zamknij

Wiadomości

Zamiast pieniędzy – dziękuję. W Rybniku powstaje specjalny sklep dla Ukraińców

2022-03-04, Autor: 

Dla przybywających do Rybnika uchodźców z Ukrainy, zostanie otwarte specjalne miejsce o nazwie „Półki dobra”, przygotowane z myślą o tych, którzy w naszym mieście znaleźli schronienie przed wojną.

Reklama

„Półki dobra” (Полиці добра) to punkt pomocy rzeczowej, który przypomina zwykły sklep. Towary są tu poukładane na regałach według poszczególnych działów: odzież, artykuły spożywcze, chemiczne, opatrunkowe i wiele, wiele innych. Ubrania są posegregowane i wiszą na wieszakach, albo leżą poukładane na specjalnych stołach. Są przymierzalnie, lustra, lada, no i obsługa sklepu, która doradzi, pomoże dokonać wyboru.

Różnica między „Półkami dobra”, a zwykłym sklepem polega na tym, że tu środkiem płatniczym jest słowo dziękuję.

Z oferty „Półek dobra” będzie mogła skorzystać każda osoba, która może poświadczyć swój przyjazd do Polski z terenu Ukrainy po 24 lutego br.

Idea sklepu zrodziła się wraz z kolejnymi osobami z Ukrainy, które zaczęły przyjeżdżać do naszego miasta. Zobaczyliśmy w oczach tych ludzi najpierw strach, bezradność, a potem... wstyd. Bo nagle okazuje się, że nie masz nic, dosłownie nic, poza tym, co na sobie – opowiada Agnieszka Skupień rzecznik prasowy rybnickiego magistratu – Zaczęliśmy szukać pomysłu na ofertę pomocy, która przywróci tym osobom godność i nie każe im szukać w stertach darów złożonych w jakimś garażu, czy na ulicy. I tak wpadliśmy na pomysł specjalnego sklepu – mówi Skupień.

Towar do „sklepu” przygotowali rybniczanie, którzy w odruchu solidarności z Ukrainą przynieśli ubrania, artykuły spożywcze, chemiczne, opatrunkowe i wiele, wiele innych rzeczy. Część z podarunków mieszkańców Rybnika pojechała na Ukrainę, część została rozdysponowana gościom z Ukrainy w dniu przyjazdu, albo kilka dni po tym, jak już znaleźli tu swój dach nad głową.

„Półki dobra” zostały zorganizowane w salkach parafialnych kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku przy ulicy księdza Franciszka Brudnioka 5, dzięki życzliwości proboszcza tej parafii, ks. Marka Norasa.

Szukaliśmy miejsca w centrum miasta, a nie mamy w śródmieściu wolnego lokalu, który spełniałby warunki tworzonego punktu, dlatego zaczęliśmy szukać wśród życzliwych ludzi i pierwszy pomysł okazał się trafiony – śmieje się Wojciech Świerkosz zastępca prezydent miasta. - Reszta zrobiła się już prawie sama – łańcuszkiem szczęścia życzliwych ludzi, którzy nie chcą się ujawniać. Powiem tylko tyle, że zaangażowali się po godzinach swojej pracy dyrektorzy jednostek miejskich i przedszkoli. Sprowadzili do pomocy swoje rodziny, znajomych, urzędników, uczniów rybnickich szkół i oto jest gotowe miejsce wypełnione dobrem wielu mieszkańców Rybnika – podsumowuje prezydent.

„Sklep” będzie działał tak długo, jak długo będzie potrzeba, w czasie, kiedy do miasta przyjeżdżają uchodźcy z Ukrainy. Ma to być miejsce na początek, nim uda się uruchomić konta bankowe, załatwić formalności, znaleźć pracę.

Personel „sklepu” to Ukrainki mieszkające w Rybniku i związane z projektem pod nazwą „28 dzielnica”, która działa na rzecz osób z Ukrainy, mieszkających w Rybniku.

Na pierwsze odwiedziny zapraszamy w sobotę, 5 marca od godziny 10.00 do 13.00.

Informacje o sklepie:

„Półki dobra” (Полиці добра)

ul. Księdza Brudnioka 5 (wejście od ulicy, nie od miejskiego parkingu!)

godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku: 16.00 - 19.00, sobota i niedziela: 10.00 - 13.00

Oceń publikację: + 1 + 88 - 1 - 25

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~Janusz Bober 2022-03-04
  13:24:25

  42 75

  Pytam ponownie ...czy bezdomny Polak też bedzie mógł skorzystać.

 • ~ada24 2022-03-04
  13:44:35

  79 25

  A dlaczego Polak jest bezdomny? Wszak u nas jeszcze nie ma wojny?
  ~Janusz Bober Nie chcesz pomagaj to przynajmniej nie torpeduj mądralo. Obyś sam nie musiał krzystać z pomocy innych narodów...

 • ~anettk 2022-03-04
  14:19:20

  49 56

  ~ada24,a dlaczego Ty segregujesz ludzi na Polaków,Ukrainiec itd..? Dlaczego Polskie dziecko nie mogło by skorzystać z pomocy w formie np.ubrania (jeżeli jego rodzice są biednymi ludzmi) bo i różne sytuacje mamy w Naszym kraju i w naszych Polskich rodzinach.Pamiętajmy pomoc i wsparcie jest potrzebne (nie kwestionuję tego) ale nie wyobrażam sobie,żeby teraz Polacy byli spychani na margines (obywatelami 2kategori) i np.Nasze dzieci,miały mniejsze wsparcie,opiekę itd.niż dzieci innych państw.

 • ~MarcinMarcin 2022-03-04
  14:20:30

  73 51

  Trzeba pomagać ale dla mnie to już przesada wszystko za darmo za dziękuję śmieszne . Mam 29 lat 2 dzieci razem z żoną wynajmujemy mieszkanie bo nie stać mnie żeby kupić a od państwa usłyszałem że się nie należy pracujemy razem i niekiedy jest ciężko z pieniędzmi rozdajecie wszystko obcym a Polacy niech dalej kombinują albo niech pracują na 4 etaty bo przecież u nas jest taki cudowny i tani w utrzymaniu się kraj

 • ~ada24 2022-03-04
  14:53:35

  39 29

  ~anettk Gdzie ja napisałam, że Polak nie może korzystać z pomocy? To żenujące jak niektórzy są nieżyczliwi czy wręcz zawistni. To na pewno ci co pierwsi polecą po pomoc gdy u nas będzie wojna. Ciekawa jestem jak byście się czuli gdyby Niemiec czy Francuz tak was traktował w potyrzebie. Mieliście okazje milczeć...

 • ~anettk 2022-03-04
  15:30:34

  37 33

  ~ada24.Pisząc,że u Nas nie ma wojny,to z jakiej paki człowiek ma być bezdomny? To jest jakieś chore podejście.Co bezdomnymi są tylko ludzie na wojnie?! Poza tym wiem o przypadku (koleżanka) dzwoniła,bo chciała umówić wizytę u pediatry (miała chore dziecko z wysoką gorączką i mega kaszlem) Pan dr.powiedział,że przez najbliższ 4dni nie ma wizyt (bo bada dzieci z Ukrainy) i skończyło się na tym,że koleżanka wylądował z dzieckiem na SOR-rze,a tam stwierdzono zapalenie płuc i zostawiono je w szpitalu.Następny przykład.Znajomy (z Wielkopolski) pojechał ze swoim Ukraińskim pracownikiem po dwie rodziny (kobiety z dziećmi ) pod granicę (chciał im dać mieszkanie,urządzone z oczywiście pełną lodówką) po dotarciu okazało się,że Panie nie są już zainteresowane wyjazdem do niego,bo załatwiły już sobie w między czasie duży dom w Warszawie.I prócz tego,że wydał dużo kasy na paliwo i został potraktowany jak "idz już Pan" to wrócił z niczym i nikim,a jego Ukraiński pracownik powiedział,że wstyd mu,że taka sytuacja miała miejsce i nie spodziewał się,że Ukraińcy są teraz tacy roszczeniowi i wymyślaci (w obliczu takiej tragedi) Więc NIE pisz mi tu proszę o jakiejś zawiści,nienawiści ,bo widzę że bardzo mało wiesz o realiach i tym co się dzieje.Wiesz tylko to co masz wiedzieć i nie wiem ile masz lat ale...Twoja wręcz"dziecięca naiwność" o pomocy w razie takiej sytuacji NAM ze strony Niemiec czy Francji mnie powala.

 • ~kosc88 2022-03-04
  16:10:47

  40 25

  Anetko i Januszku, jak tak was boli los bezdomnych Polaków, zróbcie coś żeby im pomóc, zamiast wylewać żale, że ktoś pomaga z własnej inicjatywy komuś innemu.

 • ~anettk 2022-03-04
  16:28:18

  20 26

  ~kosc88.Nikt,tu się nie żali tylko mówi o pomocy również dla Polaków,a jak Ci to przeszkadza i nie czujesz się Polką/Polakiem którzy chcą wspierać również Polskie dzieci i Polskie społeczeństwo,to czas się wyprowadzić z tego kraju.Akurat o np.moje wsparcie dla takich osób (nie masz się co martwić) dlatego,że wiem jak to wygląda od "kuchni" to tu piszę, a Ty pewnie jesteś co najwyżej komentatorem i "pomagaczem" zza klawiatury.

 • ~kosc88 2022-03-04
  16:57:08

  28 6

  @anetka, jeśli wspierasz polskie rodziny to szacunek, ale niech każdy pomaga wedle swego sumienia, zamiast mówić innym komu mają pomagać, nie rozumiem tylko skąd wziął ci się w głowie pomysł, że przeszkadza mi pomoc Polakom, a sugerowanie żebym wyjechał z kraju świadczy tylko o tobie.

 • ~anettk 2022-03-04
  18:21:03

  15 13

  Oczywiście,że jestem za tym żeby (jak,ktoś może pomaga i sama to robię) oczywiście,komu chce ale widzę,że teraz ten jest trendy,cool i fajny jak pomaga Ukraińcom,a jak Ja i inni wspomnieli o pomocy również dla polskich dzieci,polskich rodzin,to jest na Nas atak,mowa o naszej jakiejś zawiści,minusują Nas więc Ja się pytam z jakiej,to niby okazji jesteśmy odbierani jako agresorzy,? bo piszemy żeby Polski rząd pomagał Polakom,no to chyba coś jest nie halo jak we własnym kraju mam być cicho na temat pomocy obywatelom tego kraju.I chodziło mi o to,że jak by zaistniała potrzeba,żeby np.Polska matka poszła z dzieckiem do takiego punktu o jakim tu mowa,po np.jakieś ciepłe ubranie (bo z wielu powodów nie jest w stanie dziecku kupić,ciepleszej kurtki) to fajnie,by było gdyby taką np.kurtkę dla dziecka dostała,a nie była odesłana z kwitkiem,bo nie ma "wschodniego akcentu" .Nie mam nic do pomocy (oczywiście,że tego potrzebują)

 • ~kosc88 2022-03-04
  19:11:12

  20 7

  @anetka, więc zastanów się co i gdzie piszesz. Przede wszystkim to nie jest pomoc rządowa. Jeśli jest zbiórka dla konkretnej grupy, to nie będą rozdawać każdemu kto jest biedny, bo to było by oszukiwanie ludzi którzy coś dali. Dlatego powiem ponownie, jak tak ci leży na sumieniu los biednych Polaków, zorganizuj własną zbiórkę, zamiast narzekać, że wszyscy pomagają tylko Ukraińcom.

 • ~otton52 2022-03-04
  20:03:40

  21 10

  Ci wszyscy na NIE - zamienicie sie ?

 • ~Wacek-Placek 2022-03-04
  20:10:22

  28 10

  ~anettk--- nie kompromituj się już tym trolowaniem. Bo jak Putler wejdzie do Polski to wtedy będziesz płakać, że Niemcy nam nie pomagają. Troszkę empatii dla ludzi, co uciekają przed wojną ( wiesz co to wojna?) Uciekają z jedną torbą, plecakiem- zostawiają wszystko, czego się do tej pory dorobili. Małe dzieci giną, śpią w nieogrzanym peronie z metra. W głowie się nie mieści , że są ludzie, którzy głupimi komentarzami chcą błysnąć. Jak to kiedyś ktoś napisał, jak by nie internet to tylko rodzina . by wiedziała, że jesteś.....

 • ~anettk 2022-03-04
  20:44:51

  16 12

  Ja w żadnym swoim komentarzu NIE napisałam i nie kwestionowałam popierania i pomocy uchodzcom tylko dodałam,że dobrze by było jeszcze pomóc przy okazji takiej akcji np.Polskim dziciom.A tu widzę wyrywanie słów z konteksu i nagonka jakie to "normalne"na tym forum.Czytaj jednen z drugim ze zrozumieniem,a pózniej dopiero bierzcie się za hejtowanie.I nie musi jeden z drugim pisać,co się dzieje na Ukrainie (bo cały świat,to widzi) i każdy normalny człowiek trzyma za nich kciuki i czeka aż,to piekło się skończy więc jeszcze atakowanie np.na tym forum mnie (bo piszę,żeby Polacy równieź się wspólnie trzymali i wspierali) to jakiaś dla mnie abstrakcja.No nic tym,którzy próbują mnie zmieszać z błotem również życzę Zdrowia i spokojnego życia.

 • ~Wacek-Placek 2022-03-04
  22:11:40

  24 11

  ~anettk, zobacz, jakim poparciem cieszą się twoje komentarze, więc powiem tak, wyciągnij wnioski. Ludzie z Ukrainy uciekają przed wojną i ich sytuacja materialna nie jest spowodowana- nie chęcią do pracy, czy też tym, że lubią żyć na koszt państwa. Nasi rodacy nie muszą uciekać przed bombami a OPS-y działają dobrze i tym co potrzebują- pomagają.

 • ~wolf67 2022-03-04
  23:33:08

  38 13

  za kilka tygodni obudzicie sie w POLSCE ale to już nie bedzie ta POLSKA

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1543