zamknij

Biznes

W lutym wchodzi „mały ZUS”. W Rybniku zgłosiło się 1080 firm

2020-01-20, Autor: bf

Już 1 lutego wchodzą w życie zmiany w „małym ZUS” dla przedsiębiorców, czyli tzw. „mały ZUS plus”. To rozwiązanie dla tych firm, których przychód z poprzedniego roku nie przekroczył 120 tys. zł. Dzięki temu z ulgi może skorzystać więcej osób prowadzących działalność gospodarczą niż dotychczas. Co się zmieni?

Reklama

Z „małego ZUS” na dotychczasowych zasadach korzystało około 170 tysięcy przedsiębiorców. W styczniu br. do ulgi zgłosiło się ponad 50 tysięcy firm w kraju.

- W województwie śląskim w terminie od 1 do 8 stycznia - do „małego ZUS” zgłosiło się ponad 5,3 tys. firm. Najwięcej z terenu działalności oddziału ZUS w Rybniku i Podbeskidzia. W rybnickim ZUS zarejestrowano 1080 zgłoszeń, a w oddziale ZUS w Bielsku -Białej - 1036. W związku ze zmianami, które wchodzą w życie 1 lutego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych spodziewa się kolejnej fali zgłoszeń do „małego ZUS” - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Co się zmienia?

Dotychczas z „małego ZUS” mógł skorzystać przedsiębiorca, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. Na przykład w styczniu ulga przysługuje firmom, których przychód wyniósł maksymalnie 67,5 tys. zł. Ale już niedługo ten limit znacząco wzrośnie, bo od 1 lutego z „małego ZUS” będzie mógł skorzystać przedsiębiorca, którego przychód z poprzedniego roku kalendarzowego nie przekroczył 120 tys. zł.

- Zmieni się również sposób obliczania składek. Teraz kwota składek na „małym ZUS” zależy od przychodu. Natomiast od lutego będzie zależała od dochodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku. Co ważne, nie zmieni się sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek na „małym ZUS”. Podstawa wymiaru składek nadal będzie musiała się mieścić pomiędzy 30% minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli między 780 zł a 3136,20 zł w 2020 roku) – dodaje Beata Kopczyńska.

W wyliczeniu nowej podstawy wymiaru składek za luty pomoże przedsiębiorcy kalkulator Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na stronie eSkladka.pl. Od lutego będzie zawierał dane potrzebne do obliczeń na „małym ZUS” po zmianach.

Kiedy zgłosić się do „małego ZUS” na nowych zasadach?

Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z „małego ZUS” i spełnia warunki, powinien zgłosić się do ulgi maksymalnie do 2 marca. Zrobi to, składając w ZUS odpowiednie dokumenty: ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia) oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla „małego ZUS”: 05 90 albo 05 92). Dodatkowo w marcu musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za luty z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

W nieco innej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy już w styczniu 2020 roku korzystają z „małego ZUS” i chcą kontynuować ulgę na nowych zasadach. Oni nie muszą się przerejestrowywać. Mają natomiast obowiązek dwukrotnie złożyć dokumenty rozliczeniowe z informacjami potrzebnymi do wyliczenia nowych składek – najpierw w lutym za styczeń (z podstawą wyliczoną od przychodu) potem w marcu za luty (z podstawą wyliczoną od dochodu).

Pozostałe warunki do „małego ZUS” – bez zmian

Aby skorzystać z nowej ulgi, która obowiązywać będzie od 1 lutego, tak jak w poprzedniej - trzeba prowadzić działalność gospodarczą co najmniej przez 60 dni w poprzednim roku kalendarzowym. Z „małego ZUS” wykluczone są firmy, które rozliczają się na karcie podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT oraz te, które prowadzą także inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej). Z ulgi nie skorzysta także osoba, która wykonuje dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiła dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

- „Mały ZUS” można opłacać dopiero po wykorzystaniu okresu „ulgi na start” (jeśli przedsiębiorca się na nią zdecydował) oraz preferencyjnych składek. Okres korzystania z „małego ZUS” to maksymalnie 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Składkę zdrowotną przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości. Szczegółowe informacje o zasadach korzystania z ulgi i obliczaniu składek są już dostępne na stronie www.zus.pl – zaznacza rzecznik prasowa ZUS wojewódzwa śląskiego.

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~rybnikus 2020-01-20 16:26:02

  Ten wstrętny PIS zbankrutuje Polskę, nawet zerowy budżet ukradli rządowi PO-PSL.

  22 35
 • ~master4k 2020-01-20 19:19:47

  @ rybnikus

  "...nawet zerowy budżet ukradli rządowi PO-PSL.".

  Zerowy budżet? A co to takiego?

  18 13
 • ~rybnikus 2020-01-20 19:22:01

  ~master4k, wiem, w PO wy nie znacie takiego pojęcia, to znaczy, że przychody i wydatki się zerują.

  15 31
 • ~Jan R. 2020-01-20 20:18:57

  Czy ktoś z kręgów pisozbliżonych może mi powiedzieć jak daleko jest posunięta sprawa kontrybucji od Niemców? Pytam, bo z czegoś za parę lat będziemy musieli żyć.

  18 12
 • ~rybnikus 2020-01-20 20:22:44

  ~Jan R. A teraz za czyje żyjesz? Z 500+?

  10 24
 • ~master4k 2020-01-20 20:28:58

  @ rybnikus

  "wiem, w PO wy nie znacie takiego pojęcia, to znaczy, że przychody i wydatki się zerują."

  Nie wiem dlaczego w jakikolwiek sposób łączysz mnie z PO. Fakt, że masz status cheerleaderki partyjnej nie oznacza jeszcze, że musisz innych mierzyć własną miarą. To tak tytułem wstępu.

  Naucz się raz na zawsze: nie ma czegoś takiego jak zerowy budżet. Zerowy budżet, to w dużym uproszczeniu nieistniejący budżet. Jak już, to może być tylko zerowy DEFICYT budżetowy, bo chyba to chciałeś światu przekazać. A że w Polsce istnieje tylko na papierze, to już zupełnie inna sprawa.

  Około 14,5 mld zł wyniesie deficyt budżetowy w 2020 r. (źródło Gazeta Prawna).

  22 8
 • ~rybnikus 2020-01-20 20:46:46

  ~master4k, to, że czegoś nie możesz pojąc i czepisz się słówek, to nie moja wina.
  Około 14,5 mld zł wyniesie deficyt budżetowy w 2020 r. (źródło Gazeta Prawna). Rok budżetowy się dopiero rozpoczął ale ty już cytujesz jak od 5 lat, Polska zbankrutowała itd.

  10 26
 • ~wojto 2020-01-20 21:39:17

  @rybnikus Zrobić budżet na "zero" potrafi nawet uczeń szkoły podstawowej a już uczeń szkoły średniej doskonale wie, że dla rozwoju kraju, zero deficytu, to nie jest parametr, który mówi o tym że w państwie i gospodarce dzieje się dobrze. Nieco trudniej jest utrzymać służbę zdrowia w dobrej kondycji i bez zadłużenia, nieco trudniej jest utrzymać szkolnictwo i budżetówkę na odpowiednim poziomie, nieco trudniej jest prowadzić politykę mieszkaniową, żłobkową i komunikacji publicznej itd itp.
  Nieco trudniej jest pobierać podatki od ludzi w taki sposób, ażeby nie czyli się łupieni i ufali oni rządzącym na co te pieniądze pójdą.
  Ale ty tego i tak nie ogarniasz, bo dla ciebie jedynym źródłem wiedzy o świecie jest TVP

  25 7
 • ~rybnikus 2020-01-20 22:02:50

  ~wojto, zapytaj w TVN, dlaczego Tusk i PO-PSL, przez 8 lat tego nie potrafili zrobić. Co więcej, podnieśli podatki które PIS obniżył w latach 2005-2007.

  14 29
 • ~Franz Kawka 2020-01-21 11:19:28

  ~rybnikus widać że propaganda TVP wyprała ci mózg do końca. Jak wyjaśnisz fakt że w dużych miastach gdzie ludzi są lepiej wykształceni i bardziej odporni na kłamstwo pis ma najmniej?

  15 6

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 821