zamknij

Wiadomości

Wraca temat przebudowy ul. Kominka. Są dwie koncepcje

2023-09-15, Autor: 

Czy znów rozgorzeje dyskusja nt. przebudowy ul. Kominka w dzielnicy Maroko-Nowiny, a może temat spotka się już z przychylnością mieszkańców? Miasto zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych, dotyczących opracowania dokumentacji projektowej dla inwestycji: „Rozbudowa ulicy Kardynała Kominka wraz z parkingami”. Są dwie koncepcje, w jaki sposób ma wyglądać ul. Kominka. Sami możecie je już teraz ocenić.

Reklama

Pamiętacie jak swego czasu było głośno o ul. Kominka? W marcu 2022 pisaliśmy o proteście mieszkańców i działających tam przedsiębiorców. Nie zgadzali się z propozycją radnego Radosława Knesza, by zamienić ulicę w jednokierunkową. Sam radny zapewniał wtedy, że rozmawiał o zmianach z przedsiębiorcami. Niewiele z tych rozmów wynikło, skoro na ¾ szyb lokalów usługowych mogliśmy przeczytać hasła: „Protest. Stop zmianom na Kominka” oraz „Najpierw covid, teraz radny Knesz”. Przeciwna była sama parafia św. Jadwigi Śląskiej (msze święte nie trwają 45 minut), a także Zarząd Dzielnicy Maroko-Nowiny. Szeroko pisaliśmy o tym »„Najpierw covid, teraz radny Knesz”. Awantura na Kominka«

Pomysł wprowadzenia ruchu jednokierunkowego został zrównany z ziemią, podobnie jak wprowadzenie czasowego parkowania przy ulicy. Na pierwszym spotkaniu z mieszkańcami wybuchła nawet awantura, podczas której rybniczanie z dzielnicy Maroko-Nowiny jasno dali do zrozumienia, co myślą o zmianach »Gorąco na spotkaniu ws. ul. Kominka. „Tu nikt nie ryczy, tylko podnosi głos!«

Minął rok, wraca temat przebudowy ul. Kominka. Jak wyjaśnia Anna Kolenda z biura prasowego UM Rybnika, koncepcję opracowało – w dwóch wariantach – Biuro Projektów Drogowych Marcin Krzyżowski ze Świnnej.

Celem konsultacji jest wyłonienie optymalnego pod względem technicznym, ekonomicznym, społecznym oraz środowiskowym wariantu rozbudowy ul. Kardynała Kominka – dodaje.

Materiały zawierające opis wariantów wraz z koncepcyjnym planem zagospodarowania będą wyłożone do wglądu w dniach 21-22 września br. w godzinach 11:00-20:00 w Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Jośki 41, pok. 216 (I piętro).

Istnieje jednak dokumentacja w wersji elektronicznej, zawierająca wspomniane dwa warianty zagospodarowania ulicy. Czego ciekawego się z niej dowiadujemy?

Wariant 1:

- ruch dwukierunkowy
- ograniczenie
 prędkości do 30 km/h
- 41 miejsc parkingowych (3 dla niepełnosprawnych)
- próg zwalniający
- ławki
 parkowe
- skrzyżowanie
 wyniesione z kostki
- zwężenie
 jezdni (między skrzyżowaniem z ul. Jośki, a Budowlanych)

Cały przebieg wariantu 1 znajdziecie »TUTAJ«

Wariant 2:

- ruch dwukierunkowy
- ograniczenie
 prędkości do 30 km/h
- 41 miejsc parkingowych (3 dla niepełnosprawnych)
- próg zwalniający
- stojaki
 na rowery
- ławki
 parkowe
- pasy
 ruchu dla rowerów
- ciąg
 dla pieszych

Cały przebieg wariantu II znajdziecie >>TUTAJ<<

Dokumentacja w wersji elektronicznej jest dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Rybnika oraz w wersji papierowej w siedzibie:

- Centrum Inwestycji Urzędu Miasta Rybnika przy ul. Rzecznej 8, pokój nr 109,

w godzinach:
poniedziałek – środa: od 8.00 do 15.00
czwartek: od 8.00 do 17.30
piątek: od 8.00 do 12.30

- Biura Projektów Drogowych Marcin Krzyżowski przy ulicy Zachodniej 47 w Świnnej (kod pocztowy 34-331) koło Żywca w godzinach:
poniedziałek – piątek: od 8.00 do 15.00

Pytania, wnioski i uwagi można kierować w formie elektronicznej na adresy email:

[email protected]
[email protected]

lub w formie pisemnej w siedzibach lub na adresy ww. Centrum Inwestycji i Biura Projektów.

Informacji telefonicznej udzielają:

• projektant, tel. 889-574-395
• Urząd Miasta Rybnika, Referat Zarządzania Inwestycjami, tel. 32 43 92 123

Konsultacje będą trwać do 6 października, postulaty złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane. Analizie będą poddawane uwagi i opinie podpisane i zaopatrzone w adres. W uzasadnionych przypadkach – możliwych do zastosowania ze względów technicznych, prawnych i ekonomicznych – wnioski i uwagi zostaną uwzględnione w dokumentacji projektowej.

Prześledziliście oba warianty? Który z nich Wam odpowiada? Piszcie!

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 44

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~mariusz mewa 2023-09-15
  09:32:55

  28 4

  "Lepsze jest wrogiem dobrego". Jedyne co by się tak naprawdę przydało, to dogadać się z farorzem żeby słupki parkingowe przesunąć bliżej kościoła. To poprawiłoby widoczność i bezpieczeństwo oraz ułatwiłoby parkowanie parafianom.

 • ~Kurt_Wallander 2023-09-15
  10:14:23

  14 6

  Jak miasto zamierza się zmieścić ze wszystkim wzdłuż pawilonu handlowego? Część terenu jest prywatna... Z parkowaniem to parafia sobie poradzi - juz teraz, głównie w niedzielę, plac kościelny jest zajeb... autami tak, że przejść się nie da. Nie można przeprowadzić interwencji, bo to nie jest teren miejski. A ludzie mają prawo przejechać 500 m do kościoła, bo sipi i wieje :D Za poprzedniego farorza stanie autem przed drzwiami kościoła było nie do zaakceptowania :D

  Te powierzchnie wyłączone z ruchu — ludzie i tak na nie wjeżdżają. Czekam, aż se ktoś wreszcie urwie zderzak albo miskę olejową na tych szykanach :D Wiele aut na parkingu stoi tam cały dzień, pod wieczór jest pustawo. Jeden chyba z nielicznych miejskich miejsc postojowych bez opłat — nawet w Sparze się wkurzyli i postawili parkometr :D

  Strefa Tempo 30? Kto to będzie egzekwował? I po co to zwężenie?

  Spotkania pokazały, że część osób nie chce zmian — urządzili się w dupie i jest im tak wygodnie. Przy porządkowaniu i dostosowaniu parkingu do obowiązujących przepisów odnośnie skrzyżowań i przejściu dla pieszych, też ludzie marudzili, że miasto zabrało 12 miejsc parkingowych, by poprawić widoczność.

  Juz widzę, jak się wam ludzie na to zgadzają :D

 • ~MArudzia 2023-09-15
  10:28:54

  25 12

  "Uparł się chłop i mu dej "
  Po co robić i uszczęśliwiać kogoś na siłę - w tym przypadku mieszkańców - Panie NIEPOradny Knesz odpuść pan, wystarczy że na ulicy Orzepowickiej w okolicach bloków 18 i 20 wydzieliliście miejsca dla niepełnosprawnych - OK , tyle tylko że obok tych miejsc ułożyliście jakieś tam krawężniki zabierając kolejne miejsca do parkowania - każdy okoliczny mieszkaniec/kierowca wie że miejsca są DEFICYTOWE.

 • ~norton 2023-09-15
  11:41:02

  27 6

  komu zależy na zmianach? Jest olbrzymie ciśnienie. Przypuszczam, że miasto wydało już tyle kasy na wszelkie wizualizację, że prace już są zaplanowane...

 • ~WebAdmin 2023-09-15
  12:53:59

  32 6

  Utrudnianie życia mieszkańcom w imię lewackich ideologii stało się obsesją. To można i trzeba leczyć.

 • ~ŁepGumin 2023-09-15
  14:56:28

  8 14

  @adminku. Miło jest że wróciłeś . Ale tak jakby w gorszej formie intelektualnej. Bo obrażasz swoich wyborców nazywając ich lewakami. A to wyborcy którzy mają serce po lewej stronie głosują na PIS.
  90 % moich znajomych poznanych w PZPR , TPPR , ZSMP , ORMO głosuje z racji bliskości programowej na PIS.
  Swoich gryziesz zamiast Tuska i opozycję ?

 • ~ŁepGumin 2023-09-15
  14:59:54

  3 16

  @Marudziu. Jeśli miejsca parkingowe to należałoby zadbać o to by lepszy sort miał swoje zapisane miejsca parkingowe.
  Aby jakieś farbowane Franki nie stawiały tam swoich gablot

 • ~ŁepGumin 2023-09-15
  15:04:06

  0 15

  Sorry przyjaciele. Oczka mi się kleją i przyznam się w postaci złożenia samokrytyki że w piątek nie pościłem.
  Szczęście że mogę spać spokojnie , bo adminek wrócił i czuwa

 • ~WebAdmin 2023-09-15
  16:20:30

  7 4

  @Waria(n)t64 alias ŁepGumin tylko nie zapomnij się tym razem przelogować gdy znowu zaczniesz chwalić swoją Platformę.

 • ~exploriurbex 2023-09-15
  23:04:36

  6 10

  Obie koncepcje bardzo dobre, jedna lepsza dla rowerzystów.

 • ~Kurt_Wallander 2023-09-19
  15:32:47

  1 2

  Wśród handlujących w pawilonie na Kominka krążą opinie, że to wyłożenie do wglądu wariantów jak i konsultacje, to tylko zwykła zasłona dymna i ściema. Wszyscy odnieśli wrażenie, że miasto i tak wybierze i zrobi po swojemu...

 • ~Arteks 2023-09-19
  16:05:55

  2 2

  @Kurt - jeśli miasto odpowiada za odśnieżanie, oświetlenie, naprawę czy budowę dróg - to odpowiada też za koncepcje, inżynierię ruchu czy zmiany w ich wyglądzie. Chyba to jest jasne, a ciebie to dziwi? Ja w ogóle jestem zaskoczony jak ktoś może być przeciwny... estetyzacji ulicy.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1604