zamknij

Wiadomości

Ul. Miejska zamknięta dla samochodów? „Rozważamy to”

2019-06-21, Autor: bf

Tydzień temu część ul. Miejskiej w Rybniku została wyłączona z ruchu. Powstała tam plaża z leżakami i roślinami. Co ciekawe, miasto rozważa, by w przyszłości zamknąć ten fragment drogi dla samochodów. Władze miasta dzielą się też innymi spostrzeżeniami po Dniach Rybnika.

Reklama

To już wiecie, w minioną sobotę informowaliśmy o powstającej plaży na ulicy Miejskiej, przed Urzędem Miasta w Rybniku >>Na ulicy w centrum Rybnika powstała plaża!<<

Na asfalt zostały wsypane cztery wywrotki piasku przywiezione przez Rybnickie Służby Komunalne tworząc kawałek plaży. Zarząd Zielni Miejskiej dostarczył rośliny i krzewy, które uprzyjemniły wypoczynek w tym miejscu. Na początku plaży PWiK rozstawił kurtnę wodną, która dawała przyjemną ochłodę w upalną sobotę.

- Do dyspozycji mieszkańców oddaliśmy też miejskie pufy, 50 leżaków i piłki plażowe. Dla odwiedzających miejską plażę rybniccy przedsiębiorcy serwowali lody, kawę i lemoniadę. Dzieci mogły malować kredą na ulicy, jednocześnie słuchając koncertu, który odbywał się na pobliskim parkingu. Efekt był taki, że na plaży zrobiło się tłoczno i brakowało leżaków do późnych godzin nocnych – mówi Agnieszka Skupień rzecznik urzędu miasta.

Ludzie zamiast samochodów na ul. Miejskiej? Prezydent Piotr Kuczera przyznaje, że zamknięcie drogi było swego rodzaju testem. - W przyszłości rozważamy wyłączenie jej z ruchu kołowego. Takie akcje mają za zadanie pokazać czym jest miasto, że może być inaczej, że możemy tworzyć miejsca przyjazne, dla ludzi – mówi prezydent Piotr Kuczera. - To jest też wątek trudny, bo rodzi ograniczenia, chcemy oswajać mieszkańców z tym, że nie zawsze da się dojechać samochodem pod same drzwi. Do takiej wygody byliśmy przyzwyczajeni, nawyki zmienia się trudno, dlatego takie działania mają przybliżyć mieszkańcom ideę związaną ze wdrażanym w Rybniku Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej – podkreśla prezydent.

Koniec z „dzikim” parkowaniem

Miasto zapowiada też walkę z „dzikim” parkowaniem w centrum Rybnika. Chodzi o liczbę samochodów, która rośnie z roku na rok. - Jest ich już ponad 100 tysięcy, to prawie tyle ile w Rybniku jest mieszkańców, dlatego miasto podejmuje działania związane z porządkowaniem przestrzeni publicznej i ograniczeniami związanymi z parkowaniem – wyjaśnia Agnieszka Skupień.

Tu pojawia się nowopowstały parklet na ul. Miejskiej, o czym już wcześniej pisaliśmy. Ograniczone zostały miejsca parkingowe, wybudowano ławki, co nie podoba się mieszkańcom pobliskiego bloku >>Przy „Koniaczku” staną ławki. Mieszkańcy bloku protestują<<

W magistracie przyznają, że nowe siedzenia mogą kusić ludzi, by na nich usiąść i pić alkohol. Cel podejmowanych tego typu decyzji jest jednak wyższy. - Chcemy walczyć z „dzikim” parkowaniem w śródmieściu, które zabiera chodniki pieszym, niszczy trawniki i zaśmieca przestrzeń publiczną, to miejsca, które powinny być przeznaczone dla ludzi, a nie dla samochodów. Stąd decyzja o tym, by stopniowo ograniczać parkowanie w pasach drogowych. Robimy wyjątki, dbając o lokalny biznes przy ulicach, właśnie przy ulicy Miejskiej zamiast pięciu miejsc parkingowych przeznaczonych na nieograniczone parkowanie zostawiamy dwa do parkowania rotacyjnego do 15 minut, które będą służyły do obsługi sklepów, usług, cukierni. Można zaparkować, zrobić szybko zakupy i jechać dalej, pozostawiając miejsce dla innych – mówi Piotr Kuczera.

Parklet to miejsce, które jest poszerzeniem ulicy z oddechem dla pieszych, wprowadza się go przede wszystkim na ulicach zdominowanych przez samochody lub tam, gdzie chodnik jest zbyt wąski. Chodzi o przekształcenie przestrzeni parkingowej w ludzką, przyjazną pieszym, dlatego ustawiliśmy na Miejskiej ławki, zorganizowaliśmy zieleń – mówi Łukasz Karbowiński oficer rowerowy - Parklet oferuje miejsce, aby zatrzymać się, porozmawiać o pogodzie albo po prostu dać odpocząć nogom. Na tej ulicy mamy cukiernię i sklep, już dziś widać, że przed cukiernią ustawiają się kolejki, bo kupujący mają gdzie usiąść i zjeść lody, czy ciastko. Dodatkowo zyskuje estetyka ulicy, zamiast samochodów mamy zieleń i ławki – komentuje oficer rowerowy.

---

Po raz kolejny Rybnik zdecydował się na jeden dzień zamknąć parking przy ul. 3 Maja. W zamian pojawiła się w tym miejscu scena i koncerty gwiazd takich Grzegorz Hyży, Ewelina Lisowska czy zespół Perfect. Zamiast 195 miejsc dla samochodów plac wypełnił się ponad 12 tysiącami ludzi słuchających „Autobiografii” Perfectu.

- Takie działania pokazują, jak ta przestrzeń może żyć w przyszłości inaczej, że może stać się miejscem spotkań dla mieszkańców, radości i zabawy, można takim działaniem zmieniać jej przeznaczenie i testować jej funkcje – komentuje Tomasz Cioch pełnomocnik prezydenta miasta ds. inwestycji i gospodarki przestrzennej.

Warto dodać, że „klepisko” przed parkingiem wielopoziomowym też nie stało puste podczas Dni Rybnika. Rozlokowane zostało tam wesołe miasteczko. - Sporo radości przyniosło mieszkańcom, szczególnie tym najmłodszym, takie rozwiązanie – śmieje się Przemysław Grycman dyrektor Rybnickich Służb Komunalnych – Dlatego już niedługo w tym miejscu powstanie miejsce aktywności dla mieszkańców, które przygotujemy niedrogimi środkami, które mamy w dyspozycji jednostek miejskich, takich jak Rybnickie Służby Komunalne, Zarząd Zieleni Miejskiej czy Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Do czasu kiedy nie ruszy budowa w tym miejscu, plac oddamy mieszkańcom, prace ruszą w licu – zapowiada Grycman.

Przypomnijmy, że w czerwcu parking na klepisku został zlikwidowany. W tym miejscu mają postać w przyszłości budynki mieszkalno-usługowe oraz Rybnickie Centrum Edukacji Artystycznej, w którym znajdą się sale wystawiennicze. Całość połączy nowy układ komunikacyjny, który częściowo został już zrealizowany, powstała też ścieżka rowerowa jako kontynuacja bulwarów nad Nacyną. Budowa kolejnych budynków jest planowana na 2020 rok.

A jakie Wy macie spostrzeżenia, po nowościach, jakie mogliśmy oglądać podczas Dni Rybnika?

Oceń publikację: + 1 + 60 - 1 - 137

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (80):
 • ~truman20 2019-06-21 09:15:01

  Albo Arteks jest bardzo bliskim kumplem prezydenta albo miasto jest na tyle głupie żeby słuchać zdania jednego człowieka. Chociaż mogą pozamykać całe centrum, i tak nie ma tam po co jechać.

 • ~wojto 2019-06-21 09:22:03

  Jestem za tym, aby zamknąć ten odcinek ale bez pierdyliona wyjątków dla wybrańców, w tym także ludzi z UM

 • ~Analpenetrator 2019-06-21 09:39:32

  Mnie ciekawi dlaczego robią imprezy na szutrowym parkingu przed UM, jak na kampusie jest stała scena i teren przygotowany do robienia imprez masowych ?

 • ~cubbuss 2019-06-21 09:40:24

  Miastu brakuje konsekwencji, bo postawiony został parking wielopoziomowy za kilkanaście milionów zł., a miasto nie robi nic żeby wyeliminować dzikie parkowanie w centrum. Nie chodzi mi o zabieranie miejsc przy chodnikach tylko o strefy gdzie wciąż bezpłatnie można zaparkować auto. Mam na myśli np. region Raciborskiej w okolicy rynku, czy region Raciborska - Skłodowskiej gdzie codziennie przewalają się setki aut bez pozwoleń i a nawet parkują na zakazach. Straż miejska interweniuje jak musi lub jak zostanie wezwana przez mieszkańców, wszyscy w UM udają, że tego nie widzą i tego nie wiedzą. Jeśli te kwestie nie zostaną pilnie uregulowane, to betonowy moloch jak świeci pustkami tak będzie świecił.

  89 20
 • ~znawca 2019-06-21 09:42:19

  Bardzo ciekawy i dobry pomysł. Oczywiście zaraz znajdą się protestujący no ale cóż.... zamknięcie ruchu na rynku czy na ulicy przed bazyliką też kiedyś wzbudzało emocje a dziś już nikt o tym nie mówi. Wszyscy za to się chwalimy naszym Rybnikiem, że piękniejszy niż np. Jastrzębie czy Bytom :)

  82 88
 • ~Przemek22 2019-06-21 09:45:00

  Popieram zamknięcie tego odcinka drogi .

  73 97
 • ~orient 2019-06-21 09:53:51

  Panie prezydencie, działajcie i realizujcie swoje pomysły. Niektórzy będą zadowoleni, inni nie ale tak to działa. Zmiany pod bazyliką wszyscy chwalą. Możliwe, że przedłużenie deptaka na Miejskiej też będzie chwalone. Dla mieszkańców centrum uciążliwością są kierowcy którzy szukają darmowych parkingów i z tym należy walczyć. Straż miejska powinna używać co jakiś czas blokad i lawet wobec tych którzy w sposób wyjątkowo wkurzający stawiają auta np na chodnikach czy pasażach.

  67 81
 • ~mdarek 2019-06-21 10:00:03

  Pan Grycman niewielkimi środkami sprawi, że zniknie parking na "klepisku" dzięki czemu na parkingu wielopoziomowym w końcu ktoś zaparkuje. Inaczej nie udało się ludzi przekonać do parkowania tam.
  Brawa za likwidację kolejnego prawoskrętu.
  Dla tych co nie wiedzą. Zlikwidowano (już na stałe) prawoskręt na ul. Prostej na rondzie przy stacji LOTOS. Popatrzcie sobie na korki od strony Żor i pomyślcie co będzie po wakacjach. Choć skoro nikt nie pomyślał przed, to teraz już nie ma sensu. Powie się ludziom, że to poprawa bezpieczeństwa.

  89 21
 • ~entropia 2019-06-21 10:05:12

  popieram, to tylko skrót do placu Kopernika, można się tam też dostać
  3 Maja, wystarczy zostawić fragment pasa prowadzący do rampy towarowej Focusa

  33 51
 • ~Piotr Czaja 2019-06-21 10:18:44

  proponuję zasypać piaskiem cale śródmieście PIASKIEM PO OCZACH

 • ~rzyt 2019-06-21 10:21:40

  Mam pomysł, by zbudować estakadę od Kościółka Akademickiego nad ulicą Gliwicką, Placem Wolności, 3 Maja i dalej do Wodzisławskiej. Plusem takiej inwestycji byłoby bezkolizyjne dotarcie na parking do Focusa, więcej cienia na poziomie obecnej drogi, gdzie utworzono by nowe drogi rowerowe prowadzące do wielu rybnickich plaż. P.S. Wcześniej myślałem o metrze w Rybniku, ale budowa tunelu na Paruszowcu pokazała, że to trudne przedsięwzięcie. ;) Pozdrawiam wszystkich ludzi z pomysłami.

  78 30
 • ~R134a 2019-06-21 10:27:53

  My jako mieszkańcy Rybnika natomiast rozważamy, ba ja już nawet wiem, na kogo nie głosować w następnych wyborach, choć w tych i tak juz na niego nie głosowałem.
  Swoją drogą myślałem że prezydent jest od tego zeby zarządzać miastem w taki sposób, aby mieszkańcom żyło sie lepiej. Jak widać dla kuczery najważniejsze jest podążanie za chorą ideologią bez wzgledu na to że większość obywateli jest przeciwna.
  Moim zdaniem ten człowiek myśli tylko o sobie, nie mysli nawet o skutkach swojego dzialania. Dobrym dowodem na to jest fakt ze wsiada za kierownicę po alkoholu - nie myśląc nawet ze takim czynem moze zabic drugiego człowieka. Jak ktos taki może rządzić miastem? Decydujcie mądrze następnych wyborach lub dajcie sie dalej oswajać przez pana k

 • ~Piotr Czaja 2019-06-21 10:45:28

  może tak zasypać piaskiem ul.Hallera bedzie mniejszy ruch samochodów mniej spalin-i tak w tym betonowym gównie nikt nie bedzie parkowal -na silę ktoś chce zmusić do parkowania w tym betonie żeby udowodnić ze ta budowla jest potrzebna miastu -w centrum ruch dla samochodów zakazany to po co ten parking - włodarze miasta chcą zamaskować swój poroniony pomysl z tym parkingiem

  79 29
 • ~Arteks 2019-06-21 10:57:40

  Idea świetna i jak widać po komentarzach mająca wielu zwolenników. :) Ale należy nie tylko rozważać tylko działać. W Katowicach władze średnio raz w roku zamykają jakąś ulicę dla ruchu - i wszyscy do tego się przyzwyczaili, szczególnie ci którzy rozjeżdżali przez lata bez skrupułów to miasto, utrudniając życie mieszkańcom centrum. U nas ostatnie ograniczenie ruchu miało miejsce za Fudalego i dotyczyło pl. JP II. Na razie niestety mamy co raz więcej dzikich parkingów mimo, że nawet tych legalnych jest stanowczo za dużo. Przykładowo przez całe dziesięciolecia Klasztorna naprzeciw Juliusza była nieformalnym deptakiem. Od niedawna mamy tam parking dla darmusów którzy nic nie robią sobie ze znaku zakazu parkowania. @truman20 - taka opinia mi schlebia. Bycie bliskim kumplem prezydenta to coś o czym większość może pomarzyć. ;) No i skoro nie masz tam po co jeździć - to temat powinien być ci kompletnie obojętny. Dla mnie nie jest obojętny bo auta w dużej mierze psują centra miast. Wiedzą o tym wszyscy współcześni urbaniści. Zrównoważenie transportu to pojęcie znane już przez każdego samorządowca czy radnego - niektórzy się tym przejmują, niektórzy nie. Ja tego nie wymyśliłem, co najwyżej propaguję i to skutecznie. :) @wojto - też to popieram. Służbowe auta UM przenieść na jakiś inny parking np. tam gdzie parkuje Straż Miejska, a dziedziniec UM przerobić na wewnętrzny ogród nie tylko dla urzędników ale także mieszkańców. Dojazd tylko dla dostawców Hermesa, Focusa i ewentualnie miejskich autobusów i pojazdów ratunkowych.

 • ~Piotr Czaja 2019-06-21 11:02:26

  Bareja ponadczasowy-poszukiwany - poszukiwana "panie dyrektorze nie możemy tutaj dać punktowców bo tutaj jest jezioro -no to jezioro przeniesiemy" no to do Rybnikai przeniesli plażę która była przy tym jeziorze po co miał się zmarnować ten piasek

  72 20
 • ~x.treme 2019-06-21 11:07:02

  Się nie podniecajcie. I tak co raz mnie ludzi wybiera Rybnik, że względu na dojazd i miejsca parkingowe- rozmawiałem i SRBwcami,SWD i SGL. Tu kasa wywalana na promocję a tu głupie decyzje w drugą stronę. Sam już nie jeżdżę do centrum tylko wybieram Żory, Mikołów czy Gliwice. Panie Kuczera- kończymy.

  94 35
 • ~Arteks 2019-06-21 11:16:31

  @x.treme - nie ośmieszaj się takimi głupotami bo czy to Rybnik czy Gliwice - mają swoją renomę. Akurat w Gliwicach warunki parkowania są gorsze, a wcale nie tańsze. W Gliwicach całe centrum jest objęte strefą płatnego parkowania, a o czymś takim jak parkingi wielopoziomowe - można tylko pomarzyć. Żory nie mają centrum tylko upadłą starówkę której sami nie traktują poważnie, jeżdżąc do innych miast chociażby aby zaznać miejskości, a Mikołów??? Aleś poleciał... Przecież to małe niewiele znaczące miasteczko daleko od nas. Nasze centrum jest przepełnione parkingami i autami - a jak przystało na duże miasto, można do nas dojechać pociągami. Do Katowic wielu jeździ pociągami i jakoś uważa to za atut. Do nas też można. A jeśli ktoś musi autem bo mieszka na jakimś zadupiu albo chce się dowartościować swoim autem to w Rybniku jak przystało na miasto z klasą - można zaparkować na płatnych, wypasionych parkingach wielopoziomiowych gdzie puszki nie trzeba wystawiać na przegrzanie w słońcu. Świetne porównanie w artykule - normalnie na parkingu za urzędem może zaparkować 200 aut. W czasie imprezy bawiło się tam 12 tys. ludzi!!! Gdyby zbudowano tam jakieś budynki np. biurowce to miasto miałoby z tego konkretną kasę z podatku do nieruchomości. Teraz ma jakieś kompletne grosze, a mieszkańcy oglądają zamiast architekturę - złomowisko.

  29 95
 • ~bartezz 2019-06-21 11:43:31

  mdarek - i tym razem świadomie zlikwidowany jest ten prawoskręt obok Lotosa na Żorskiej/Prostej bo wcześniej przy zlikwidowaniu prawoskrętu obok BP na rondzie Ligockim zasłaniali się tym, że to za rządów poprzedniego prezydenta padła taka decyzja, a teraz co mają do powiedzenia??? W tym mieście zamiast nam mieszkańcom ułatwiać życie to się nam je utrudnia bez cienia wątpliwości.

  63 12
 • ~Piotr Czaja 2019-06-21 11:59:29

  tę plażę mógł wymyślić tylko ktoś pijany lub naćpany -urzędnik przy zdrowych zmysłach tego by nie zrobił

  93 25
 • ~pavlo 2019-06-21 12:06:02

  A kiedy straż miejska zrobi z autami porzuconymi na parkingach przez właścicieli . Patrz np.Kardynała kominka na przeciw cukierni KRÓL albo pod pawilonem WANDA na parkingu małego targu przy BUDOWLANYCH . Zarośnięte trawą bez powietrza obmalowane sprayem. Gdzie są strażnicy wielcy?

  58 7
 • ~Jan Marian 2019-06-21 12:08:25

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  5 5
 • ~AlexRk 2019-06-21 12:19:19

  Skoro rośnie liczba aut w mieście to logiczne jest to, że UM z prezydentem na czele powinien prowadzić politykę ułatwiającą korzystanie z samochodów w mieście, a tutaj widzimy zapowiedź zamknięcia jednej z ważniejszych dróg w centrum. Może za chwilę Urząd wyjdzie z propozycją likwidacji salonów samochodowych w mieście dla dobra ich Planu? Albo zabroni mieszkańcom ich kupować...?
  Ciągle UM mówi o tworzeniu miejsc dla ludzi, o wygodzie, itd. a skutki są jak widać odwrotne. Zakorkujmy miasto bardziej

  60 18
 • ~Admirał Pieskov 2019-06-21 12:25:29

  Brawo dla UM za podejmowanie odważnych decyzji. Trzeba być konsekwentnym w wyprowadzaniu ruchu samochodów z centrum miasta, skoro już się za taką wizją opowiedziało. Pewnie w przyszłości część osób nadal będzie narzekać, że to złe rozwiązanie, ale poczekajmy na efekty.

  25 62
 • ~x.treme 2019-06-21 12:26:50

  Artex za ciemny jesteś żeby Ci to wytłumaczyć. Sory za szczerość.

  55 19
 • ~truman20 2019-06-21 12:27:26

  Arteks - "Wiedzą o tym wszyscy współcześni urbaniści." - a miasto jest dla pożal się Boże urbanistów czy dla mieszkańców? Miasto ma być wygodne dla mieszkańców, aktualnie władze Rybnika robią wszystko żeby skutecznie zniechęcić do odwiedzania centrum lub do załatwiania jakichkolwiek spraw w urzędach. Ludzie płacą zbrodniczo wysokie podatki a żeby załatwić coś w UM, skarbówce czy ZUS, to muszą jeszcze płacić za parking - to mógł tylko wymyślić jakiś... szkoda w ogóle słów.

  64 15
 • ~modelT 2019-06-21 12:29:36

  Witam serdecznie. Proszę Państwa jestem rybniczaninem od urodzenia i mieszkam w Rybniku bardzo długie lata ale tak idiotycznych i absurdalnych decyzji jakie są podejmowane od kilku lat za rządów obecnego nam panującego nie pamiętam by którykolwiek wcześniejszy rządzący w naszym mieście podejmował. Miasto robi wszystko by zniechęcic do siebie mieszkańców swoimi chorymi decyzjami zmian w mieście. Za chwilę ludzie przestaną do tego miasta całkowicie jeździć a i tak już to miasto powoli wymiera co widać po liczbie mieszkańców która zmniejsza się z roku na rok. Proszę spojrzeć na ulice Powstanców Sląskich co któryś sklep jest pusty z wywieszką do wynajęcia? kiedyś ta ulica tętnila życiem a teraz na pól wymarla i tak bedzie z resxtą miasta za jakiś czas. Parking platny 3zl każda następna godzina to samo? no dajcie spokój a co tu takiego jest w tym Rybniku żeby tyle zdzierać za parkingi ja się pytam jako mieszkaniec?.

  96 20
 • ~pprywatne 2019-06-21 12:35:26

  Zamknąć całe centrum, tylko zamknąć bez wyjątków! Można będzie wtedy wszystkie jezdnie pomalować na czerwono!

  64 16
 • ~pprywatne 2019-06-21 12:41:04

  Tak w ogóle to ja mogę i inni pewnie też całkowicie zrezygnować z wypraw do Centrum. Bo w sumie to i po co, żeby usiąść w brudnych ogródkach na Rynku? A może, żeby się przysiąść do jakiegoś menela śpiącego na ławce? Same atrakcje bo sklepów co raz mniej.

  67 14
 • ~AlexRk 2019-06-21 12:48:43

  @pprywatne - dokładnie, teraz przy autostradzie to lepiej już pojechać do Katowic na zakupy, jak ktoś mieszka na obrzeżach od strony Żor to czasami dojazd do centrum Rybnika i Katowic wygląda podobnie czasowo :)

  60 11
 • ~master4k 2019-06-21 14:41:27

  Pan prezydent chyba się z kimś założył, że na drugą kadencję go nie wybiorą. Przynajmniej ciąg ostatnich decyzje zdają się o tym świadczyć. Brakuje ławek, skwerów i terenów zielonych? A może samochodów jest w centrum za dużo? To może najpierw przekształcić parking dla pracowników UM w jakiś park tematyczny? W końcu przykład powinien iść z góry. Ciekaw jestem czy taka decyzja przypadłaby podwładnym prezydenta do gustu.

  Szukanie na siłę problemów nie spowoduje, że rozwiążą się same inne poważniejsze problemy.

  46 8
 • ~Arteks 2019-06-21 15:25:34

  @pprywatne - każdy ma jakieś cele przyjazdu czy przyjścia do centrum. Ty ewidentnie też choćbyś udawał, że jest inaczej. Nie ma dyskusji o jakichś zmianach dla kierowców w centrum w której byś się nie pojawił. ;) Nie zapomnę też twojej żenującej rozpaczy z powodu ogrodzenia działki na pl. Wolności i wyrzucenia stamtąd aut.
  @x,treme @truman20 - takie żale wylewają tylko osoby nieoczytane, nieobyte w świecie i roszczeniowe. Sami byście nigdy nie pozwolili aby ktoś sobie zrobił bezpłatny na waszym placu czyż nie? Poza tym jeśli dla was Rybnik jest za drogi albo zbyt miejski do jeździjcie sobie do Żor czy innych Lysek na torg - a miasto zostawcie tym którzy lubią miejski klimat. @x.treme - to ty pokazałeś swój poziom wypowiedzią o autorytetach "SRB" którzy jadą do Żor (gdzie za handel robią tylko Auchan i Biedronki , a miejskiego centrum nie ma). @modelT - jeśli kogoś nie stać na parking 3 zł to co to za klient dla sklepów, kawiarni czy restauracji? Zwykły skąpiec nie wart uwagi. Poza tym jako stary rybniczanin to chyba powinieneś wiedzieć, że w okolicy Powstańców jest parking na którym za pierwszą godzinę się nie płaci. Większość lokali jest wynajęta i wreszcie na tej uliczce można też usiąść coś zjeść co w czasach ruchu samochodowego nie było możliwe. Pojawiło się kilka fajnych cukierni, a na pl. JPII zawsze są teraz ludzie. Wcześniej było to ruchliwe skrzyżowanie. Co ci się nie podoba? Wolne lokale? Przecież mamy wolny rynek. Wolne lokale spotkasz też np. nawet w Galerii Śląskiej - czyli tam gdzie można blisko podjechać autem. Wolny stoi budynek po Praktikerze - parking koło niego zarasta. Poza tym twój przykład zaprzecza sam sobie bo jeśli okoliczny parking jest bezpłatny, a na ulicy są wolne lokale to znaczy, że nie ma to większego wpływu na handel. Raczej konkurencja czy sprzedaż internetowa jest jedną z przyczyn mniejszej rentowności sklepów stacjonarnych. @AlexRk - można jechać na zakupy gdzie się chce ale przykład z Katowicami jest absurdalny bo jak chcesz jechać autem to będziesz stał w takich samych korkach jak w Rybniku i korzystał z takich samych parkingów bezpłatnych przy marketach lub przy galeriach. A po centrum będziesz chodził pieszo bo główne deptaki Katowic już są dawno oczyszczone z aut i za parkowanie w centrum też zapłacisz. Więc o co ci chodzi? Twoja wypowiedź wręcz wpisuje się w motywowanie naszego prezydenta aby obrał tą samą drogę co Katowice czyli wywalanie aut z centrum i tworzenie deptaków. Będzie przyjemniej, "zachodnio" jeszcze bardziej miejsko. :)

  12 54
 • ~truman20 2019-06-21 15:38:14

  ~Arteks - "Sami byście nigdy nie pozwolili aby ktoś sobie zrobił bezpłatny na waszym placu czyż nie?" - czemu mówisz mi za dwoje? Taki stary nie jestem. A czyj do kurdy nędzy jest ten plac??? Prezydenta? Kolesi prezydenta? Urzędników? Całe to miasto to jest plac od mieszkańców!! Władze co najwyżej mogą poprosić ludzi czy mogą coś z tym placem zrobić, ale w Rybniku panuje samowolka włodarzy, którzy słuchają się jednej czy dwóch osób i wypieprzają pieniądze na pierdoły a ludzi w ogóle nie słuchają.

  "a miasto zostawcie tym którzy lubią miejski klimat." - twoje obrażanie ludzi z zewnątrz Rybnika i niechęć do nich jest już słynna na tym portalu. Znowu dzielisz ludzi na ten gorszy sort i lepszy sort. Jak już pisałem wcześniej miasto jest dla WSZYSTKICH mieszkańców a nie wybrańców z grupy trzymającej władzę w Rybniku, bo wszyscy się przekonali już lata wstecz, że to ugrupowanie potrafi tylko niszczyć wszystko wokół a ludzi mają w głębokim poważaniu.

  " taka opinia mi schlebia. Bycie bliskim kumplem prezydenta to coś o czym większość może pomarzyć." - Nie. Ale jeśli tym się dowartościowujesz, to trudno, twoja sprawa.

  37 10
 • ~Arteks 2019-06-21 15:38:36

  @master4k - trochę to głupie argumenty bo jeśli nie wybiorą tego to wybiorą innego, a motokultyzm już jest niemodny prawie nigdzie bo ściąganie aut do centrów powoduje ich powolne umieranie. Nikt nie chce mieszkać czy przebywać tam gdzie jest niebezpiecznie i śmierdzi spalinami. Może jeszcze Frankiewicz jako jeden z ostatnich dinozaurów który ma za doradców w postaci leśnych dziadków wychowanych na inżynierii lat 60.-70. prowadzi jeszcze politykę prosamochodową i wybudował przez środek miasta "autostradę". Ale wszyscy od tego odchodzą i nikt już takiej polityki nie prowadzi. Najlepszym dowodem na to są Katowice. Miasto jest rządzone przez PiS, a działania anty-moto są o wiele bardziej radykalne niż w Rybniku. U nas wielka dyskusja nad zamknięciem kilkudziesięciu metrów Miejskiej, a tam w ostatnich latach zamknięto dla ruchu: 3 Maja, Mariacką, Stawową, Wojewódzką, Dyrekcyjną, Mielęckiego, św. Stanisława, św. Jana, zwężono Mickiewicza, a ostatnio zamknięto Dworcową. Byłeś ostatnio w Katowicach? Czy tam ktoś straszy wyborem kogoś innego? Dzisiaj auto w centrum jest problemem, obciążeniem i niestety zawalidrogą. Pomyśl jaki paraliż ogarnąłby tak gęsto zaludnione Niemcy, Austrię czy Holandię - kraje z o wiele wyższymi zarobkami gdyby nie polityka zrównoważonego transportu? U nas jeszcze to wzbudza jakieś kontrowersje - tam wszyscy są świadomi, że trzeba tak robić. I nie słychać nawet aby koncerny motoryzacyjne się temu przeciwstawiały bo nikt nie ma innego pomysłu na nadmiar aut... A ty straszysz wyborami. Jest alternatywa? Tak - całkowite zablokowanie miasta autami i przeznaczanie wolnej przestrzeni zamiast na tereny zieleni, nowe budynki mieszkalne, miejsca do rekreacji czy sportu... na parkingi.

  14 44
 • ~Arteks 2019-06-21 15:57:45

  @truman20 - stać cię tylko na insynuacje pod moim kierunkiem? Naprawdę w dyskusji o ograniczaniu terenu pod auta nie masz nic do powiedzenia? Czyż jedynym argumentem motokultystów jest to, że "auto jest najważniejsze"? Co złego jest w mojej opinii o tym, że miejskie życie nie jest dla każdego - przecież niektórym wsie mogą się podobać tak samo jak innym miasta? Co do placów to taki przykład - kto z mieszkańców z chałup np. w atrakcyjnej okolicy Zalewu Rybnickiego gdzie ludzie przyjeżdżają odpocząć, na grzyby, powędkować, pobiegać, z psami itd pozwoli za darmo parkować na swoim terenie? Znasz jeden taki przykład? Jest gdzieś na bramie znak symbolizujący parking? Oczywiście, że nie. Wszystkie bramy szczelnie pozamykane bo "mój plac" to "mój teren". Prezydent jest wybrany w wolnych wyborach i on wraz ze swoimi ludźmi jest w pełni odpowiedzialny za każdą miejską działkę, za wpływy do miejskiej kasy i za politykę transportową. To on ma prawo prowadzić taką politykę jaką chce. A głosy w tej dyskusji wcale nie potwierdzają tego, że wszyscy są za tym aby wszystko było tak jak do tej pory. Parafrazując twoje słowa, że coś jest od "mieszkańców" - to w takim razie od mieszkańców, a nie od aut! Miasto jest dla ludzi - a nie dla aut. Auta są tylko sprzętem który używamy. Na pierwszym miejscu musi być CZŁOWIEK.

  12 44
 • ~ 2019-06-21 16:06:56

  ostatnio stopień oderwania od rzeczywistości rządzących miastem rośnie wraz ze stopniem utrudniania przez nich życia mieszkańcom,
  super pomysł, zakazać nie dając sensownej alternatywy, ale co tam, idąc za ciosem zlikwidowałbym przyurzędowy parking dla urzędniczych "świętych krów", niech sobie jeżdżą rowerami, lub komunikacją miejską (oczywiście jak sami sobie kupią e-karty), a co najwyżej prezydentowi należałaby się służbowa riksza, prowadzona przez zwolennika nowoczesnych rozwiązań - oficera rowerowego (tego, który w mieście na..ał i uciekł), ewentualnie społecznie przez innych zwolenników "nowoczesnych " rozwiązań (bezkrytycznie entuzjastycznie wypowiadający się na tym portalu zwolennicy czerwonej farby, mogliby się wtedy wykazać)
  nowoczesne działania należy rozpocząć od góry !

  33 9
 • ~truman20 2019-06-21 16:25:42

  Arteks - "Naprawdę w dyskusji o ograniczaniu terenu pod auta nie masz nic do powiedzenia?" - oczywiście, że nie mam, bo taki temat dla mnie nie istnieje, to jakaś głupota wymyślona przez nie wiadomo kogo i po co. Mamy 21 wiek i nie wiem dlaczego nagle wszyscy mają fioła na punkcie ograniczania tak wygodnego transportu jakim jest samochód i nie można w centrum zamykać głównych dróg żeby ktoś mógł sobie pospacerować, tym bardziej , że ta droga nie przeszkadza w spacerowaniu lub przejeździe na rowerze.

  "Prezydent jest wybrany w wolnych wyborach i on wraz ze swoimi ludźmi jest w pełni odpowiedzialny" - że jaki jest????? Odpowiedzialny??? A jaką urzędnik ma odpowiedzialność??? To, że nie wybiorą go na następną kadencję?? Hahahahah, nie rozśmieszaj mnie. To ma być kara za bezmyślne decyzje? W prywatnej firmie wiele takich decyzji byłoby zamienione na dyscyplinarne zwolnienie i działanie na szkodę firmy. Tylko urzędnik państwowy może bezkarnie marnować góry nieswoich pieniędzy i przestań mi tu smolić o odpowiedzialności.

  "Auta są tylko sprzętem który używamy." - rowery także, autobusy także, pociągi także. Dlatego nie widzę powodu wywalania milionów na czerwoną farbę i bazgrania każdego możliwie wolnego krańca drogi, żeby połechtać kilku ludziom ego. I nie wmawiaj normalnym ludziom, że centrum jest tylko dla ludzi pieszych, bo normalny człowiek na spacer idzie jak najdalej od centrum i np. mnie musiałoby postraszyć, żeby wolny czas spędzać w centrum jakiegoś miasta a tym bardziej Rybnika.

  30 8
 • ~rybnikus 2019-06-21 16:32:09

  Brawo Arteks, zamknąć wszystko, na wjazdach do Rybnika postawić betonowe mury a w szkołach już zacząć naukę chińskiego i oczywiście zmienić nazwę miasta na ROWERNIK.

  39 10
 • ~pprywatne 2019-06-21 16:42:10

  ~Arteks Bzdury piszesz, nigdy nie miałem potrzeby stawać na Pl. Wolności i nic o tym też nie pisałem.
  Lepiej nabij se klima bo coś ci najwyraźniej się przegrzewa.

  27 4
 • ~Arteks 2019-06-21 17:13:19

  @truman20 - no właśnie mamy XXI wiek. A w zachodnich miastach mamy mniej więcej od 40-50 lat odwrót od dyktatu samochodów w miastach, szczególnie w ich centrach. Ostatnie twoje zdanie zdradza coś bardzo ważnego dla naszych władz. Największymi przeciwnikami zmniejszania miejsca dla aut w centrum Rybnika są ci którzy... tu nie mieszkają. Co więc cię obchodzą nasze władze, finanse miasta skoro tu nie mieszkasz? Piszesz, że ludzie nie chcą spędzać czasu w mieście - a co w takie upały robić na wsi? Czy na wsiach SRB są kąpieliska, fontanny, sklepy z klimatyzacją, parki, lodziarnie, pluskadełka, tężnie? Po wszystko trzeba jeździć do miasta. Na razie jeszcze możecie parkować w różnych miejscach za darmo ale to się skończy. ;) @ursus - halo, halo, czy coś ci się stało z powodu upału? Jakieś omdlenie? Bo i się o literkach dużych zapomniało i temat dotyczy przykrócenia ruchu na Miejskiej, a ty znowu o swoim natręctwie - drogach rowerowych. Według ludzi zacofanych - włodarze polskich miast mogą wydawać się oderwani od rzeczywistości, a oni chcą tylko czerpać wzorce z zachodu. Gdyby świat słuchał ludzi zacofanych - nadal używałbyś konia w podróży do centrum bo roweru, auta i autobusu by nie było. @rybnikus - takie przesadyzmy są bezsensowne. Usunięcie aut z kilkudziesięciu metrów drogi to dla ciebie "zamknąć wszystko"? To czemu rządzone przez PiS Katowice zamykają dla ruchu samochodowego o wiele dłuższe odcinki ulic, a mieszkańców to zadowala? Popierasz PiS to przejedź się do Katowic i zobacz jaką politykę tam prowadzą. Między dworcem a Francuską już prawie nigdzie nie ma ruchu samochodowego. A dawna arteria Mickiewicza - częściowo skrócona i... zwężona. Kuczerze daleko do tak radykalnej polityki ale trzeba przyznać, że gość ma świadomość, że rządzi dużym miastem.

  7 44
 • ~ 2019-06-21 17:35:34

  " @ursus - halo, halo, czy coś ci się stało z powodu upału? Jakieś omdlenie?" ja w oróżnieniu od Ciebie nie muszę regularnie nabijać klimy w swoim samochodzie
  "Bo i się o literkach dużych zapomniało"
  tak się składa, że to Ty nie używasz wielkich (nie dużych, jak zarzucasz) liter, tam, gdzie jest to powszechnie przyjęte
  "temat dotyczy przykrócenia ruchu na Miejskiej, a ty znowu o swoim natręctwie - drogach rowerowych. "
  ??? przeciez wg "nowoczesnych założeń" właśnie inny ruch niż pieszy i rowerowy, miałby być ograniczony
  "Według ludzi zacofanych - włodarze polskich miast mogą wydawać się oderwani od rzeczywistości, a oni chcą tylko czerpać wzorce z zachodu"
  szkoda tylko , że to "czerpanie wzorców z zachodu" kończy się na ideach, a nie rozwiązaniach, bo gdzie mamy wzorem zachodu sensownie omijające centrum obwodnice, gdzie mamy sensownie działająca komunikację miejską, dzieki której używanie własnego samochodu jest niepotrzebne, właśnie to są te nowoczene rozwiązania, których u nas nie ma, tylko nie pisz, że będą wprowadzane, bo w cywilizowanym świecie (na który się tak ochoczo powolujesz), najpierw wprowadza się sensowne alternatywy do istniejących rozwiązań, a dopiero później, jak się przyjmą, wprowadza ograniczenia,
  dlatego trzeba być ślepym i bezmyśnie przyjmującycm wszystko ideowcem, by tego nie widzieć i bezkrytycznie w imię idei bronić oderwanych od realiów lokalnych rozwiązań

  16 4
 • ~Arteks 2019-06-21 17:45:59

  @kazo24 - w strefach dla pieszych w żadnym mieście. W pozostałych częściach centrum miast wjedziesz ale zawsze będziesz musiał zapłacić za parkowanie, najczęściej nie na parkingu przyulicznym, ale schowanym pomiędzy inne budynki parkingu wielopoziomowym lub podziemnym. W najlepszym przypadku postój za pół godziny kosztuje 1 EUR ale zdarza się drożej. W Rybniku też nie chodzi o to aby wywalić zewsząd auta ale rozszerzyć strefę dla pieszych np. o kawałek Miejskiej. Dużo to czy mało? A ty pochwalasz zeszłoroczną ustawę dopuszczającą podwyżki cen za parkowanie nawet do 10 zł za godzinę czy uważasz, że to była zła decyzja? Pochwalasz działania Katowic (rządzonych przez PiS) które co roku zamieniają jakąś ulice na deptak? Ja odnoszę wrażenie, że władze Katowic i kraju zrozumiały problem moto-dominacji. Jak można mobilizować inaczej kierowców do tego aby nie zaśmiecali autami centrów miast - jak właśnie zakazami, ograniczeniami i opłatami? Znasz inny pomysł bo ja nie i inni też nie bo poza krytykanctwem nie znajdziesz w dyskusjach ŻADNYCH innych pomysłów. Co ciekawe nikt na swoich "placach" nie chce tworzyć parkingów - na gruntach miejskich chcieliby samych parkingów - nawet jeśli nie mieszkają w danych miastach. Taka hipokryzja...

  7 34
 • ~tf2 2019-06-21 18:08:08

  Co z zbędnym dojazdem do waszego parkingu w UM? Warto byłoby przedłużyć deptak za róg do fontanny, Hermesu...
  Wystarczająco trudno już wyjechać z tego miasta, zablokowaliście dojazdy, zmniejszyliście przepustowość robiąc przysługę ułamkowi procenta ludzi, którzy i tak tylko latem jeżdżą czerwonym pasem. Oczywiście do takiego odrealnionego urzędasa to nie dociera, ale w przeciwieństwie do was, żyjących fantazjami z państwowej kasy, ludzie muszą pracować i do tej pracy dojechać.
  Jak już będziecie swoje chore "rozważania" wprowadzali w życie blokując całe miasto, to przygotujcie się na to, że będą przedterminowe wybory.

  25 5
 • ~tf2 2019-06-21 18:21:40

  Arteks, skończ, oszczędź tej tandetnej propagandy, chociaż i tak jest na wyższym poziomie niż ta z UM.
  Rybnik porównujesz do Katowic? Czemu nie do Paryża?
  My też mamy drogi wyłączone z ruchu np.: Sobieskiego, Powstańców, w Katowicach jest proporcjonalnie więcej ulic, bo to trochę większe miasto.
  Nie mnie jednak centrum miasta nie jest wyłączone z ruchu, nadal możesz spokojnie dojechać np.: Sokolską. Zresztą nie wyobrażam sobie (ani tamtejsi mieszkańcy) zamknięcia ruchu np.: do szkół, hoteli, biur. Tylko u nas rządzi niekompetencja no i efektem tego są absurdy i takie dziwactwa.

  30 5
 • ~Arteks 2019-06-21 18:57:36

  @tf2 - ale co jest w moich poglądach tandetne lub co jest propagandą? Wiem co może bardzo nie pasować do politycznej walki. Katowice które co roku poszerzają śródmiejską strefę bez auta są rządzone przez PiS... Gdyby rządziła tam PO - to oczywiście byłoby to wszystko naganne, złe i przeciw mieszkańcom. Okazuje się jednak, że rewitalizacja miasta i zrównoważony transport to pojęcia uniwersalne, które z całą powagą rozumieją rozsądni samorządowcy obojętnie czy są z PO czy PiS. Tak, Sokolską dojedziesz ale nawet na reprezentacyjnych i ruchliwych: Mickiewicza czy Warszawskiej ograniczono niedawno ruch. A wiesz jaka jest prędkość w strefie wokół Wojewódzkiej? To sobie sprawdź. U nas jakby tak prezydent chciał ograniczyć prędkość na pl. Wolności - to oczywiście byłby krzyk. A tam stworzono całą strefę z niższą prędkością... W Rybniku Kuczera nie ograniczył ruchu na 3 Maja czy Kościuszki. Ba... nigdzie jeszcze nie ograniczył, a już włączono produkcję pretensji bo... "kierowcom się coś zabiera". Tak... kilka miejsc parkingowych i dopiero rozważa zakaz ruchu na jednej uliczce... Miasto należy do ludzi, a nie do kierowców. @ursus - ale z tą klimą to zeszłoroczny nieaktualny suchar. W przeciwieństwie do ciebie przyznałem rację osobie która mi zwróciła uwagę na problem techniczny i miałem prawo się na tym nie znać. Ty z kolei pomyliłeś się odnośnie niebezpieczeństwa naszych dróg rowerowych, a nigdy nie przyznałeś się do błędu. No ale jak się nie ma nic do powiedzenia w temacie bo się nie ma wiedzy... to szpileczka jest "wyjściem z sytuacji" czyż nie? Akurat likwidacja kawałka drogi nikomu nie zaszkodzi, obwodnica jest w budowie, a SKM z Wodzisławia jest faktem. Rowerzystów też co raz więcej, parking wielopoziomowy działa, a budowa obwodnicy wkrótce się skończy - więc kto tu jest oderwany od rzeczywistości? Ty czy władze miasta? Nie jestem ślepym ideowcem. Nie znajdziesz ani jednego mojego pozytywnego wpisu na temat alibi-zmian jakie wprowadził od czerwca duet: Berger-Koper przy aprobacie Kuczery. Ale też nie da się zaprzeczyć, że jeśli ktoś pracuje w centrum w godzinach 7.00-18.00 to bez problemu z niego wyjedzie zbior-komem prawie wszędzie. Tak więc o co ci chodzi i co jest oderwaniem od rzeczywistości? @kazo24 - co ty z tą pocztą? Ile jest poczt gdzie można podjechać pod sam budynek autem? Poza tym kto jeszcze na poczcie odbiera czy wysyła coś ciężkiego w czasach przesyłek kurierskich dostarczanych do domu? Skoro byłeś za granicą - podaj przykład jakiegoś niemieckiego miasta bez strefy dla pieszych, jakiegoś które się wyłamało i w którym autem możesz wjechać wszędzie i parkować gdzie dusza kierowcy zapragnie.

  5 34
 • ~rzyt 2019-06-21 19:09:04

  ~Arteks, poszedłbym dalej w Twoich propozycjach. Sugeruję zlikwidowanie Wydziału Komunikacji i nie rejestrowanie samochodów w Rybniku, a ewentualny ubytek dochodów z samochodów przerzucić na sklepy z butami i rowerami. Zasypałbym wjazd do Rybnika z wszystkich kierunków oczywiście piaskiem z nielegalnie eksploatowanej piaskowni za Krakusem i postawiłbym posterunki ekologiczne do ściągania myta prezydenckiego. Z tego myta dofinansowałbym szpital na drodze do Gliwic, by leczyć chore pomysły. Także moje ;))

  18 5
 • ~Piotr Czaja 2019-06-21 19:13:46

  piaskownica na jezdni no to soper! bez zabezpieczenia ogrodzeniem i bez zakazu wjazdu dla samochodów-teraz wiem dlaczego Szpital Psychiatryczny pustoszeje -pacjenci dostali dobrze platne państwowe posady

  26 6
 • ~Arteks 2019-06-21 19:19:47

  @tf2 - bzdety o niekompetencji w naszym urzędzie mogę sobie darować ale nie tego co napisałeś: "Zresztą nie wyobrażam sobie (ani tamtejsi mieszkańcy) zamknięcia ruchu np.: do szkół, hoteli, biur." Nie musisz sobie tego wyobrażać bo to jest faktem... W strefie bez ruchu samochodowego w Katowicach są np. hotele: Diament, Monopol, Mariacki. Ze szkół np. SP nr 10, pełno prywatnych (np. Cosinus, Śląska Szkoła Rysunku, Proedukacja, Gowork). Biznes? Oczywiście, że też jest np. wyłączono ruch na Mickiewicza przy słynnym modernistycznym Gmachu Biznesu. Przy deptaku koło dworca ma powstać jeden z najnowocześniejszych biurowców w centrum miasta. A więc? To jak to jest, że w większym mieście można wyłączać centrum miasta, nawet jeśli rządzi tam bliska twemu sercu partia, a Rybniku dużo mniej odważnych decyzji władz nie chcesz szanować lub je wyśmiewasz lub sugerujesz niekompetencję? A może chcesz przykład mniejszego od Rybnika? Proszę bardzo. Przejedź się do Opavy - do ścisłego centrum i na dwa główne miejskie placu autem nie wjedziesz. Komunikacją publiczną lub rowerem - możesz. A kiedyś można było śmigać autem tak jak u nas. Co ciekawe handel i gastronomia na tym skorzystały, a mimo ogromnej konkurencji ze strony Ostrawy - Opava radzi sobie całkiem dobrze.

  6 31
 • ~truman20 2019-06-21 19:20:30

  Arteks - " Miasto należy do ludzi, a nie do kierowców." To zdanie brzmi łudząco podobnie do zdania pewnej kobiety: "...zarówno ludzie jak i kobiety mają prawo współistnieć...".

  25 5
 • ~Arteks 2019-06-21 19:24:38

  @rzyt - ale po co piszesz takie suche głupoty? Nikt przecież nie chce likwidacji ruchu samochodowego w mieście - a co najwyżej naprawę patologii i ograniczenie dominacji aut. Co sądzisz o działaniach władz Katowic - popierasz czy nie? Mamy brać z nich przykład czy nie? Tam się nikt nie pyta mieszkańców czy zamknąć jakąś ulicę czy nie - tam się też tego nie rozważa tak jak w naszym urzędzie - tam się to robi!!! Jestem pewien, że gdyby Fudali był u władzy też by ograniczał ruch. W końcu wszyscy pamiętamy jego o wiele bardziej radykalne pomysły związane z Rynkiem o okolicą. Fudali jeśli się do czegoś przekonał - to realizował to. Dzięki niemu mamy kapitalny plac JPII który przyciąga spacerowiczów nawet wieczorami, a kiedyś w dzień hulały tam auta, a wieczorami wiatr...

  6 32
 • ~bartezz 2019-06-21 19:31:24

  Arteks " miałeś prawo się na tym nie znać " czyli na klimie w aucie??? a wcześniej pod tym samym artykułem kilka komentarzy wyżej napisałeś, że znasz się na tym i mechanik cię nie oszuka...??? to w końcu jak to z twoją wiedzą jest znasz się czy się nie znasz na corocznym nabijaniu klimy???

  20 4
 • ~tf2 2019-06-21 19:50:23

  Chyba byliśmy w dwóch różnych Katowicach. Pod hotelem Diament jest parking i super dojazd samochodem.

  W Monopolu nie byłem, ale czytam:

  "Władze Katowic: Hotel Monopol nie musi płacić za parking

  A co na to magistrat? Urzędnicy uznali, że hotel Monopol, jako jedyny pięciogwiazdkowy obiekt w mieście, nie musi wynajmować parkingu. - Hotel wpływa na podniesienie prestiżu miasta. Właściwa obsługa gości w takim obiekcie ma więc bardzo duże znaczenie. Każdy hotel musi mieć parking. Uzgadniając warunki inwestycji, miasto zapewniło więc hotelowi kilka miejsc postojowych i zrezygnowało z opłat. To nasz wkład w rewitalizację zabytkowej kamienicy i ścisłego centrum Katowic. Miasto musi współpracować z inwestorem - wyjaśnia Bogumił Sobula, wiceprezydent miasta Katowice, odpowiedzialny m.in. za MZUiM. "

  Trochę to dziwne w kontekście o którym piszesz. Może z naszym UM coś jest nie tak?

  16 5
 • ~rybnikus 2019-06-21 20:04:28

  Rybniczanie, 0,49 i Arteks chcą zrobić z Rybnika rowerowe chińską metropolię, tak wzór sprzed kilkunastu lat. Największy problem mają z kierowcami, którzy kupili auta i teraz chcą jeździć, bo auto to zawsze była wolność.

  27 4
 • ~Arteks 2019-06-21 20:21:14

  @tf2 - nie byliśmy w różnych tylko ty byłeś pewnie tylko przez google i cytujesz artykuł z 2015 roku... Nie rób więc proszę kabaretu. Jeśli postawiłeś tezę, że nikt by w Katowicach nie odcinał hoteli od głównych dróg - to się właśnie pomyliłeś. Parking i ruch uliczny na Dworcowej już przeszedł do historii. Co ty na to? Przyznasz się do pomyłki czy będziesz brnięć na oślep w krytyce naszych bardzo zachowawczych władz miasta? @bartezz - ty i te twoje natręctwa... Pamiętaj o tabletkach. @kazo64 - są dwie możliwości - albo nie byłeś w tych miastach jakie wymieniasz, albo byłeś w niektórych albo nie byłeś tam w centrum. Przykładowo byłem w Stuttgarcie w 2001 roku i tam już wtedy nie było ruchu na tym głównym deptaku Koenigsstrasse, a także na paru placach i bocznych ulicach, a co dopiero teraz kiedy Stuttgart (siedziba Mercedesa!) wprowadził zakaz wjazdu do centrum autom diesla! Linz? Tam co wszystko wokół Hauptplatzu jest z zakazem ruchu. Może widziałeś jakieś auta ratunkowe lub służby miejskie, możliwe że dostawczaki mają jakąś porę do której mogą się poruszać - ale na pewno nie popołudniu czy wieczorem. Barcelona... tu już przesadziłeś bo to miasto nie dość, że ma od chyba czasów historycznych piękne pasaże to jeszcze chce bardzo przykrócić ruch samochodowy mimo, że to metropolia większa od Warszawy. A może byście sobie coś poczytali ciekawego? Polecam artykuł MIASTA BEZ SAMOCHODÓW. Poszerzcie swoje słabe i takie trochę zaściankowe horyzonty: https://www.spidersweb.pl/2017/05/miasta-bez-samochodow.html

  3 30
 • ~Arteks 2019-06-21 20:26:06

  @kazo24 - odnośnie płatności za parkingi to bardzo słaby argument. Bo jakoś paliwo może u nas być w podobnej cenie jak w reszcie Europy, to samo ceny aut - podobne wszędzie ale... ceny za parkingi mają być uzależnione od zarobków(!) Czyli kupić auto można po tyle ile kupi je Niemiec czy Czech, jeździć też można gdzie się chce bo to "wolność" ale... zagracanie centrów miast powinno się traktować jak socjal? No i tak właśnie się kierowców traktuje - mamy w Polsce socjalne ceny za parkowanie na miejskich parkingach. I oby samorządowcy się obudzili i zaczęli korzystać z nowej ustawy PiS która umożliwia bardziej komercyjne stawki. Na razie Kraków chce z tego skorzystać i będzie wreszcie zarabiał na parkujących.

  4 32
 • ~rybnikus 2019-06-21 20:26:08

  Arteksa podsumował, jesteśmy zacofani bo nie chcemy jeździć rowerami nawet w zimie, w deszcz i po "piasku". A to, że nie wszyscy mogą jeździć to kogo obchodzi? Najważniejsze aby urzędas z UM miały cicho pod oknami.

  24 3
 • ~Arteks 2019-06-21 20:35:40

  @kazo24 - jeszcze jedno - czy to co robią władze Katowic odnośnie przekształcania ulic w pasaże i ograniczanie miejsc parkingowych jest według ciebie czymś dobrym czy jest to coś złego? Uzasadnij swoją odpowiedź.

  3 25
 • ~tf2 2019-06-21 20:37:54

  Dziwne, przysiągłbym, że byłem w Diamencie samochodem. Może wjechałem tam "nielegalnie"...

  14 1
 • ~Arteks 2019-06-21 20:42:20

  @kazo24 - ja się nigdy nie powoływałem na francuskie miasta bo Francja to kraj motokultystyczny. Więc Francję zostawmy, oni się też mogą uczyć przykładów od Niemiec czy Holandii. Powołuję się na kraje niemieckojęzyczne czy skandynawskie znane: z szacunku dla drugiego człowieka, dbania o ekologię, porządku i wysokiej kultury transportu, architektury i inżynierii. Kraje te są też znacznie gęściej zaludnione od Francji toteż nie dziwi, że tam procesy o których wspominam narodziły się najwcześniej. Wspomniałeś o imprezach.
  Na mecze Bundesligi przychodzi nawet po kilkadziesiąt tysięcy ludzi - nie byłoby możliwości przygotowania takiej ilości miejsc parkingowych. Kibice to doskonale rozumieją i korzystają z transportu publicznego. Przy okazji wspierając miejskie przedsiębiorstwa komunikacyjne czy niemiecką kolej. Ot taki mały przykład na patriotyzm gospodarczo-transportowy, a u nas niby kibicujemy Polsce - a wolimy wspierać koncerny rosyjskich oligarchów zamiast coś polskiego.

  4 26
 • ~bartezz 2019-06-21 20:51:53

  Arteks - odpukać dobrze się czuję, nic mi nie dolega więc nie muszę zażywać tabletek, ty jesz tabletki więc ty to miej na uwadze ☺ jak tam byłeś już u specjalisty skonsultować twoją manię przypisywania mi rzeczy zmyślonych i urojonych???

  14 2
 • ~rybnikus 2019-06-21 20:52:06

  Arteks jak wspieramy ruskich oligarchów? Kupujemy Moskwicze, Wołgi itd?

  14 2
 • ~Arteks 2019-06-21 20:52:46

  @tf2 - to nie jest przyznanie się do błędu na którym oparłeś swoją dość ostrą tezę (a tego po cichu oczekiwałem). Ja kiedyś byłem autem nawet na Rynku w Katowicach i było to wtedy całkiem legalne. Skoro chcesz jednak rozmawiać o obecnej sytuacji - powinieneś sprawdzić jak jest obecnie zanim coś palniesz. Jeśli w ostatnich latach nie byłeś w Katowicach - nie wiesz jakie gigantyczne zmiany w ruchu samochodowym tam się dokonały. Nie masz więc punktu odniesienia. I przez to wydaje ci się, że Kuczera ma jakieś niestworzone zamierzenia. A tak naprawdę jego działania są minimalistyczne i zachowawcze. Jeśli kiedyś popierałeś Fudalego - to wiedz, że on dokonał czegoś rewolucyjnego. Wywalił auta sprzed bazyliki, zrobił tam nowy plac, zmienił całkowicie układ ruchu i dzięki tej jednej decyzji nie tylko dokonał niesamowitej estetycznej zmiany tworząc nowy plac w mieście który rybniczanie polubili. Ale dzięki temu udało się wywalić ruch tranzytowy i bardzo uspokoić i wyciszyć ulice: Saint Vallier, Białych czy Wysoką - jakby przy okazji tamtego. :) I dlatego dajmy Kuczerze tak samo dokonywać pewnych zmian - które ocenimy po czasie czy będa dobre dla miasta czy nie, a nie krytykujmy bo np. w twoim przypadku - Kuczera to ktoś nie z twojej politycznej bajki. Przedłużenie krótkiej Zamkowej i Korfantego do pl. Kopernika jako taki może nie całkowicie deptak ale woonerf z możliwością ruchu autobusów uważam za mądre rozwiązanie i czekam na jego wdrożenie. :D

  3 23
 • ~rybnikus 2019-06-21 20:53:47

  ~kazo64. Tak sami sobie wybraliśmy taki los jako wyborcy.

  12 5
 • ~Arteks 2019-06-21 20:59:02

  @kazo64 - celowo napisałeś nie na temat czy temat cię przerasta? A może jeszcze raz zapytam (w swojej naiwności). Czy to co robią władze Katowic odnośnie przekształcania ulic w pasaże i ograniczanie miejsc parkingowych jest według ciebie czymś dobrym czy jest to coś złego? Uzasadnij swoją odpowiedź. Odpowiedz na pytanie, a daruj sobie komentarze odnośnie plaży bo to był zwykły happening z okazji dni miasta, a nie pomysł na stałe. No i zachodzi pytanie czy ławki niepodległości (pomysł MON) - czy to był happenning, żart czy żenada?!

  4 23
 • ~ 2019-06-21 23:18:01

  Arteks
  " @ursus - ale z tą klimą to zeszłoroczny nieaktualny suchar. W przeciwieństwie do ciebie przyznałem rację osobie która mi zwróciła uwagę na problem techniczny i miałem prawo się na tym nie znać."
  czyżby ? sam przyznałeś, że się znasz i mechanik Cię nie oszuka
  " Ty z kolei pomyliłeś się odnośnie niebezpieczeństwa naszych dróg rowerowych, a nigdy nie przyznałeś się do błędu"
  czyżby ? jakiego błędu ? przeczytaj jeszcze raz, co wtedy napisałem, ale tym razem ze zrozumieniem, a nie zaczynaj personalnych wojenek pod moim adresem tekstami w stylu"
  . No ale jak się nie ma nic do powiedzenia w temacie bo się nie ma wiedzy... to szpileczka jest "wyjściem z sytuacji" czyż nie? "
  przecież to Twoja, zaczepna metoda, którą "odszczekujesz" się na każdego, kto nie przyjmuje bezkrytycznie Twoich urojonych, oderwanych od realiów poglądów, które próbujesz wmówić innym pod szyldem postępu i nowoczesności, wywołując kolejne "gównoburze", także w tematach, o których nie masz zielonego pojęcia, co niejednokrotnie pokazywałeś na portalu, dlatego nie sil się na kolejne zaczepne "mądrości"

  13 3
 • ~rzyt 2019-06-22 01:20:26

  Idee Lenina i Arteksa wiecznie żywe czyli jak manipulować odpowiedziami. Rybnik to dominium Arteksa(Kuczery), a ideologia niszczenia myślących inaczej to przywilej komunistów (Lenina). Rybnik bez samochodów to cel rybnickiego wodza z drugiego szeregu, który nie lubi innego zdania czyli...rybnicki Lenin. Za swoje zdanie jest w stanie oddać życie....innych.

  18 3
 • ~truman20 2019-06-22 10:24:26

  Arteksie - akurat natknąłem się na ciekawe artykuły w internecie. Wpisz sobie w wyszukiwarce "Betonowe pustynie w miastach", znajdziesz sporo ciekawych artykułów na temat spędzania czasu w centrach miast. Ludzie mają już po dziurki w nosie betonowych centrów miast i to jeszcze w taki upał. Ludzie, którzy nie pracują w centrum, chodzą tam tylko żeby coś załatwić i spieprzać jak najdalej. Reszta to młodzież, która szwęda się po klubach.

  15 1
 • ~Piotr Czaja 2019-06-22 13:28:17

  dawniej na stadionie "arenie" walczyli niewolnicy lub biedacy na trybunach zsiadała kasta panujących - dzisiaj po boisku biegają milionerza a plebs siedzi na trybunach-w centrum miasta mieszkali bogacze a plebs na peryferiach teraz znowu jest odwrotnie - wystarczy plebsowi z tych ruder z centrum miasta nasypać piasku na jezdnię i niech sie bawią a nie marudzą - jezeli ktoś na tym zdjęciu zobaczy kogoś bogatego to nagroda bogaty nie bawi się w piskownicy tylko zalatwia swoje interesy w drogich restauracjach-kawał dyrektor szpitala psychiatrycznego patrzy przez okno i widzi jak pacjenci z trampoliny skaczą do basenu-wezwal administratora i mówi-zobacz tak ładnie się bawią może nalejemy im wody

  13 2
 • ~Arteks 2019-06-22 21:56:00

  @truman20 - no właśnie dlatego warto wybierać do życia miasta które mają dużo zieleni i dużą ofertę rekreacyjną takie jak Rybnik :D, który w dodatku jest co raz bardziej przyjazny dla rowerzystów, rolkarzy, pasjonatów hulajnóg, dla spacerujących z dziećmi, a dzięki zamianie Miejskiej w woonerf czy deptak - będzie bezpieczniejszy dla pieszych. Po jakiej wsi SRB da się spacerować skoro każdą przecina jakaś główna droga i jakie mogą być cele spacerów? Las? Można mieszkać w mieście i mieć do las bliżej niż mieszkając na wsi. Poza tym u nas masz fontanny, kąpieliska, kurtyny wodne, parki, sklepy i kina z klimatyzacją - każdy znajdzie miejsce aby się schronić przed ciepłem. A co mają młodzi ludzie robić na wsiach? Pielić ogródki? Rozumiem tych którzy mieszkają na wsi bo są rolnikami - ale na co mieszkać na wsi i być całkowicie uzależnionym od miasta, tracąc czas na dojazd do niego? U mnie kilka lat temu otwarto wybieg dla psów, lokalsi chodzą tam ze swoimi pupilami pieszo. Ale zawsze kilka aut stoi obok wejścia na parkingu. To auta SRB/SWD. To jest bardzo zabawne, że nawet z psami trzeba przyjechać do miasta aby te się mogły wybiegać bo na wsiach nie ma gdzie z nimi chodzić. ;) Wpisz sobie w internecie "Opuszczone wsie" - co raz więcej wsi jest prawie pustych. A w Japonii, Grecji czy Włoszech można dostać dom za darmo. Problem tylko w tym, że nikt ich nie chce... A opuszczonych miast jakoś nie ma... @ursus - jeśli ta dyskusja jest dla ciebie "gównoburzą" to dlaczego bierzesz w niej udział? Dlaczego pomawiasz mnie o to, że coś wywołałem skoro wypowiedziałem się jako 13, a mój wpis nie zawierał niczego prowokującego? Kto jest oderwany od rzeczywistości? Ten który inspiruje się współczesnymi trendami w urbanistyce czy ty który żyje trendami z czasów a'la późny Gomułka czy Honecker? Mam satysfakcję, że moje poglądy są zgodne z tymi którzy rządzą miastami. Z twoimi możesz się co najwyżej frustrować lub pogodzić, że są wsteczne. @rzyt - nie potrafisz się obronić to nie wyjeżdżaj z jakimiś Leninami tylko poproś swoją babcię - może ona napisała by coś mądrzejszego i obroniła swojego wnuka. ;) @kazo64 - bardzo ciekawy unik. Bywasz w Barcelonie, Paryżu i Stuttgarcie, a nie bywasz w naszej stolicy województwa? A może po prostu musiałbyś przyznać, że kierowane przez PiS Katowice są o wiele bardziej odważniejsze w realizacji planu zrównoważonego transportu i wywalania aut z centrum? ;)

  1 20
 • ~Arteks 2019-06-22 22:02:17

  @Piotr Czaja - jak miasto podłączy ostatnie familoki do centralnego ogrzewania i bloki socrealistyczne na os. Południe do gazu to może się okazać, że ci którzy faktycznie byli uważani za biednych będą mieszkać jak Europejczycy w odnowionych budynkach z ciepełkiem na przycisk, a ludzie z chałup zostaną ze swoimi piecami na węgiel, hasiami i kopcącymi kominami z przysłowiową ręką w nocniku (pardon - hasioku). Na liście najbardziej dziadujących będą nawet za familokowcami. ;)

  1 17
 • ~Tadeusz Kaczmarczyk 2019-06-23 00:16:24

  Ni widzą na plaży Prezydenta Kuczery i jego rodziny .

  11 1
 • ~ 2019-06-23 00:39:41

  ~Arteks 2019-06-22 21:56:00
  " Kto jest oderwany od rzeczywistości? Ten który inspiruje się współczesnymi trendami w urbanistyce ? Mam satysfakcję, że moje poglądy są zgodne z tymi którzy rządzą miastami. Z twoimi możesz się co najwyżej frustrować lub pogodzić, że są wsteczne. "
  oczywiście wprowadzenie" dla idei" rozwiązań utrudniających życie mieszkańcom, bez zapewnienia sensownej alternatywy, to wg Ciebie "współczesne trendy w urbanistyce", a Twoja zgodność poglądów świadczy tylko o tym, że żyjecie w tym samym, oderwanym od realiów świecie, co z tego, że idea jest słuszna, jak samo rozwiązanie ni jak ma się do idei, z której teoretycznie wynika, trzeba być kompletnie ślepo zapatrzonym w ideę, jak w czasach Gomółki, czy Honeckera, by tego nie dostrzegać
  tak, "wsteczność" moich poglądów bierze się z tego, że rozsądek i życiowe doświadczenie nie pozwalają mi bezkrytycznie przyjmować tego, co serwują nam władze a określenie "trendy", "nowoczesne", czy postęp samo w sobie nie gwarantuje z automatu pozytywów wprowadzonych zmian, co wielokrotnie próbujesz przeforsować, do tego określanie wszystkich, którzy nie zgadazją się z Twoimi oderwanymi od realiów poglądami jako zacofanych czy niepostępowych, to prymitywne metody, stosowane w czasach PRLu właśnie przez ludzi m.in Gomułki czy Honeckera, co próbujesz odwrócić w stronę innych

  " jak miasto podłączy ostatnie familoki do centralnego ogrzewania i bloki socrealistyczne na os. Południe do gazu to może się okazać, że ci którzy faktycznie byli uważani za biednych będą mieszkać jak Europejczycy w odnowionych budynkach z ciepełkiem na przycisk, a ludzie z chałup zostaną ze swoimi piecami na węgiel"
  (przy okazji gratuluję "zjechania"z tematu)
  akurat ci, których stać było "mieszkać jak Europejczycy" już dawno zmodernizowali ogrzewanie w swoich mieszkaniach, lub wyprowadzili się w bardziej cywilizowane miejsca, a reszta ciekawe jak i na czyj koszt będą mieszkać ci, których nie będzie stać na nowe droższe ogrzewanie, oraz ci którzy już teraz nie płacą czynszu, często do tego demolując wyposażenie i instalacje by uzyskiwać środki "na przelew"
  podwójne standardy wg Arteksa jak miasto podłączy tych z bloków do CO za pieniądze podatników (często dla grup wspomnianych powyżej), jest to w porządku
  ale dopłaty do nowoczesnych metod ogrzewania domów jednorodzinnych (nawet te pozyskane ze środków zewnętrznych, nie obciążających budżetu miasta), to największe zło, w myśl wyznawanej zasady, bo jak stać cię na dom, to ma być cię stać na jego utrzymanie, a jak nie, to sprzedaj go i kup sobie mieszkanie

  10 1
 • ~truman20 2019-06-23 08:27:06

  Arteks - chyba tylko masochista czerpie przyjemność ze spędzania wolnego czasu na chory konsumpcjonizm w centrum miasta, tylko po to żeby nie wyjść na zacofanego wieśniaka, bo jakiś z dupy urbanista mówi, że w "mieście jest więcej lasu niż w lesie". Wybacz, ale odjechałeś już kompletnie z tymi swoimi poglądami. Mam nadzieję, że tylko prezydent jest twoim dobrym znajomym i razem szybko zniszczycie to miasto, co wyraźnie widać po ciągłym spadku liczby ludności Rybnika. Miliardy przez wiele lat wyrzuconych na niby "uatrakcyjnienie" miasta a efekt jest zupełnie odwrotny....

  "Można mieszkać w mieście i mieć do las bliżej niż mieszkając na wsi." - sorry, ale większych pierdół świat dawno nie czytał.

  15 1
 • ~Arteks 2019-06-23 19:48:23

  @truman20 - no to większość Europejczyków to masochiści bo zdecydowana większość NAS mieszka w miastach. Biedota ucieka na wieś bo tam jest tanio. Ale jakbyś przeanalizował dochody to zauważ, że wsie z powiatu rybnickiego to ogólnie ogon Polski pod kątem dochodów, a Rybnik w rankingu miast radzi sobie świetnie i należy do najbogatszych. Wyraźnie to świadczy o tym, że na wsiach SRB mniejszość to osoby bogate. Jeśli ktoś chce mieszkać na wsi - może mieszkać ale nie jest to miejsce dla ludzi ambitnych i twórczych. I dlatego na wsiach jest nudno bo wszyscy aktywni realizują się w miastach. Ty też jesteś świetnym przykładem na to jak można spędzić słoneczne letnie dopołudnie na wsi... - hejtując przed internetem który dostarcza ci rybnicka firma hehehe. A w mieście jak Rybnik można pojeździć na rolce, wpaść na giełdę, powędkować na zalewie, poćwiczyć na siłowni pod chmurką, pobiegać na stadionie lekkoatletycznym, pospacerować po parku i spędzić czas na 100 innych sposobów. Wieś = nuda i brak perspektyw.

  0 17
 • ~truman20 2019-06-23 19:57:36

  ~Arteks - oczywiście - pieniądze, bogactwo, dobrobyt, dochody..... dochody i jeszcze raz dochody, miasto, konsumpcja, sklepy, zakupy, ambicje, twórczość, wyścig szczurów - to jest najważniejsze dla współczesnego Europejczyka, świetne wartości do naśladowania. Szkoda mi ciebie i twoich poglądów. I nie pisz, że hejtuję, bo zagalopowujesz się trochę. Znowu obrażasz kogoś tu na forum, ale jak ktoś coś o tobie napisze, to wielka obraza majestatu. Daj se już spokój, bo nikt cię tutaj już nie bierze na poważnie z tymi farmazonami.

  15 1
 • ~Arteks 2019-06-23 20:01:37

  @ursus - mieszkańcy spółdzielni i wspólnot (których jest zdecydowana większość jeśli chodzi o bloki) sami sobie płacą za wszystkie inwestycje - od remontów elewacji po parkingi, windy i place zabaw. Natomiast w przypadku bloków komunalnych które należą do miasta co jest dziwnego w tym, że to miasto ma obowiązek wymieniać tam piece?! Tym bardziej, że mieszkańcy płacą miastu (ZGM) najemne - a mieszkańcy domów jednorodzinnych nie muszą tego robić. Poza tym właściciel chałupy może ją sprzedać/wynająć lub zrobić z nią co tylko chce, mieszkaniec mieszkania komunalnego nie może przekazać tego mieszkania potomnym, ani sprzedać, ani wynająć. Nie musisz przyjmować niczego bezkrytycznie. Problem tylko w tym, że poza złośliwościami i negacją wszystkiego co robią obecne władze miasta - nie jesteś w stanie ani wykazać, że coś jest robione źle, ani że jest to niezgodne z jakimiś kanonami ani nawet poddać racjonalnej krytyce. Woonerf powstał nawet w Gliwicach na Siemińskiego (szok bo Gliwice to według wielu - jedno z najbardziej motokultystycznych miast na Śląsku). Eksperci nie są zachwyceni jego inżynerią - ale trzeba oddać szacun, że nawet tam coś zrobiono. Kuczera tak naprawdę nie zrobił jeszcze nic jeśli chodzi o zmniejszenie motodominacji aut w centrum - a ty czy inni macie ciągłe pretensje. To powinna być dla niego motywacja aby wziąć się wreszcie ostro do roboty i nie "rozważać" tylko działać. Abnegatom nic się nie będzie podobać bo to smutni i zacofani ludzie.

  0 16
 • ~Arteks 2019-06-23 20:13:10

  @truman20 - a ty pomyślałeś o tym jak bardzo twoje komentarze są niekulturalne? Pozwoliłbyś na to aby ktoś obcy wszedł do twojej wiejskiej chałupy i ci mówił, że mu nie odpowiada twój pomysł z wymianą mebli albo przebudową chałupy? Na pewno nie. A jak ty się zachowujesz na miejskim forum? I jeszcze masz pretensje do kogoś z miasta który ci daje przykłady lub coś tłumaczy. Ale masz tupet.
  Robiłem kiedyś zdjęcia w okolicy Suminy potrzebne do pewnej dokumentacji związanej z remontem linii kolejowej. Zaparkowałem auto na wiejskiej, typowej dziadowskiej drodze naprzeciw jednego domu w bezpiecznym miejscu nie łamiąc zakazu parkowania i nie blokując wyjazdu z posesji. A mimo to od siedzących na placu usłyszałem (i to zignorowałem) "a tyn, co to za jedyn, co on tu robi, z aparatym, ktoś mu tu pozwolił stanonć"... Żałosne pod kątem społecznym bo co tam u nas na osiedlu kogoś obchodzi obce auto i ktoś z aparatem fotograficznym. Ale na wsiach jest nudno więc każda taka sytuacja sprawia, że miejscowi czują ekscytację, że ktoś do nich przyjechał i będzie robił zdjęcia... Ale wyobraź sobie teraz jakbym np. chciał tym autem wjechać komuś na plac? Ale by były bluzgi, straszenie policją, a może nawet "widły w dłoń". Ale wy jak przyjeżdżacie do miasta to nie chcecie szanować ani miejskiej przestrzeni, ani prawa pieszych, ani mieszkańców centrów miast, ani miejskiej zieleni... Egoistycznie podchodzicie do swoich interesów, zupełnie nie licząc się z interesem większości. No i cieszy mnie to, że nie wiem jak inni ale Rybnik będzie to zmieniał, a ja i inne mieszczuchy będziemy temu przyklaskiwać. ;P

  2 15
 • ~truman20 2019-06-23 20:26:42

  ~Arteks - "ktoś mu tu pozwolił stanonć" - w jaki sposób usłyszałeś, że ktoś powiedział "stanonć"? Masz jakieś nadzwyczajne zdolności, czy to tylko dla poniżenia ludzi ze wsi i pokazania swojej wyższości i rzekomego "wykształcenia"? Poza tym nigdy nie pisałem, że mieszkam na wsi, nigdy nie pisałem, że nie mieszkam w Rybniku, nigdy nie pisałem, że nie bywam w centrum - nie wiem skąd mi to insynuujesz, bo to akurat kompletna nieprawda? Widzisz jak wygląda z tobą rozmowa, zmyślasz ogrom rzeczy żeby tylko się wybielić i poniżyć innych. Dlatego właśnie nikt cię nie bierze tutaj już na poważnie.

  17 0
 • ~bartezz 2019-06-23 23:35:50

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  8 0
 • ~rzyt 2019-06-24 09:08:48

  ~Arteks, dzięki, że wspominasz moje babcie. Jedna zmarła przed II WŚ, a druga zginęła w 1940 roku. Idee totalitaryzmu są mi bardzo dobrze znane i wiem co to jest i jak to się zaczyna.
  A zaczyna się to bardzo prozaicznie od stwierdzenia, że " ja mam zawsze rację".
  Spotkałeś kogoś na tym forum o takich cechach?
  Posyp głowę piaskiem, bo popiołu brak (wywieźli na wysypisko w bonusie dla właścicieli "kopciuchów")

  9 0
 • ~Teddy 2019-06-24 10:37:42

  Najwyższy czas wykopać PO z tego miasta z ich powalonymi pomysłami!!! Ciekawe kiedy ktoś oficjalnie napisze, że uniewinniono prezydenta z wykroczenia 0,49 promila?? Rozprawa była i wyrok jest ogłoszony!! Z jakiej okazji? On może, czy sędzia był z tej samej formacji politycznej???

  10 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3596