zamknij

Wiadomości

Kłokocin: nie ma szans na zmianę trasy CPK. Mieszkańcy wychodzili rozczarowani

Bartłomiej Furmanowicz 2022-04-21, Autor: 

Mieszkańcy swoje, CPK swoje. Nie ma szans na przerzucenie za Rybnik wariantów szybkiej linii kolejowej należącej co Centralnego Portu Komunikacyjnego. Rybniczanie z Kłokocina nie ukrywali rozczarowania, ale i oburzenia. - Nasza dzielnica znajdzie się w Trójkącie Bermudzkim – alarmują.

Reklama

Nie ma zgody na żaden z wariantów. CPK i tak zrobi swoje

Wczoraj w Kłokocinie miały miejsce konsultacje społeczne z przedstawicielami spółki CPK. Trudno tu jednak używać słowa „konsultacje”, skoro strona chcąca budować szybką kolej nie była otwarta na propozycje mieszkańców. Ci, przypomnijmy – protestują przeciwko wszystkim wariantom przebiegu linii kolejowej. Kategoryczne „nie” mówią pomarańczowemu wariantowi, który przecina dzielnicę na pół. Pozostałe warianty również są przez nich nie do zaakceptowania. Mieszkańcy tłumaczą, że Kłokocin stanie się „Trójkątem Bermudzkim” z autostradą A1, drogą Racibórz-Pszczyna i właśnie CPK. Do tego dochodzą wyziewy z pobliskiej kompostowni.

Kiedy rybniczanie powiedzą „tak” inwestycji? Tylko w takim wypadku, gdy linia kolejowa będzie przebiegała tuż za granicami Rybnika, już na terenie Żor, gdzie znajdują się tereny zielone. Jak wspominają, taki przebieg trasy był ujęty w propozycjach. Dlaczego więc zniknął? Nie wiadomo, a przedstawiciele CPK komentują to tylko tak, że przecięcie autostrady wiązałoby się z problemami technologicznymi i znacznymi kosztami.

Co wynieśli mieszkańcy ze wczorajszego spotkania? Absolutnie nic. Nie ma zgody na przerzucenie szybkiej kolei tuż za Rybnik. Do wyboru pozostały tylko te warianty, które zostały wcześniej przedstawione. Mówiąc wprost – inwestor może budować kolej wzdłuż A1, ale równie dobrze przetnie Kłokocin – wysiedlając około 40 rodzin. Nie trudno było odgadnąć, jakie nastroje panują wśród mieszkańców. Niektórzy wychodzili z „konsultacji” przed czasem.

Mieszkańcy: to jakiś żart, bagatelizują nas. Kłokocin jest do zamknięcia

Suchej nitki na „konsultacjach” nie pozostawiają mieszkańcy Kłokocina, którzy wyszli z miejsca spotkania.

To jest jakiś żart. Była ustalona wcześniej linia szybkiej kolei, biegła za autostradą, od strony lasu. Teraz dowiadujemy się, że tej linii nie ma. Dostajemy do wyboru tylko trzy kolory trasy. To po co przyszliśmy na spotkanie? - pyta Marian Pytlik.

Jego zdaniem „Kłokocin jest do zamknięcia”.

Z jednej strony mamy oczyszczalnię, która co 4 dzień tak smrodzi, że nie można wyjść. Oprócz autostrady, która była dobrym pomysłem, dają nam jakaś kolej, która będzie nas straszyć. Jest nam tak potrzebna, jak zeszłoroczny śnieg. Konsultacje ograniczają się do jednego, odgórnie przyjętego rozwiązania – zauważa mężczyzna.

Barbara Pytlik, żona pana Mariana ma obawy co do przyszłości.

To nie jest dla nas tłumaczenie, że nie da się poprowadzić kolei drugą stroną. Nie wyobrażam sobie, że nasz dom będzie przedzielony. Będziemy mieli 40 metrów do linii kolejowej. Zetną nam więc działki, kolej będzie jeździła tuż przed naszym domem. Nie sprzedamy domu, bo jak? Kto to kupi i za jaka kwotę? - zastanawia się kobieta.

Zostawili petycję

Przedstawiciele CPK dostali od mieszkańców petycję. Podpisało ją 614 osób z Kłokocina. Do przeczytania poniżej:

Walczymy o to, by nasza miejscowość zachowała swoją tożsamość, charakter. Już i tak jest obarczona wszystkimi niedogodnościami. Żaden z wariantów nie jest do zaakceptowania, można to śmiało przerzucić za autostradę. Tam są łąki, lasy. Żorzanie byliby osłonięci. Chcę wierzyć w siłę petycji, ale jestem rozczarowana konsultacjami. To 3 spotkanie z przedstawicielami CPK. Dwa razy zabierałam, głos, prosiłam, żeby przeanalizować trasę. Słyszałam obietnicę, że pochylą się nad propozycją, ale nic się nie zmieniło – mówi nam Izabela Kowalczyk, przewodnicząca zarządu Rady Dzielnicy Kłokocin.

Na odpowiedzi liczy też Aleksandra Linkowska-Szymura, mieszkanka Kłokocina.

Chodziłam po mieszkańcach i zbierałam pytania. Wysłałam je do CPK, ale odpowiedzi nie otrzymałam. Miałam chociaż nadzieję, że dzisiaj to omówimy – słyszymy.

Co ciekawe, jeszcze w styczniu mieszkańcy dowiedzieli się, że przeniesienie linii do Żor jest niemożliwe – ze względu na szkody górnicze.

Od urzędu górniczego dowiedzieliśmy się jednak, że za autostradą nie ma żadnych szkód. Ludzie są przerażeni. Kupili działki za ogromne pieniądze i co teraz zrobią z nimi? Rok temu ta linia wyglądała zupełnie inaczej, nagle została przeprojektowana. Bez konsultacji z nami. Myślę, że po prostu nas bagatelizują – mówi wprost Aleksandra Linkowska-Szymura.

Co na to przedstawiciele CPK? Oznajmiają, że nie mogą wypowiadać się do mediów.

Takie są nasze zasady operacyjne. Zapraszamy do rzecznika – dowiadujemy się.

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 41

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~Fischer 2022-04-21
  18:12:36

  39 15

  Łoni robio co chco!

 • ~norton 2022-04-21
  19:35:19

  38 3

  Kto wiedział wcześniej działeczki pokupił...

 • ~ 2022-04-21
  19:45:14

  49 81

  Co za głupi ludzie. Trasa idącą przez waszą nieruchomość to najlepsze co wam się w życiu może przydarzyć. Dostaniecie za swoje ruiny tyle pieniędzy ze postawicie nową, dwa razy większą chałupę, umeblujecie, kupicie porządny samochód z salonu który nie pluje olejem i jeszcze wam zostanie na wakacje w Meksyku. Wy płaczecie bo przywiązaliście się do 40 letniej boazerii w przedpokoju, pawlaczy i kurnika za domem

 • ~Arteks 2022-04-21
  20:01:30

  33 80

  Wszyscy chcą korzystać z nowoczesnej infrastruktury komunikacyjnej ale jak mają budować autostradę, linię energetyczną, nadajnik czy linię kolejową to oczywiście wszyscy chcą jak najdalej od siebie... Ale nie wszyscy boją się kolei (i słusznie!). Nowe inwestycje mieszkaniowe w Rybniku np. Kolejowa, Parkowa, Rajksa, Na Okrzeszyńcu czy Greg Park - powstają przy liniach kolejowych. Chętnych nie brakuje bo współczesne pociągi nie hałasują. To nie czasy parowozów! Mnie cieszy, że Rybnik poza dostępem do autostrady, będzie też miał dostęp do bardzo szybkiej linii kolejowej. :)

 • ~skuty 2022-04-22
  08:44:13

  16 18

  "dają nam jakaś kolej, która będzie nas straszyć. "

  Wielkie metalowe węże poruszające się bez kuni? Co jeszcze? Może ogromne latające żelazne ptaki na niebie?


  Drodzy mieszkańcy Kłokocina, nie macie się czego obawiać, ten straszny metalowy wąż was nie skrzywdzi, o ile pod niego nie wejdziecie. Jest to tak zwany "pociąg" można o nim poczytać na przykład tutaj.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Poci%C4%85g

 • ~Kotka Tola 2022-04-22
  17:04:48

  5 5

  Byłam raz na wycieczce w Kłokociniu. Smród i jeszcze raz smród.

 • ~Teoretyk 2022-04-22
  17:09:20

  14 2

  Zakręt takiego torowiska wynosi 8 kilometrów. Co oni myślą, że tory mogą iść zygzakiem?

 • ~charlie 2022-04-22
  19:01:39

  20 0

  Arteks, Rybnik nie będzie miał dostępu do szybkich koleii bo nie będzie żadnej stacji w Rybniku. Najbliższa będzie w Wilchwach. To już szybciej dojedzie się do Katowic z Rybnika Głownego i przesiądzie tam do szybkich koleii. A CPK niech nie kłamie o wzrostach kosztów bo gdyby chcieli zrobic to dużo taniej to po prostu zmodernizowaliby i rozbudowali już istniejącą sieć. Wtedy Arteks mógłby powiedzieć, że mamy dostęp do takich koleii bo jedną ze stacji mógłby zostać Rybnik Główny.

 • ~ 2022-04-22
  19:23:19

  9 3

  ~Kotka Tola - faktycznie smród szczególnie latem jest tam mocno odczuwalny od kompostowni niesie się ten fetor kilka km nawet od Kłokocina, to samo jest na Brzezinach Miejskich smród z kompostowni i wysypiska na Kolberga też niesie się dużo dużo dalej.

 • ~Arteks 2022-04-22
  19:28:06

  0 15

  @charlie - to zupełne niezrozumienie tematu. Nie potrzebujemy nowej stacji bo wystarczy stara i nowe łącznice z CPK które umożliwią obsługę Rybnika i Wodzisławia w ten sam sposób co obecnie istniejącymi liniami. Gdyby CPK przechodziło w sposób zaproponowany w 2019 roku - to faktycznie nic byśmy nie zyskali bo według pierwotnych zamierzeń linia miała zahaczyć o Jastrzębie i biec na wschód. Ale to już nieaktualne plany. A dlaczego chciałbyś coś robić taniej? Skoro państwa stać na nowoczesne i drogie drogi - to dlaczego mamy robić "tanią" kolej? Niech powstają nowe magistrale. Akurat Rybnik ma dobre położenie i na tym tylko skorzysta. :) Nasz dworzec główny będzie pełnił jeszcze większą rolę przesiadkową niż obecnie - szczególnie jeśli wszystkie linie w regionie będą po remoncie - a to się zapowiada. W zasadzie z niewyremontowanych linii zostały już tylko: Żory-Pszczyna, Knurów-Gliwice i Rybnik Towarowy-Rydułtowy. Z RT do Wodzisławia po zmianie profilu łuków też będzie można podwyższyć prędkość. Przyszłość transportu to elektryczny transport szynowy. Przekonała się o tym Europa Zachodnia. I my do tego powoli dojrzewamy.

 • ~Arteks 2022-04-22
  19:43:48

  2 15

  @bartezz - gorzej mają w żorskim Rowniu, z jednej strony autostrada, z drugiej strony nawiewy z zachodu o jakich wspominasz, z trzeciej uciążliwy smród generowany na strefie... Wcale mnie nie dziwi, że okoliczni mieszkańcy często organizują protesty.
  https://www.tuzory.pl/wiadomosci,protest-przeciw-nifco-chcemy-moc-oddychac,wia5-3266-18454.html

 • ~Danuta Hendzel 2022-04-22
  20:38:36

  2 8

  trzeba walczyć , strajkować i nie pozwolić na te kolej ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

 • ~artefaks 2022-04-22
  21:27:52

  6 8

  Samozwańczy ekspert ze stacyjkowa myśli że sobie wszystko poukłada jak na makiecie. A prawda jest taka że zarząd zarządzający łąką zgarniają kokosy. A nad Polską za chwilę z przyczyny obniżenia zarobków kontrolerom lotów przestaną latać samoloty. Nie będzie lotniska . To nie będzie kolei dojazdowej. Chyba żeby zaczeli wozić koleją sianko z CPK

 • ~Marek Twardowski 2022-04-22
  22:15:13

  6 9

  A był obecny radny Karolek z jedynie słusznej partii? Nie ? Bo by mu się mogło oberwać w ten jego uśmieszek. Tak, mieszkańcy #PiS ma Was w głębokim poważaniu. #PiS #kłamstwo #oszustwo

 • ~Franciszka Tania 2022-04-26
  19:47:05

  2 1

  najlepsza jest dyskoteka od pociagów

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1541