Od nowego roku osoby, które po raz pierwszy podjęły pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze po 1 stycznia 1999 r., będą mogły wcześniej uzyskać emeryturę pomostową. Obecnie w Polsce jest 40,8 tys. osób z prawem do emerytury pomostowej.
Zmiany w ustawie o emeryturach pomostowych, które wejdą w życie od początku 2024 r. Dotyczą osób, które wykonywały lub wykonują pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Prace w szczególnych warunkach to zawody związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia. Natomiast prace o szczególnym charakterze wymagają niezwykłej odpowiedzialności oraz wyjątkowej sprawności psychofizycznej.
- Są to takie zwody jak górnik, hutnik, rybak morski czy pracownik sprawujący opiekę w domu opieki społecznej nad osobami dotkniętymi chorobą psychiczną, jak również kierowca autobusu, trolejbusu oraz motorniczy tramwaju w transporcie publicznym, a także ratownik medyczny i wiele innych zawodów — wymienia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.
Aktualnie obowiązujące przepisy ustawy o emeryturach pomostowych pozwalają skorzystać z wcześniejszej emerytury na ogólnych zasadach osobie, która spełnia łącznie następujące warunki:
- urodziła się po 31 grudnia 1948 r.,
- ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat,
- osiągnęła wiek wynoszący co najmniej 55 lat w przypadku kobiet i co najmniej 60 lat w przypadku mężczyzn,
- ma okres składkowy i nieskładkowy (staż ubezpieczeniowy) wynoszący co najmniej 20 lat w przypadku kobiet i co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn,
- przed 1 stycznia 1999 r. wykonywała prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze, które zostały określone w ustawie o emeryturach pomostowych (przepisy stosowane od 1 stycznia 2009 roku, z ustawy o
emeryturach pomostowych) lub w ustawie emerytalnej (przepisy stosowane przed 1 stycznia 2009 r. z ustawy emerytalnej), co najmniej przez 1 dzień,
- po 31 grudnia 2008 r. wykonywała prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze z ustawy o emeryturach pomostowych, co najmniej przez 1 dzień.
Prawo do emerytury pomostowej przysługuje również osobie, która nie wykonywała po 31 grudnia 2008 r. pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, jeżeli na 1 stycznia 2009 r. miała wymagany okres 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienionej w załącznikach do ustawy o emeryturach pomostowych oraz spełniła pozostałe warunki wymagane do przyznania świadczenia.
- Usunięcie z ustawy o emeryturach pomostowych warunku dotyczącego wykonywania prac w szczególnych warunkach lub prac o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. daje możliwość nabycia prawa do emerytury pomostowej również osobom znacznie młodszym. Przyszli emeryci nie będą musieli wykazywać rozpoczęcia pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r. - zaznacza urzędnik.
Zniesienie tego warunku spowoduje, że prawo do emerytury pomostowej będą nabywały kolejne roczniki pracowników zatrudnionych przy pracach z ustawy o emeryturach pomostowych bez ryzyka, że nie nabędą prawa do wcześniejszego świadczenia.
- Po uchyleniu wygasającego warunku prognozowana liczba osób, które będą mogły przejść na emeryturę pomostową, wyniesie: w 2024 r. - 7,3 tys., w 2029 r. – 4,0 tys., w 2033 r. – 4,8 tys. Żeby nabyć prawo do emerytury pomostowej w dalszym ciągu konieczne będzie łączne spełnienie pozostałych warunków wymaganych do przyznania tego świadczenia z wyłączeniem uchylonego punktu — mówi Sebastian Szczurek.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
83781Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
55775„Teresa żyła na własnych zasadach i na własnych zasadach odeszła”. Sąsiedzi mają żal: zrobiono z nas potworów
45263Sytuacja na rzece Ruda poważna. Nocą wylała w Ligockiej Kuźni. Zagrożenie w Niedobczycach (zdjęcia)
32035Za nami ciężka noc. Linia kolejowa i autostrada – zalane (zdjęcia)
32002Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
+340 / -40Starsza kobieta przez tydzień umierała w łazience. Zareagowała kierująca autobusem
+275 / -4PGE GiEK: była groźba przerwania wałów zalewu i uszkodzenia zapory czołowej. Komunikat spółki
+130 / -18Im mniej kontrastu, tym lepiej dla nerek. To pierwszy taki zabieg w rybnickim szpitalu
+88 / -0Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
+101 / -17„Dobry jeżu a nasz panie”. Ktoś w urzędzie miasta tym razem przesadził?
28Może zapaść decyzja o ewakuacji mieszkańców dzielnicy Stodoły
27W przedszkolach „dół”, w podstawówkach rekord. Porównujemy liczby w oświacie na przestrzeni lat (infografiki)
23Premier ogłosił stan klęski żywiołowej w częściach woj. śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego
17Archidiecezja o grafice z jeżem: jest niestosowna. UM broni pomysłu
16Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy spółki powinny ponosić większą odpowiedzialność za skutki eksploatacji górniczej?
Oddanych głosów: 539
~Jedynie Prawdziwy Polak 2023-08-22
19:10:24
No młodzi, współczuję Wam, niedługo każdy z Was będzie robił na 5-6 emerytów i rencistów.
Oni nawiasem mówiąc robili na dwóch.
A emeryturę dostaniecie 30% zarobków, oni mieli ok. 60-70%.
Dzięki ci, PIS-ie, czego się nie robi, żeby zostać przy korycoie. .
~1floyd 2023-08-22
19:57:11
Moim skromnym zdaniem, problem z emeryturami w PL jest inny. I skrzętnie pomijany, przez wszystkie rządy, od czasu reformy emerytalnej. To dziedziczenie składek emerytalnych, w ZUS. Skoro z każdej strony słyszę że, powinniśmy wzorem zachodnich, krajów pracować dłużej to dlaczego również ich wzorem, nasze składki emerytalne nie są dziedziczone? Dla czego moje pieniądze, zabierane przez różne rządy, w formie składki na ZUS, które są zgromadzone jak to się szumnie nazywa kapitałem, jest w bezczelny sposób kradziony przez państwo po mojej śmierci? Ja mam swoje lata pracy, żona też. W przypadku śmierci, któregoś z nas to cały nasz okres, składkowy pracy zawodowej idzie psu w d..pę. I to powinno być pytaniem w referendum wyborczym.
~imrahil 2023-08-23
07:27:25
~1floyd część pieniędzy (OFE lub subkonto) mogą być dziedziczone. Dziedziczenie całości miałoby sens w przypadku ludzi zatrudnionych dopiero po 1999 - od wtedy gromadzony kapitał ma jakąś realną wartość. Kapitał wyliczany na podstawie wcześniejszych lat pracy to jakiś żart. Wyliczane na podstawie wybranych najlepszych lat pracy i wychodzi z tego ogromna emerytura, szczególnie jeśli brać pod uwagę fakt, że za komuny zarabiało się po kilkanaście USD albo zarobione pieniądze były nic nie warte. oczywiście dzisiaj z dziedziczenia powinno wyłączyć się niektóre grupy społeczne, jak górnicy, których składki są magicznie mnożone przez jakieś dziwne współczynniki, często są księgowane pomimo faktu, że w zasadzie w ogóle nie są opłacane przez pracodawcę (normalną firmę trzeba w tej sytuacji zamknąć). można powiedzieć, że górnicy już dziedziczą pieniądze podatników :)