zamknij

Wiadomości

Kup chryzantemę u sprzedawcy! Spontaniczna akcja w Rybniku

2020-10-31, Autor: bf

To już wiecie, decyzją premiera RP od dzisiaj cmentarze w Polsce zostały zamknięte. Najbardziej cierpią na tym sprzedawcy, którzy co roku ustawiali swoje stragany z kwiatami i zniczami przed nekropoliami. Miasto Rybnik wychodzi naprzeciw problemowi. Jakie rozwiązanie zaproponowało?

Reklama

O tym pisaliśmy już wczoraj po południu. Rząd wprowadził nowe obostrzenia. Szczególnie jedno mocno mogło zaskoczyć. W przededniu Wszystkich Świętych premier zdecydował o zamknięciu wszystkich cmentarzy. Na rybnickich nekropoliach pojawiły się tłumy, a sprzedawcy już zaczęli liczyć straty >>Rząd wprowadził chaos? Na cmentarzach ruch, sprzedawcy liczą straty<<

Premier obiecał pomoc sprzedawcom. 

- Zgodnie z moją wczorajszą deklaracją o pomocy dla tych handlowców, którzy ucierpią w związku z zamknięciem cmentarzy, podjąłem nastepujące decyzje: Terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami. Z funduszu Covid zrefundujemy też koszty samorządów, które prowadzą podobną akcję. Proszę raz jeszcze o zrozumienie dla tej trudnej decyzji, którą musieliśmy podjąć ze względu na pandemię - napisał niecałą godzinę temu na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Urząd Miasta w Rybniku już jednak nie zwleka. Komunikat wydał przed chwilą prezydent Piotr Kuczera.

- W związku z raptowną decyzją rządu o zamknięciu cmentarzy sprzedawcy chryzantem zostali postawieni pod ścianą. Wierzę w Waszą solidarność i empatię i zachęcam do tego, by do każdego domu trafiła dziś chryzantema. Chryzantemy będzie można kupić dziś i jutro w godzinach od 9.00 do 18.00 przy parkingu wielopoziomowym. Miejsce do handlu udostępniamy nieodpłatnie – informuje Piotr Kuczera.

Uwaga! Miasto uruchamia akcję właśnie teraz.

- Dlatego dziś sprzedaż rozpocznie się od momentu, kiedy pierwszy handlujący pojawi się przy parkingu. Informacje dla handlowców: 502 706 750 – dodaje prezydent Rybnika.

Akcję prowadzi też Czerwionka-Leszczyny:

Kwiaciarnie, drobni przedsiębiorcy, sprzedawcy kwiatów! Wiemy, że potrzebujecie pomocy. Wysyłajcie nam dane adresowe - gdzie i w jakich godzinach można Was wesprzeć przez zakup kwiatów (wiadomość przez fb lub mail rp.s@czerwionka-leszczyny.com.pl)

 

Będziemy udostępniać, jak w przypadku innych branż wymagających wsparcia w czasie pandemii.

 

Drodzy Mieszkańcy,

 

Jeśli możecie - kupcie kwiaty dziś, jutro... za tydzień. Udekorujcie domy, balkony, ogrody lub zanieście na cmentarz w kolejnych dniach. My dekorujemy miasto jesiennymi kwiatami z okazji 11.11 - postaramy się także wesprzeć lokalnych przedsiębiorców.

Oceń publikację: + 1 + 129 - 1 - 32

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~Abisall 2020-10-31 13:07:33

  O, choć raz szybka i dobra reakcja ze strony UM

  85 26
 • ~zak 2020-10-31 13:11:49

  Reakcja dopiero po ogłoszeniu przez premiera , że zwróci samorządom poniesione koszty . Bez tego , czekaj tatka latka . Ale dobre i to .

 • ~Abisall 2020-10-31 13:18:46

  " zwróci samorządom poniesione koszty " eee z tym że tu nie ma kosztów, nikt publicznych pieniędzy nie wydaje - udostępnia się ludziom miejsce z dobrym dojazdem
  A co do deklaracji - już kilka takich było i zanim kasa wróciła to trzeba było się naczekać - np taka subwencja oświatowa chyba do dziś w całości nie została wyrównana.

  37 20
 • ~Abisall 2020-10-31 13:27:32

  No chyba że mówiąc o zwrocie poniesionych przez samorządy kosztów piszesz o zwrocie nakładów jakie samorządy poniosły m.in na reorganizację transportu miejskiego, na przygotowania do organizacji 1.11 - z tym że to też nijak ma się do akcji #ChryzantemyZłociste

  28 14
 • ~rzyt 2020-10-31 13:36:30

  A może by tak podatek od działalności gosp. trochę obniżyć, gdy zakazuje się działalności od której się płaci podatek dla miasta? Państwo nic nie dostanie bo nie ma dochodu. Tarcza covidowa jest przejadana na podatki municypalne i płace. Jest to zwykła redystrybucja pieniędzy państwa dla samorządów z uwzględnieniem, że za to wszystko i tak zwykły obywatel zapłaci.

  34 11
 • ~tf2 2020-10-31 13:56:45

  Super, z komunikatu Pana Kuczery jasno wynika (i tylko to), że to indywidualna inicjatywa i realizacja Urzędu Miasta Rybnika.
  Czyli finansowane to będzie wyłącznie z budżetu miasta. W takim razie ta "spontaniczna akcja UM" jest godna pochwały.
  Czy są jakieś limity ilościowe i czy trzeba być firmą z Rybnika żeby je sprzedać?

  22 18
 • ~Lateks 2020-10-31 14:13:33

  Hmmm ciekawe że wszyscy komentujący pod profilem p. Prezydenta twierdzą że nie ma tam nikogo z sprzedających. Droga redakcjo napiszcie czy ktoś się tam pojawił z kwiatami.

  20 6
 • ~internauta 2020-10-31 15:24:34

  Tu sie nie opłaca powoli żaden biznes albo cie pandemia dobije albo jak staniesz na nogi do urzędy dokończą dzieła zniszczenia , świat to widział kłaść na tacy połowę swoich dochodów w formie podatków , składek idp , itd niech to wszystko yebnie będzie spokój

  17 9
 • ~Veritas 2020-10-31 15:35:01

  Panie Prezydencie dobre i to. Będzie okazja zobaczyć dumę architektoniczną miasta.

  23 9
 • ~Natalka616 2020-10-31 16:17:38

  Byłam, chciałam kupić kwiaty ale nikt nie sprzedawał a ludzie podjeżdżali, patrzyli i odjeżdżali

  25 2
 • ~Dintojra 2020-10-31 16:48:33

  Natalka616: "Byłam, chciałam kupić kwiaty ale nikt nie sprzedawał a ludzie podjeżdżali, patrzyli i odjeżdżali"
  Nie wiem dlaczego, ale jakoś mnie to nie dziwi.
  Nie znam sytuacji jak to wygląda w Polsce, ale w Rybniku niestety podejście do biznesu wygląda źle.
  Z jednej strony sprzedawcy żalą się, że utracili zyski, a z drugiej mają gdzieś pomoc UM i mieszkańców.
  W sierpniu będąc w Rybniku chciałem skorzystać z usług wulkanizatora i rozpoczynając wędrówki po mieście o godzinie 15:30 nie znalazłem żadnego czynnego, a odwiedziłem 4 czy 5 warsztatów.
  W jednym gość ubrany w strój roboczy nie wyjmując peta z gęby powiedział, że już zamknięte (15:35 !)
  W innym pracowali niby do 16, ale na 20 minut przed zamknięciem załoga już przebrana i umyta właśnie opuszczała zakład czynny od godziny 9... czyli nie pracuje się tam nawet tych ośmiu godzin :(
  W kolejnym najbardziej znanym czynnym niby do 18, o godzinie 16:45 na placu boju pozostał jedynie portier.
  Narzekania i utyskiwania nad losem różnych branż słychać zewsząd, a gdy można było odrabiać straty z lockdownu, to "biznes" postanowił się nie przemęczać.

  31 1
 • ~Franz Kawka 2020-10-31 19:29:15

  Mówiąc, że rząd zwróci jakieś koszty ten człowiek się sam kompromituje. Bo niby jaki rząd ma pieniądze? Zrobił coś?

  8 8

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Z odmrożenia jakich usług cieszysz się najbardziej?


Oddanych głosów: 615