zamknij

Wiadomości

Zostały chryzantemy? Do 6 listopada można ubiegać się o rekompensatę

2020-11-04, Autor: Raudner

Osoby, które nie sprzedały chryzantem z powodu wprowadzonego zakazu wstępu na cmentarze mogą ubiegać się o rekompensatę. Wnioski należy składać do 6 listopada do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - poinformowała we wtorek Agencja.

Reklama

Chryzantemy z Wszystkich Świętych - wsparcie z ARiMR

W poniedziałek wieczorem zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Rady Ministrów, na mocy którego Agencja udziela pomocy finansowej posiadaczowi co najmniej 50 sztuk chryzantem doniczkowych w fazie pełnej dojrzałości, przeznaczonych do sprzedaży według stanu na dzień złożenia wniosku, lub 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości, przeznaczonych do sprzedaży według stanu na dzień złożenia wniosku.

Chodzi o rekompensatę strat poniesionych przez handlowców, którzy nie mogli sprzedać swoich kwiatów w związku z zamknięciem cmentarzy od 31 października do 2 listopada.

Wnioski o rekompensatę strat należy dostarczyć do kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem, na formularzu udostępnionym przez Agencję. Wzór tego dokumentu można pobrać ze strony Agencji.

Kto może ubiegać się o rekompensatę?

- O pomoc może ubiegać się posiadacz chryzantem będący mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem, któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku spowodowanymi epidemią COVID-19. Pomoc przyznawana jest na podstawie prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku. W przypadku gdy posiadacz chryzantem nie posiada numeru identyfikacyjnego, wraz z wnioskiem o przyznanie pomocy składa wniosek o wpis do ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności - informuje ARiMR

Jaka wysokość rekompensaty?

ARiMR podaje, że pomoc dla posiadacza chryzantem ustala się w wysokości iloczynu liczby oddanych chryzantem (na podstawie ww. potwierdzeń odbioru) oraz stawki pomocy. Stawka pomocy wynosi w przypadku:

 • chryzantemy doniczkowej – 20 zł za sztukę;

 • chryzantemy ciętej – 3 zł za sztukę.

Pomoc zostanie wypłacona pomoc w terminie do dnia 31.12.2020 r.

Płacz sprzedawców i chaos rządu - komentarz

Warto w tym miejscu jednak zwrócić uwagę na kompletny chaos i brak konsekwencji w działaniach rządu. Jeszcze 19 października rzecznik rządu Piotr Müller prosił, by wizyty na cmentarzach rozłożyć na kilka dni. 29 października wicepremier Jacek Sasin zapewniał na antenie RMF FM, że nowe obostrzenia nie są planowane. Tymczasem w czwartek 30 października po południu, kiedy tysiące sprzedawców szykowało się do weekendowej sprzedaży kwiatów i zniczy, premier oznajmił, że cmentarze będą jednak zamknięte. 

Więc należało być konsekwentnym i zostawić cmentarze otwarte, pozwalając ludziom zarabiać, albo zapowiedzieć wcześniej, że będą w weekend zamknięte. To oznaczałoby straty dla producentów i handlowców, ale nie aż takie, bo mając perspektywę kilkudniową, mogliby wcześniej zacząć sprzedawać, choć bez szczytu przypadającego na weekend Wszystkich Świętych. 

A tak mamy płacz sprzedawców a z perspektywy państwa zamiast wpływów ze sprzedaży kolejne wydatki. I wiele zupełnie niepotrzebnych ludzkich nerwów.

Znając życie nerwy będą znów przy ubieganiu się o wsparcie. Na jakiej podstawie akurat przyjęto limity 50 kwiatów w doniczkach i 200 ciętych? Czyli handlowiec, który od lat sprzedawać 30 doniczek i 100 ciętych zostanie bez pieniędzy?

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~Franek7 2020-11-04 07:42:54

  - O pomoc może ubiegać się posiadacz chryzantem będący mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem, któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku spowodowanymi epidemią COVID-19. Pomoc przyznawana jest na podstawie prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku. W przypadku gdy posiadacz chryzantem nie posiada numeru identyfikacyjnego, wraz z wnioskiem o przyznanie pomocy składa wniosek o wpis do ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności - informuje ARiMR


  Już widzę ten chaos w próbie spełnienia warunków opisanych wyżej. 74 zaświadczenia i 48 zgody. Brak jednego kwitka będzie skutkował odrzuceniem wniosku.
  Czekam na informacje ilu ludzi skorzystało z tej pseudo pomocy. Jak PiS pomaga to już widzieliśmy pare razy w życiu... Co z handlującymi zniczami, słodyczami itd? Na drzewo?

  19 24
 • ~Franek7 2020-11-04 07:49:14

  Pomoc otrzyma osoba która udowodni że zagraża mu utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami .... ble ble ble. Czyli jeśli nie udowodnisz że z tego powodu utraciłem płynność to nie dostaniesz. Jeśli masz jakieś oszczędności ma czarną godzinę i nie zarobiłeś bo Pinokio zamknął cmentarze to nic nie dostaniesz. Myśle że będzie to zdecydowana większość. Dla złego Agencja nie odkupuje od każdego kto się zgłosi z kwiatami tylko wymyślają tak głupie warunki? No bo jak to PiS ogłosi że pomógł i nie ważne będzie że większość nie skorzysta. Liczy się że ogłosili pomoc.

  Kiedy w końcu wywieziemy ten rząd na taczkach??

  20 27
 • ~ 2020-11-04 08:15:24

  Franek, pamiętaj, ze ciemnota stanowi znaczny procent naszego społeczeństwa. Oni zawsze beda ich zwolennikami

  18 27
 • ~ 2020-11-04 08:24:41

  Jak zawsze od razu odzywają się stałe forumowe lemingi. Za PO zamiast wsparcia byłoby: weź kredyt albo wyjedź za granicę.

  27 16
 • ~Farmazon 2020-11-04 10:14:23

  A może tak radny Szymura zainteresuje się tematem i pomoże przedsiębiorcom z wnioskami? Termin składania wniosków za pasem a ludzie nie wiedzą co robić... przenosić kwiatki z miejsca na miejsce potrafi.. Może czas na realną pomoc?

  4 8
 • ~zak 2020-11-04 10:19:10

  A moze miasto się włączy ? tylu urzędników teraz bez pracy ?niech zrobią coś pożytecznego.
  @Franek7 przecież byłeś przeciw rozdawnictwu ? odmieniło ci się ?
  może swoje pieniądze będziesz dawał na słowo honoru . Na państwowe musi być zawsze podkładka .

  13 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Z odmrożenia jakich usług cieszysz się najbardziej?


Oddanych głosów: 636