Ten problem wraca do nas co roku, zwłaszcza, gdy temperatura powietrza dochodzi do 30 stopni Celsjusza. Mieszkańcy południowych dzielnic Rybnika znów się skarżą, że popołudniami i wieczorami czuć przykry słodko-mdły zapach wydobywający się z terenów kompostowni i oczyszczalni ścieków w Kłokocinie, który nota bene również czuć w tej dzielnicy miasta. Czy władze Rybnika są w stanie coś z tym zrobić?
Rok temu pisaliśmy o tym, że radni PiS wraz z mieszkańcami Rybnika zaapelowali o pomoc w zniwelowaniu odoru wydobywającego się z kompostowni i składowiska odpadów. <<Resztę możecie przeczytać we wcześniejszym artykule.>>
Jak pisaliśmy rok temu, przykry zapach w dzielnicach Rybnika nie dawał spokoju ich mieszkańcom. Rybniczanie nie mogli wychodzić z domu czy nawet spać. Teraz problem się powtarza. Otrzymujemy zgłoszenia, że w czasie upałów znów czuć drażniący zapach. Sami w redakcji tego doświadczamy, ponieważ smród wraz z wiatrem dociera niemalże do centrum Rybnika.
O komentarz na temat niezmieniającego się stanu w dzielnicy Kłokocin poprosiliśmy magistrat rybnicki. Usłyszeliśmy, że rozbudowywana jest hala na terenie oczyszczalni ścieków przy ul. Rycerskiej.
W odniesieniu do oczyszczalni ścieków Boguszowice przy ul. Rycerskiej (dzielnica Kłokocin) Prezydent Miasta Wodzisławia Śląskiego (w takich sytuacjach miasto nie wydaje decyzji we własnej sprawie - przyp. aut.) wydał decyzję środowiskową stwierdzającą brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dotyczącą m.in. rozbudowy hali namiotowej nad pozostałą częścią placu kompostowego — wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik UM Rybnika.
Decyzja została wydana zgodnie z prawem i jest podyktowana tym, aby rozładunek odpadów odbywał się w pomieszczeniu zamkniętym, co ma zminimalizować wydobywanie się uciążliwych zapachów.
To jednak rozwiązanie doraźne. Nikt z przedstawicieli rządu nie odpowiedział na list wiceprezydenta Piotra Masłowskiego. Rok temu wysłał bowiem pismo do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o interwencję ws kompostowni. Do tej pory nikt z rządzących nie rozwiązał problemem, który występuje przecież nie tylko w Rybniku.
Przypominam, że Miasto wielokrotnie apelowało o zmiany w prawie, które wprowadziłyby parametry dotyczące odorów w powietrzu, ta luka prawna powoduje, że z właścicielem takiego miejsca możemy rozmawiać tylko"na miękko", nie mamy wsparcia w przepisach prawa, które pozwoliłby nam karać za odór - tłumaczy Agnieszka Skupień.
Rzecznik magistratu zauważa jednak, że resort klimatu opublikował projekt rozporządzenia dotyczącego instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzaniu odpadów komunalnych. Dotyczy to również zakładu przy ul. Kolberga w dzielnicy Boguszowice.
Zapis ma określać zasady rozładunku i przetwarzania odpadów w obiektach zamkniętych. To przedsięwzięcie ma poprawić warunku w tej części Rybnika, w których mieszkańcy zgłaszają problemy.
Obiekty, w których ma odbywać się rozładunek i przetwarzanie zmieszanych odpadów komunalnych, mają być wyposażone w szczelne podłoże, zapobiegające przedostawaniu się odcieków do środowiska. Również mają się tam znaleźć urządzenia wentylacyjne, co ogranicza przedostawanie się pyłów do środowiska, a w konsekwencji zmniejszenie uciążliwości zapachów — czytamy w artykule portalu branżowego >>Teraz Środowisko z 11 sierpnia 2020<<
Z kolei Agnieszka Skupień przypomina, że niezmiennym pozostaje fakt (co również ujęto w artykule z 2019 r. znajdującym w poniższym linku), iż dla obu zakładów w Kłokocinie kwestie kontrolne i podejmowanie niezbędnych decyzji administracyjnych leżą po stronie Marszałka Województwa Śląskiego i Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Katowicach, a nie Prezydenta Miasta Rybnika.
- Zgłoszone przez mieszkańców Rybnika wystąpienie uciążliwości zapachowych zostaną przekazane zbiorczo do obu tych organów - dodaje na koniec.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Tragedia w Bogunicach. Nie żyje nastolatka
50829Policja i pogotowie na rynku. Były dwie interwencje
26093Tragiczny pożar niedaleko Rybnika. W pszowskim hostelu znaleziono ciała 5 osób
25982Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
23553Jejkowice: to była próba porwania dzieci? Policja zaprzecza, ale prowadzi czynności
21687Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
+362 / -65Nowość w Rybniku! Już dziś otwarcie chlebomatu Piekarni Croma przy Galerii Domus
+240 / -23Będzie pociąg z Rybnika do Chorwacji? Odpowiedź ministerstwa intryguje!
+152 / -5"Polska może być krajem bogatym i wolnym". Sławomir Mentzen w Rybniku zgromadził tłumy (zdjęcia)
+311 / -167Jejkowice: to była próba porwania dzieci? Policja zaprzecza, ale prowadzi czynności
+88 / -13Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
23Braun i Fritz weszli do szpitala, by zatrzymać lekarkę. „Może dalej mordować?”. Służby sprawdzają, czy politycy popełnili przestępstwa (wideo)
22Żałoba to kwestia prywatna? Nie wszystkie wydarzenia w Rybniku zostaną odwołane w sobotę
16Kolejny krok ku biogazowni. Miasto chce wnieść grunty do spółki komunalnej
13Ul. Kominka. Mieszkańcy kontra miasto. Znów zabrakło rozmów?
13Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~extraliga_2 2020-08-17
16:25:12
Przeczytałem poprzednie artykuły i nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie co do tego ma decyzja Prezydenta Wodzisławia. Może mi to ktoś wyjaśnić?
~extraliga_2 2020-08-17
16:35:18
"(w takich sytuacjach miasto nie wydaje decyzji we własnej sprawie - przyp. aut.)" - wszystko jasne. Niech Masłowski napisze do Timmermansa albo Tuska - tak samo go oleją. Chyba w interesie władz TEGO MIASTA jest żeby nie śmierdziało!!!!
~ 2020-08-17
18:43:30
UM Rybnika jak zwykle bezradny. No chociaż naklejcie im "kopciucha"!
~ 2020-08-17
18:55:56
I znowu można powiedzieć "ja nic nie mogę" ;-)
~ 2020-08-17
19:08:05
@tf2,
Karnego kopciucha nakleja się tylko zwykłym szarym obywatelom za palenie legalnie zakupionym paliwem w legalnie zakupionym kotle na który 20 lat temu dostali dofinansowanie z UM bo przecież był ekologiczny i do wymiany którego UM zachęcał. Nawet ten kocioł miał certyfikat że jest ekologoczny.
Co z tego że nie było żadnych państwowych ani wojewódzkich norm jakie te urządzenia mają spełniać (a co za tym idzie procedury testowej, jakąkolwiek bezsensowną by nie była - patrz NEDC dla norm emisji spalin w samochodach). Ważne żeby teraz ich użytkowników gnębić bo działają i działali w momencie zakupu zgodnie z obowiązującym prawem.
Bo przecież za spełnianie "norm" emisji spalin dla kotłów odpowiada jego użytkownik a za spełnianie norm emisji spalin samochodów odpowiada jego producent. Logiczne.
~Zbigniew Wowra 2020-08-17
20:08:50
Tak to jest urząd miasta a tym bardziej 0,49 nic nie widzą nic nie czują pytam się po co są nam potrzebni te darmozjady
~kurier 2020-08-18
00:06:14
Zimowy smród z kominów jest dużo gorszy i czuć go nie tylko w Klokocinie ale na całym śląsku. No ale on niektórym nie przeszkadza bo zimą nie pieli się ogródków i się nie griluje. Kiedy skończycie wreszcie smrodzic kominami? Bo to jest realny i szkodliwy smród a nie naturalny powiew z kompostu.
~psyche09 2020-08-18
10:36:42
~kurier
Widocznie nie czułeś smrodu z Kłokocina skoro twierdzisz, że zimowy gorszy.
~ 2020-08-18
13:42:08
Ja również mam dosyć tego smrodu już, który z wiatrem dociera nawet do centrum miasta z ul. Kolberga. Jadąc rowerem przez Brzeziny Miejskie, Boguszowice Stare fetor jest nieraz już nie do zniesienia! Nikt z tym nic nie robi a hasło "ja nic nie mogę" już działa na mnie drażniąco i świadczy o niekompetencji decydentów.