zamknij

Wiadomości

Ukraińcy dostają dwie emerytury – polską i ukraińską

2019-12-27, Autor: 

Jeżeli ktoś pracował w Polsce i na Ukrainie i w obu państwach podlegał ubezpieczeniom społecznym, może otrzymać emeryturę zarówno z Polski, jak i z Ukrainy. To korzyść wynikająca z umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską i Ukrainą, która weszła w życie w styczniu 2014 r.

Reklama

Aby uzyskać dwie emerytury koniecznie trzeba spełnić warunki do nabycia prawa do świadczeń w obydwu tych państwach, według przepisów każdego z nich.

- W takiej sytuacji można otrzymywać dwie emerytury lub renty – od nas oraz z ukraińskiej instytucji ubezpieczeniowej. My wypłacimy emeryturę lub rentę za okresy ubezpieczenia w Polsce, natomiast ukraińska instytucja wypłaci świadczenie za okresy pracy na Ukrainie. Muszą być jednak spełnione warunki do przyznania tych świadczeń, które są określone w przepisach obowiązujących w Polsce oraz na Ukrainie – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Jeśli do nabycia prawa do emerytury lub renty przepisy danego państwa wymagają posiadania określonej długości okresów ubezpieczenia, instytucja ustalająca uprawnienia do świadczeń w danym państwie uwzględnia również okresy przebyte w drugim państwie - stronie umowy. Co ważne, okresy te nie mogą się pokrywać. Nie jest więc prawdą, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie finansował emerytury i renty obywateli Ukrainy za okresy pracy na terenie ich macierzystego kraju. Polsko-ukraińska umowa o zabezpieczeniu społecznym została zawarta na analogicznych zasadach jak inne tego typu dwustronne umowy zawarte przez stronę polską. Zapisy umowy ułatwiają otrzymanie emerytury lub renty, osobom, które pracowały legalnie w obydwu krajach, zarówno Polakom jak i Ukraińcom.

Podobne uprawnienia przysługują także Polakom mieszkającym na Ukrainie, jak również podlegających ubezpieczeniom społecznym w innych krajach, z którymi Polska zawarła umowy oraz na obszarze Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Pamiętać należy, że zasada równego traktowania stron, na której oparta jest umowa, zobowiązuje Polskę do uwzględnienia uprawnień obywateli państwa trzeciego w takim samym zakresie jak robi to państwo będące stroną umowy.

Zasada sumowania okresów emerytalnych

Inną zasadą, na której oparto tę i inne tego typu umowy dwustronne, jest zasada sumowania okresów emerytalnych. Pozwala ona na uwzględnienie okresów zatrudniania przy nadaniu uprawnień np. do minimalnej emerytury. W takim przypadku zsumowane zostaną polskie i ukraińskie okresy pracy, ale - co bardzo istotne – wyrównanie świadczenia do kwoty minimalnej emerytury nastąpi od kwoty zsumowanych świadczeń wypracowanych w Polsce i na Ukrainie.

Warto zaznaczyć, że koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w Unii Europejskiej na podobnych zasadach pozwala Polakom na korzystanie z sumowania okresów przepracowanych w Polsce i w UE.

Dzięki postanowieniom umowy możliwe jest transferowanie świadczeń dla osób pobierających ukraińską emeryturę czy rentę a obecnie mieszkających w Polsce, na ich rachunki bankowe w Polsce  lub analogicznie świadczenie z Polski na rachunek bankowy na Ukrainie.

Wniosek w kraju zamieszkania

Jeśli obywatel Ukrainy wystąpi w Polsce o emeryturę lub rentę, ale jego polski staż ubezpieczenia okaże się zbyt krótki, aby nabył prawo do polskiego świadczenia, wówczas zostaną przez ZUS doliczone ukraińskie okresy ubezpieczenia. W przypadku, gdy do ZUS wpłynie wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy, ale obywatel Ukrainy stał się niezdolny do pracy w czasie ubezpieczenia na Ukrainie uznamy ten warunek za spełniony. Jeśli osoba pochodząca z Ukrainy już ma emeryturę lub rentę z ZUS, a zamieszka na Ukrainie wypłata z Polski może wpływać na rachunek bankowy w Ukrainie. Nie trzeba też składać dwóch oddzielnych wniosków o emeryturę lub rentę, jeśli ktoś pracował w Polsce i na Ukrainie. Wniosek składa się tylko w państwie, w którym obecnie cudzoziemiec mieszka. Jeśli mieszka w Polsce składa wniosek do ZUS, a my prześlemy go do ukraińskiej instytucji ubezpieczeniowej. Umożliwiają nam to przepisy umowy z Ukrainą

Rośnie liczba cudzoziemców

W 2018 roku w województwie śląskim pracowało 49 282 obcokrajowców, dzisiaj ubezpieczonych w śląskich oddziałach ZUS jest już 61 318 cudzoziemców. Liczba, obywateli obcych państw, którzy podjęli pracę na terenie naszego województwa, bądź rozpoczęli prowadzenie własnej firmy wzrosła o 24 proc., czyli o 12 036 osób.

- Już od kilku lat największą grupą wśród osób z obcym paszportem pracujący w Polsce są Ukraińcy. W województwie śląskim stanowią oni blisko 83 proc. wszystkich płacących składki na ubezpieczenie społeczne cudzoziemców. Rok temu mieliśmy zarejestrowanych 40 460 pracowników z Ukrainy, dzisiaj jest ich już 50 891, nic więc dziwnego, że język ukraiński słyszymy w wielu śląskich firmach i nikogo już nie dziwią reklamy w tym języku skierowane właśnie do tej grupy narodowościowej - mówi Beata Kopczyńska.

W oddziale ZUS w Rybniku w 2018 r. do ubezpieczeń społecznych zgłoszonych było 7671 obcokrajowców, w tym 6309 obywateli Ukrainy, natomiast w 2019 r. do 31.X - 10 401 cudzoziemców, w tym Ukraińców - 8798.

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 29

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (39):
  • ~master4k 2019-12-27
    11:06:02

    28 5

    Ależ tu będzie dyskusja...

  • ~Arteks 2019-12-27
    11:22:21

    Większość emerytów na Ukrainie otrzymuje emeryturę w wysokości poniżej 100 EUR. Dorabiają handlem na targowiskach, pomagają im też dzieci i wnuki którzy pracują za granicą. Ale mimo takiej biedy - w miastach na Ukrainie w zimie nie spotkałem kopcących i smrodzących chałup. Jednego jestem pewien, o ile Ukraińcom podoba się w Polsce to nie są w stanie z pewnością zrozumieć naszej kominowo-piecowej zimowej patologii. Zapewne zadają pytanie - w imię czego Polacy w XXI wieku tak bardzo się nie szanują?!

  • ~Dawid Dziwoki 2019-12-27
    12:15:02

    47 29

    Pracują tu zaledwie kilka lat, a już DOSTAJĄ emerytury...

  • ~Arteks 2019-12-27
    12:15:25

    Połowa polskich górników ma emerytury powyżej 5 tys. zł, pozostała większość między 4 a 5 tys. W imię czego ci ludzie oszczędzają na ogrzewaniu swoich domostw? Emeryt na Ukrainie ogrzewa mieszkanie gazem, emeryt górniczy na Śląsku węglem... https://gazetakrakowska.pl/polskie-nozyce-emerytalne-od-4-gr-do-20-tys-zl-wstrzasnieci-nowi-emeryci-pytaja-jak-zyc/ar/c3-13112082

  • ~ 2019-12-27
    12:45:24

    Arteks - jestes glupszy niz ustawa przewiduje. Ukraincy maja dotowany gaz - relikt z czasow posowieckich, placa za gaz grosze. Pamietam jak bylem to kapalem sie w dziurawej wannie - woda dziura uciekala a ciepla woda podgrzana junkersem sie wlewala - i to bylo na wsi!. My nigdy nie moglibysmy sobie na taki luksus pozwolic. Ty masz powazne deficyty intelektualne i nie wnikasz w to co widzisz. Aaaa zapamietalem, ze mieli darmowe publiczne telefony, ale sygnal byl taki, ze jak dzwoniles na sasiednia ulice myslales, ze sie z Marsem polaczyles.

  • ~ 2019-12-27
    13:04:08

    87 26

    Arteks - trzeba było iść pracować na kopalnię lub w każdej chwili możesz nadal iść jeżeli cię wiek nie ogranicza a przestań już biadolic człowieku o emeryturach górników jakie to mają wysokie bo za tą pracę pod ziemią to co mają to i tak jest słabiutko! są zawody, które mają porównywalne do nich emerytury lub nawet większe od górników a to nim nikt nie mówi ile mają emerytury np.byli wojskowi, lub z innych służb mundurowych czy dyrektorzy firm i spółek.

  • ~Dawid Dziwoki 2019-12-27
    13:56:39

    59 11

    Arteks z tymi emeryturami to kłamstwo. Połowa emerytów przeszła na emeryturę 10 lat temu i wcześniej. Wysokość takiego świadczenia wahała się między 2,5 a 3,5 tysiąca. Aktualnie "nowi" emeryci dostają świadczenia w okolicy 4 tysięcy. Osobiście nie znam nikogo kto by miał powyżej 5, a znam bardzo wielu. Co do ogrzewania mieszkań np. w Rybniku, to są one ogrzewane ciepłem z ciepłowni. Znam wyjątki jak np. mieszkania w Boguszowicach - opalane węglem, ale mieszkania te nie są własnościowe i piłka jest po stronie administracji.

  • ~ 2019-12-27
    13:58:17

    73 10

    Widzę, że gawiedź tego portalu, nie jest w stanie pojąc fundamentalnej zasady. Emerytura z ZUS jest wypłacana adekwatnie do zebranych składek emerytalnych, które odprowadza pracodawca lub sam pracujący. Dotyczy to Polaków jak i Ukraińców. Nic z polskiego budżetu nie jest dopłacane do emerytury Ukraińca. Czy tak trudno to zrozumieć?

  • ~Arteks 2019-12-27
    14:04:01

    10 73

    @bartezz - nie rozumiesz czyichś intencji i się wtryniasz ze swoim słowotokiem. Wyczytałeś gdzieś w moim wpisie, że komuś zazdroszczę? NIGDY. Niech sobie mają - ale czemu przy takich dochodach babrają się w węglu i popiołach szkodząc przy okazji nie tylko sobie ale i innym? Dzisiaj nie trzeba pracować na kopalni aby dobrze zarabiać i mieć dobrą emeryturę. Szokuje mnie jednak to, że na Śląsku emerytury górnicze są 10x wyższe niż na Ukrainie, a mimo to nie na Ukrainie mają problem ze smrodem, ale niestety jest on u nas. Ukraińcy muszą opowiadać po powrocie do siebie, że wszystko im się w Polsce podoba poza... obrzydliwym powietrzem zimą. Szczególnie ci którzy trafili na Śląsk lub do Małopolski. Na Ukrainie emerytury są prawie głodowe i ludzie palą gazem, a przecież w starych filmach w ukraińskich chatach obowiązkowym wyposażeniem były u nich piecyki węglowe tzw. kozy. No ale oni poszli z postępem - a u nas chałupy wyposażone nadal w piece... @benett - dlaczego nazywasz kogoś z kim się nie zgadzasz "głupszym", a jednocześnie piszesz potem bzdury? Na Ukrainie ceny gazu już też są rynkowe, przynajmniej od czasu konfliktu z Rosją w 2014 r. Emeryci mają tam bezpłatne pociągi i komunikację miejską. Poza tym tanio można kupić żywność na targowiskach. Za wszystko inne płacą takie ceny jak u nas lub nawet wyższe. A mimo to stać ich na ogrzewanie gazem mimo 10x niższych emerytur od naszych emerytów górniczych. Tylko u nas ludzie tak zacofani i obciachowi ze swoimi piecami i kopcącymi kominami.

  • ~Arteks 2019-12-27
    14:12:30

    8 53

    @Dawid - to skąd media mają takie dane? Kłamią? ZUS w Rybniku również informował o tym, że średnia emerytura w oddziale ZUS w Rybniku pod który podlega cały południowy Śląsk - jest wyższa od średniej emerytury w Polsce aż o 526 zł! To nie jest jakiś błąd - po prostu u nas jest dużo emerytów górniczych, a także emerytów pracujących w dochodowych branżach (maszyniści, specjaliści, energetycy, elektrycy, biznesmeni, menadżerowie). https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,najnizsza-emerytura-w-polsce-wyplacana-jest-w-rybniku-zgadniecie-ile,wia5-3266-35704.html
    A gdzie jest najgorsze powietrze? Ciekawa sprzeczność czyż nie?

  • ~ 2019-12-27
    15:07:56

    28 5

    Arteks: tutaj o twoich ekoukraincach palacych gazem :https://www.reuters.com/article/us-ukraine-election-economy-insight/no-gas-no-votes-subsidy-cuts-imperil-ukraine-leaders-reelection-bid-idUSKCN1QH0TF

  • ~Arteks 2019-12-27
    15:22:22

    7 43

    @benett - równie dobrze mógłbyś zestawić wobec śląskiego dużego miasta jakąś albańską wieś tak jak zrobiłeś z ukraińską. Porównanie godne ignorantów którzy dziadują i są z tego dumni. ;P Ręce opadają. Byłem zimą w kilku ukraińskich miastach i to przez kilka dni. Od takich małych jak Mukaczewo, poprzez Równe czy Lwów. Nigdzie nikt nie palił węglem. To samo w Kownie i Wilnie gdzie nie brakuje drewnianej zabudowy. A na wsiach na Ukrainie mieszkają prawie wyłącznie seniorzy, młodzi uciekają do miast lub za granicę. A u nas lud jakiś jakby z jakieś innej epoki - zapatrzony w węgiel z powodu jego taniości, nie zważając na: postępujący rozwój, na więcej pieniędzy w portfelach, na dyskomfort trucie innych, na wygodę, na zwykły obciach... Może na naszym portalu doczekamy się kiedyś Ukraińców którzy piszą po polsku - to trochę zawstydzą rodzimych węglowych dziadów.

  • ~Dawid Dziwoki 2019-12-27
    15:29:59

    41 6

    Arteks. Średnia emerytura w Polsce to 2,2 tysiąca czyli na Śląsku 2,7... To dopiero połowa z tych Twoich zmyślonych 5. Cała Polska kopci węglem, nie tylko Rybnik i Kraków ( teraz tylko już okolice). Świadomość co do smogu rośnie, a ludzie modernizują stopniowo swoje kotłownie. Temat jest w miarę świeży. Jak wybudowali drogi to też nie każdy od razu kupował samochód. Jak zrobili sieć GSM, nie każdy leciał po telefon komórkowy etc. My i Kraków mamy pecha bo siła wiatru przeważnie jest niewielka od 0 do 10 km/h . Wiatr w pozostałej części Polski wieje nawet powyżej 20km. Kiedyś u nas wiało 25km a na północy kraju od 2 do 5km, wtedy czujniki od Poznania do Gdańska świeciły na czerwono ( mam screeny) Jeśli odejdziemy od węgla będzie lepiej, ale ze względu na brak ruchu powietrza Rybnik i Kraków będą dalej jak Delhi czy Ateny a tam przecież węgla nie znają.

  • ~Dawid Dziwoki 2019-12-27
    15:35:35

    24 7

    Arteks wiesz dlaczego na Śląsku pali się przede wszystkim węglem? Bo ludzie pracujący na kopalni, kiedyś także w innych branżach dostawali go w deputacie. Nikt nie musiał bać się o jego cenę rynkową. Do dzisiejszego dnia przyznawanego deputatowego węgla wystarczy na ogrzanie 112 tysięcy domw

  • ~Arteks 2019-12-27
    15:44:05

    5 39

    @benett - cena gazu za 1 m3 w Polsce i na Ukrainie jest podobna, ok. 1,30 PLN (w przeliczeniu na złotówki). Tu masz dowód. Porównaj sobie obydwa w miarę świeże artykuły. Ukraina nie dotuje już cen gazu bo... nie ma z czego. https://zaradnyfinansowo.pl/ceny-gazu/
    https://www.tvp.info/39551620/gaz-drozeje-na-ukrainie-taki-warunek-postawil-mfw
    Przed podwyżką na Ukrainie było trochę taniej niż w Polsce, teraz już jest tak samo - na Ukrainie dominuje w domach indywidualnych ogrzewanie gazowe, u nas piecowy przeżytek. Za to emerytury górnicze są ok. 10x wyższe od przeciętnej emerytury na Ukrainie! Nasza przeciętna emerytura i to konkretnie w ZUS w Rybniku też jest z 5-6x wyższa. I co na to smrodziarze? Możecie się zasłaniać "biednymi dziadkami i babciami", a tymczasem każdego emeryta górniczego stać byłoby nawet na pompę ciepła gdyby tylko chciał, a każdego innego emeryta na godne warunki bez koszmarnych i niewygodnych pieców. Właściciele śmieciuchów nie wstyd wam przed Ukraińcami którzy w ciągu zaledwie 6 lat musieli się finansowo przetransformować z bardzo taniego gazu do cen rynkowych bez żadnej pomocy państwa. A nierzadko u nas nawet po wejściu do Unii niektórzy montowali piece w nowych domach!!!

  • ~Dawid Dziwoki 2019-12-27
    15:59:28

    47 5

    Arteks Ty jesteś nawiedzony. Jeszcze 10 lat temu tona węgla kosztowała 500zl, a ogrzanie domu gazem wychodziło 6 klocków na sezon. Teraz piece gazowe są wydajniejsze, są dofinansowania, ludzie ocieplają domy i modernizują kotłownie, albo planują to zrobić. Weź się wyprowadź i szczuj na ludzi na innym portalu. Robotę znajdziesz sobie w każdym mieście bo jej nie brak.

  • ~ 2019-12-27
    16:09:43

    42 7

    nie karmcie trola, to bez zensu

  • ~sianio 2019-12-27
    17:06:51

    42 8

    Arteks na boga jak Ci nie pasuje klimat Rybnika to wyjedz na Ukrainę.Wreszcie na ukraińskiej wsi,gdzieś obok chlewni poczujesz klimat swojego domu rodzinnego i będziesz oddychał pełną piersią.Jesteś strasznym upierdliwcem który myśli że z dnia na dzień zmieni zasady palenia w piecu.Jeszcze nie tak dawno walczyłeś o to żeby zaprzestano palić flotem bo to niby główna przyczyna smogu.Flotem już się nie pali a smog jak był tak jest.

  • ~Arteks 2019-12-27
    17:14:35

    4 45

    @ursus - troll to ktoś psujący dyskusje i piszący nie na temat. A ty mnie rozbawiłeś teraz pisząc "bez zensu". To trochę tak jak w czasach mojego dzieciństwa na apelu kolonijnym pewna nie lubiana wychowawczyni chciała wszystkich zbesztać swoim niskim mocnym głosem, a wywołała salwy śmiechu na apelu i komentarze do końca kolonii przejęzyczając się:"nie żujcie tych żum". @Dawid - no sam widzisz 10 lat temu... a Ukraińcy mieli tylko kilka lat aby dostosować się do gazowych cen światowych i jakoś to przełknęli. Nie słychać w mediach o masowych zgonach z powodu zimna na Ukrainie. A u nas na niektórych trzeba wymuszać zakazami montowanie pieców śmieciuchów bo jakby mogli - dalej by nawet w nowych domach je montowali zapominając, że epoka pary dawno minęła. Dlaczego uważasz, że zmyśliłem te 5 tys.? Podałem ci linka. Dziennikarze dysponują prasowymi informacjami, a takie dane nie są tajne. Poza tym u nas na Śląsku można to łatwo zweryfikować bo albo mamy kolegów czy krewnych byłych górników którzy odeszli na emeryturę. Albo mamy krewnych znajomych którzy pracują w bankach czy sklepach i wiedzą jakie im potwierdzenia o zarobkach/emeryturach przynoszą ci którzy chcą coś kupić na raty. Moi mają właśnie tyle ile pisze w tym artykule. I jeszcze oprócz pensji, a później emerytury - mają deputaty o których piszesz. No i może mi ktoś wyjaśnić w imię czego chcą żyć jak dziady z łopatą, zapylonym domem, przestarzałym piecem i popiołami które są potem kłopotliwe w wywozie i przykładać do pieca jak w westernach...

  • ~Arteks 2019-12-27
    17:24:52

    4 42

    @sianio - to niech sobie smrodziarze wyjeżdżają i to nie na Ukrainę bo stamtąd by ich od razu pogoniono, bo Ukraińcy to ludzie biedni ale honorowi i światowi. Niech nasi smrodziarze jadą do Mongolii albo Albanii i palą ile chcą. Ale u nas era węglowych dziadów się kończy - to proces powolny ale widoczny. Kilka dni temu był ciekawy reportaż o smogu w Warszawie. Wypowiadał się pewien ekolog który powiedział, że jeszcze 2 lata temu nie pomyślałby, że zajdą w naszym kraju tak niesamowite zmiany. Nawet na naszym Śląsku tolerancja dla bezkarnego smrodzenia się kończy. A ostatecznie rozprawią się z nimi młodzi ludzie - choćby z powodu wstydu i obciachu przed kolegami i koleżankami. Piec węglowy już obecnie jest passe ale za kilka lat będzie symbolem patologicznego stylu życia. ;)

  • ~Dawid Dziwoki 2019-12-27
    17:32:21

    32 3

    Jak będziesz na Ukrainie, a będzie na dworze ujemna temperatura, wejdź do domu jednego i drugiego ukraińskiego emeryta i zmierz temperaturę w ich domu. Podejrzewam że kopara Ci opadnie i nie dopijesz u nich kawy. Gadanie o zgonach przez zimno w domu jest bezpodstawne. Mój tata w latach 60tych jak budził się rano skrobał szybę od wewnątrz żeby cokolwiek przez nią zobaczyć. Jakoś on, ani nikt z domowników nie umarli wtedy z zimna. Emeryci nie mają deputatu węgla od 7 lat, a średnia emerytura na Śląsku to 2.700 a nie 5.000!

  • ~Arteks 2019-12-27
    17:40:44

    4 36

    @sianio - pierwszy hasło o wprowadzeniu zakazu palenia flotem na Śląsku rzucił nasz prezydent Fudali. To warto podkreślać bo jako mieszkańcy Rybnika możemy być dumni, że inicjatywa wyszła od naszego włodarza. :) Kilka lat później wprowadzili go jednomyślnie radni województwa (PO, PiS, SLD, RAŚ, PSL). Czy warto było? Oczywiście. Przecież mimo, że narzekamy na smog rzędu 500-700-1200% to ani razu nie zdarzyły się od czasu wprowadzenia tej uchwały pomiary rzędu 2000-3000% jakie zdarzały się wcześniej. A warto zwrócić uwagę na to, że do jesieni 2017 jedyną stacją jaka działała w naszym mieście była stacja przy ul. Borki - blisko Nowin i szpitala, miejsc relatywnie mniej narażonych na czadzenie. Możemy tylko się domyślać ile wskazałyby przed wprowadzeniem zakazu syfienia g. mułowym - pomiary jeśli przeprowadzano by je np. w Popielowie czy Niedobczycach? Stawiam, że tam wartości dopuszczalnych PM10 mogły przekraczać nawet 4 tys. Jak się jedzie przez Popielów albo takie miejscowości jak Rydułtowy czy Jejkowice wieczorami - jedzie się naprawdę jak przez piekło (nawet obecnie, a co dopiero kilka lat temu). Hańbą mogą okryć się osoby które broniły przed laty tego świństwa które śmierdziało siarą i było chyba najgorszą poza plastikami odmianą odpad którym palono na świecie!

  • ~Arteks 2019-12-27
    17:52:29

    4 38

    @Dawid - średnia emerytura w Rybniku jest taka jaka piszesz bo zaniżają ją inne zawody ale jest wyższa niż w innych regionach kraju i to ok. 526 zł. To OGROMNA RÓŻNICA. Gdyby każdy górnik który ma wysoką emeryturę zrezygnował z palenia węglem - problem smogu mamy taki jak załóżmy w Kielcach czy Białymstoku czyli znikomy (co ciekawe w Białymstoku jest zawsze kilka stopni zimniej niż u nas). A górników byłoby na to stać od razu! Z takiej emerytury można naprawdę pokaźną kwotę odłożyć. Poza tym przy takich kwotach dochodu dostaną kredyt bez żyranta na każdą instalacją jaką sobie wymyślą, stać by ich też było na utrzymania np. pompy ciepła - jeśli gdzieś nie ma gazu. Mogliby też kupić mieszkanie - nawet nowe, jeśli nie lubią bloków to np. w nowoczesnym osiedlu szeregowców których powstaje sporo. I jeszcze by im zostało na wszystko co lubią... Brak jednak dobrej woli i niestety egoizm lub naprawdę jakieś straszne zacofanie - niespotykane na skalę światową. Bo wszędzie na świecie są biedni ludzie i żyją biednie ale wynika to z tego, że mają bardzo niskie dochody (np. Bangladesz, Albania, Ukraina). U nas dochody, a nawet emerytury są wysokie a ludzie chcą żyć w kopcących slamsach... W imię czego? Tego nie można za bardzo logicznie wytłumaczyć.

  • ~PawelE39 2019-12-27
    18:52:35

    37 8

    Arteks, ryba na swieta byla nieswieza ?? A moze jeszcze plywa ?? Bo zeby na trzezwo tak biadolic... A grubiorze chocby i za te wymyslone twoje 5k nakupili wegla i hajcowali caly rok naokroglo to guzik ci do tego. Z ta ukraina to tez poplynales jak ten kaper :]

  • ~Arteks 2019-12-27
    20:45:31

    4 35

    @PawelE39 - jak ktoś nie rozumie znaczenia słów to są trzy możliwości: niech kogoś zapyta o znaczenie, niech sprawdzi w słowniku, niech się zapisze do jakieś wieczorówki, autentycznie można nadrobić braki. Ale niech go nie używa - bo zamiast komuś dołożyć to jest śmiesznie. ;) Biadolenie to było z powodu zabrania mułu. Niektórzy nawet straszyli, że ludzie nam pozamarzają hehehe. Ja nigdy nie narzekam, ani tym bardziej nie mam powodów do biadolenia. Świat idzie z postępem, a na horyzoncie widać jakieś światełko końca epoki węgla w ogrzewaniu chałup. Natomiast myślę, że dla wielu czytelników ciekawe będzie porównanie ukraińskiego emeryta z emerytem górnikiem ze Śląska. Stwierdzam, że ten ukraiński mimo głodowej emerytury (10x mniejszej od emerytury górnika) żyje biedniej - ale godniej bo nie babra się na starość w piwnicy z węglem i popiołami. I nie ma wyrzutów sumienia, że kogoś truje. To ty popłynąłeś z tym, że mogliby nawet hajcować cały rok jakby chcieli bo przecież w naszym regionie nie brakuje dzikusów którzy palą cały rok. Niektórzy jeszcze nie wiedzą, że wodę do ogrzewania można mieć też z prądu i palą jak w westernach wzbudzając śmiech każdego kto przejeżdża koło takich domów nawet w środku lata. Z tych to dopiero może mieć polew - nawet niejeden Afrykańczyk, nie tylko Ukrainiec. Bo nawet w Afryce już pojęli, że wodę może podgrzewać energia słoneczna. ;P

  • ~ 2019-12-27
    22:22:47

    25 5

    Arteks - Elektrociepłownia, która ogrzewa między innymi twoje osiedle wypuszcza do atmosfery o wiele wiele więcej dymu niż te domy prywatne nad, którymi tam ubolewasz... zastanowiłeś się kiedyś nad tym skąd masz ciepełko w kaloryferze??? słusznie to już ktoś tu napisał kiedyś, że cyt. " z chałupy to ty lub twoi przodkowie przybyli na Śląsk " a my mieszkamy w domach :-)))

  • ~Dawid Dziwoki 2019-12-27
    22:40:08

    7 15

    Nie sądzę żeby elektrociepłownia kopciła bardziej niż domy.

  • ~ 2019-12-27
    22:40:09

    19 2

    ~Arteks
    pokazujesz, że nie masz niczego mądrego do powiedzenia, dlatego czepiasz się literówki
    genialne w swej prostocie

  • ~ 2019-12-27
    22:56:24

    10 8

    Bartezz, klamiesz. Cieplownia kopci jak moj sasiad. On grzeje 2 osoby, cieplownia tysiace. Klamstwami chcesz zagluszyc sumienie smrodziarzy?(maja je w ogole?)

  • ~Arteks 2019-12-27
    23:13:34

    4 24

    @bartezz - a jakiś dowód na to, że ta ciepłownia dymi i jest uciążliwością dla mieszkańców? Jeśli tak jest to dlaczego o tym nigdzie nie czytamy? Dlaczego nikt z jej właścicieli czyli Spółki PGG nie zabierze w tej sprawie głosu? W naszym regionie co rusz ludzie protestują przeciwko smrodowi w różnych zakładach chociażby takie przykłady medialne z brzegu: skargi na Nifco, na Koksownię Dębieńsko, na hałdę KWK Marcel czy w przypadku Rybnika na sortownię odpadów przy Błękitnej. Na ciepłownię nikt się nie skarży poza jednym zdjęciem z którego powstał artykuł na portalu zeszłej zimy. Ciepłownia wyjaśniała, że doszło do awarii pieca i musiano go na nowo w trybie pilnym rozpalać. A przecież chałupy nie palą w trybie awaryjnym tylko stale. Co ciekawe ciepłownia jako jakaś alternatywa wobec produkcji swojego dymu pojawia się tylko w narracji osób które nie mieszkają w Chwałowicach. Odnośnie chałupy to przeszedłeś świetnie test odbierania takich sformułowań. Faktycznie chałupa z piecem i kominem to nie jest powód do pozytywnych skojarzeń - i nie ma być. ;) @Dawid - słusznie piszesz bo gdyby wszystkie domy podłączyć do ciepłowni i podwyższyć jej moc - momentalnie odczulibyśmy poprawę jakości powietrza na terenie całego miasta. We wszystkich miastach Polski są ciepłownie - a tylko tam gdzie dominuje przestarzała zabudowa z piecami węglowymi mamy do czynienia ze smrodem i poważnym problemem smogu. @ursus - osoby które próbują komuś dogryźć, a przy tym popełniają jakieś gafy są przekomiczne. To był twój "najzensowniejszy" wpis miesiąca. ;) @~ - uważam, że wielu dymiarzy ma wyrzuty sumienia (to widać po wielu wpisach) ale szuka winnych tam gdzie ich nie ma.

  • ~ 2019-12-27
    23:51:20

    16 3

    ~Arteks 2019-12-27 23:13:34
    "@ursus - osoby które próbują komuś dogryźć, a przy tym popełniają jakieś gafy są przekomiczne. To był twój "najzensowniejszy" wpis miesiąca. ;)"
    ciekawe, że zaraz wziąłeś mój wpis do siebie, czyżbyś jednak zrozumiał, że masz coś za uszami ? to by tłumaczyło kolejny histeryczny atak na mnie
    czepiasz się literówki, i jest to dlaciebie aż "przekomiczne"ale nie chciej by ci wygarniano wszystkie głupoty i niekonsekwencje we wpisach, którymi hojnie obdzielasz ten portal, niestety twoje wpisy nie sa smieszne, budzą co najwyżej politowanie u czytających

  • ~artefaks 2019-12-28
    10:32:52

    16 3

    Arteks napisał :
    ludzie niezrównoważeni mają skrajne poglądy i wydaje im się, że zawsze są źle traktowani i wszyscy mają tak źle jak oni. Jeśli mieli charyzmę - pociągali do rewolucji czy wojny tłumy. ......

    Panie z ,,charyzma" nowoczesne terapie i leki nowej generacji doskonale leczą ten problem. Prawidłowo leczony możesz najnormalniej funkcjonować w społeczeństwie. Leczenie wybiera człowiek z klasą , którego szanuje społeczeństwo. Chory nie leczony , jak to określiłeś z charyzmą staje się dla otoczenia problemem.
    Życzę szybkiego powrotu do zdrowia.

  • ~artefaks 2019-12-28
    10:59:00

    13 8

    Widzę że parę osób na tym forum nadal nie wierzy w to że przestarzała elektrociepłownia bez filtrów spalająca odpady węglowe nie truje.
    Trzeba jednak wziąć to pod uwagę że pole rażenia z 80 metrowego komina wynosi kilkadziesiąt kilometrów. Rozsiewając zanieczyszczenie na tak dużym terenie . Wyziewy są mieszane z wyziewami ciepłowni z innych miast. Tak naprawdę zanieczyszczenia stają się anonimowe ( zanieczyszczenie w tle). A na dodatek zawsze można w myśl zasady ,, kowal zawinił , cygana powiesili " oskarżyć o to mieszkańców domów prywatnych. W Krakowie zakazali spalania paliw stałych. A ku zaskoczeniu ,, swiatłych ekologów " Nadal mają tam smog.
    Dlatego należy stworzyć uczciwą mapę zanieczyszczeń i trucicieli. Nanieść na nią trucicieli. Wszystkie ciepłownie , koksownię w Radlinie. Hutę w Trzyńcu , Łaziskach , wszystkie elektrownie.
    A tak na podsumowanie . Gryzący dym z komina mimo swojej niewątpliwej uciązliwości zawiera sadzę , śmierdzi zaś głownie mało szkodliwy piryt. Który jest spalanym związkiem siarki. Zaś głównym czynnikiem szkodzącym są pyły głównie te o najmniejszej granulacjach. A tych raczej nie widać. Prawdziwi truciciele zaś z zadowolenia zacierają ręce. Widząc jak tłum pod przywódctwem ,, charyzmatycznych liderów" Którzy stając się w ten sposób obrońcami smrodu i ciemnoty. Znalazł już winnego i gotów jest podpalić stos.

  • ~ 2019-12-28
    17:25:58

    15 1

    Arteks - szczytem twoich możliwości jest mieszkanie w bloku więc nic innego nie pozostaje ci jak narzekanie na domy prywatne z chęcią wysiedlania ludzi z domów na bloki jak nieraz twierdziłeś, a w zimie użalanie się nad ogrzewaniem domów prywatnych :-))))

  • ~minowa 2019-12-28
    18:36:51

    8 2

    Rybnik, Żory, Jastrzębie Zdrój, powiat bieruńsko-lędziński - NAJMNIEJ zachorowań na raka płuca u mężczyzn w woj. śląskim (zresztą woj. śląskie - jedno z najmniejszą zachorowalnością na raka płuca). Dlaczego ??? Dużo mężczyzn w tych powiatach pracuje w górnictwie. Jaki związek ? Taki, że przez kilka godzin NIE PALĄ PAPIEROSÓW na dole kopalni. Z tego powodu też dużo osób w ogóle nie pali. Udowodniono, że wysokie wskaźniki zachorowalności na raka płuca w woj. dolnośląskim, wielkopolskim , zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim wiążą się z wysokim odsetkiem osób palących. To z kolei ma związek z pracą "na świeżym powietrzu" w licznych PGR (skutki są nawet po 30 latach), przy której gremialnie palono papierosy, gdyż nie było żadnych ograniczeń w przeciwieństwie do "zamkniętych" miejsc pracy.
    Teraz pewnie jeden z was dołoży do moich "trujących thuj" jeszcze PGR-y. ...

  • ~ 2019-12-28
    23:52:44

    2 9

    Ja nie pale i nigdy nie palilem. Moje dzieci tez nie. Dzieki takim osobom jak minowa maja astme. Dzieki takim osobom jak minowa wielu znajomych cierpi na choroby serca. Nowotwory - niestety tez sa, a bedzie coraz wiecej, bo szkodliwe substance sie kumulija w organizmach. Niestety- takim osobom jak minowa, ich milosc do smrodu przeslania milosc blizniego :(

  • ~artefaks 2019-12-29
    09:12:21

    7 2

    ~ 2019-12-28 23:52:44

    Ja nie pale i nigdy nie palilem. Moje dzieci tez nie. Dzieki takim osobom jak minowa maja astme......
    A co powiesz o prawdziwym wysypie astmy w skandynawi ?
    W takim kraju jak Norwegia gdzie cały czas wieje z nad morza i prawie nikt na oczy nie widział węgla. Na astmę zapadła połowa populacji ?

  • ~Arteks 2019-12-29
    16:47:19

    0 12

    @artefaks - wiesz czym się różnisz wymyślaniu bzdurnych teorii od swojego mistrza - Macierewicza? Tym, że on próbował je podtrzymywać doświadczeniami, np. z puszką pełną parówek. Ty możesz się powołać jedynie na swoją pustą głowę. Większość Europejczyków mieszka w zabudowie wielorodzinnej w miastach - nigdzie nie ma problemu ze smrodem tylko tam gdzie występuje gęsta zabudowa jednorodzinna (ewentualnie równie przestarzałe budownictwo industrialne) ogrzewane węglem. Problem jest od lat zdiagnozowany przez fachowców. Co najwyżej pomysłów na jego likwidację albo nie było albo były zbyt słabe w porównaniu do skali problemu. @bartezz - nie znasz szczytów moich możliwości. Za to dla sporej części społeczeństwa która mieszka na starych, nieremontowanych od lat domach po dziadkach czy rodzicach, szczytem możliwości jest czekanie na to aż ich pochowają i posiądą spadek. Dla innych szczytem możliwości jest wynajem mieszkań lub wypełnienie wniosku o przydział mieszkania komunalnego. Ci którzy kupują na własność swoje mieszkanie w bloku lub dom - rzeczywiście podejmują duże wyzwanie. Co do użalania to to znowu coś odwracasz. Bo to właściciele domów ciągle się nad sobą użalają, a wracając do meritum w artykule - tym którzy palą węglem może być wstyd przed Ukraińcami gdzie ludzie pozbycie pieców i węgla poczytują sobie to za poprawę standardu życia. Palenie w piecu to dziadowanie. @minowa - to prawda. Sam kiedyś puściłem linki na strony z rakiem płuc i są gorsze regiony Polski od Śląska. Ale tu nie chodzi tylko o raka ale o uciążliwy smród. Chciałbyś mieszkać prze wysypisku śmieci albo przy ubojni, przetwórni ryb, kopcącej hałdzie, chlewni ze świniami, asfaltowni? Na pewno nie - właśnie z powodu smrodu. Dlaczego więc jako mieszkańcy mamy w nieskończoność tolerować smród z pieców - skoro są inne technologie ogrzania chałup?

  • ~artefaks 2019-12-29
    17:03:08

    10 1

    ~Arteks 2019-12-29 16:47:19

    @artefaks - wiesz czym się różnisz wymyślaniu bzdurnych teorii od swojego mistrza - Macierewicza? Tym, że on próbował je podtrzymywać doświadczeniami, np. z puszką pełną parówek. Ty możesz się powołać jedynie na swoją pustą głowę.

    Stawiam wniosek o zabanowanie konta P. Arteksa. Ponieważ w dyskusji sięga do bezpośrednich obraźliwych ataków personalnych. Szerząc w ten sposób mowę nienawiści. Używając słów powszechnie uznanych za obraźliwe

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5320