zamknij

Wiadomości

Dzisiaj sesja rady miasta. Oglądaj online!

2019-02-28, Autor: 

W czwartek (28 lutego) odbędzie się kolejna sesja rady miasta. Nad jakimi punktami spotkania pochylą się rybniccy radni? Oglądajcie obrady online na naszym portalu!

Reklama

Dzisiaj dowiemy się, czy rada miasta pozytywnie rozpatrzy petycję Rybnickiego Alarmu Smogowego i Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w sprawie zaostrzenia uchwały antysmogowej. 

Radni wystosują też apel do polskiego rządu w sprawie podjęcia skutecznych działań wpływających na poprawę jakości powietrza.

Ponadto zapadnie decyzja, czy kierowcy będą musieli płacić więcej za postój pojazdów na parkingach przy drogach publicznych. Więcej pisaliśmy >>Podrożeje parkowanie w Rybniku. I to sporo!<<

Na samym końcu znalazł się punkt dotyczący 90-procentowej bonifikaty od opłat z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego >>Będzie 90% bonifikata dla rybniczan? Jest projekt uchwały<<

Obrady miejskich radnych jak zwykle transmitowane będą na żywo na kanale miejskim YouTube, a także na naszym portalu:

Projekty uchwał są dostępne na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.

Porządek spotkania:

1. Otwarcie i stwierdzenie prawomocności obrad.
2. Sprawozdanie z działalności Prezydenta w okresie od poprzedniej sesji.
3. Zmiany w budżecie Miasta Rybnika na 2019 rok.
4. Zmiany w wieloletniej prognozie finansowej Miasta Rybnika.
5. Rozpatrzenie petycji Stowarzyszenia Rybnicki Alarm Smogowy z siedzibą w Rybniku oraz Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS z siedzibą w Rybniku.
6. Postulat zmiany uchwały nr V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
7. Apel do Rządu RP w sprawie podjęcia skutecznych działań wpływających na poprawę jakości powietrza w Polsce.
8. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla części miasta Rybnika obejmującej dwa obszary w rejonie ulic Ludwika Zamenhofa i Kłokocińskiej (MPZP 42).
9. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla części miasta Rybnika obejmującej dziewięć obszarów w rejonie ulic Pniowskiej, Bronisława Czecha, Podmiejskiej, Lipowej, Żołędziowej, Przedmieście, Równej, Włościańskiej i Nadbrzeżnej (MPZP 50).
10. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla części miasta Rybnika obejmującej pięć obszarów w rejonie ulic Frontowej, Gabrieli Zapolskiej, Willowej, Teofila Bieli i Ziołowej (MPZP 47).
11. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla części miasta Rybnika obejmującej jedenaście obszarów w rejonie ulic Sławików, Ignacego Daszyńskiego, Władysława Webera, Lipowej, Gliwickiej, ks. Jana Pojdy, Wodzisławskiej, Stawowej, Niedobczyckiej, Oskara Kolberga i Samotnej (MPZP 51-1).
12. Rozwiązanie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Rybniku.
13. Określenie zadań z zakresu zatrudniania i rehabilitacji zawodowej oraz rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych, na które mogą być przeznaczone środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przewidziane dla Miasta Rybnika w roku 2019.
14. Zmiana uchwały nr 800/L/2018 Rady Miasta Rybnika z dnia 13 września 2018 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Rybnika.
15. Zaciągnięcie pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację modernizacji energetycznej oświetlenia ulicznego w Rybniku, w związku z przystąpieniem do programu SOWA".
16. Udzielenie pomocy finansowej z budżetu Miasta Rybnika dla Województwa Śląskiego.
17. Zmiana uchwały nr 423/XXIX/2012 Rady Miasta Rybnika z dnia 19 grudnia 2012 r. w sprawie parkowania pojazdów samochodowych na drogach publicznych i wysokości opłat z tego tytułu.
18. Zmiany uchwały nr 848/LI/2018 Rady Miasta Rybnika z dnia 11 października 2018 roku w sprawie ustalenia wysokości opłat za usunięcie pojazdu i jego parkowanie na parkingu strzeżonym oraz wysokości kosztów w przypadku odstąpienia od usunięcia pojazdu w 2019 roku.
19. Zaliczenie do kategorii dróg gminnych łącznika ul. Rudzka - Wierzbowa i nadania nazwy ulicy Bulwary nad Nacyną.
20. Wykaz kąpielisk na terenie miasta Rybnika w 2019 r. oraz określenie sezonu kąpielowego.
21. Przyjęcie programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na 2019 rok.
22. Zarządzenie wyborów do Rady Dzielnicy:
a) Boguszowice Osiedle,
b) Boguszowice Stare,
c) Chwałęcice,
d) Chwałowice,
e) Golejów,
f) Gotartowice,
g) Grabownia,
h) Kamień,
i) Kłokocin,
j) Ligota-Ligocka Kuźnia,
k) Maroko-Nowiny,
l) Meksyk,
m) Niedobczyce,
n) Niewiadom,
o) Ochojec,
p) Orzepowice,
q) Paruszowiec-Piaski,
r) Popielów,
s) Radziejów,
t) Rybnicka Kuźnia,
u) Rybnik-Północ,
v) Smolna,
w) Stodoły,
x) Śródmieście,
y) Wielopole,
z) Zamysłów,
zz) Zebrzydowice.
23. Bonifikaty od opłat z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.
24. Wolne głosy i oświadczenia radnych.
25. Zakończenie sesji.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 28

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
  • ~Mirosława Sobinska 2019-02-28
    17:41:49

    16 9

    Osoby Niepełnosprawne jak zwykle na szarym końcu ,radni już dawno zabrali dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnychz których można było korzystać co 2-3 lata w zamian zaoferowano rehabilitacje na Nowinach raz na 2-3 lata ciekawe na co przeznaczyli pieniądze zaoszczędzone na niepełnosprawnych

  • ~Mirosława Sobinska 2019-02-28
    17:45:43

    18 5

    na co przeznaczą daninę solidarnościową czy pieniądze trafia do wszystkich niepełnosprawnych a może tylko do liderek a reszte przeznacza na inne cele

  • ~ 2019-02-28
    17:59:29

    22 4

    Ciekawe co zrobicie jak Rosja zakręci kurek z gazem. A co z walką z smogiem to i tak jak Rybnik i całe państwo Polskie rzuca jeszcze większe KŁODY pod nogi niż rzucało.!!!

  • ~ 2019-02-28
    19:04:17

    25 7

    Chwała Wam za tę transmisję na żywo!

    Nie może być sytuacji, że zgłasza się grupka kilku ludzi ze swoim pomysłem a następnie z tego tytułu, że posiedzieli i pogadali pan żąda od wszystkich zgromadzonych bezmyślnego zaakceptowania ich propozycji. To się nazywa lobbing, oczekuję zdecydowanej walki z takim zachowaniem.

  • ~menworld 2019-02-28
    19:24:57

    22 9

    Argument, że dzieci mają astmę i to wina smogu to może powiedzieć, ktoś kto nie ma pojęcia na ten temat otóż poważniejszym problemem jeśli chodzi o nasze zdrowie jest przede wszystkim JAKOŚĆ POŻYWIENIA. To że smog zabija 4 tyś ludzi na 40 milionów rocznie to katastrofa ale nie można pomijać tematu mówiąc o zdrowiu, że dzisiejsza żywność to nie trucizna! Stabilizatory, emulgatory, E476, E471, substancja utrzymująca wilgoć, aspartam i wiele więcej, spisałem te substancje z pierwszego lepszego produktu co kupujemy. Ile cukru wciskają do produktów, może czas zając się czymś poważniejszym, dzieci jedząc np kurczaka gdzie wcześniej był naszprycowany hormonami zauważa się, że u chłopców zaczynają rosnąć piersi jak u dziewczyn! ludzie, chcecie coś działać?? aby Wasze dzieci nie miały astmy, alergii itd?? to działajmy od najbardziej szkodliwych czynników, żywności w sklepach! jakieś bardziej zaostrzone NORMY! a nie smog i smog , na
    samego raka umiera 200 tyś ludzi gdzie główny powód to chemia i niezdrowa żywność, brak wartości odżywczych.. Dzisiejsze warzywa z Holandii są spryskiwane roundupem, to jest taka trucizna, że smogu nawet do tego nie można porównać! a co GMO? myślicie, że zdrowe? może czas zmienić FRONT? jak najbardziej wrócić do smogu ale zając się czymś jak na razie DUŻO poważniejszym problemem. Pozdrawiam.

  • ~ 2019-02-28
    20:05:50

    14 11

    @menworld ale jak ktoś nie chce nie musi jeść warzyw z Holandii. A każdy kto tu mieszka musi się dusić. Nie można tolerować takiego stanu, że ktoś chce żyć z nadmetrażem, a jednocześnie psuć komfort życia innym. Musimy z tym skończyć i wraz z całą rodziną popieram działania naszej rady miasta. Smog musi odejść - i to jak najszybciej. Obecna dobra koniunktura na rynku pracy i w domowych budżetach sprzyja tego rodzaju reformom.

  • ~Qwety 2019-02-28
    21:06:20

    11 4

    ~menword - nic nie wiesz, a się wypowiadasz. Otóż jest naukowo potwierdzone, że dzieci i dorośli są w regionach objętych smogiem są bardziej zagrożeni astmą. Mechamizm jest prosty, po pierwsze dzieci są mniejsze i wdychane toskyny i metale ciężkie czynią spustoszenie. Dodatkowo wszelkie pyłki w tych regionach, nawet te roslinne bardziej podrażaniają, gdyż przyczepiają się do nich te cząsteczki smogu. Były robione badania m.in. w Krakowie, które jasno wykazały, że smog przekłąda się na większą zapadalność na astmę wśród dzieci. Proponuję jednak nie słuchać laika jak ~mensword, tylko spytać swojego lekarza, najlepiej arelgologa, którzy w Rybniku mają multum pacjentów. Ludzie odżywają dzieci zdrowo, przynajmniej się starają, w PL jest zahaz dodawania hormonów i zakaz GMO. A nawet jakby tak nie było, astma prowokowana jest przede wszystkim drogą wziewną, a nie pokarmową - pokarmową, gdy ktoś ma uczulenie na dany pokarm mocne i nie są tak tak bardzo częste przypadki, jak alergie wziewne. Ponadto płuca i oskrzela dzieci rozwiają się i rosną, a ciągła ekspozycja na smog utrudnia ten proces, czego konsekwencją są choroby dróg oddechowych teraz i później w dorosłym życiu.

  • ~palaczzasypowy 2019-02-28
    21:34:50

    4 5

    głosujcie cobie,to co robicie można spokojnie podważyć

  • ~palaczzasypowy 2019-02-28
    22:02:08

    10 5

    kiljanczyk jestes z chwałowic, zobacz sobie co leci z komina straży pożarnej z chwałowic

  • ~palaczzasypowy 2019-02-28
    22:18:45

    12 4

    a teraz idziemy na jednego

  • ~Luty 2019-03-01
    00:18:34

    19 1

    Jak radny Kurpaniuk może przedkładać budżet nad dobro mieszkańców? Ile on zarabia, że dla niego to nie ma znaczenia? Przyznajcie się kto go wybrał :D

  • ~Luty 2019-03-01
    00:23:35

    20 1

    Teraz wychodzi czarno na białym, że Rybnicznie nie mogą mieć upustu, bo muszą sfinansować serial Diagnoza. Smutne...

  • ~Luty 2019-03-01
    00:26:03

    16 2

    Panie Kurpinik, dajcie coś mieszkańcom Rybnika, a nie finansujcie aktorów i produkcje z Warszawy... Chcecie skończyć z rozdawnictwem, to zacznijcie od tego.

  • ~Luty 2019-03-01
    00:31:00

    16 2

    Dlaczego Prezydent Kuczera nie jest obecny w tym momencie na sesji - głowa a piasek?

  • ~Luty 2019-03-01
    00:40:09

    19 0

    Porównajmy 700 tys. na ulgę dla mieszkańców to kilka przejść dla pieszych jak mówi radny Wiśniewski z PO?, przypomnijmy "Miasto za promocję w serialu „Diagnoza” zapłaci telewizji TVN 300 tys. zł brutto. Wcześniej koszty udziału Rybnika w filmie wynosiły 369 tys. zł" wydało lekką ręką. Ważniejszy serial, niż realne kilka przejść dla pieszych?

  • ~Luty 2019-03-01
    00:43:57

    17 0

    Radny Wiśniewski nie chce robić "prezentów" mieszkańcom Rybnika. Ciekawe komu chce dawać... oraz dlaczego chce mieszkańcom zabrać. Ludzie, kto tego aroganckiego gościa wybrał? Uważa, że Rybniczanie mają więcej pieniędzy, niż mieszkańcy tych miast, gdzie bonifikaty uchwalono?

  • ~rzyt 2019-03-01
    06:18:48

    23 0

    Mam nadzieję, że radny Kurpanik w trosce o budżet zrezygnuje z diety, co ogłosi dziś publicznie. A radny Wiśniewski patrzy na sprawy Rybnika z diagnozą -17 dioptrii. Sesja słabiutka jak całe "nasze elyty".
    P.S. Sami sobie zgotowaliśmy ten los wybierając takie "elyty". Z zażenowaniem obejrzałem część sesji, więcej nie byłem w stanie oglądać tego pseudo mądrego bełkotu, którego celem było zaistnienie...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5337