zamknij

Wiadomości

Kierowcy sami się „podkładają”. Straż miejska pokazuje kolejnych „mistrzów parkowania”

2023-04-25, Autor: 

Niektórzy kierowcy sami dostarczają tematów Straży Miejskiej w Rybniku. Przykład? Jest ich całkiem sporo. Pojawiła się kolejna galeria „mistrzów parkowania”, czyli samochodów pozostawionych przez kierowców, którzy mają na bakier z przepisami ruchu drogowego.

Reklama

To już trzecia w ostatnim czasie fotorelacja „mistrzów parkowania”. Straż Miejska w Rybniku przypomina, że tego typu publikacje mają wymiar stricte edukacyjny.

W ten sposób chcemy pokazać wszystkim kierowcom tym mniej i tym bardziej obeznanym w przepisach ruchu drogowego, w jaki sposób nie należy parkować – mówią strażnicy.

Zapraszamy do galerii zdjęć, gdzie wyjaśniamy kto i co zrobił, że znalazł się w tym gronie.

Przypominamy najważniejsze zagadnienia z Kodeksu Drogowego dotyczące parkowania i zatrzymywania pojazdów.

Art. 46. Zatrzymanie i postój pojazdu - zasady ogólne

1. Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.

2. Kierujący pojazdem, zatrzymując pojazd na jezdni, jest obowiązany ustawić go jak najbliżej jej krawędzi oraz równolegle do niej.

3. W czasie postoju na drodze poza obszarem zabudowanym pojazd powinien znajdować się, jeżeli to tylko możliwe, poza jezdnią.

4. Kierujący pojazdem jest obowiązany stosować sposób zatrzymania lub postoju wskazany znakami drogowymi.

5. Kierujący pojazdem jest obowiązany w czasie postoju zabezpieczyć pojazd przed możliwością jego uruchomienia przez osobę niepowołaną oraz zachować inne środki ostrożności niezbędne do uniknięcia wypadku.

Art. 47.

1. Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że:

1) na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;

2) szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m;

3) pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.

2. Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 1 i 2, zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub wózka rowerowego. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.

3. Dopuszcza się postój roweru, hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca - jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 2.

Art. 49.

1. Zabrania się zatrzymania pojazdu:

1) na przejeździe kolejowym, na przejeździe tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania;

2) na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem;

3) w tunelu, na moście lub na wiadukcie;

4) na jezdni wzdłuż linii ciągłej oraz w pobliżu jej punktów krańcowych, jeżeli zmusiłoby to innych kierujących pojazdami wielośladowymi do najeżdżania na tę linię;

5) na jezdni obok linii przerywanej wyznaczającej krawędź jezdni oraz na jezdni i na poboczu obok linii ciągłej wyznaczającej krawędź jezdni;

6) w odległości mniejszej niż 10 m od przedniej strony znaku lub sygnału drogowego, jeżeli zostałyby one zasłonięte przez pojazd;

7) na jezdni przy jej lewej krawędzi, z wyjątkiem zatrzymania lub postoju pojazdu na obszarze zabudowanym na drodze jednokierunkowej lub na jezdni dwukierunkowej o małym ruchu;

8) na pasie między jezdniami;

9) w odległości mniejszej niż 15 m od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek, a na przystanku z zatoką - na całej jej długości;

10) w odległości mniejszej niż 15 m od punktów krańcowych wysepki, jeżeli jezdnia z prawej jej strony ma tylko jeden pas ruchu;

11) na drodze dla rowerów, pasie ruchu dla rowerów oraz w śluzie rowerowej, z wyjątkiem roweru.

2. Zabrania się postoju:

1) w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej;

2) w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu;

3) przed i za przejazdem kolejowym, po obu stronach drogi, na odcinku od przejazdu kolejowego do słupka wskaźnikowego z jedną kreską;

4) w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu;

5) na obszarze zabudowanym, pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 t lub o długości przekraczającej 12 m, poza wyznaczonymi w tym celu parkingami.

3. Zabrania się zatrzymania lub postoju pojazdu na autostradzie lub drodze ekspresowej w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu. Jeżeli unieruchomienie pojazdu nastąpiło z przyczyn technicznych, kierujący pojazdem jest obowiązany usunąć pojazd z jezdni oraz ostrzec innych uczestników ruchu.

4. Zakaz zatrzymania lub postoju pojazdu nie dotyczy unieruchomienia pojazdu wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
  • ~ 2023-04-25
    15:51:05

    34 13

    No prosze to jest dopiero robota strazy miejskiej .Wlepianie mandatow a juz najlepiej z monitoringu obserwowac niepelnosprawnych gdzie parkuja i karac.
    Czym oni sie chwala!

  • ~Arteks 2023-04-25
    16:05:00

    6 53

    Co nam po takich galeriach? Czy w takich skrajnych przypadkach jak te, Straż Miejska ładuje takie pojazdy na lawety i obciąża wszystkimi kosztami właścicieli? Tutaj nie wystarczy nawet blokada na koła. Nie pozwólmy aby w mieście parkingów jakim jest Rybnik - bezkarnie można było tak stawiać blachosmrody!

  • ~#Indyvidualny 2023-04-25
    17:02:46

    27 15

    Wszystko ok ale na zdjęciu nr 7 to już uważam jest czepianie się.Linię do której można parkować ma pod zderzakiem a do przejścia jest wystarczająco dosyć miejsca.

  • ~Dador 2023-04-25
    18:44:24

    15 7

    ~#Indyvidualny
    Błądzicie obywatelu w swoich domysłach. To linia warunkowego zatrzymania P-14 i bynajmniej nie stanowi ona końca strefy parkowania :DD. Delikwent z fotki parkuje na jezdni, praktycznie na przejściu dla pieszych, a prawo stanowi, że nie wolno parkować w odległości 10m od oznaczonego przejścia dla pieszych. Podobną kaszanę odwalił delikwent "Ja tylko na chwilke" z fotki nr 1. To tak gwoli wyjaśnienia.

  • ~przykopa 2023-04-25
    19:05:58

    32 5

    Nadwornemu pajacowi tego portalu ze względu na to że nie dorobił się jeszcze samochodu przeszkadzają parkujące samochody.Ale ze względu na to że jest on posiadaczem hulajnogi jest za tym by rzucać je gdzie popadnie.A co mu tam ,niech inni się martwia

  • ~#Indyvidualny 2023-04-25
    19:18:22

    10 11

    Obywatelu ~Dador, stwierdzenie "Delikwent z fotki parkuje na jezdni,praktycznie na przejściu dla pieszych" jest sporym nadużyciem.Zobacz odległość samochodu od przejścia.Jasne że przepis mówi o parkowaniu min.10m. od przejścia przekroczył tą linię bo na niej znajduje się przód auta ale uważam że w mieście są zdecydowanie ważniejsze przewinienia drogowe niż to na tym zdjęciu nr 7.

  • ~VeB 2023-04-25
    19:30:34

    28 5

    Nie no, brawo dla nieudaczników. Tylko to potrafią nic więcej. Ostatnio dali mandat na Dworcu Autobusowym za tymi kontenerami na bagaże bo człowiek na 4 minuty wyskoczył doładować ekarte synowi. Powiedzieli że trzeba było se zaparkować na McDonaldzie ,a arogancja żelusia który nawet z auta nie wyszedł poniżej krytyki.

    Do zlikwidowania !!!

  • ~corona 2023-04-25
    22:16:37

    5 1

    Czy na ulicy Bohaterów Westerplatte, w końcu zrobi się porządek z parkowaniem przy przejściach dla pieszych i skrzyżowaniach?

  • ~Lateks 2023-04-26
    00:19:38

    9 3

    "Niszczenie roślinności przeznaczonej do użytku publicznego "
    Pozdrawiam młodego, ambitnego, który niczego w życiu nie osiągnął jak biegał z mapkami żeby ustalić w jakiej części trawnik jest prywatny a w jakiej miejski. Kogo oni tam zatrudniają? Za chwilę ludzie będą płacić mandaty bo ktoś miejski trawnik skosi...

  • ~laheaserly 2023-04-26
    00:32:52

    0 12

    Otwarte wyszukiwanie partnerów seksualnych w Twoim mieście i według zainteresowań, na razie wszystko jest anonimowe i bezpłatne. Naprawdę fajna rzecz, użyj ----- https://urlis.net/club

  • ~przykopa 2023-04-26
    08:52:44

    8 0

    A czy SM nie patrząc na wołanie na puszczy zacnego Arteksa mogłaby zabrać się za walające na chodnikach hulajnogi ?
    Chyba nic trudnego ? Firma zarządzająca jest znana. Hulajnoga jest odpalana poprzez aplikacje. Więc znany jest numer telefonu użytkownika. Jest lokalizator GPS, czyli można dokładnie ustalić kto jechał z jakiego miejsca , do jakiego. I gdzie ,,zaparkował "
    Są tu pieniądze chętne do zasilenia budżetu.

  • ~amik 2023-04-26
    10:51:01

    3 0

    Polecam kontrolę obok hydroforni na ulicy Kominka. Dla wygodny został zniszczony znak zakazu wjazdu. Samochody zaparkowane w taki sposób, że gdyby była awaria do wejście do niej blokowałyby samochody. Do tego dochodzi parkowanie na boisku do siatki.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5355