zamknij

Wiadomości

Zmiany w JSW. Wojciech Kałuża został odwołany z funkcji wiceprezesa

2024-01-03, Autor: 

Wojciech Kałuża, który zasłynął z "politycznej zdrady" i przejścia w szeregi PiS, następnie został wicemarszałkiem województwa śląskiego. Stracił to stanowisko w listopadzie 2022 roku. Teraz nie jest też wiceprezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej. JSW opublikowała dzisiaj komunikat w tej sprawie.

Reklama

Wojciech Kałuża w JSW pełnił funkcję zastępcy prezesa zarządu ds. rozwoju JSW, z której decyzją rady nadzorczej został dzisiaj odwołany.

- Dziś (3 stycznia) Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA podjęła decyzję o odwołaniu Wojciecha Kałuży ze stanowiska zastępcy prezesa zarządu JSW ds. rozwoju. Obowiązki zastępcy prezesa zarządu JSW ds. rozwoju przejął Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW SA. - czytamy w komunikacie spółki.

Przypomnijmy, że Wojciech Kałuża dostał się do zarządu JSW w grudniu 2022 roku po wolcie marszałka Jakuba Chełstowskiego. Szef Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach postanowił odłączyć się wraz z grupą radnych od PiS-u. W ten sposób zmieniły się proporcje w zarządzie i Sejmiku Województwa Śląskiego (na korzyść ówczesnej opozycji). Widząc ten ruch, Wojciech Kałuża jeszcze w dniu wolty złożył dymisję, która została zaakceptowana przez marszałka. Więcej pisaliśmy:

>>Koniec rządów PiS w sejmiku woj. śląskiego! Marszałek: wyczerpał się model polityczny

>>Wojciech Kałuża nie chce być już wicemarszałkiem. Złożył dymisję

Wieść o tym, że Wojciech Kałuża zamierza wstąpić do zarządu JSW, nie spodobała się związkowcom. Swego czasu sprawę dobitnie skomentował m.in. lider Związku Zawodowego "Sierpień 80", Bogusław Ziętek >>Wojciech Kałuża chce wstąpić do zarządu JSW. Ziętek: to byłoby zmasakrowanie wszelkich standardów<<

Ludzi PiS zasiadających na wysokich stanowiskach w spółkach z udziałem Skarbu Państwa jest wiele. "Otrzymywanie" stanowisk w spółkach górniczych jasno wytłumaczył jeden ze świadków toczącego się procesu (przeciwko Grzegorzowi J.) w rybnickim sądzie. Opowiedział on jak w praktyce wyglądały konkursy na stanowiska, jak śląscy posłowie proponowali swoje kandydatury i jak spotykali się z ministrem, który ostatecznie decydował o powierzeniu danemu kandydatowi konkretnego stanowiska >>Kolejna rozprawa przeciwko Grzegorzowi J. Świadek ujawnia jak "ustawiane" były konkursy na kluczowe stanowiska w spółce węglowej<<

Czy przyszłości możemy spodziewać się kolejnych zmian na ważnych stanowiskach w spółkach Skarbu Państwa?

Rząd Donalda Tuska wprost mówi o "naprawianiu błędów" i odwracaniu niektórych decyzji poprzedniej władzy. Działania te wpisują się w politykę i zapowiedzi nowego rządu, który głośno mówi o szczegółowych audytach i zmianach kadrowych w spółkach górniczych. Jastrzębska Spółka węglowa jest największym producentem węgla koksowego, zarządza kilkoma kopalniami oraz spółkami "córkami". Pakiet większościowy udziałów ma Skarb Państwa, a strategiczne decyzje, również te personalne podejmowane są w porozumieniu z Ministrem Aktywów Państwowych, którym w nowym rządzie mianowany został Borys Budka.

Oceń publikację: + 1 + 124 - 1 - 32

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~master4k 2024-01-03
  15:24:47

  90 6

  Nieważne z której partii kandydowałeś, albo w której ostatecznie skończyłeś. Kabociarstwo jest zwykłym oszustwem na wyborcach, a każdy kabociorz powinien stracić stanowisko lub mandat. Koniec z polityczną prostytucją.

 • ~kurier 2024-01-03
  16:06:42

  65 18

  Czy może mi ktoś wytłumaczyć czemu PIS nie potrafi przyciągnąć do siebie jakichś porządnych ludzi tylko właśnie same kontrowersyjne albo budzące niechęć?

 • ~Julka 02 2024-01-03
  16:54:49

  46 42

  Jeśli przechodzisz z PO do PiS, to jesteś zdrajca i można zaszczuć całą rodzinę, a jak z PiS do PO, to jesteś bohaterem, czyli z Kałuża zdrajca, Chełstowski Polski Patriota, oczywiście wg. mediów.

 • ~waria(n)t 64" 2024-01-03
  17:27:23

  35 10

  Dlaczego tak nie lubicie pulpecika ?

 • ~Franek 7 2024-01-03
  22:17:22

  40 23

  Julko droga już ci to wyjaśniam: Jeśli Polak w czasie okupacji przeszedł na stronę Ruskich to był zdrajcą ale jeśli udało się przeciągnąć kogoś z obozu wroga na naszą stronę to jest to sukcesu. Jeśli zrozumiesz, że PiS to bolszewicy i najbardziej szkodliwa organizacja w nowożytnej historii PL to wtedy zrozumiesz.

  A Pan Kałuża to się tak nadaje na prezesa spółki węglowej jak ja do radzieckiego baletu.

 • ~Lu_Ke Sky_Walker 2024-01-03
  22:20:52

  39 18

  Julka 02, jak Tobie kulturalnie wyjaśnić, że PIS to całe zło tego kraju skoro Ty tego nie widzisz i nie rozumiesz? Nawet Prezes Kaczyński nie "widział" gestu swojego przydupasa z sejmowej ławy. Wszyscy widzieli a Prezes nie. To jest normalne postępowanie? Raczej stan umysłu, całkiem jak Rosja.

 • ~Arteks 2024-01-04
  10:52:38

  17 10

  @Julka 02 - akurat przejście Kałuży do obozu PiS miało swoje bardzo negatywne pochodne... Województwo śląskie na kilka lat pogrążyło się w marazmie prawie w każdej dziedzinie zależnej od sejmiku. A nasz szpital wojewódzki pogrążył się w kryzysie przez fatalne kierownictwo z nadania partyjnego. PiS to partia bez kadr... otoczona grupą niekompetentnych zachłannych cwaniaków zarządzana przez odrealnionego dziadzia.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 3986