zamknij

Wiadomości

Trzymali gigantyczną flagę na środku rynku. „Ukraina broni nie tylko siebie, ale i Europy, wolności”

Bartłomiej Furmanowicz 2022-10-16, Autor: 

Ukraińcy mieszkający w Rybniku, ale i sami rybniczanie są pewni – Putin i rosyjski agresor przegrali wojnę. Zacięte walki nadal jednak trwają. Dzisiaj na środku rybnickiego rynku rozciągnięto gigantyczną flagę Ukrainy na znak wsparcia dla obrońców tego kraju.

Reklama

Mija 235 dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rybniczanie i Ukraińcy zgromadzili się na rynku, by okazać wsparcie jego obrońcom.

Spotkaliśmy się tutaj w pierwszy wieczór wojny, choć tak naprawdę trwa ona już od 2014 roku. Wtedy w Ukrainie powołano nowe święto – Dzień Obrońców Ukrainy, obrońców ojczyzny. Dzisiaj jesteśmy tutaj symbolicznie z Ukrainą, która broni nie tylko siebie, nie tylko niewinnych kobiet i dzieci - broni Europy, wolności, podstawowych wartości człowieka – wyjaśnił Mariusz Wiśniewski, reprezentujący 28. Dzielnicę.

Głos zabrała także Hanna Kustra z Rybnickiej Rady Kobiet.

Staliśmy tutaj pierwszego dnia wojny i stoimy teraz, ale będziemy świętować zwycięstwo i wolność Ukrainy. Tego wam życzę – zwróciła się do zgromadzonych.

Na wiecu był też poseł Marek Krząkała. Podziękował Mariuszowi Wiśniewskiemu i Hannie Kustrze, że oddają swoje serca i dzielą się z potrzebującymi.

Czasami usłyszycie przykre słowa, ale od nas wszystko, co najlepsze. Putin już przegrał wojnę, a my będziemy świętować zwycięstwo – oznajmił.

Mieszkająca od wielu lat w naszym regionie Alla Brożyna była wdzięczna za okazane wsparcie.

Dla nas jest bardzo miłe to, że pojawiła się taka inicjatywa naszych przyjaciół – Polaków. Polega na otoczeniu kołem pomnika lub innego ważnego miejsca. W tym przypadku jest to flaga Ukrainy 5x8 metrów. W taki sposób chronimy Ukrainę i modlimy się o zwycięstwo. Każdy ma swój front pracy. Każdy jak potrafi, może pomóc. Każdy może dołączyć i przybliżyć do zwycięstwa – wyjaśniła.

W spotkaniu wziął również Oleg – wolontariusz organizujący w Polsce wsparcie dla Sił Zbrojnych Ukrainy.

Witam wszystkich Polaków, Ukraińców. Tu za granicą są ludzie, którzy pomagają nam jak mogą. Ja też uczestniczę w tym, szukam swoich chłopaków z 80 jednostki lwowskiej desantowej. Teraz widzimy, kto jest naszym bratem. Pokonamy tego wroga. Niech żyje Polska, chwałą Ukrainie – krzyknął.

Mariusz Wiśniewski zwrócił jednak uwagę na to, że miliony Ukraińców spędzają święto w piwnicach, schronach, bunkrach.

Zło przyszło ze wschodu, nie patrzy, czy dorosły, dziecko, kobieta. Jego jedynym celem jest ukraść, zgwałcić, zamordować. Ale Ukraina zwycięży – dodał.

W dosadnych słowach wyraziła się też Hanna Kustra.

Przeżywam wasze historie, wiem, że Putin kiedyś zdechnie. Życzę mu, by czuł, to, co Ukraińcy przeżywają. Żeby spojrzał raz w lustro i zobaczył, co zrobił. Morduje, gwałci, a najgorsze jest to, że Rosjanki nawołują swoich mężów, by gwałcili Ukrainki. To ohydne. Powinni zwrócić się przeciwko Putinowi – oznajmiła.

Oprócz ukraińskich flag powiewały też polskie i Unii Europejskiej.

Oceń publikację: + 1 + 33 - 1 - 80

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~Franz Kawka 2022-10-16
  20:28:19

  66 25

  Cała nadzieja w tym, że tak złoją putlera, że odechce mu się wojen na długi czas.

 • ~ 2022-10-16
  20:47:09

  Nie przesadzajmy z tymi ukraicami.
  Mamy ich na dywany za to wyniesc.
  Przyjechali i wszystko maja za frie.
  Mieszkania ,zapomogi ,kase.
  Ciekawe kto za to bedzie kiedys placic....
  Mam sasiadow ukraicow to nawet dzien dobry sie im nie chce odpowiedziec.
  Coraz wiecej interwencji policji i strazy a najlepsze ze nie ponosza konsekwencji.
  U nas byla straz miejska na parkingu bo caly zawalony samochodami z ukrainy i oczywiscie nasze samochody z kartkami.
  Bo oni nas bronia!
  A ilu mlodych i silnych mezczyzn tu przyjechalo.
  Rozumie kobiety z dziecmi.
  Za chwile bedziemy sie klaniac a putin i tak zrobi swoje bo to faszysta.

 • ~dontmove 2022-10-16
  22:03:45

  19 4

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~internauta765 2022-10-16
  22:58:21

  56 79

  Kolego @moral z iloma Ukraińcami rozmawiałes na temat wojny i dlaczego są w Polsce, a nie tam ?
  Czy poprostu pieszesz jakieś brednie z dupy wzięte bo ktoś coś na tik toku dupnął?

 • ~kajzer 2022-10-16
  23:37:10

  15 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~kajzer 2022-10-17
  11:20:24

  10 12

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Chudy324 2022-10-17
  11:37:33

  41 17

  Prawda jest taka że ukraina ponosi konsekwencje wojny którą sprowokowała przy współudziale USA - poprzez wieloletnie podsycanie antyrosyjskich klimatów na ukrainie. Oczywiście szary człowiek cierpi przez globalną politykę i nie jest temu winny. Dali się zwieść...z resztą nie tylko oni.

 • ~jolaw2 2022-10-17
  15:10:31

  31 8

  W demokratycznym kraju brak możliwości swobodnej wypowiedzi,,,to też skutek wojny? Nawet nie zabiorę głosu we sprawie bo i tak usuną

 • ~Kwinto 2022-10-17
  17:58:18

  10 23

  ~Chudy324 ty jesteś bardziej oderwany od rzeczywistości niż pewien dziadek z Żoliborza. Ukraina jest winna że chce być państwem demokratycznym, bez oligarchów, bez ruskich wpływów i korupcji?
  Całej tej sytuacji jest co najwyżej winna Europa w szczególności Niemcy i Francja które przez lata zacieśniały współpracę gospodarczą z rosyjskim świrem pokroju Hitlera. Przypuszczam że Putin już w 2000 roku miał w głowie plan który dziś realizuje.

 • ~anettk 2022-10-18
  14:18:15

  6 2

  ~Kwinto,komuś zarzucać braki wiedzy ale Twoja historyczna wiedza też jest z tego co czytam "uboga",bo skoro już wspominasz o Hitlerze,to chcę Ci nadmienić,że krajem z którego największe dostawał pieniądze i kredyty na swoje poczynania wojenne,to...Stany Zjednoczone.. (zdziwiony?) Co do samego marszu..Uważam,że jak już to takie pochody powinny być pod ogólnym hasłem:NIE CHCEMY WOJNY! I piwinni brać w niej udział wszyscy Ci,którzy tego NIE chcą!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1767