zamknij

Wiadomości

Zaczyna brakować jedzenia w magazynach. Czego potrzeba uchodźcom „na już”?

2022-03-29, Autor: 

Dzieje się to, przed czym przestrzegał jakiś czas temu prezydent Piotr Kuczera. Rybniczanie po boomie na przynoszenie darów, zmniejszyli tempo. Powoli w rybnickich magazynach zaczyna brakować jedzenia. Magistrat apeluje do nas o pomoc. Czego potrzeba w pierwszej kolejności? Czytajcie!

Reklama

Jak dowiadujemy się w magistracie, na terenie rybnickich OSP, a także w innych zorganizowanych punktach jest coraz więcej osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Przebywający tam ludzie mają zapewniony jeden ciepły posiłek w ciągu dnia, miejsce do spania, możliwość umycia czy skorzystania z toalety.

To nie są stale te same rodziny, wiele osób zatrzymuje się na chwilę, po czym jedzie w dalszą drogę. Dzięki hojności rybniczan mogliśmy spełnić ich podstawowe potrzeby, ale powoli zaczynają się opróżniać nasze magazyny i zaczyna nam brakować jedzenia. Mamy nadzieję, że Państwa możliwości pomocy mają jeszcze jakieś rezerwy – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Potrzebne jest więc nasze wsparcie! Aktualnie najpilniejszą potrzebą jest żywność krótko i długoterminowa. Żywność o krótszym terminie żywności możemy przechowywać w lodówkach przygotowanych w rybnickich OSP czy w innych punktach.

Każdy z uchodźców ma otrzymać jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł oraz 500+ na dzieci, problem jednak w tym, że te środki nie zostały jeszcze wypłacone. Trzeba też pamiętać, że nawet jeżeli zostaną wypłacone, nie załatwią wszystkich problemów. Dlatego po raz kolejny zwracamy się o pomoc – dodaje Agnieszka Skupień.

Tym razem pomoc podzielono na dwie części. Pierwsza z nich dotyczy „śniadania dla uchodźców”. Potrzeba:

- hermetycznie pakowanych wędlin, kiełbas, szynek

- hermetycznie pakowanych żółtych serów

- serków do smarowania

- serków twarogowych

- dżemów

- płatków śniadaniowych

- jogurtów

- masła

- margaryny

UWAGA! Tę żywność możemy przechowywać w lodówkach, ale prosimy zwracać uwagę na daty ważności, by nie były one po terminie lub krótko przed końcem terminu!

Żywność długoterminowa:

- kasza

- ryż

- makaron

- sosy (w słoikach lub torebkach) do ryżu, makaronu czy kaszy

- olej

- konserwy rybne

- konserwy mięsne

- warzywa w puszkach (fasola, soczewica, kukurydza, groszek, inne)

- przyprawy (sól, pieprz i inne)

- ketchup

- musztarda

- mąka

- mleko

- cukier

- kawa

- herbata

- soki

- woda

- słodycze

- batony energetyczne

- żywność w słoikach dla małych dzieci

- kaszki dla małych dzieci

Zebraną żywność można dostarczać do wszystkich rybnickich OSP (od poniedziałku do piątku w godz. 16.00-20.00) oraz do siedziby Rybnickiej Rady Kobiet (ul. Białych 7).

Oceń publikację: + 1 + 36 - 1 - 31

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~MArudzia 2022-03-29
  18:38:22

  Jestem jak najbardziej za pomaganiem , - w czym uczestniczę czynnie.
  Jedno mnie tylko zastanawia, jeszcze parę miesięcy temu rada rybnickich kobiet, jeździły, manifestowały,protestowały - aby sprowadzić/wpuścić do Polski pseudouchodzców z granicy białoruskiej, a teraz się okazuje, że nie mają srodków na prawdziwych uchodźców którzy stracili cały dobytek, a co poniektórzy i najbliższych

 • ~Franz Kawka 2022-03-29
  20:27:26

  54 55

  Sasin założył Krajową Grupę Spożywczą czyli cos w rodzaju Społem 2 dlatego proponuje wszystkim zrobić duże zaspy jedzenia.

 • ~Bonifacy Onufrewicz 2022-03-29
  21:08:15

  67 61

  PiS to katastrofa tego dramatu.

 • ~Abisall 2022-03-29
  21:33:16

  36 74

  @~MArudzia
  Zajdź na jedno popołudnie na Białych 7 w Rybniku, nawet totalnie anonimowo, popracuj poobserwuj jak tam działają kobiety z RRK - myślę że zastanowisz się 5x później nad tym co tu napisałaś

 • ~Kinga Luty 2022-03-29
  21:40:46

  88 19

  Polska i Polacy pomagają jak mogą, a w dużo bogatszym Berlinie przy dużo mniejszej ilości uchodźców już na samym początku kryzysu spowodowanego atakiem Rosji na Ukrainę, brakowało jedzenia dla uchodźców. Na razie okazujemy ogromne serce. Robimy dużo, pomagamy jak umiemy. Myślę też, że Magistrat zamiast żebrać stale po ludziach też powinien dać przykład i jakieś środki wyasygnować. Może jakaś składka w magistracie? Tam ludzie mają pewną pracę i nie muszą bać się jutra.

 • ~Kinga Luty 2022-03-29
  21:42:19

  98 11

  Gdzie są nasi rybniccy europosłowie? Czemu nie walczą o środki na utrzymanie Uchodźców z UE. Tusk wywalczył dla Turcji z tego tytułu poważny kwoty. Wiadomo, że państwo, któremu nagle przybywają miliony mieszkańców może potrzebować pomocy.

 • ~Abisall 2022-03-29
  21:48:13

  50 50

  @ Kinga Luty
  "„Fundusze na wsparcie dla Polski w ramach pomocy uchodźcom z Ukrainy czekają w Komisji Europejskiej. Mało tego, Bruksela zwróci pieniądze za każdy rachunek przedstawiony przez polski rząd. Tylko rząd Mateusza Morawieckiego musi zacząć to robić. Wiązanie odblokowania KPO z potrzebą wsparcia uchodźców jest tylko polityczną grą PiS, a nie szukaniem pieniędzy” – mówi Anna Słojewska, korespondentka „Rzeczpospolitej” w Brukseli."

 • ~Abisall 2022-03-29
  21:49:15

  6 26

  Źródło
  https://play.acast.com/s/5f733406d1776b6a0ffaae93/6239ec3416d538001289eacf

 • ~ 2022-03-29
  22:03:40

  79 60

  Cóż się to nagle stało? Do niedawna przecież PO była gotowa finansować miliony młodych byczków, migrantów ekonomicznych z północnej Afryki. Kłamliwie nazywali ich nawet „uchodźcami” chociaż byli z państw gdzie nie toczy się żadna wojna. Jak byśmy teraz wyglądali gdybyście rządzili? Oprócz spełniania ich bezpodstawnych roszczeń musielibyśmy jeszcze opłacać specjalne jednostki antyterrorystyczne.
  Może PO powinno zaapelować do swoich polityków w UE? Gdzie są teraz folksdojcze i postkomuniści z europarlamentu? Potrafią tak pyskować gdy chodzi o sankcje nakładane na Polskę a nie potrafią załatwić finansowania z UE dla prawdziwych uchodźców. Turcja otrzymała 6 mld EUR chociaż nie jest członkiem UE. Może redakcja napisze ile mld EUR bezzwrotnej pomocy z UE otrzymała Polska?

  @Abisal a co ma wspólnego pożyczka z KPO z pomocą dla uchodźców? Te środki są przecież przeznaczone i zapisane na określone cele.

 • ~ 2022-03-29
  22:13:35

  49 18

  @Abisal – Komisja Europejska przeznaczyła do tej pory na pomoc uchodźcom tylko 300mln EUR. Te obraźliwie niskie środki są do podziału na wiele państw!

  Tymczasem Putinowi codziennie UE wpłaca 600mln EUR. To daje poczucie jaka jest skala i obraz „pomocy”. Niemcy co najmniej do 2025 albo nawet do 2027 planują finansowanie Putina.
  Omijają sankcje, finansują zbrojenia i są bezpośrednio odpowiedzialni za eskalację sytuacji i jeszcze większy napływ uchodźców do Polski.

 • ~Abisall 2022-03-29
  22:13:46

  31 39

  Te pytanie zadaj prezesowi rady ministrów - czemu nie wnioskuje o pieniądze jakie KE ma przeznaczone na pomoc tylko próbuje poprzez wykorzystywanie sprawy pomocy uchodźcom wywierać naciski w celu odblokowania funduszy KPO bez rozwiązywania impasu z Izbą Dyscyplinarną
  A co do tego że są te pieniądze na inne cele przyznane - na początku marca KE zgodziła sie na wykorzystanie takich środków w celu pomocy uchodźcom, róznych od tych w ramach polityki spójności po część z KPO

 • ~ 2022-03-29
  22:42:49

  46 18

  @Abisal, czyli wg ciebie mamy pożyczone środki przeznaczone na transformację i konkurencyjność gospodarki przeznaczyć na wyżywienie uchodźców, zakładając, że UE nam łaskawie na ten krok zezwoli?

  UE da Turcji 6mld, Putinowi 60mld a Polska musi zaciągnąć kredyt i żywić uchodźców z kieszeni obywateli? Tak widzi was Platforma Obywatelska i jej zwolennicy.

 • ~Kinga Luty 2022-03-29
  23:05:07

  40 19

  @Abisall to Komisja Europejska jest oderwana od rzeczywistości i myśli, że uchodźcy w Polsce nie muszą jeść, tylko uchodźcy w Turcji muszą?
  ----------------------------------------
  UE sama powinna wystąpić z taka propozycją i pomocą. A tymczasem Niemcy blokują w UE wszelkie skuteczne sankcje na Rosję odkładając je na kilka lat, czyli w praktyce na wtedy, gdy wojna już się skończy. Wcześniej Francja i Niemcy mimo unijnego embarga sprzedawały Rosji broń (wraz z 8 innymi państwami UE)....
  -------------------------
  ale to Polskę UE sankcjonuje za wydumany brak praworządności, czyli nie pozwala nam wybierać sędziów na takich samych zasadach jak Niemcy i Hiszpanie. I zabrania kwestionowania statusu sędziów powoływanych w PRL - a przecież to był system zbrodniczy i skazywał niewinnych ludzi na więzienie i śmierć.

 • ~Abisall 2022-03-30
  00:16:22

  10 23

  Znowu odpowiem artykułem z RP ( celowo takim bo to jednak medium raczej konserwatywne i ciężko mu zarzucić "programową" niechęć do rządzących)
  https://www.rp.pl/swiat/art35899741-juz-teraz-rzad-ma-dostep-do-pieniedzy-na-uchodzcow-pomysl-tworzenia-nowego-odrebnego-funduszu-na-razie-upadl

 • ~Jan Korzeński 2022-03-30
  15:59:58

  15 13

  Ludzie trochę rozsądku . Polska to nie studnia bez dna do której można przyjmować nieograniczone ilości ludzi i nieważne z skąd są . Polacy mają naprawdę wielkie serca i portfele dla potrzebujących na całym świecie zapomnieliście które państwo daje jeszcze na Syrię tylko Polska . To Polska w miesiąc przyjęła 2 mil uchodźców z Ukrainy czego żaden kraj nie zrobił większość zadomowiła się u ludzi . Są i złego tego przykłady np służba zdrowia , często Ukraińcy są puszczani pierwsi przed Polakami a nie razem . Róbmy tak dalej dojdzie do buntu

 • ~master4k 2022-03-30
  19:32:50

  8 10

  @ Kinga Luty

  Twój intelektualny i ideologiczny mentor, w osobie Jarosława Kaczyńskiego wyraźnie stwierdził, że nie będziemy prosić o pomoc do UE tj. "wyimaginowanej wspólnoty", której flaga jest "szmatą" i która nas "okupuje". Jawnie sprzeciwiasz się prezesowi? Mówiąc takie rzeczy chyba z partii chcesz wylecieć. Napisz jeszcze, że ten pomysł z bronią atomową wodza jest kiepski, to już w ogóle doczekasz się Gowinowego losu. A tak a propos pomocy finansowej i relokacji uchodźców, to krajem, który zawetował wprowadzenie stosownych przepisów był nie tak dawno temu oprócz małej Rosji (Węgry) również nasz nadwiślański dom wariatów.

 • ~RybnikJoCiPrzaja 2022-03-31
  00:26:43

  16 2

  Czy naprawdę pod artykułem o sytuacji w Rybniku dajemy się podpuścić do kłótni o wszystkim tylko nie o temacie artykułu? Zastanówcie się komu to służy... A w międzyczasie to taka moja prośba do redakcji - nie wiem czy entuzjazm do pomocy opadł czy nie, ale na pewno zwykłym mieszkańcom trudno ocenić czy i czego brakuje w magazynach jeżeli tego nikt nie powie wprost. Więc taki mój mały apel, żeby na bieżąco informować jak sytuacja wyglada - moze to być nawet na wzór statystyk covidowych, które były odświeżane codziennie prawie na każdym portalu - np. na głównej stronie wskazać 5 najważniejszych potrzeb, a gdzieś dalej detale. Ważne, żeby było wiadomo co i kiedy jest potrzebne...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1604