieszeni mnóstwo pieniędzy. Dziwi mnie tylko to ciągłe narzekanie ile to teraz trzeba wydać. Z oświadczenia wiem że większość ludzi dachy ma ocieplone. Obecne wełny mineralne są na rynku przynajmniej 20lat i kto miał szansę to już sobie to i owo ocieplił albo przy robieniu sufitów podwieszanych, albo miał możliwość wejscia pod dach. Jak ktoś tej okazji nie wykorzystał niech teraz nie płacze.
  Ocieplenie elewacji można zrobić na raty, tak jak pisze ~joziak styropian, siatka 2xklej i nawet gruntowanie, wiadomo tynk jest najdroższy więc na razie oszczędzamy 6-10tys które możemy dołożyć do nowego pieca. Nie ma co dramatyzować o ogromnych kosztach wszystko powoli da się zrobić

  7 7
 • ~kurier 2018-12-29 11:45:52

  Kolego cyd odnośnie dymania - co sądzisz o likwidacji kopalń i sprowadzaniu węgla z Rosji? A jeszcze parenaście lat temu Polska była samowystarczalna jeśli chodzi o węgiel.

  6 9
 • ~Obywatel123 2018-12-29 12:01:31

  Świetna reklama dla firmy p. Ptaka , niech jego kontrahenci na całym świecie dowiedzą się jaka to firma trująca okolicę a Pan Właściciel Kapitalista bezczelnie wini wszystkich dookoła tylko nie siebie. Gdyby miał obok gaz , mówiłby że koszty go zrujnują. Mam na co dzień do czynienia z trakimi .... MENTALNOŚĆ tego człowieka jest widoczna. Swoją wypowiedzią pokazał gdzie ma wszystkich dookoła .... Na takich działa tylko strach o własną kasę .

  22 11
 • ~leon32 2018-12-29 19:54:53

  nie mogę się powstrzymać, kto jest winien takiego kopcenia ? od dawien dawna uważam, że..... producenci kotłów....dlaczego ? bo... kiedy taki kopcimy ? kiedy w kotle górnego spalania palimy od dołu, a dlaczego tak palimy ? bo producent, pod groźbą utraty gwarancji, KAŻE NAM TAK PALIĆ !! przykład ? proszę bardzo:
  (...) Rozpalenie powinno odbywać się stopniowo rozpałką, a później cienką warstwą paliwa podstawowego. Po rozpaleniu się paliwa można napełnić komorę paleniskową do dolnej krawędzi otworu zasypowego górnych drzwiczek, a następnie ustawić przepustnicę w czopuchu oraz przepustnicę w drzwiczkach dolnych w zależności od wymaganej temperatury w kotle. (...)
  Jaki to kocioł ? Model S W K pewnej firmy dosyć znanej.... bez komentarza.

  3 3
 • ~ 2018-12-29 21:11:32

  a wystarczyłby zamiast "zasypowca", kocioł z podajnikiem (jeżeli miałby zostać węgiel) i dymu prawie wcale by nie było, a o wygodzie użytkowania nie wspomnę, oczywiście pod warunkiem, ze nie będzie się używać najtańszego "ekogroszku" z promocji marketowej
  ~cyd to co widzimy na zdjęciu, to nie " Panele słoneczne z niemiec na dachu za dopłaty z unii, które wracają do szkopów" jak sugerujesz, a najzwyklejsze świetliki (okna dachowe) doświetlające wnętrze hali

  8 2
 • ~ 2018-12-29 23:33:32

  Następny artykuł o niczym. Wiecie dlaczego firma tak kopci? Bo może!
  Szef firmy:
  1. kupił kocioł legalnie? Kupił.
  2. kupił legalnie dozwolone prawnie paliwo? Kupił.
  3. pali w kotle zgodnie z instrukcja użytkowania? Pali.
  4. kontrole SM wykazały nieprawidłowości? Nie.

  Czyli zrobił wszystko zgodnie z prawem. Co z tym złego?

  Dlaczego nikt nie czepia się:
  1. firmy która wypuściła na rynek kocioł emitujący tyle zanieczyszczeń?
  2. osób które dopuściły takie kotły do użytkowania?
  3. osób które zezwoliły na użytkowanie budynku ogrzewanego w ten sposób?

  Dlaczego nikt nie czepia się:
  1. osób/instytucji które przez wszystkie minione lata nie zrobiły nic żeby wyeliminować spalanie węgla w domowych kotłach (a można to zrobić choćby poprzez uzależnienie wydania decyzji od zezwoleniu na użytkowanie jeśli w obiekcie jest wykorzystywany jedynie LPG, gaz ziemny czy miejskie)
  2. osób/instytucji które dopuszczają kotły tego typu do użytkowania (a można by narzucić wiele lat temu takie wymagania odnośnie emisji zanieczyszczeń że albo mielibyśmy tylko kotły klasy 5 już od lat albo nie byłoby kotłów węglowych zupełnie).

  Rozumiem, że redakcja rybnik.com.pl użytkuje jedynie pojazdy spełniający normę emisji spalin EURO 6d a nie żadna poprzednią.
  Wprawdzie nie wymaga tego prawo ale idąc za logiką artykułu wszyscy powinni tak robić.

  Rozumowanie takie jest poniekąd zbieżne z postępowaniem władz miasta które w czasie największego zanieczyszczenia powietrza organizują... darmową komunikację miejską. Czyli działają na zasadzie: za smog odpowiada głównie niska emisja ze spalania węgla w domowych kotłach, więc jak mamy duży poziom zanieczyszczeń to zróbmy darmową komunikację miejską żeby ograniczyć ilość zanieczyszczeń emitowanych przez pojazdy.

  Przypomina mi to pewne słowa: "Gdybyśmy mieli blachy, to byśmy produkowali konserwy. Ale nie mamy mięsa."

  10 6
 • ~ 2018-12-29 23:38:19

  a swoją drogą redakcja rybnik.com.pl mogłaby się dowiedzieć jak wygląda tzw. "grzyb atomowy" bo pisanie że dym na zdjęciu go przypomina to nieporozumienie...

  12 4
 • ~wulkanizacja 2018-12-30 00:16:42

  a nie lepiej palic tymi eko oponami?

  12 2
 • ~1floyd 2018-12-30 11:53:55

  Duże firmy, powinny mieć całkowity zakaz palenia paliwem stałym. Tylko gaz, olej opałowy, prąd. One i tak zapłacą mniej za te nośniki, niż odbiorcy indywidualni. Raz że odliczą VAT, to jeszcze wrzucą w koszta działalności. Nie ma magistrali gazowej? Można postawić zbiorniki na gaz płynny. W przypadku tej firmy, jej odpowiednik w Niemczech węglem nie pali. Ceny za fracht ma podobne.

  6 2
 • ~orient 2018-12-30 12:10:29

  A może tak przetłumaczyć ten artykuł i powysyłać go potentatom logistycznym w Europie. Niech wiedzą, że ta firma jest bardzo uciążliwa dla okolicznych mieszkańców i znacząco przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Może zrezygnują z jej usług lub wyrażą jakąś dezaprobatę?

  12 8
 • ~wojpas 2019-01-03 10:21:58

  Już tam na przegląd samochodu nie pojadę. Nie kupię mebli w salonie Pani NOWROT w Rybniku Ochojcu oraz nie zrobię imprezy i nie pójdę na Sylwestra do Białego Domu zwanego ostatnio czarnym domem...

  10 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?




Oddanych głosów: 270