zamknij

Wiadomości

W Czerwionce trwa akcja ratowania kasztanowców. Co im zagraża?

2014-07-24, Autor:  js, źródło: materiały prasowe
Trwa akcja ratowania kasztanowców w Czerwionce-Leszczynach. Już od czterech lat o tej porze roku, na pniach kasztanowców zobaczyć tu można specjalne półmetrowej szerokości pasy folii. W ten sposób magistrat ratuje jedne z najpiękniejszych i najbardziej okazałych drzew przed groźnym szkodnikiem - szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem.

Reklama

Jedne z najpiękniejszych drzew, z dekoracyjnym kształtem korony, dużymi liści oraz efektownymi, kremowymi kwiatostanami narażone są na działania niepozornego, choć niezwykle groźnego motyla – szrotówka kasztanowcowiaczka. Za pomocą opasek lepowych zabezpieczono w tym roku sto drzew.

-Liście zaatakowanych kasztanowców brązowieją i przedwcześnie opadają, szrotówek może doprowadzać do uszkadzania całych konarów drzew. W ciągu jednego sezonu to samo drzewo atakuje kilka pokoleń szkodnika. Po kilku latach, osłabione kasztanowce zazwyczaj giną – wyjaśnia Katarzyna Pyszny, z wydziału ekologii i zdrowia UGiM, który realizuje zadanie ocalania kasztanowców.

Ratunkiem dla drzew jest ochrona stosowana przez człowieka: grabienie i niszczenie opadłych liści kasztanowca czy zakładanie specjalnych opasek lepowych.

Akcję zakładania opasek feromonowych na pniach drzew gmina prowadzi z dobrymi skutkami po raz czwarty. Opaski montowane są co roku na kasztanowcach rosnących w innych miejscach gminy. - Wcześniej szczepiliśmy drzewa, ale metoda iniekcji osłabia rośliny, opaski są więc najskuteczniejszą metodą ocalania kasztanowców - podkreślają pracownicy wydziału ekologii.

Larwy szrotówka zimują w ziemi, do korony drzewa wędrują po pniu, dlatego lepowa opaska doskonale się sprawdza w walce ze szkodnikiem. 

Taśmy lepowe zostaną zdjęte w połowie listopada, a następnie bezpiecznie zniszczone. Do tego czasu opaski  powinny wyłapać większość larw.

Realizacja zadania kosztuje ok. 18 tys. zł.

Wydział Ekologii i Zdrowia apeluje, aby mieszkańcy nie niszczyli opasek lepowych.

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
  • ~Henry55 2014-07-24
    13:48:31

    8 0

    Witam,w Czerwionce można walczyć ze szkodnikami kasztanów,a w Rybniku jak zawsze NIE. U nas UM Ochrona Środowiska bardziej dba o małe zwierzątka niż walczyć ze szkodnikami kasztanów.Takie małe miasta jak Busko ,Solec też walczą ze szkodnikami a gdzie Rybnik?.

  • ~jojo 2014-07-24
    14:28:28

    8 0

    Henry55 przecież Rybnik walczy ze szkodnikami drzew przez ich (drzew) wycięcie i spalenie razem z robalami.

  • ~unlimited 2014-07-24
    15:33:41

    0 1

    a ja myślałem, że te półmetrowej szerokości pasy ratują kasztanowce przed palaczami gaszącymi pety oraz plakatowcami.

  • ~turistas 2014-07-24
    18:45:20

    10 0

    Wiedzą co mają i nie chcą tego stracić. W Rybniku władze nie mają zielonego pojęcia o tym, że wycinka drzew to zły pomysł. Wszędzie ludzie to krytykują, ale i tak mają Nas w du**e i robią co chcą. A chcą z Rybnika zrobić betonowe miasto. Wycięli wszystko co się dało. Jak już kiedyś pisałem, z ul. Rudzkiej w Chwałęcicach zrobili dziki zachód - nad drogą same kable wiszą. Kasztany wycięli i wygląda jak na patelni. Teraz to samo czeka pewnie Stodoły - a nie warto zadbać o te kasztany? Przecież droga jest na tyle szeroka, że nikomu nie przeszkadzają... Ul Żorska jak wyżej - postawili na rondach "artystyczne dzieła", drzew brak - ohyda. Same szpecące plandeki na płotach. Wodzisławska bez komentarza.

  • ~Jan R. 2014-07-24
    20:31:48

    0 0

    Zastanawiam się dlaczego Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami nie dobrało się władzom Czerwionki-Leszczyn do skóry. Czy oni nie wiedzą jakie cierpienia musi przeżyć ten owad umierając przylepiony do tej taśmy? A spalanie liści z larwami czy cóś to istne krematorium na żywo. Całe szczęście, że nasz wódz zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i nie naraża na cierpienia biedne owady. Owady kocham Was, dajecie mi szczęście i estetyczne wrażenia. Ps. Naszego prezydenta mam serdecznie dość z tysiąca innych powodów. Hough

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy spółki powinny ponosić większą odpowiedzialność za skutki eksploatacji górniczej?




Oddanych głosów: 507