zamknij

Wiadomości

W bibliotece głównej nauczysz się pisać po śląsku. Pierwszy kurs rusza już dzisiaj!

2016-04-25, Autor: bf, źródło: UM Rybnik
W poniedziałek (25 kwietnia) o godz. 17.00, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej rozpocznie się pierwszy darmowy kurs pisania po śląsku.

Reklama

Kurs będzie prowadzony w formie przystępnego wykładu oraz ćwiczeń podstaw pisowni Ślōnskij Godki, w oparciu o wstępne zasady pisowni śląskiej na podstawie norm przyjętych w Cieszynie w dn. 10 sierpnia 2009 r. przez zespół do standaryzacji pod kierownictwem prof. dr hab. Joanny Tambor. Uczestników przywita prezydent miasta Rybnika - Piotr Kuczera.

Dzięki pierwszemu darmowemu kursowi pisania po Śląsku, organizatorzy chcą przybliżyć mieszkańcom Śląska zapis Ślōnskij Godki oraz zachęcić do pogłębiania swojej wiedzy w tym temacie. Kurs ten ma na celu przygotowanie także do 3 Diktanda Godki Ślōnskij P.M. Łysohorskygo Ondry, które odbędzie się 27 maja w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.

Udział w kursie mogą wziąć wszyscy zainteresowani, nie ma ograniczeń wiekowych, nie ma ograniczeń co do wykształcenia, jedynym warunkiem przystąpienia do kursu jest umiejętność pisania. Wstęp wolny.

Każdy uczestnik kursu otrzyma bezpłatnie materiały szkoleniowe w formie wydruków oraz certyfikat potwierdzający zapoznanie się z pisownią Godki Ślōnskij.

Więcej informacji o kursie będzie można uzyskać na stronie internetowej: dursmlodzi.org

Prowadzący:

- Alojzy Zimończyk – członek DURŚ, koordynator ds. Edukacji regionalnej, pedagog, nauczyciel geografii, pracownik WOM Rybnik w dziale wspierania kadry kierowniczej i doradztwa metodycznego

- Henryk Postawka – członek DURŚ, pedagog, nauczyciel języka angielskiego, francuskiego i włoskiego, regionalista – działacz społeczny, sportowy i ekologiczny.

Organizatorem kursu jest Stowarzyszenie Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich „DURŚ”.

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~Olafik 2016-04-25 10:35:33

  Lepiej by było, aby uczyć poprawnej pisowni języka polskiego a nie zajmować się głupotami

  5 49
 • ~fanprawdy 2016-04-25 10:42:35

  Olafik. W zdaniu przed "a" dajemy przecinek. Naucz się poprawnej pisowni języka polskiego, zwłaszcza jak pouczasz innych.

  42 4
 • ~Olafik 2016-04-25 10:51:55

  Nie wiem z czego wnosisz, że kogokolwiek pouczam?

  3 36
 • ~bartezz 2016-04-25 12:26:36

  Olafik - żyjemy na Śląsku i taki kurs to dobry pomysł dla rodowitych Ślązaków jeżeli komuś się nie podoba to ma wolną rękę i zawsze może wyjechać w swoje rodzinne strony...

  30 4
 • ~Olafik 2016-04-25 12:35:42

  Przede wszystkim żyjemy w Polsce, a rodowici Ślązacy to jak mniemam powinni znać gwarę bez specjalnych kursów

  4 36
 • ~xerim 2016-04-25 12:47:44

  Można powiedzieć, że to Ślązacy są zazwyczaj prześladowani przez przyjezdnych na Śląsk, choć są u siebie i mają pełne prawo mówic po Śląsku tak jak Górale na Podhalu też mówią swoją gwarą, oraz Kaszubi też mają swoją gwarę i ani Góralom ani Kaszubom nikt uwagi nie zwraca tak jak Ślązakom, że mówią " po swojemu " . Ja osobiście spotkałem się kilkanaście razy w swoim życiu z faktem, że zwracano mi uwagę gdy mówiłem po Śląsku!! Mówiłem, mówię i będę mówił po Śląsku bo jestem Ślązakiem!
  Olafik - widzę jajko mądrzejsze od kury ale mówic to Ty sobie możesz... kurs jest zorganizowany i się odbędzie a jak ktoś ma ochotę to właśnie w ten sposób może podciągnąć sobie gwarę na lepsze.

  34 5
 • ~Marcin74 2016-04-25 12:50:10

  ~Olafik - Przede wszystkim mieszkamy przy "swojej" ulicy potem na Maroku (lub innej dzielnicy) potem w Rybniku, potem na Śląsku, potem w Polsce, potem w Europie. W tej kolejności. Jeśli uważasz inaczej to ja to szanuję ale Ty także powinieneś szanować przywiązanie rdzennych (i utożsamiających się ze Śląskiem) mieszkańców Śląska do ich odrębności w stosunku do reszty kraju. Tak wszędzie ostatnio modny patriotyzm nie zaczyna ani nie kończy się na granicach kraju w którym mieszkasz.

  37 3
 • ~wojciechhammond 2016-04-25 13:23:44

  Ciekawe, kto za te bzdurne "szkolenie" zapłaci? Czy nie lepiej wydawać publiczne pieniądze na inny cel, np. kurs informatyczny itp?

  5 24
 • ~fanprawdy 2016-04-25 14:39:59

  Wojciech... Po co kurs informatyczny ? Dosyć mamy internautów - komentatorów . mądrych inaczej / patrz na ocenę wpisów / na przykład Wojciech... Olfik.

  17 3
 • ~___ 2016-04-25 15:42:03

  po jakim śląsku będą "uczyć",bo już przed II wojną światową etnografowie podczas badań u nas wyróżnili mowę wschodnio i zachodnio rybnicką, a w okolicach Katowic, o czym wszyscy wiedzą, godają inaczej niż u nas, śląski to od setek lat żywo mówiona godka i jej pisane "usystematyzowanie" i wyłonienie jedynie słusznej odmiany wygląda na działanie "naukowców" na siłę, no chyba, że na fali mody na regionalizm jest kasa do wyhaczenia z jakiegoś funduszu na działania regionalne, to zmienia postać rzeczy

  3 12
 • ~Marcin74 2016-04-25 16:16:58

  ~___ - różnic w wymowie śląskiej jest więcej niż piszesz. Czasami nawet w jednej rodzinie ale... zupełnie źle postawiłeś pytanie. Bo to tak samo gdybyś pytał o sens pisowni języka polskiego. Wg. Ciebie nie powinno się uczyć pisać po polsku bo w całej Polsce mówi się różnymi odmianami polskiego? Pisownia śląska to stosunkowo nowa sprawa. Właściwie same początki kodyfikacji. Można się spierać czy to ma sens. Do niedawna byłem zdecydowanym przeciwnikiem. Od momentu jak obecna władza zaczęła dzielić ludzi na prawdziwych Polaków i gorszy sort, stałem się zagorzałym fanem kodyfikacji śląskiego. Wszystko jest lepsze niż dyktatura "jedynie słusznych", bzdurnych idei propagowanych przez w warszawocentryczny rząd, który jawnie i bez zahamowań pokazuje jak bardzo ma nas, Ślązaków w pogardzie. Jeśli istnieje cień szansy, że "pisany śląski" przybliży nas o milimetr do samostanowienia o sobie bez konieczności wysłuchiwania warszawskich bzdur - jestem za.

  12 4
 • ~flowerpot 2016-04-25 22:59:39

  ...super, tylko szkoda że tak późno dajecie znać :/

  5 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 331