zamknij

Biznes

ZUS o emeryturach na Śląsku. Najniższa w Rybniku to 10 gr

2018-09-17, Autor: 

Ponad 9 tys. złotych – tyle wynosi najwyższa emerytura w Rybniku. Najniższa z kolei wypłacana jest w wysokości... 10 groszy. Śląski ZUS publikuje dane nt. emerytur w województwie.

Reklama

Jaki jest przepis na wysokie świadczenie emerytalne? Jak wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik ZUS województwa śląskiego, tajemnica tkwi w matematyce. - Im dłużej pracujemy tym większy zbudujemy sobie kapitał, wtedy czas pobierania emerytury jest krótszy, tym samym wyliczone świadczenie będzie wyższe - mówi Beata Kopczyńska.

Najwyższa emerytura, w kwocie 15,9 tys. zł, w naszym województwie trafia do emeryta, który skorzystał z niej dopiero w wieku 77 lat, po przepracowaniu prawie 57 lat. Nie jest to jednak najwyższe świadczenie w Polsce. Są emeryci, którzy mają emeryturę ponad 20 tys. zł, jak np. emerytka z województwa kujawsko-pomorskiego. Jej świadczenie sięga ponad 21,5 tys. zł. I jest to najwyższa emerytura w Polsce. Kobieta złożyła wniosek o emeryturę w wieku 81 lat, a przedstawiła dokumenty potwierdzające 61 lat stażu pracy.

Jak wynika z danych ZUS tak wysokie świadczenia otrzymują osoby, które bardzo długo pracowały, a na emeryturę przeszły dziesięć czy dwadzieścia lat później niż powszechny wiek emerytalny. - Emerytura jest pochodną dwóch rzeczy: zebranego kapitału i przewidywanej długości życia. Im dłużej pracujemy, tym więcej składek odprowadzimy, więc zbudujemy sobie wysoki kapitał. Jednocześnie, im dłużej pracujemy, później przechodzimy na emeryturę, tym czas pobierania świadczenia jest krótszy - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik ZUS województwa śląskiego.

Śląskie rekordy

W oddziałach ZUS w województwie śląskim nie ma co prawda emerytury powyżej 20 tys. zł, ale pojawiają się już świadczenia oscylujące w granicach 10 tys. zł. Na Śląsku najwyższą emeryturę wypłaca chorzowski ZUS. Jest to świadczenie o wysokości 15,9 tys. zł. W oddziale ZUS w Zabrzu rekordowa emerytura wynosi 13,3 tys. zł. Taką emeryturę wypracował sobie mężczyzna, który przeszedł na nią w wieku 75 lat. Przez całe swoje życie pracował w jednym zakładzie pracy. Ponad 10 tys. zł pobiera emeryt z częstochowskiego oddziału. W Sosnowcu najwyższa emerytura to ponad 9,6 tys. zł. Otrzymuje ją mężczyzna z 52- letnim stażem pracy.

W oddziale ZUS w Rybniku najwyższa emerytura przekroczyła 9,1 tys. zł. Również w tym przypadku otrzymuje ją mężczyzny, któremu wypłatę świadczenia podjęto w wieku 75 lat. Najniższa emerytura w naszym mieście wynosi 10 groszy. Takie świadczenie otrzymuje pewna kobieta, która przed 1999 rokiem nie posiadała żadnego zatrudnienia, a po tym okresie prowadziła działalność gospodarczą przez 7 lat. Problem w tym, że tylko 4 dni opłacała składkę emerytalną. Nie jest to jednak rekord krajowy i wojewódzki.

W województwie śląskim najniższą emeryturę w wysokości 5 groszy wypłaca sosnowiecki ZUS. Otrzymuje ją kobieta, która w swoim życiu, miała tylko 2 dni opłaconej składki emerytalnej, za czas, gdy brała udział w szkoleniu z urzędu pracy. W Polsce najniższa wypłacana emerytura wynosi 2 grosze i trafia do mieszkanki Lubelszczyzny.

Oddział Najwyższa emerytura Najniższa emerytura
Bielsko-Biała Prawie 9,9 tys. zł 3,30 zł
Chorzów Ponad 15,9 tys. zł 0,16 zł
Częstochowa Ponad 10 000 5,81 zł
Rybnik Ponad 9,1 tys. zł 0,10 zł
Sosnowiec Ponad 9,6 tys. zł 0,05 zł 
Zabrze Ponad 13,3 tys. zł 0,64 zł 

Czy liczysz na wysoką emeryturę?
Oddanych głosów: 1364

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 32

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~Extraliga_1 2018-09-17
  13:51:01

  10 2

  Jak pamiętam ta reforma emerytur to była taka, że dostajesz tyle ile uzbierałeś w czasie pracy. Potem założono, że człowiek w Polsce żyje średni 13 lat więc to co się uzbierało dzieliło się przez 13 lat a potem dzieliło się przez 12 i tego wychodziła miesięczna emerytura. Ciekawe jak to liczą w przypadku gdy ktoś ma więcej niż te ustawowe 65 + prognozowana długość życia (to się zmieniało bo żyjemy co podobno coraz dłużej)?

 • ~auralfloat 2018-09-17
  15:40:50

  14 7

  Extraliga, założenie absurdalne, nie uznające inflacji. Zakładanie, że człowiek przeżyje 13 lat (na emeryturze - tego nie dodałeś) jest chore, bo niektórzy umierają po przejściu na emeryturę, ku radości ZuSu, a inni żyją i 30 lat. ZUS nie ma swoich pieniędzy, ZUS wydaje na emerytury to co aktualni składkowicze mu płacą. ZUS gromadził "kapitał" na samym początku istnienia, wtedy emerytury państwowe miały sens, dziś już nie. Jedynym sposobem na "przetrwanie" na emeryturze, w sensie życia po zaprzestaniu pracy jest inwestowanie w nieruchomości i akcje. Odkładanie na koncie jest głupie, inflacja zje każdy zarobek na lokacie, poza tym drugi Amber Gold z kontem oprocentowanym na 13% już nie wyrośnie.

 • ~rybnikus 2018-09-17
  16:08:32

  43 44

  ~auralfloat ile masz latek pryszczu, że aż tak głupio piszesz? Składki i emerytury są waloryzowane, tylko Tusk i jego szajka nas okradli z waloryzacji w 2012 roku.

 • ~rekin59 2018-09-17
  16:57:23

  32 28

  Rybnikus, zgłoś się do prokuratury za takie oskarżenia, potrktują cię łagodnie za niepoczytalność

 • ~Majster Awes 2018-09-17
  17:16:36

  19 15

  rybnikus,
  mam nadzieje, wielką naprawdę że będziemy tak kiedyś mówić o latach 2015-2019 i oby tylko o tych, żadnych więcej :)

 • ~rybnikus 2018-09-17
  17:58:09

  22 20

  ~rekin59 rząd Tuska wypłacił o 1,5 miliarda zł mnie,j dając zamiast waloryzacji dodatki do emerytury, czy to nie jest złodziejstwo wbrew orzeczeniu TK. Postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 czerwca 2001 roku Sygn. TS 24/01 stanowi (...) potrzeba waloryzacji świadczeń emerytalnych jest spowodowana występującą inflacją i służy zniwelowaniu jej skutków. CELEM WALORYZACJI JEST WIĘC ZACHOWANIE REALNEJ WARTOŚCI PRZYZNANYCH EMERYTUR I RENT W ODNIESIENIU DO WZROSTU CEN TOWARÓW I USŁUG.
  Zachowanie realnej wartości przyznanych świadczeń emerytalnych za pomocą waloryzacji kwotowej (...) byłoby możliwe tylko w sytuacji w której wszystkie świadczenia emerytalne byłyby jednakowej wysokosci. (...) przy istniejącym zróźnicowaniu wysokości przyznawanych świadczeń emerytalnych stosowanie waloryzacji kwotowej prowadziłoby do trudnych do zaakceptowania rezultatów. Wyliczenie przykładowo kwoty o którą należaloby powiększyć świadczenia emerytalne, na podstawie wskaźnika inflacji oraz przecietnej emerytury, a następnie zwaloryzowanie wszystkich emerytur w oparciu o te kwotę, pociagałoby za sobą spadek realnej wartości tych emerytur, których wartość jest wyższa niż przeciętna, a co za tym idzie do pokrzywdzenia emerytów, którym one przysługują (...) nie zostałyby zniwelowane skutki inflacji, a co za tym idzie nie zostałaby zachowana realna wartość przyznanej emerytury, a takie cele leżały u podstaw wprowadzenia mechanizmu waloryzacji. Wskazane powyżej cele mogą natomiast zostać osiągniete przez wprowadzenie waloryzacji procentowej, której istota w uproszczeniu sprowadza się do tego, że KAŻDA EMERYTURA JEST ZWIĘKSZANA O TAKA KWOTĘ, O JAKĄ ZE WZGLĘDU NA PRZEWIDYWANĄ INFLACJĘ STRACI NA WARTOŚCI (...) Służyć ma to proporcjonalnemu wzrostowi emerytur w zależności od ich wysokości, a co za tym idzie zachowaniu ich realnej wartości.

 • ~bikerek 2018-09-17
  18:39:55

  30 20

  A przyszłym emerytom Tusk i spółka z PO zakosił 154 mld złotych z OFE twierdząc że że pieniądze zgromadzone w OFE i ZUS "nie są własnością Polaków",

 • ~Majster Awes 2018-09-17
  19:41:23

  17 15

  rybnikus, używając określen stosowanych przez pis odpowiem ci tak "ten wyrok to tylko opinia, nie ma wymogu prawnego jej stosować" :)
  rozumiem, że zgłaszasz się z do tych całych zakładów pracowniczych, żeby przy otrzymaniu emerytury ich nie zobaczyć :) ale jestem spokojny o to co wtedy powiesz, tusk przecież bo w KE siedział :))
  z mojego punktu widzenia, osoby która nie znosi żadnej władzy, osoba która nie sympatyzuje z żadną partią ani jej poglądami powiem ci tak: powtarzasz slogany i tempe hasła który słyszysz w narodowej lub z ust osób, które popierają pis. to nie są twoje prywatne, przemyślane opinie także dyskusja z tobą jest bardzo płytka i ograniczona do wyzwisk czy tuska czy totalnej (jak ją nazywacie) opozycji.

 • ~ka22 2018-09-17
  20:35:35

  19 15

  ~rybnikus albo jesteś trolem za złotówkę, czy ile wam tam płacą, albo nie ogarniasz. Tusk chciał zrobić to co obecny rząd, a w 1012 Bronisław Komorowski złożył wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów ustawy, wprowadzającej kwotową waloryzację rent i emerytur. Podwyżka miała mieć wartość 71 zł dla wszystkich, czyli prawie tyle samo co w obecnej propozycji. Dwa lata później rząd Tuska zaproponował podwyżkę emerytury procentową z kwotą minimalną (36 zł). Ta propozycja jest chyba najbliższa obecnym planom resortu pracy i polityki społecznej.
  Przestań po chamsku kłamać wreszcie, bo to Trybunał Konstytucyjny dziesięć miesięcy później potwierdził zgodność z konstytucją, ale tylko jednorazowego przeprowadzenia takiej operacji. Rząd nie musiał dzięki temu dodatkowo zwiększać pozostałych świadczeń (tych, których waloryzacja 71 zł nie dogoniła inflacji), a argumentem TK była dbałość o równowagę finansów publicznych oraz fakt, że zmiany zasad waloryzacji przyjęły też inne kraje.

 • ~ 2018-09-18
  01:16:25

  17 13

  @ rybnikus, nie wiem czy wiesz, ale obecni emeryci po ostatnich waloryzacjach 'pływają w dobrobycie' - niektórzy dostali podwyżki w wysokości szalonych kilku złotych. Pozwolę sobie przypomnieć, że Tusk już nie rządzi, rządzi PiS!
  Poza tym warto przypomnieć również, że nasz obecny premier już kombinuje jak zagarnąć pozostałą część tego, co zostało z OFE. Zalecam rzetelną lekturę, bo póki co uprawiasz tylko jakąś propisowską propagandę.

 • ~rekin59 2018-09-18
  09:45:01

  10 9

  Rozdawnictwo pieniędzy w okresie światowej koniunktury gospodarczej to umiejętność na poziomie kilkuletniego dziecka, Rząd PO przeprowadził kraj, w miarę bezboleśnie, przez okres bardzo mocnego załamania światowej gospodarki. Nie zrównoważenie budżetu, a wręcz pogłębianie deficytu w okresie takiej koniunktury to już nie tylko skrajna nieudolność. PIS sam sformułował diagnozę: Wystarczy nie kraść. A w tym wykazują się akurat sprytem, po cichu wypłacają sobie kasę a głośno krzyczą, że właśnie oddają. A ciemny lud to kupuje.

 • ~minowa 2018-09-18
  10:51:24

  8 0

  Waloryzacja (valore = wartość) to nie jest żadna podwyżka, tylko zrekompensowanie strat inflacyjnych, czyli przywrócenie wartości. Z definicji nie dotyczy ilości pieniedzy, tylko ich wartosci (siły nabywczej). A straty wartości (siły nabywczej) w procentach są jednakowe dla każdego, jednak w złotówkach rózne - dla róznych wysokości emerytur. Dzięki waloryzacji nikogo nie ma stać na wiecej ani na mniej, tylko na tyle samo, co przed stratami z uwagi na inflację. Jeśli kogoś było stać na 1000 bułek po 1 zł a innego na 3000 bułek, to po wzroście inflacyjnym ceny bułki o 10 groszy, ten pierwszy musi mieć 1100zł a drugi 3300zł. Czyli dla pierwszego waloryzacja 100zł, dla drugiego 300zł. Dlatego waloryzacja nie może być rekompensowaniem jednakową kwotą dla wszystkich. Wtedy jest podwyżką i to dyskryminującą, natomiast waloryzacja zgodnie z ustawą jest obowiązkowa. W 2012r nie było waloryzacji, tylko właśnie podwyżka niezgodna z zapisami w ustawie o emeryturach i rentach. To nie jest żadna propaganda ani polityka, tylko logika i matematyka.

 • ~minowa 2018-09-18
  11:01:30

  5 4

  @bikerek - pieniadze w OFE należały do ZUS, czyli do państwa a własciwie do aktualnych emerytów (emerytury sa wypłacane ze składek pracujacych). To ze składki 19,52% z wynagrodzenia, nie z dodatkowych pieniędzy, wpłacane były do ZUS a nie do OFE. Do OFE wpłacał je ZUS być może jako inwestycję uważając, że przyniosą mu wiekszy zysk, niż straty ponoszone z konieczności dodatkowego pozyczania pieniedzy na biezace wypłaty emerytur z uwagi na wpłaty do OFE). Oczywiście można iść w zaparte, mówiąc, że to pieniadze obywateli. Ale tak nie jest. Wszelkie obowiązkowe daniny (podatki, składki) to tzw. "pieniądze znaczone" z definicji nalezace do państwa. I nie ma znaczenia, że obywatel je zarobił lub poleżały kilka chwil na jego koncie lub w portfelu. Takich pieniędzy obywatel nie może uwazać za swoją własnosć. W żadnej chwili.

 • ~fuckPR 2018-09-24
  10:15:28

  3 2

  10 groszy emerytury to pewnie jakiś artysta.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5282