Wrócili z medalami

2007-02-19, Autor:
Młodzi szermierze z Rybnika podczas Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów udowodnili, że należą do krajowej czołówki.

Na mistrzostwach, które w miniony weekend odbyły się we Wrocławiu zawodnicy RMKS Rybnik wywalczyli srebrny i brązowy medal.

W pierwszym dniu mistrzostw rozegrano turniej indywidualny w którym, dopuszczono 78 zawodników sklasyfikowanych na liście Polskiego Związku Szermierczego z całego kraju. Nie zawiódł jeden z faworytów turnieju zawodnik RMKS Rybnik - Wojciech Sworowski, który zdobył srebrny medal. Wojtek po fazie eliminacyjnej z pięcioma zwycięstwami i jedną porażką, rozstawiony z numerem „5” został zwolniony z pierwszej fazy pucharowej 1/32 finału, a w kolejnych fazach pokonał zawodników: 1/16 finału Rafał Jackowskiego z KUSY Szczecin 15:10, 1/8 finału Tomasza Harasimowicza z Zerwikaptura Kraków 15:9, 1/4 Rafał Szwalbe z AZS AWF Warszawa 15:9, 1/2 finału Przemysława Witosławskiego z Flesza Świdnica 15:11 i w walce finałowe po bardzo emocjonującym pojedynku zawodnik RMKS przegrał nieznacznie 13:15 z „niespodzianką turnieju” zawodnikiem Piasta Gliwice Piotrem Szczecińskim. Jest to kolejny bardzo dobry sezon w wykonaniu Wojciecha Sworowskiego, który po tych Mistrzostwach Polski z dorobkiem 104 pkt. wygrał klasyfikację generalną Pucharu Polski juniorów 20062007 i jest reprezentantem kraju na Mistrzostwa Europy Juniorów które, odbędą się od 4 do 11 marca 2007 roku w Serbii w Nowym Sadzie. Trzeba również dodać, że W. Sworowski jako jedyny z pierwszej czwórki listy klasyfikacyjnej PZSzerm. przed Mistrzostwami Polski zdobył medal, jego najgroźniejsi rywale: F. Broniszewski z Muszkietera Gliwice (9. miejsce) i R. Szwalbe (7. miejsce) z AZS AWF Warszawa odpadali we wcześniejszych fazach turnieju. Miejsca pozostałych zawodników RMKS: Rafał Grzegorzek – 27. miejsce, Zachariasz Kłosek – 32. miejsce i Jan Kordas – 58. miejsce.

W drugim dniu mistrzostw drużyna RMKS Rybnik w składzie W. Sworowski, R. Grzegorzek, J. Kordas, Z. Kłosek rozstawiona z numerem „6” (po wynikach z turnieju indywidualnego), nie zawiodła duetu trenerskiego Artura FajkisaKrystiana Fajkisa i zdobyła brązowy medal.

Do turnieju drużynowego zostało dopuszczonych 17 ekip klubowych z całego kraju. W pierwszych meczach zawodnicy RMKS Rybnik pokonali o wejście do 1/8 finału AZS AWF Warszawę 45:36, w meczu o wejście do 1/4 po bardzo ciężkich i wyrównanych walkach pokonali KKS Kraków 36:33. W „czwórce” o wejście do finału i możliwość walki o złoty medal rybniczanie musieli się zmierzyć z drużyną Mistrza Polski Piotra Szczecińskiego - Piastem Gliwice. Mecz od początku był bardzo wyrównany, aż do przedostatniej walki gdzie J. Kordas uległ Piotrowi Bandurskiemu i drużyna z Rybnika przegrywała już 16:22. W ostatniej walce meczu spotkali się główni aktorzy turnieju indywidualnego Wojciech Sworowski i Piotr Szczeciński. Wojtek wychodził do pojedynku z sześciopunktową stratą, lecz po bardzo emocjonującym pojedynku i wspaniałej postawie kapitana drużyny (Wojtek zadał aż 17 trafień !!! w trzy minuty walki), rybniccy szermierze ulegli Piastowi Gliwice 33:34 i pozostało im walczyć o medal brązowy z drużyną KUSY Szczecin.

Mecz o brązowy medal przebiegał już pod dyktando naszych zawodników, którzy od początku prowadzili mecz i bez większych emocji pokonali Kusego Szczecin 45:33.

Kolejny raz śląska szpada z udziałem naszych zawodników pokazała hegemonie nad resztą kraju, zdobywając dwa medale w turnieju indywidualnym i wszystkie medale w turnieju drużynowym (Muszkieter Gliwice - złoty medal, Piast Gliwice - srebro, RMKS Rybnik - brązowy medal).