zamknij

Biznes

W Rybniku powstało prywatne centrum onkologii

2013-02-11, Autor: 
W naszym mieście powstało Centrum Onkologii Hipertermii i Rehabilitacji OnkoTerm, w którym chorzy na nowotwór mogą skorzystać z nowoczesnych sposobów leczenia. Rybnicka placówka to drugie w Polsce miejsce, gdzie jest stosowana metoda hipertermii.

Reklama

Hipertermia to kontrolowana i planowana technika nagrzewania guza nowotworowego. Powoduje ona zmniejszenie rozmiarów guza oraz zniszczenia komórek rakowych. – Metoda ta może być stosowana zarówno samodzielnie, jak i wspomagająco przy chemio- czy radioterapii. Wiele dowodów pochodzących z badań naukowych wskazuje na znacznie lepsze wyniki leczenia pacjentów metodami łączonymi, np. hipertermii z  radioterapią lub chemioterapią w porównaniu z radio- czy chemioterapią samodzielnie. Dlatego też leczenie łączone jest dużo skuteczniejsze – tłumaczy Jacek Kabut, doktor nauk medycznych z Centrum Onkologii Hipertermii i Rehabilitacji OnkoTerm.

Hipertermią można leczyć wszystkie rodzaje nowotworów, za wyjątkiem nowotworów krwi. Z tej metody nie mogą też skorzystać osoby z implantowanym rozrusznikiem. W OnkoTerm pacjenci mogą leczyć raka hipertermią miejscową głęboką, która trafia do wewnętrznych tkanek w organizmie. W czasie zabiegu pacjent umieszczany jest między dwiema elektrodami, które wytwarzają energię cieplną w okolicy zmienionej nowotworowo tkanki. Jeden zabieg trwa 60 minut. – Skuteczność terapii jest zauważalna po 10 – 15 zabiegach. Należy podkreślić, że zabiegi hipertermii są nieinwazyjne, nietoksyczne, dobrze tolerowane, a przy tym nie wymagają pobytu w szpitalu. Stopień zaawansowania choroby, wiek oraz schorzenia towarzyszące nie dyskwalifikują chorego – mówi dr Jacek Kabut. – Pacjenci z naszego regionu są zainteresowani takim sposobem leczenia. Dotychczas wielu z nich nie mogło sobie pozwolić na wyjazd za granicę, a oferta naszego Centrum może być dla nich szansą. W samych Niemczech działa niemal 300 gabinetów oraz prywatnych i  państwowych klinik wykorzystujących tą metodę. W Polsce Rybnik będzie drugim miastem po Warszawie, w którym chorzy będą mogli skorzystać z tej metody leczenia – dodaje.

 

Pomysłodawcą wprowadzenia metody hipertermii w naszym mieście jest Katarzyna Bortko, która całkiem niedawno sama leczyła się tym sposobem. – Na zabiegi musiałam jeździć za granicę. Jeszcze w trakcie leczenia pomyślałam, że można byłoby umożliwić chorym z naszego regionu korzystanie z hipertermii na miejscu i stworzyć właśnie takie centrum. Jednak w tamtym czasie w Polsce nie było jeszcze żadnego ośrodka, w którym leczono hipertermią. Po zakończeniu leczenia wróciłam do mojego pomysłu – opowiada Katarzyna Bortko.

 

Centrum Onkologii Hipertermii i Rehabilitacji OnkoTerm znajduje się w Rybniku przy ulicy Rudzkiej 88. W przyszłości centrum ma rozszerzyć pole działania o centrum konsultacyjne z różnych dziedzin medycyny m.in. kardiologii, ginekologii, alergologii czy urologii. Będzie można wykonać badanie USG serca, jamy brzusznej, piersi, tarczycy czy badanie przepływowe naczyń. W gabinecie zabiegowym będą wykonywane punkcje guzków piersi i tarczycy oraz krótkie zabiegi w znieczuleniu miejscowym.

Oceń publikację: + 1 + 76 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~dr Becker 2013-02-11
  11:37:01

  5 0

  A gdzie najważniejsza informacja - ile za to leczenie trzeba płacić?

 • ~jojo 2013-02-11
  11:47:20

  2 3

  Albo przynajmniej czy mają umowę z Kasą Chorych.

 • ~lukaszn84 2013-02-11
  13:09:16

  2 0

  UMOWA Z KASA CHORYCH = 2 PACJENTÓW NA MIESIĄC BO KASA JAK I POLSKA TO BIEDNY KRAJ:p:p

 • ~ 2013-02-11
  15:00:15

  2 1

  żyła złota

 • ~ 2013-02-11
  21:07:42

  9 2

  Czy tą metodą wyleczono kogoś z choroby nowotworowej ? Może Pan Kabut poda jakieś przykłady. Chodzi mi o złośliwe, bo łagodne od dawna leczone są z dobrym skutkiem innymi metodami.

 • ~cavallo 2013-02-11
  23:31:58

  0 2

  Buehehehe... Leczenie raka nagrzewaniem... :D
  A tak na prawdę podłe wyciąganie kasy od umierających ludzi na nic nie dające terapie.

 • ~ciastko.z.kremem 2013-02-12
  08:31:23

  0 0

  Łaska Pańska na pstrym koniu jeździ, już nie jeden się przejechał na kontraktach z NFZ-tem.

 • ~Arteks 2013-02-12
  12:11:32

  4 2

  @Don Tytus - zanim pomyślisz nad tym co chcesz napisać jako komentarz, przeczytaj uważniej artykuł. Wyraźnie zaznaczono, że pomysłodawczyni sama leczyła się tym sposobem i to za granicą. Medyczne inwestycje tego rodzaju mają to do siebie że będą ściągać pacjentów z różnych części Polski, a to chyba w ogólnym kontekście jest dobre dla miasta.

 • ~hajs 2013-02-12
  12:37:15

  3 0

  do ludzi piszących o skuteczności polecam przeczytanie Studium przypadków -> http://hipertermia.eu/Hipertermia/2

 • ~Lateks 2013-02-12
  17:04:48

  3 1

  Z całym szacunkiem ale jakie mam mieć przekonanie co do tej metody skoro głównym Onkologiem w tej klinice jest Ordynator Oddziału Onkologii WSS nr 3 w Rybniku? Ja rozumiem że chory brzytwy się chwyta -> tyle tylko że łatwo jest wybrać pacjentów rokujących wyleczenie, zrobić im zabiegi i statystycznie udowodnić jak ta metoda jest skuteczna. Osobiście bym się cieszył gdyby ci lekarze rzeczywiście przeprowadzili badanie skuteczności tej metody -> a jeśli wyniki by były zadowalające to żeby NFZ finansował taką metodę leczenia. Bo tak patrząc na to wszystko z boku to wygląda na niezły biznes po godzinach pracy w państwowym szpitalu.

 • ~ 2013-02-12
  17:24:03

  2 0

  Arteks, przeczytaj wpierw to, co urodziło się w Twojej główce zanim tutaj to wrzucisz. Na forum masz możliwość edycji, tutaj nie. Z Twojego wpisu wynika, że najważniejsze jest, ile zyska na tym miasto. Nie jest istotne, czy ktokolwiek zostanie wyleczony. Ciekawy tok myślenia. Życzę zdrowia.

 • ~hub381 2013-02-12
  18:07:11

  1 1

  Oczywiście i znów prywatnie-a TY biedaku na bruk albo do Centrum Medycznego,gdzie na kolejkę będziesz czekał rok i dłużej !
  Taka jest prawda !

 • ~Teddy 2013-02-15
  09:10:57

  1 0

  Taaaaa.. nie bedzie to czasem tak jak terapia prof. Falkowicza w "Na dobre i na złe" czyli otworzyc, zaszyc i powiedzieć że usunięte z grube pieniądze a nowotwór nie ruszony??? Pan doktor też budzi moje watpliwości. A gdzie podziali się fachowcy, którzy w WSS3 byli i uciekli do Gliwic bo nie byli w naszej "enklawie kolesiów" mile widziani bo za dobrze leczyli???

 • ~kimi1970 2013-02-15
  17:08:58

  28 2

  Oj Ludzie! Ci , którzy piszą te komentarze chyba nie wiedzą tak naprawdę co znaczy chorować na raka! Ja wiem, bo sama od lat borykam się z tą chorobą i wiem też, że moja rodzina zapłaciłaby wszystkie pieniądze, żebym tylko była zdrowa. Zresztą tak też się dzieje. Sama jestem osobą, która od wielu miesięcy korzysta z hipertermii, do tej pory musiałam jeździć do Niemiec. Bardzo cieszę się, że znalazł się ktoś kto podjął tak wielkie wyzwanie i sprowadził tą metodę na śląsk. Ja dzięki hipertermii i porządnie przeprowadzonej operacji mogłam odstawić chemioterapię. Dlaczego wy tak NIE JEDZIECIE po firmach farmaceutycznych???!!! I zanim coś znowu napiszecie poczytajcie o tej metodzie w internecie, która w świecie jest stosowana od wielu lat!!!!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5309