zamknij

Biznes

Rybniczanie jeżdżą się leczyć do Czech. Mimo że NFZ na razie nie płaci

2014-05-21, Autor: 
Mieszkańcy naszego regionu jeżdżą do pobliskich Czech już nie tylko na zakupy i w poszukiwaniu rozrywki, ale również, aby się leczyć. Powód? Jest blisko i taniej niż w Polsce.

Reklama

Według danych Eurostatu, czeski rynek turystyki medycznej rośnie w tempie 30% rocznie. Placówki zdrowia w kraju nad Wełtawą coraz tłumniej odwiedzają również mieszkańcy naszego regionu. Nie ma tak dużych kolejek, jak w Polsce, jest taniej, a autostradą A1 do najbliższych ośrodków można się dostać nawet w 30 minut. Prawdziwym hitem jest laserowa korekcja wzroku, na której można zaoszczędzić od tysiąca złotych wzwyż oraz usługi stomatologiczne – tańsze o połowę. Przyjazna dla kieszeni jest też wizyta u kardiologa i ortodonty. Te tendencje potwierdzają też wyniki projektu zrealizowanego przez Stowarzyszenie „Zdrowie bez Granic”. Organizacja przeprowadziła wywiady z pięciuset obywatelami Polski i Czech. Wynika z nich, że 65% Polaków jest niezadowolona z polskiego systemu ochrony zdrowia. W Czechach odsetek niezadowolonych jest znacznie niższy - 35%. Polacy z południa kraju są zainteresowani wyjazdami do Czech na zabiegi okulistyczne, operacje plastyczne oraz po porady ginekologiczne i endokrynologiczne. Nasi rodacy są też zainteresowani usługami ortopedów i kardiologów.

Jak ważni dla Czechów są klienci z Polski mówi Tomasz Nowalski z Kliniki Okulistycznej Gemini w Ostrawie. - Pacjenci z Polski są dla nas strategicznymi klientami. Z tego powodu zatrudniamy polski personel oraz dbamy o odpowiednią jakość obsługi. Polacy najczęściej decydują się na operację zaćmy, laserową korekcję wzroku i leczenie schorzeń siatkówki oka. W ciągu ostatnich dwóch lat odwiedziło nas pół tysiąca pacjentów z Polski, głównie z okolic Rybnika i Raciborza.

W teorii turystyce medycznej sprzyja także unijna dyrektywa transgraniczna, która zapewnia swobodny dostęp do usług zdrowotnych na terenie państw unijnych. Oznacza to, że Narodowy Fundusz Zdrowia powinien zwrócić nam za leczenie według polskich stawek. Tak się na razie nie dzieje, bo nie w Polsce ustawy wdrażającej dyrektywę. Jak udało nam się dowiedzieć, projekt przepisów dopiero w końcu maja dyskutowany będzie w sejmowej podkomisji.

Dopóki te przepisy nie wejdą w życie, NFZ odrzuca wnioski o zwrot kosztów leczenia. Jak dotąd takich wniosków wpłynęło 21. Większość dotyczyła operacji okulistycznych w Republice Czeskiej. - W związku z brakiem przepisów krajowych Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia nie ma upoważnienia ustawowego do rozpatrzenia wniosku i finansowania kosztów transgranicznej opieki zdrowotnej udzielonej na terenie Czech – powiedziała nam Małgorzata Doros – rzecznik prasowa Śląskiego Oddziału NFZ.

Czy wyjazdy do dentysty lub do klinik okulistycznych w Czechach to poważna alternatywa dla polskich szpitali, poradni i gabinetów? Czekamy na Wasze opinie.
Oceń publikację: + 1 + 48 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~ 2014-05-21
  12:55:23

  0 25

  - a gdzie dopisek - MATERIAŁ SPONSOROWANY

 • ~monalisa 2014-05-21
  13:16:45

  37 1

  Sama chętnie bym skorzystała z usług stomatologa,koszty zwrotu NFZ mnie nie interesują ponieważ i tak się leczę prywatnie...proszę osobę, która korzysta z leczenia stomatologicznego w Czechach o namiary na dobrego stomatologa w miarę blisko od Rybnika chętnie skorzystam;)

 • ~jurempus 2014-05-21
  16:51:19

  20 0

  niewjym wogóle poco jest tyn NFZ.Niby płaci sie składki na tych złodzieji a i tak jak sie przydzie do doktora to cza płacić...a doktor pobado cos popisze powiy no grypka i skasuje 100zł jo by im doł tam do łopaty i jebac w rowach nieroby pieronskie tak samo tych z biur przydzie do dom i zmynczony bo sie nasiedzioł leber a w doma dwie lewe rynce jak wsadzi tam popsuje

 • ~ 2014-05-21
  17:19:14

  22 0

  I po co te skladki jak kazdy chodzi prywatnie bo na NFZ doczekac sie nie mozna i jakosc uslug daje wiele do zyczenia. Zmienmy ten chory system bo szkoda naszej forsy na to wszystko. CO ZA KRAJ....

 • ~superelektro 2014-05-21
  20:00:20

  6 1

  Wszystko da się zrobić, tylko trzeba zrobić ten pierwszy krok i w niedzielę wybrać się z rodzinką na spacer a przy okazji odpowiednio zagłosować za wolnością, równością i sprawiedliwością a nie za bandą czworga.

 • ~Teddy 2014-05-21
  23:36:03

  26 1

  @superelektro... i za kim chcesz głosować? Za tymi karierowiczami i tłukami, którzy nie potrafią nawet wydukać podstawowych zdań po angielsku? Za cwaniakami, którzy pójdą się podpisać pod listą obecności na plenarnym posiedzeniu, wyjdą po 15 minutach i najważniejsze, że ma zaliczone 300 euro do pensji? Za tymi oszustami, którzy ukradli Ci pieniądze z OFE? Za cwaniakami, którzy idą tam tylko po to, żeby dostać w pakiecie podstawowym 13,5 tys. euro miesięcznie a Ty będziesz dalej j***c tu za 350 albo 500 euro??? Nigdzie nie idę - bojkotuję wybory i przynajmniej nie będę pluł się w brodę, że głosowałem na kogoś, kto znowu zrobił mnie w ch... bo deklarował co innego. A co do NFZ to - zlikwidować, oddać ludziom te tysiące składek i sami będziemy się leczyć i nie u lekarzy, którzy robią łaskę, ze nas przyjmą po 9 miesięcznym oczekiwaniu na termin i 4 godzinach siedzenia w poczekalni.

 • ~ETlama 2014-05-22
  06:43:35

  10 2

  Teddy nie baw się w pieniacza łatwo pisać tak jak piszesz póki jesteś zdrowy albo twoje choroby to jakieś popierdołki. jak za lat parę (nie życzę) dopadnie cię jakiś rak (a ryzyko jest spore) albo konieczność jakiegoś przeszczepu to gwarantuję, że bedziesz pierwszy stał pod NFZ żeby ci refundowali leki po kilkanaście tysięcy za miesiąc kuracji albo nerkę za kilkadziesiąt tysięcy EU. wtedy pogadamy.

 • ~Wisior 2014-05-22
  07:43:07

  5 2

  ~Teddy zagłosuj po prostu na kogoś spoza obecnej władzy. Wiemy, że obecni posłowie się nie sprawdzili to nie ma co wierzyć, że coś się im nagle odmieni. Jak nie pójdziesz na wybory to nie narzekaj później, że jest źle bo Ty nie pomogłeś tego zmienić.

 • ~speedway 2014-05-22
  08:29:29

  3 1

  I tak powinna wyglądać prawdziwa sluzba zdrowia(i nie tylko). Tzn. nikt mi nie zabiera (czyt. nie okrada mnie) moich zarobionych pieniędzy, nikt za mnie nie decyduje, gdzie mam sie leczyć i czy w ogóle sie leczyć. Biore pieniądze i jadę gdzie mi sie podoba;do lekarza do Czech lub Czeczenii, na kręgle do Suminy lub San Francisco-to ja mam PRAWO (a w sumie powinienem je mieć)do decydowania o sobie, a nie jak bydlo traktowane i z góry decydowane za mnie, co jest dla mnie lepsze itd.

 • ~speedway 2014-05-22
  08:40:57

  5 1

  Teddy-w swoim poście sam odsłoniłeś zbieżność swoich przekonań politycznych (gospodarczych)z jednym z ugrupowań, wiec dziwię sie, ze nie wybierasz sie na wybory. No ale fakt-ludzie maja poglady niemal identyczne z konkretna partia, ale tego sobie nie uświadamiają i idą glosowac na bilbordy, ulotki, spoty reklamowe. Bo myslenie przysparza wiele kłopotów...

 • ~rybapila 2014-05-25
  08:42:00

  0 1

  Alez przecież mozna w wyborach pięknie wyrazić swoje zdanie - jeżeli nikt nie odpowiada z listy - należy listę przekreślić (unieważnic) i napisać swój komentarz - np. "złodzieje" albo "śmierdziele" lub jeżeli to za mało to można zrobić większe wypracowanie - cała 2ga strona jest pusta. Osobiście również bym się podpisał pod dziełem.

 • ~1floyd 2014-05-25
  11:57:31

  13 0

  Polski system ochrony zdrowia jest chory. Czemu nie można ubezpieczenia zdrowotnego rozwiązać tak jak przypadku samochodów. Sam wybierasz swojego ubezpieczyciela. I jest to twój obowiązek. Tak jak z OC w przypadku samochodu. Ty masz wpływ na jakość usług bo jak ci się nie podoba podejście ubezpieczyciela czy lekarza z nim współpracującego to go po prostu zmieniasz. I wcale nie wyjdzie to drożej. Sam mam dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Płacę ok 60 zł miesięcznie. Na wizytę go chirurga czekałem po telefonie 18 godz. I to bez żadnego skierowania. Na badanie rezonansem magnetycznym 2 dni. Okulista wizyta 1 dzień. Więc wychodzi na że można. A to tylko 60 zł. A gdybym mógł dysponować swoją całą składką?. Niech mi państwo nie mówi co jest dla mnie dobre. Sam powinienem dbać o swoje ubezpieczenie. Chcę podstawowe to zapewnia mi państwo za darmo w ramach podatku jaki odprowadzam. Czy to od wynagrodzenia, czy od towarów i usług. Bo żyjąc w tym kraju zawsze jakiś podatek płace. A dodatkowo, jak pracuję to mam obowiązek ubezpieczyć się dodatkowo. Sam wybieram jaki pakiet. I to byłby zdrowy system. A w obecnym układzie na nic nie mam wpływu. Tylko mam płacić i czekać 2 lata na wizytę.

 • ~ 2017-01-17
  10:32:29

  1 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~ 2017-03-07
  11:34:08

  0 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Patrycja Uniejewska 2017-06-28
  21:24:51

  3 0

  Mama miała operację zaćmy w Czechach w klinice Lexum, też w ramach tego leczenia transgranicznego. Z tym że wyjazd był z Krakowa, ale to już nie problem. Tutaj miała termin na 2018 rok, a w Czechach czekała coś około 3 tyg więc bez porównania.

 • ~Michalina Kościuszko 2018-05-16
  11:13:14

  1 0

  Ja tam się nie dziwię, że masowo jeździmy do Czech na zabiegi np. usuwania zaćmy. Bo i termin są szybkie (nawet 2 tygodnie od kwalifikacji), zabiegi są jednodniowe, a pacjent w ramach refundacji ma np. pakiet leków osłonowych, często opiekę polskiego zespołu medycznego, ubezpieczenie, dokumentację w j.polskim etc. Poczytajcie na stronie kliniki w Cieszynie czeskim - PROVISUS, która wyleczyła setki tysięcy Polaków.

 • ~Krzysztof Maliszak 2019-01-07
  19:55:18

  1 0

  Tragedia, jak tak może być? Ja osobiście i tak się trochę bałem jechać za granicę i ostatecznie zrobiłem zabieg usuwania zaćmy prywatnie w szpitalu dr michnowskiego w Białymstoku, ale nie wyobrażam sobie sytuacji, żeby NFZ nie pozwalało za granicą robić zabiegów... Przecież bardzo dużo osób z tego korzysta i dla nich taka opcja to błogosławieństwo... bo w Polsce się nie doczekają na zabieg...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5291