Wiadomości
Urząd wojewódzki: uchwała była niezgodna z prawem
Śląski Urząd Wojewódzki zabiera głos w sprawie uchylenia uchwały zmieniającej MPZG dla terenu przy ul. Golejowskiej w Rybniku. Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego tłumaczy, że negatywna decyzja Jarosława Wieczorka dotyczy braku zgody z prawem geologicznym i górniczym. Urząd odcina się też od tego, by to wojewoda miał decydować o tym, czy powstanie kopalnia.
Decyzja wojewody śląskiego, by uchylić uchwałę Rady Miasta poruszyła mieszkańcami Rybnika. Magistrat już zapowiedział reakcję, a spółka Bapro była zaskoczona naszymi wiadomościami.
Teraz Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach wyjaśnia przyczyny podjęcia takiej, a nie innej decyzji przez Jarosława Wieczorka. Jak mówi Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody, służby nadzoru (urbanistycznego) Wojewody Śląskiego uznały, że wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego uchwały ws. planu zagospodarowania przestrzennego dla części Rybnika w obrębie ul. Golejowskiej było konieczne.
Zobacz także
- Powodem był wprowadzony „zakaz realizacji przedsięwzięć zawsze znacząco oddziałujących na środowisko”. Wprowadzono go na trzech obszarach (o przeznaczeniu „produkcyjnym” ). W naszej ocenie jest to niezgodne z prawem geologicznym i górniczym, ale także z ustawą o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, ponieważ w związku z wprowadzonym „zakazem realizacji przedsięwzięć zawsze znacząco oddziałujących na środowisko” – dotyczy to także ograniczeń w realizacji infrastruktury telekomunikacyjnej. Ponadto, realizacja przebudowy, rozbudowy linii energetycznych powyżej 220 kV – istniejących na tym terenie – byłaby niemożliwa – wyjaśnia Alina Kucharzewska.
Dodaje, że podobne stanowisko ŚUW w Katowicach podjął w przypadku innych gmin, np. Jaworzno, Pszczyna, Orzesze, które wprowadzały podobne ustalenia.
- Należy podkreślić, że wojewoda nie jest kreatorem zamierzeń inwestycyjnych. Jego rola sprowadza się do oceny zgodności z prawem. Wojewoda nie decyduje o tym, czy kopalnia na danym terenie powstaje też nie. Przedsiębiorca musi mieć koncesję, a o jej udzieleniu decyduje organ koncesyjny. A może ona być także udzielona, gdy na wskazywanym terenie nie ma planu miejscowego – dodaje rzeczniczka.
Dopiero wówczas badana jest zgodność z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania gminy.
Alina Kucharzewska przytacza też punkty Prawa geologicznego i górniczego:
1. Podejmowanie i wykonywanie działalności określonej ustawą jest dozwolone tylko wówczas, jeżeli nie naruszy ona przeznaczenia nieruchomości określonego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz w odrębnych przepisach.
2. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego podejmowanie i wykonywanie działalności określonej ustawą jest dopuszczalne tylko wówczas, jeżeli nie naruszy ona sposobu wykorzystywania nieruchomości ustalonego w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz w odrębnych przepisach).
Zobacz także
Komentarze (12):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Kawiarnia w Rybniku myślała o otwarciu. Dzisiaj miała „nalot”
42067 -
Brutalny mord w Rybniku. Wrzucili ciało do bagażnika i wywieźli do Żor
34826 -
Kto otwiera lokal w Rybniku? Jest mapa „zbuntowanych”
31447 -
Oficjalnie: Elektrownia Rybnik przechodzi na gaz. Wiemy kiedy
30384 -
Uważajcie! Oszuści działają na OLX i WhatsApp'ie
27942
Najwyżej oceniane
-
Brutalny mord w Rybniku. Wrzucili ciało do bagażnika i wywieźli do Żor
+174 / -2 -
Kto otwiera lokal w Rybniku? Jest mapa „zbuntowanych”
+233 / -68 -
Ślązacy łączą siły. Mają jeden cel
+239 / -96 -
Uważajcie! Oszuści działają na OLX i WhatsApp'ie
+116 / -1 -
Oficjalnie: Elektrownia Rybnik przechodzi na gaz. Wiemy kiedy
+131 / -32
Najczęściej komentowane
-
Przez to tak szybko ubywa rybniczan? Zabraliście głos
74 -
Piecha był na gorącej Kubie, by ratować branżę. O obostrzeniach: dura lex, sed lex
58 -
Jest nas coraz mniej. Rybnik nie jest już nawet 130-tysięcznym miastem
52 -
Odbiorą nam prawo odmowy przyjęcia mandatu? Jest kontrowersyjny projekt ustawy
46 -
Szpital w Rybniku wznowił działalność
45
Alert Rybnik.com.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~rosthost1 2020-06-01 14:34:27
Obawiam się że plan radnych aby uchwalić wadliwą uchwałę wypalił. Jest na wojewodę.
~zbrudzinski 2020-06-01 14:37:47
"W naszej ocenie jest to niezgodne z prawem geologicznym i górniczym" - no a jakieś konkrety? Konkretne punkty? Czy tylko taka jest "Wasza" ocena?
~rosthost1 2020-06-01 14:44:20
Arteks, rob78 jezeli uchwala jest wadliwa to jak nie wojewoda to sad by ja unieważnił. Pytanie dlaczego miasto podjęło uchwałę w ostatniej chwili i dlaczego wadliwe???
~RuchAutonomiiSlaskaRybnik 2020-06-01 14:55:59
Więcej autonomii dla samorządów! Mniej warszawskiego kolonializmu!
~Jacek Kamiński 2020-06-01 15:12:10
Zacytowane przepis nr 1 nie koliduje z podjętą uchwałą. Zgodnie z jego treścią to inwestor górniczy ma się dostosować do decyzji samorządu. Pkt. 2 zupełnie nieadekwatny - " w przypadku braku" - odnosi się do uchwalonego planu. Wygląda to na realizację zalecenia politycznego, a nie na rzetelną analizę prawną.
~deedee.mishka 2020-06-01 16:32:58
~Jacek Kamiński z całym szacunkiem, proszę startować na stołek wojewody jeśli tak dobrze zna się Pan na prawie.
~rosthost1 2020-06-01 16:36:58
~zbrudzinski miasto uchwaliło że nie może tam być prowadzona działalność uciążliwa A tam przebiegają linie wysokiego napięcia które są jako uciążliwe. Miasto uchwaliło bubel A nie ustawe. Pytanie czy to ustawka?
~rosthost1 2020-06-01 16:41:55
Gdzie mieszka prezes Bapro- Marek Budziński? Bo mam inwestora co chce postawić świniarnię.
~Jacek Kamiński 2020-06-01 18:20:05
rosthost 1
Bardo mizerny argument. Linie wysokiego napięcia SĄ. Nikt ich nie ruszy. A plan zagospodarowania przestrzennego mówi o tym co BĘDZIE realizowane. Czas teraźniejszy. Czas przyszły. To nie to samo.
~Jacek Kamiński 2020-06-01 18:23:19
do~deedee.mishka
Nie interesują mnie stanowiska. Na prawie się nie znam, lecz logicznie przeanalizowałem podane paragrafy. Widzę sprzeczność. Może się mylę, wiec jeśli Pan (ni) wyjaśni gdzie - uprzejmie podziękuję.
~Harry Keogh 2020-06-01 18:53:03
No i mamy prawdziwą twarz a właściwie ryj "dobrej zmiany". Ile razy jeszcze muszą was wydymać byście na oczy przejrzeli? Hulaj dusza piekła niema , firma za 10 koła będzie ryła pod ziemią 2 km od centrum 130 tysięcznego miasta. To nawet Bareja by tego nie wymyślił. Naród wstaje z kolan tylko nikt go uświadomił, że d... nadstawia.
~Jan R. 2020-06-01 19:42:06
Cytat z Raportu: "Przewiduje się zagospodarowanie części odpadów wydobywczych w celu utwardzania powierzchni terenów, wypełniania terenów niekorzystnie przekształconych". Gdzie są te tereny "niekorzystnie przekształcone" i którędy i w jaki sposób będzie się tam deponować odpady popłuczkowe? W wielu miejscach raport wyolbrzymia nieistniejące problemy, by gładko prześliznąć się po tych dużych. Mnie tego typu "rekultywacja" nie przekonuje, jest ona wręcz sprzeczna z definicją rekultywacji. Itd. Itp.