zamknij

Wiadomości

W Rybniku pojawi się 58 punktów ładowania „elektryków”

2021-01-18, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Rybnik zyska w najbliższej przyszłości kilkadziesiąt nowych punktów ładowania samochodów elektrycznych. Będą rozsiane po całym mieście. Znamy też listę proponowanych punktów, gdzie pojawią się stacje ładowania.

Reklama

Na najbliższej sesji rady miasta radni przyjmą plan budowy ogólnodostępnych stacji ładowania na terenie Miasta Rybnika. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, wykonanie tego kroku wynika wprost z obowiązku, jaki nakłada ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych

- W gminach o liczbie mieszkańców powyżej 100 000, w których zostało zarejestrowanych co najmniej 60 000 pojazdów samochodowych, minimalna liczba punktów ładowania zainstalowanych do 31 marca 2021 r. musi wynosić 60 – dowiadujemy się.

Dlatego opracowany został plan rozbudowy ilości punktów ładowania samochodów elektrycznych zlokalizowanych na terenie Miasta Rybnika do ilości wymaganej przez ustawodawcę. Został poddany konsultacjom społecznym z mieszkańcami.

Tu jednak trzeba zaznaczyć, że to nie miasto będzie budowało stacje ładowania pojazdów, ale Tauron jako operator.

- Projekt „Planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych na terenie Miasta Rybnika”, zgodnie z art. 62 ust. 4 ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych Prezydent Miasta przekazał operatorowi systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego, na obszarze działania, którego planowane jest rozmieszczenie ogólnodostępnych stacji ładowania w celu uzgodnienia. Operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego - Tauron Dystrybucja S. A. oddział w Gliwicach, zgodnie z treścią z art. 62 ust. 5 Ustawy, uzgodnił projekt planu, biorąc pod uwagę moce przyłączeniowe istniejące oraz przewidywane w planie rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię – czytamy dalej w uzasadnieniu uchwały.

Plan budowy ogólnodostępnych punktów ładowania na terenie Miasta Rybnika po uchwaleniu przez Radę Miasta Rybnika zostanie opublikowany i przekazany do Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD) elektroenergetycznego. Na podstawie przekazanego planu operator OSD opracuje szczegółowy program przyłączenia projektowanych ogólnodostępnych punktów ładowania do sieci elektroenergetycznej. Informacja o przyjęciu planu przekazana zostanie też do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Zobaczcie miejsca, gdzie mają się pojawić stacje ładowania „elektryków”. Ich budowa została zaproponowana na IV kwartał 2021 roku:


Oceń publikację: + 1 + 26 - 1 - 51

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~Kwinto 2021-01-18 18:22:13

  To trochę tak jakby na biegunie zamontować 58 kostkarek do lodu. Jakoś mi się nie chce wierzyć że mamy u nas tyle elektryków. Z drugiej strony nie będzie ładowarek, to nie będzie przybywać aut elektrycznych.

  72 6
 • ~corona 2021-01-18 18:58:38

  Sam kupiłbym elektryka, ale jak mam bulić za pseudo ekologię kolosalną kwotę to wolę jeździć moim francuzem z wyciętym FAP’em.

  70 27
 • ~Arteks 2021-01-18 19:06:55

  @kwinto - jeśli Tauron widzi w tym interes to niech stawiają. U mnie na Nowinach już jest taki punkt i jeszcze nie widziałem ani razu auta które się tam ładuje. Bardziej niepokoi mnie to, że Rybnik należy do ogona miast jeśli chodzi o publiczną komunikację elektryczną na terenie miasta. Nie ma tramwajów, nie ma trolejbusów, nie ma elektrobusów...

  45 26
 • ~truman20 2021-01-18 19:38:52

  Dzisiaj Pan Jacek Balkan ładnie opowiadał jak naładowali w zimie elektryka za 160zł na komercyjnych ładowarkach, które niby są szybkie a ładowały wiecznie i przejechali na tym 225km... Wywal na auto elektryczne 300tyś plnów a potem 80 zeta za 100km. Ekologia i ekonomia jak po zbóju.

  104 6
 • ~Mael 2021-01-18 20:16:00

  Może samochód elektryczny miałby sens jakby szło go naładować za darmo z panali fotoelektrycznych. Ale co w pochmurne dni?

  24 10
 • ~imrahil 2021-01-18 20:53:05

  Samochód elektryczny moze mieć sens ekonomiczny (chociaż nadal nie ma że względu na cenę) kiedy ładujemy go w domu, szczególnie w taryfie pozaszczytowej, nawet bez PV. Mieszkaniec króliczoka musi płacić wielokrotnie więcej za korzystanie z publicznej ładowarki.

  26 7
 • ~tf2 2021-01-18 21:07:00

  Zasięg 200 km a potem postój, to wszystko mówi o braku praktyczności sensu tego samochodów elektrycznych w zakresie cenowym dla zamożnych. Te rozwiązania nie mają uzasadnienia ekonomicznego, tak samo jak solary bez dotacji. Gdyby te akumulatory jeszcze nie zużywały się tak szybko i nie zanieczyszczały potem w tak straszny sposób środowisk.
  Ot kolejny element w rewolucji Unii Europejskiej, która z ekonomią i logiką jest na bakier i promuje to co bez sensu, ale zgodne z chorą, neoleninowską ideologią.

  64 3
 • ~corona 2021-01-18 22:03:26

  Imrahil, uwierz mi że mieszkaniec króliczoka szybciej wywalczy pod blokiem szybką ładowarkę wnioskując do miasta pod pretekstem bycia eco i zgłaszając sprawę do mediów niż na Twojej po pegierowskiej działce.

  12 34
 • ~imrahil 2021-01-19 06:56:09

  ~corona możesz sobie zgłaszać do mediów, pisać wnioski, wywalczyć i ładować elektryka cztery razy drożej niż ja w taryfie pozaszczytowej. uwierz - jeśli ktoś ma samochód w ciepłym garażu, a pracuje głównie na home office z widokiem na ogród to aż tak z ładowaniem nie musi się spieszyć.

  17 6
 • ~mokujin 2021-01-19 09:15:03

  Wy tu nie macie mieć zdania czy te punkty ładowania są dobre czy złe, czy elektryki są dobre czy złe, będziecie nimi jeździć i najlepiej żeby nikt się Was nie pytał o zdanie czy się to Wam podoba i co o tym sądzicie. Dobrze że koncerny samochodowy mają lepszą dźwignię polityczną niż energetyka i z wymianą samochodów ze spalinowych na elektryczne pójdzie sprawniej niż z wymianą kołtuńskich kotłów.

  9 7

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Z odmrożenia jakich usług cieszysz się najbardziej?


Oddanych głosów: 819