zamknij

Biznes

Trwa walka o inwestycję EDF. Radni i prezydent zaapelują do samego Barroso

2013-01-08, Autor: 
Władze Rybnika nie ustają w staraniach o zmianę decyzji władz francuskiego koncernu EDF. W środę radni poprą apel skierowany do szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso, premiera Donalda Tuska i wicepremiera Janusza Piechocińskiego.

Reklama

Przypomnijmy, że w drugiej połowie grudnia mieszkańców Rybnika zaskoczyła wiadomość o wstrzymaniu budowy elektrowni. Gerard Roth, dyrektor EDF ds. Europy Kontynentalne tłumaczył, że wynegocjowane przez Polskę z Komisją Europejską uprawnienia dotyczące emisji dwutlenku węgla, nie obejmują nowych elektrowni, w tym również rybnickiej (czytaj więcej).

Jeszcze przed świętami prezydent Rybnika - Adam Fudali zapowiedział "ofensywę dyplomatyczną", aby zmienić niekorzystne dla Rybnika rozstrzygnięcia.

 

Elementem tych zabiegów są apele prezydenta, które już w najbliższą środę poprą rybniccy radni. Odezwy skierowane będą do premiera, Donalda Tuska, wicepremiera Janusza Piechocińskiego oraz do Przewodniczącego Komisji Europejskiej, Jose Manuela Barroso.

 

W przyjętych uchwałach nasi rajcy zaapelują o wprowadzenie projektu budowy nowego bloku na listę Narodowego Programu Inwestycyjnego. W projekcie uchwał pojawiają się argumenty, że budowa nowego bloku energetycznego w Rybniku nie podniesie zdolności produkcyjnych Elektrowni EDF Rybnik, ponieważ nowa część zastąpi cztery stare bloki, a sumaryczna moc zakładu nie ulegnie zmianie. Inwestycja, dzięki nowoczesnym technologiom, zwiększy sprawność energetyczną zakładu, co przełoży się to na redukcję emisji CO2 o ponad milion ton rocznie. – Budowa nowego bloku energetycznego przyczyni się do rozwoju gospodarczego naszego regionu oraz całej Unii Europejskiej, generując kilka tysięcy miejsc pracy dla polskich i europejskich firm – czytamy w projekcie uchwał.

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (49):
 • ~ 2013-01-08
  15:05:06

  0 0

  Miejmy nadzieję ,że coś to pomoże...

 • ~Ksenopita 2013-01-08
  15:59:12

  0 0

  Budowa elektrowni zwiększy zyski EDFu dzięki znaczącej redukcji zatrudnienia i znacznemu podniesieniu wydajności zakładu. Nowe miejsca pracy to bzdura. ... siedzi w kieszeni rządu francuskiego. "Prywatyzacja" naszej polskiej elektrowni polegała na odsprzedaniu jej rządowi francuskiemu bo EDF to nie prywatna firma tylko własność rządu Francji. Siedzicie teraz przed monitorami, które zużywają nasz polski prąd, produkowany kilka kilometrów dalej z naszego śląskiego węgla, wydobytego tu na naszej rybnickiej ziemi, waszymi zresztą rękami, a płacicie za to Hollandowi i reszcie, czyli klice z UE, która nas wykupiła a teraz szantażem chce jeszcze głębiej dobrać się do naszych portfeli wymuszając ulgi podatkowe kosztem podniesienia podatków każdemu maluczkiemu gapiącemu się w ten monitor. Takie nam nastały czasy...

 • ~qwerty 2013-01-08
  16:37:42

  0 0

  Okolo roku 2001, jak rzad RP sprzedal ER, zaklad ten przynosil okolo 50 mln zysku rocznie. Teraz przynosi 400 mln zysku, wiec okolo 80mln wplywu do kasy panstwa z tytulu podatku CIT. Proponuje przemyslec te liczby i samemu zdecydowac, czy sprzedanie zakladu, ktory nastepnie zostal zrestrukturyzowany, doinwestowany (juz za cudze pieniadze) i przynosi teraz wiecej wplywu z tytulu podatku dochodowego, niz wczesniej zarabial mialo sens czy nie.

 • ~norton 2013-01-08
  17:04:59

  0 0

  qwerty w jaki sposób EDF doinwestował rybnicki zakład? Co zostało wybudowane za pieniądze z Francji? Wg mojej skromnej wiedzy nic. Wszystkie inwestycje wykonywane były z pieniędzy zarobionych przez ER SA. Owe sto milionów euro wydane do tej pory też w walizce nie przyjechało...

 • ~ 2013-01-08
  17:05:10

  0 0

  I bardzo dobrze!!! Mam nadzieję, że elektrownia zostanie zamknięta i nie będzie zanieczyszczała powietrza a prąd kazdy z nas i tak będzie miał za te same pieniądze, które teraz płaci. Nasz Urząd z Prezytentem na czele nic nie załatwi jakimis smiesznymi petycjami. Panowie trzeba zabrać się do roboty i rozwijać miasto, które stanęło w miejscu. Gołym okiem widać, że nawet Żory nas wyprzedzają w kwestii dróg, infrastruktury itp. Po pierwsze przegraliscie bitwę o autostradę a w zasadzie w ogóle nie walczyliscie o to aby autostrada przechodziła przez największe miasto regionu, po drugie stan drug i ich modernizacja to jakies kuriozum. Jak można remontować dwie najważniejsze drogi trzy lata (Żorska i Wodzisławska). To jest porażka! Gdzie inwestycje w parkingi??? Na swiecie każde miasto nawet malutkie ma w centrum porządny parking a w Rybniku czeka się na to, że jakis inwestor kupi grunt za kupe milionów (Hallera i 3 Maja) i wybuduje w prezencie miastu parking podziemny. Panowie życzę szczęscia!? Straż miejska to następna porażka, nie mamy czym oddychać w miescie a Panowie ze straży miejskiej na czele z Panem prezydentem mówią, że nie mają możliwosci prawnych aby powstrzymać osoby palące w kotłowniach smieci i inny syf. To ja pytam po co wydawać setki tysięcy na jakies kamery dla strażników i inne ustrojstwa jak mozna kupić urządzenia do badania zanieczyuszczeń wychodzących z komina i lepić mandaty a nie lepić je tylko kierowcom. To jest proste!!!

 • ~norton 2013-01-08
  17:34:38

  0 0

  Dawid gdzie kupiłeś towar? Chyba za mocny dla Ciebie

 • ~ 2013-01-08
  17:47:50

  0 0

  Norton masz cos więcej do powiedzenia??? Widzę, że cię zatkało i tylko na tyle cię stać:))))

 • ~Lateks 2013-01-08
  17:50:00

  0 0

  ~qwerty znów majaczysz, ~norton,~Ksenopita niestety tak to wygląda Polska polityka gospodarcza. Jeszcze dobry przykład za miedzą w Tychach z Fiatem zamykają fabrykę bo miała zbyt dobre wyniki finansowe w przeciwieństwie do fabryki we Włoszech...

 • ~qwerty 2013-01-08
  18:06:26

  0 0

  norton - sama restrulturyzacja, zmiana zasad organizacji jest juz inwestycja (bo przeciez kosztuje) - to odpowiedz na to "co wybudowano". Byc moze tak, jak mowiesz nie przywieziono zadnych pieniedzy w walizce, a wszystkie inwestycje poczyniono z zarobionych juz pieniedzy, to przeciez to tez jest doinwestowywanie zakladu (czytaj: zamiast wyciagac zyski, musimy je zainwestowac). Poza tym w 10 lat po sprzedaniu zaklad przynosi 8 razy wiecej (minus ta 10-letnia inflacja) zysku niz przed prywatyzacja i my jako narod polski (poprzedni wlasciciel) mamy z tego zakladu wiecej wplywow niz jak bylismy jego wlascicielem. Czyli sprzedales sobie jakis biznes, siedzisz sobie w foteliku z papieroskiem, a ten biznes przynosi Ci wiecej wplywow, niz jak byles jego wlascicielem.

 • ~ 2013-01-08
  18:09:48

  0 0

  @dawid.zamojski - elektrowni nikt nie zamyka i całe szczęście bo to jeden z największych płatników podatku w całym regionie. Jeśli qwerty dobrze to obliczył to 80 mln do kasy państwa to chyba mało który zakład płaci. A więc to kolejny powód, że to zakład z powodu którego w interesie państwa byłby jego rozwój aby wpłaty podatków były jeszcze większe. Poza tym w przeciwieństwie do producentów których towary da się łatwo sprowadzić - nie da się zamienić tak łatwo producenta energii bo w Polsce nie ma alternatywy. Problem elektrowni w Rybniku powinien być problemem nie tylko miasta czy województwa ale całego kraju. A inwestycje drogowe w Rybniku są duże i nikt poza tobą raczej temu nie przeczy. Nie podoba nam się tylko to że się przedłużają a władze miasta nie pilnowały za dobrze wykonawcy. Po remoncie poszerzone: Żorska czy Wodzisławska to będą całkiem nowoczesne arterie.

 • ~smr 2013-01-08
  18:57:54

  0 0

  A co to jest 80 mln, ITD wyciągnie to sobie spokojnie z naszych portfeli ;)

 • ~ 2013-01-08
  19:24:37

  0 0

  orient, o jakich arteriach mówisz??? o tych wiejskich drogach?! Inwestycje są spóźnione o kilka lat, poza tym jakosc wykonania tych dróg jest tragiczna, co sezon felgi mojego auta musze dawać do prostowania. Jesli już nie mamy autostrady to w nowoczesnym miescie jak to w normalnym swiecie bywa powinnismy byc połączeni z autostradą przynajmniej dwupasmowymi drogami zarówno z Rybnika do Żor jak i do Bełku a droga z Rybnika do Bełku jest poprostu tragiczna. Gdzie jest obwodnica miasta??? Obwodnica powinna byc wybudowanam już kilka lat temu, cały ruch ciężkich samochodów przejeżdża przez samo centrum Rybnika. Żory zdołały wybudowac dwie obwodnice a jakie mamy porównanie w budżetach tych miast. To nie jest kwestia pieniędzy to jest kwestia wizji i dobrego gospodarza. Kiedy jadę z Katowic autostradą czuję się jak w normalnym kraju a kiedy zjeżdżam w Bełku do rybnika przenoszę się w czasy kamienia łupanego i tak wyglądaja inwestycje w naszym miescie.

 • ~ 2013-01-08
  19:29:16

  0 0

  A pro po zamkniecia elekrowni! Elektrownia Rybnik ma w tym stanie możliwosc działania jeszcze kilka lat, stąd też musi poczynić inwestycje jesli tego nie zrobi zgodnie z przepisami nie będzie mogła prowadzić działalnosci ze względu na przepisy o przekroczeniu dozwolonej ilosci zanieczyszczenia. jesli inwestycje nie zostana wykonane a wygląda na to, że nie to prędzej czy później będa musieli zamknąć elektronie bo wysokosci kar przerosną zysk i tyle.

 • ~wojtek_jj8 2013-01-08
  20:23:43

  0 0

  Panie ~dawid.zamoysk; Sądząc po ilości błędów ortograficznych jest Pan młodym człowiekiem. To, że po zamknięciu ER i tak będzie prąd w Pana domu wie Pan, zresztą jak wielu innych, że prąd był, jest i będzie w gniazdku (bo przecież z przedłużaczem do ER Pan nie pójdzie) a nie w ER. Żal mi Pana z powodu tych felg, jednak ja, jeżdżę po tych drogach Rybnickich ponad 35 lat i tylko jeden raz skrzywiłem felgę. Może to świadczyć o kompletnym braku Pańskiego doświadczenia w prowadzeniu samochodu i umiejętności. Po likwidacji ER zostaną zmniejszone wpływy z podatków, wzrośnie bezrobocie w regionie i nie tylko, likwidacja fundacji ER, brak zbytu węgla itp. Trzeba być kompletnym ekonomicznym analfabetą, żeby sądzić, że likwidacja ER wyjdzie Rybnikowi na dobre.

 • ~ 2013-01-08
  21:25:28

  0 0

  Panie wojtek!
  Skąd w Panu tyle agresji! Pewnie jest Pan katolikiem:)
  Nie wiem jakim Pan "trupem" jeździ ale ja jeżdżę samochodem na 20" felgach, niskoprofilowych i mam do tego prawo bo kto bogatemum zabroni:))) i nie mam zamiaru płacić za nieudolnosc urzędników. A co do ewentualnych błedów czy bardziej literówek, przepraszam najmocniej ale nie korzystam z polskiej klawiatury i stąd czasami zdarzają się takie wpadki. Dodam tylko, że co do analfabetyzmu to występuje on u Pana ponieważ jak większosc ludzi bez pomysłu na życie i wizji rozwoju mysli Pan, że ten region bez kopalni i elektroni nie może istniec. Powiem Panu, że może istniec i to z powodzeniem tylko trzeba poszukiwać innych rozwiazań inwestycyjnych i rozwojowych. Mam tylko watpliwosc co do jednego a mianowicie jak ma ktokolwiek inwestować w tym miescie kiedy nie ma gdzie zaparkować samochodu aby złozyć wizytę w Urzędzie? Mamy piękny plac przed Urzędem zamknięty szlabanem i jako jedyne miasto w regionie nie mamy parkingu pod Magistratem bo nie mozna nazwać parkingiem kwałka pola posypanego kamieniami który graniczy z Urzędem i jeszcze za to Pan płaci. Proszę Pana ja nie odwiedzam urzędu aby nie zbrudzić sobie moich drogich butów i opisanych wyżej felg mojego drogiego samochodu i nie ma w tym nic ze snobizmu tylko złosc, że ktos wydaje moje pieniądze bezsensu. Jesli już Pan jest na emeryturze bo tak mniemam i jest Pan fanem naszego miasta niech Pan się wybierze w swiat i zobaczy jak inni gospodarują.

 • ~ 2013-01-08
  21:29:21

  0 0

  Jeszcze tylko dodam, że zbytu węgla prosze Pana nie ma ponieważ nasza elektornia spala najgorszy wsad jaki jest mozliwy, który koło wegla nawet nie leżał ale pan jest zadowolony z tego, że wdycha to w swoje płuca:)
  Jesli zamkniemy elektownie nic się nie stanie, biznes nie lubi próżni, fundację ktos przejmie niech pan sie nie martwi.

 • ~ 2013-01-08
  21:37:29

  0 0

  Zresztą ani Pan ani ja nie mamy wpływu czy własciciel elektrowni wyda kilka miliardów na inwestycje a jak na razie to widac, że nie spieszy się do wydawania tych pieniażków a problem jest dlaczego ano dlatego, że w żadnym normalnym kraju nie sprzedaje się strategicznych gałęzi przemysłu. Gdyby elektrownia była w polskich rekach nie byłoby problemu. A francuzi już swoje zarobili i mogą jechać do domu:)

 • ~wojtek_jj8 2013-01-08
  21:46:17

  0 0

  Do Pana, który jeździ na 20-to calowych alu-felgach. Nie podejmę z Panem dalszej dyskusji, gdyż nie ma ona najmniejszego sensu. Zawartość merytoryczna Pańskich wpisów jest na poziomie gimnazjum. Na marginesie: do Tuskowej emerytury mam jeszcze 14 lat. Jeżeli Pan potrafi, to proszę policzyć ile mam lat. Dobranoc.

 • ~ 2013-01-08
  21:53:32

  0 0

  Nie podejmuje ten dyskusji kto nie ma argumentów!!! Jest Pan rozgoryczony i sflustrowany bo nie poradził Pan sobie w zyciu, jak mniemam jest Pan fanem Kaczynskiego on też nie ma argumentów dlatego prowadzi dyskusję w swoim gronie:) Pana postawa obraża gimazjalistów ponieważ te dziciaki mają w sobie więcej tolerancji i pluralizmu kulturowego niż Pan.

 • ~Arteks 2013-01-08
  22:31:08

  0 0

  @dawid.zamojski - nie przeszkadzałyby mi twoje poglądy bo na forum jest miejsce dla każdego także dla dyletantów czy wariatów ale zastanawiam się dlaczego przed napisaniem czegokolwiek nie ustabilizowałeś swoich poglądów bo nie wiem czy masz świadomość ale zaprzeczasz sam sobie w wielu kwestiach: 1. ironizujesz z modernizacji Żorskiej która będzie prawie na całej długości drogą trzypasmową i nazywasz ją wiejską dróżką, a jednocześnie chwalisz żorską obwodnicę wybudowaną niedawno jako zwykła droga dwupasmowa na całej długości 2. piszesz, że każde miasto ma w centrum porządny parking a przecież Rybnik ma dwa bardzo porządne parkingi w Plazie i Focusie - jeśli uważasz, że inne miasta mają nowocześniejsze parkingi to podaj przykłady 3. piszesz, że parking przed UM to norma i że jego brak to jakaś ujma - czy byłeś coś załatwić kiedykolwiek w UM w Żorach, Raciborzu, Gliwicach, Katowicach, Bytomiu? Zapewniam, że tam w ogóle nie ma parkingów przed urzędami miast poza jakimiś stanowiskami dla niepełnosprawnych i VIPów. U nas masz kilkaset miejsc parkingowych w promieniu 3 minut piesz od UM 4. piszesz, że ten region może istnieć bez kopalń i elektrowni - a myślisz kto jest w naszym regionie najbardziej cenionymi pracodawcą i inwestorami - właśnie ci z tych branż które ty lekceważysz 5. wspominasz kilka razy o ekologii - jeśli tak ważna jest dla ciebie ekologia to dlaczego korzystasz z auta, przyczyniasz się do zanieczyszczenia atmosfery tak jak przemysł ;)

 • ~Arteks 2013-01-08
  22:41:53

  0 0

  @dawid.zamojski - Francuzi nie muszą jechać do domu bo energetyka to jeden z bardziej rentownych poza petrochemią czy surowcami gałęzią gospodarki i jeszcze lata ten zakład będzie przynosił im duże zyski. Zauważ że ER przynosiła zyski zaraz po upadku PRL, w czasach ogromnej recesji końca lat 90. jak i teraz. Tak pewnych zysków nie da żaden zakład przetwórczy czy produkcyjny bo one są uzależnione od koniunktury gospodarczej a także konkurencji zagranicznej. Elektrownie nie mają za bardzo konkurencji a w Polsce nie ma żadnych przesłanek aby zmieniło się coś w pozyskiwaniu energii z węgla. Jeśli Francuzom się to znudzi to sprzedadzą ją komuś innemu. W każdym razie elektrowni tej nie grozi nawet w najgorszych scenariuszach likwidacja z co najmniej kilku powodów: 1. świetne położenie blisko dostawców węgla 2. każda elektrownia wymaga odpowiedniego otoczenia - np. dużej ilości wody, nie da się wybudować ją wszędzie 3. Polska potrzebuje energii, niektóre raporty mówią że po 2020 r. może brakować w naszym kraju prądu 4. Śląsk potrzebuje zabezpieczenia energetycznego, a nie zapomnijmy że to największy zakład tego rodzaju na Śląsku 5. ER jest powiązana sieciami energetycznymi z całym Śląskiem, Polską i zagranicą - budowa tego rodzaju linii to wydatek nie mniejszy od budowy nowej elektrowni podobnie zresztą jak stacji transformatorowych itd 6. elektrownia jest uzależniona od kolei i sprawnych połączeń kolejowych, nie da się jej wystawić w lesie koło Hrubieszowa czy Łomży.

 • ~Arteks 2013-01-08
  22:53:03

  0 0

  @qwerty - same dane z 2001 nie wystarczą aby wyciągnąć wniosek, że państwo zyskało na tym interesie bo wtedy sprzedało ER a teraz ER płaci więcej podatku bo ma większe zyski niż wtedy. Po pierwsze od 2001 bardzo mocno odchudzono załogę więc ma niższe koszty z tego tytułu (warto pamiętać, że państwo ma w związku z tym mniejsze wpływy z tytułu podatku PIT). Możliwe, że zwiększone zyski wynikają również z wzrostu cen prądu lub zwiększonej produkcji energii. Nie zapomnij, że rok 2001 to był rok niesamowitej recesji w kraju, bezrobocia, zmniejszonej produkcji w zakładach a być może także zmniejszonego zużycia prądu w gospodarstwach domowych. Myślę, że jednak rząd mógł nie prywatyzować energetyki lub sprywatyzować ją na zasadzie spółki akcyjnej, a nie sprzedawać w całości komu? Państwowemu francuskiemu koncernowi... To jest najbardziej absurdalne, że sami Francuzi swojej energetyki nie sprywatyzowali! Można też założyć, że gdyby elektrownia była nadal państwowa wpływy z różnego rodzaju podatków byłyby obecnie podobnej wielkości. Zazwyczaj tak bardzo zależy ci na miejscach pracy. Gdyby ER nie została sprzedana ciągle byłyby przyjęcia i wymiana kadr. W tej chwili w miejsce odchodzących na emeryturę nie przyjmuje się nikogo, a pracownicy są obciążani co raz większą ilością zadań.

 • ~cige 2013-01-09
  01:30:41

  0 0

  ZAAPELUJĄ. Niech apelują. To NIC NIE POMOŻE> Sprawa przesądzona jest. Robią sobie tylko reklamę i potem powiedzą: próbowaliśmy!!! NIE TRZEBA BYŁO SPRZEDAWAĆ ELEKTROWNI! Bo skoro pewne działy dostały propozycję pracy lub przeprowadzki do Krakowa to do czego to zmierzało? Ośmieszą się tylko.

 • ~MQ 2013-01-09
  08:30:15

  0 0

  Arteks co do parkingów przed UM to nie wiem jak jest w Gliwicach czy Bytomiu, przez UW czy WINB i KW Policji w Katowicach to koszmar, ale widzę, że nie załatwiałęś nic w Żorach, bo widzisz ta wieś ma przed dwoma budynkami urzędu miasta dla petentów po dwa parkingi wraz z miejscami zarezerwowanymi. Nie są to może mega parkingi ale petent ma gdzie zaparkować idąc do urzędu. Fakt, Dawid ja też nie rozumię dlaczego parking przed czy za urzędem sa zamknięte. Arteks parkingi w centrach handlwoych to nie są parkingi miejskie. To są parkingi dla klientów galerii handlowej a nie petentów UM. To są dwie zasadnicze różnice. Co do drogi w Bełku zaczynającej się po zjeździe z autosdtrady, to fakt koszmar. Ja nietety jeżdzę tą trasą codziennie. Wyjeżdzając z pracy w Żorach jadąc z zamknietymi oczami bez problemu można się zorientować kiedy przekracza się granicę miasta. Upadek ER nie jest korzystne nie tylko dla Rybnika, którego sytuacja finansowa może być opłakana, ale dla całego regionu. Sktutki na pewno będą dotkliwe. Faktem jest, że cześć pracowników już dwa lata temu przeniesiona została do Krakowa, jednego nawet znam osobiście. Mam nadzieję, że takiego scenariusza jednak nie będzie, aczkolwiek Rybnik to nie żadna wielka liczaca się aglomracja. Oczywiście władze są innego zdania.

 • ~ 2013-01-09
  08:34:10

  0 0

  do arteks, szanowny kolego w niczym sobie nie zaprzeczam, właśnie myślenie takich ludków jak ty wskazuje na dyletanctwo graniczące z wariactwem choć obraziłbym wariatów bo często to geniusze! Jeśli mówisz o parkingach w Fokusie czy Plazie to pomyśl sobie, że to nie są parkinki miejskie tylko komercyjne i prywatne. Właśnie dzisiaj mam wizytę w Urzędzia Miasta Żory i bez problemu parkuję na miejskim parkingu, połozonym wprost przed Urzędem i dotego bezpłatynym!!! Żory nie musiały robić czteropasmowej obwodnicy ponieważ mają dwie obwodnice, które doskonale spełniają swoją rolę, a my nie mamy ani jednej!
  Co do węgla, jesteś dyletantem nr 1 w tej kwestii, odwiedź naszą elektrownię i zapytaj czym się w niej pali, gwarantuję ci, że węgla ta elektrownia nie widziała, wsad to muła i najgorsze śmieci. Co do ekologi to jazda mim samochodem jest zbawienna dla tego miasta w porównaniu z tym co spalają ludzie w swoich kotłowniach i tym co spala elektrownia!!!

 • ~ 2013-01-09
  08:40:22

  0 0

  do arteks, jeszcze jedno a mianowicie jeśli ktoś nazywa parkingami miejsca przy Hallera czy 3 maja to nie widział parkingu. Jak można pobierać opłaty za parking, który jest placem wysypanym jakimiś kamieniami, na którym w zależności od pogody albo jest błoto albo kurzy się. Mało tego wybudowano w miejscu byłej szkoły muzycznej Sąd bez parkingu dla petentów i jak zapytasz ciecia gdzie masz zaparkować odpowie ci że na biedronce, to jest skandal! Chciałbyś być właścicielem sklepu na, którego parkigu parkują petenci Sądu a nie twoi klienci???

 • ~norton 2013-01-09
  09:50:46

  0 0

  Szanowny Dawidzie która elektrownie odwiedzałeś i z kim rozmawiałeś na temat tego "mułu" ? Zapewniam Cię, że Elektrownia spala miał a nie muł - a to już inna bajka. Miał to węgiel tylko, że drobny. Ale tego niestety w gimnazjach nie uczą dlatego wybaczam Ci Twą niewiedzę.

 • ~Arteks 2013-01-09
  10:12:43

  0 0

  @MqG - ale ty jesteś żorska pierdoła... Jeśli już z satysfakcją zakładasz upadek ER to skąd pewność, że przed ER nie upadną żorskie pakowalnie i producenci wycieraczek? Prawdopodobieństwo jest większe odnośnie tych małych zakładzików które mają charakter tymczasowy. I nie zapomnij, że Żory wiszą na Rybniku jeśli chodzi o miejsca pracy. Upadek zakładów w Rybniku powiększyłby zakres upadku Żor, które jak wiesz mają i tak najgorsze perspektywy demograficzne w Polsce i są ośrodkiem sypialnianym, zależnym od innych ;) @dawid.zamoyski - co kogo obchodzi czy parking jest komercyjny czy miejski. Grunt że kierowca ma gdzie zaparkować, a możliwości ma bez liku. W Rybniku miejsc parkingowych jest więcej w centrum niż w przeciętnym polskim mieście. Ponieważ od roku przechodzą remonty można powiedzieć że nawet te miejskie są na co raz lepszym poziomie (Curie-Skłodowskiej czy Reymonta). Także ten parking na Hallera, najgorszy z tych w centrum przechodził jesienią prace liftingowe. Tak więc ten argument sobie pozostaw wobec innych miast czy wsi.

 • ~MQ 2013-01-09
  11:01:36

  0 0

  Jaka żorska pierdoła :). Mam inną tezę to Ty jesteś sfrustrowanym mieszkańcem Żor, który za wszelka cenę chce pokazać, że Rybnik jest the best. Arteks tylko dlaczego jeśli chce załatwić sprawę w UM to muszę płacić za parking. Chce zrobić zakupy ok, płace za miejsce w galerii handlowej. To UM powiniem zapewnic swoim mieszkańcom bezpłatne miejsca parkingowe, kiedy chcą załatwić coś w urzędzie. To w końcu UM jest dla mieszkańców a nie odwrotnie. Nie byłbym ustatysfakcjonowany upadkiem ER, pomijając już skutki dla Rybnika czy okolic, ale mam głównie na uwadze tych ludzi którzy straciliby pracę. Te pakowalnie i producenci wycieraczek to jakby nie było duże firmy a nawet i międzynarodowe koncerny.

 • ~green electricity 2013-01-09
  12:10:47

  0 0

  Francuz ewidentnie zagrał pokerowo. Wcisnął nam bajkę że chce przerwać inwestycję i aby wszyscy to mocno nagłośnili - udało się w 100%. Teraz w interesie Francuza roztomańte pieski z p. Fudalim, Buzkiem i jeszcze Marcinkiewiczem robią dobrą robotę kompletnie za darmochę. Moim zdaniem coś ugra na pewno, tym więcej im większy szum wygeneruje. Minie zima i spokojnie będzie kontynuował prace, ale co wywalczy to jego. Norton pewnie to wie ale wam tego nie powie bo za blisko jest szpicy.

 • ~jedrek_1_1 2013-01-09
  13:46:54

  0 0

  spadochron .. 100% racji. apel. Co to ma być? Gdyby to jaśnie państwo pojechało tu i tam rozmawiać i lobbować. W zeszłym roku też apelowali - w sprawie telewizji TRWAM .

 • ~ 2013-01-09
  17:53:50

  0 0

  Tak sobie wyliczyłem, że aktualnie instytucją, która zatrudnia najwięcej osób w naszym mieście jest Szpital Wojewódzki w Orzepowicach. Tam ludzie zarabiają cieniutko (nie liczę lekarzy, którzy stanowią zaledwie ok. 18% personelu). Kiedyś liderem była elektrownia, ale Francuzi zredukowali zatrudnienie. Wszyscy teraz przejmują się losem pracowników elektrowni, a pracownicy szpitala to co ? Podobno od 5-6 lat nie dostali nawet 10 zł podwyżki, a przecież wszystko zdrożało. Nawet emeryci dostali jakieś podwyżki. Małe, bo małe, ale jednak. Szpitalem miasto nie interesuje się, bo to szpital wojewódzki, ale w Jastrzębiu miasto potrafi wspierać szpital. Też wojewódzki.

 • ~qwerty 2013-01-09
  18:30:31

  0 0

  Szpitalem miasto sie nie interesuje, odkad rzadzic przestal PiS. Jak rzadzili koledzy polityczni Fudalego, to Fudali chetnie umarzal kilkaset tysiecy podatku szpitalom (w Orzepoicach i na Gliwickiej). Zaraz jak PiS dostal kopa w wyborach, Fudali postanowil "dokopac" szpitalom w Rybniku, bo przeciez nie bedzie finansowo wspieral opieki zdrowotnej i nie bedzie pomagal rzadowi, do ktorego jest w opozycji.

 • ~ 2013-01-09
  20:08:10

  0 0

  ~qwerty, nic dodać, nic ująć. Ale AF i jego urzędasy też chorują i pewnie wymagają wtedy, aby po szpitalu noszono ich w lektykach.

 • ~Arteks 2013-01-09
  22:21:03

  0 0

  @don Tytus - nie wykazuj się z tym szpitalem ignorancją bo takich zakładów jak kopalnie to można ze świecą szukać po polskich miastach. Chociażby KWK Chwałowice, Jankowice, DB Schenker czy PKP Cargo. Jeszcze większą ciekawostką jest np. to że w Żorach czy Wodzisławiu największymi zakładami pracy są Urzędy Miasta ;) A mimo to jakoś nikt tam nie uważa, że w tych miastach należy "zgasić światło" i je wyłączyć ;) Urząd Miasta największym pracodawcą w mieście? To jest dopiero sztuka dla sztuki. :) Natomiast smutne jest to, że dyskusja dzięki paru zakałom tego forum prawie w ogóle nie dotyczy meritum czyli próby zainteresowania rządzących tym krajem tę ważną inwestycją dzięki której w naszym kraju ktoś chce zainwestować niebagatelną kwotę prawie 2 miliardów euro... Czy nasi posłowie oleją tą sprawę tak jak inne czy też włączą się do jakiegoś lobbingu? Czy Tuskowi (którego osobiście bardzo szanuję) obojętna będzie inwestycja która ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i pozyskanie tak wielkiej inwestycji zagranicznej o jakiej jeszcze kilka lat temu w ogóle można było nawet nie marzyć? Smutne jest to, że ludzie wolą ględzić na nieważne w tym kontekście tematy związane z parkingami czy szpitalem zamiast choćby krótko ale wypowiedzieć się na temat w tak istotnej sprawie :/

 • ~qwerty 2013-01-09
  23:08:12

  0 0

  Arturku - co mialby wg Ciebie zrobic Tusk? moze zaproponuj cos, zamiast populistycznie twierdzic, ze ma "cos" zrobic. Tak gledzic potrafi kazdy. A jesli wiesz gzdie rzad cos zawalil, to pokaz co i gdzie mialo byc zrobione inaczej (szczerze jestem tym zainteresowany). Poza tym jak juz, to tymi rzeczami zajmuje sie Piechocinski nie Tusk.

 • ~kurier 2013-01-09
  23:25:57

  0 0

  Kolego don-tytusie w moich rodzinnych stronach właśnie padł jeden z ostatnich tak dużych pracodawców w Bydgoszczy jak zakłady Zachem które kiedyś zatrudniały tysiące ludzi, a ostatnio 600. A to największe miasto w wojewoctwie ponad 2x większe od Rybnika. Wy ciągle narzekacie a naprawde nie macie na co bo na Śląsku są takie zakłady o ktorych reszta Polski może pomarzyć. Kolego Arteksie - Premier Tusk? On teraz bawi się na nartach w Alpach, a jak wróci to zawsze będzie miał ważniejsze sprawy polityczne. Najbardziej wkurzajace jest to, że rząd prawie wogóle nie interesuje się gospodarką. Nie myśli perspektywicznie tak jak Gierek, który rozbudowywał Polske mając ponad 60 lat! Ludzie w takim wieku podsumowuja swoje życie a ten myślał o globalnym rozwoju Polski. Czy Tuska obchodzi to że za 20 lat w kraju może braknąć prondu? Jego to nie obchodzi.

 • ~ 2013-01-10
  01:06:54

  0 0

  Arteks, o jakiej ignorancji piszesz ? Czy napisałem coś, co nie jest prawdą ? Czy mam się czuć zakałą tego forum ? Zdaniem większości to raczej Ty jesteś taką zakałą. Ale do Ciebie nie dociera żadna krytyka. Biurko związkowe jest chyba tak duże, że przysłania Ci widok na cokolwiek.

 • ~BENYYY 2013-01-10
  07:45:26

  0 0

  Uprzejmie informuje Radę że jest to ogólnie znane od pięciu LAT, zamiast interesować się bzdurami należy interesować się życiem, społeczno, polityczno gospodarczym , Polski Europy i Świata , czytaj... PAKIET ENERGETYCZNO KLIMATYCZNY, który skasuje o wiele więcej firm a nie tylko Elektrownie Rybnik. 80 % członków Rady wogóle nie wie co to jest.... o społeczeństwie nie wspomnę.....

 • ~Teddy 2013-01-10
  08:31:26

  0 0

  Na co Fudali liczy? Przecież Barroso nawet nie wie gdzie leży Rybnik. Nawet już na A4 zniknął Rybnik z drogowskazów a w jego miejsce pojawiła sie "Ostrawa, Gorzyczki" więc na co on liczy? Agonalne podrygi przed zblizająca się kampanią wyborczą?? Trzeba było chlopei myśleć o miescie od poczatku pierwszej kadencji a nie tylko o własnej d.... Już to widzę jak Barroso pochyla się nad siwą głowką Adasia i mówi "Przepraszam Adasiu, popełniłem błąd, oczywiście ze postawimy Ci kolejny blok a nawet dwa, bo bez tego zabranie nam prądu w Europie" Rachityczne podrygi władz tego miasta poprostu mnie roz....ją :-)))

 • ~Teddy 2013-01-10
  08:42:19

  0 0

  ~qwertyi ~Don Tytus - tak Panowie właśnie tak, jak Adaś Fudali zajeżdża pod Oddział Rehabilitacji swoją służbową furą razem z kierowca to Oddzial rehabilitacji otwarty jest dla niego już przed godz. 8.00 (dla pacjentów znajdujacych się na Oddziale dopiero od 8.00) i oczywiscie wszyscy wokół niego skacza i są do dyspozycji bo przeciez to Pan Prezydent, który potem im w dupe kopie. Nie tylko zresztą im, ale w sumie juz całemu miastu. nie wspomnę już o tym, ze po Oddziale przemyka, takz, zeby go nikt nie widział i zeby czasem nie musiał ludziom spojrzec w oczy. Nie wspomnę już o tym, ze nawet "dzień dobry" nie odpoiwe na powitanie ze strony szaraka. No cóż. Poziom chamstwa rośnie w postępie geometrycznym do okresu sprawowania władzy :-)

 • ~grzesnick 2013-01-10
  09:54:08

  0 0

  Arteks - a skąd ci się wzięło, że lepsze są duże zakłady niż małe? To jest jakaś PRLowa ekonomia. One są zazwyczaj uzwiązkowione, sztywne itd Lepiej dać pracę w piecu firmach po 200 ludzi niż w jednej tysiąc. Bo nawet jak jeden zn ich upadnie nie ma katastrofy http://europa.eu/rapid/press-release_IP-12-20_pl.htm

 • ~tressilian 2013-01-10
  15:04:12

  0 0

  Ja podpowiem Tuskowi, co zrobił źle - zgodził się w ogóle podpisać pakiet klimatyczny, na który Polska nie jest gotowa. Załóżmy, że nasza elektrownia zniknie w 2020. Pewnie wkrótce potem zniknie kolejna elektrownia węglowa, bo też będzie nieopłacalna przebudowa, itd. Rozwiązania są dwa - wycofać się z pakietu klimatycznego (sugerowałbym przy tym i tak stworzyć przepisy ekologiczne, ale łagodniejsze) albo tak zorganizować prawo, żeby obniżyć inne koszty (obniżyć CIT firmom energetycznym, PIT pracownikom, podnieść koszt energii...). Osobiście (szczególnie od czasu gdy Polska jest płatnikiem netto) jestem za wystąpieniem z UE, więc nie musicie mnie słuchać, bo mnie w tej cudownej Unii karzącej nas za wszystko drażni już każdy dekret, każda wytyczna i każde prawo.. Zaczynając od śmieci, idąc przez "opiniowanie budżetów", przez normy układów wydechowych (przez które wielu z Was nie będzie mogło wjeżdżać samochodami do miast za parę lat), przez kanalizację, przez prawo o kaloszach (które jest bardzo zabawne), przez regulacje telekomunikacyjne, aż do 'pakietu klimatycznego'.

 • ~ 2013-01-10
  15:14:10

  0 0

  co Mariuszek chcesz zostac prezesem , ze tak sie troszczysz :)

 • ~1floyd 2013-01-11
  23:53:29

  0 0

  A 9 lat zwolnienia z podatku dla EDF będzie nadal aktualne?.

 • ~kurier 2013-01-13
  14:35:13

  0 0

  Platforma nie dba o interes gospodarczy Polski lub nie potrafi tego robić. Tak jest w wielu dziedzinach gospodarki. Kiedy można było ratować Fiata nikt się tym z rządu nie przejmował. Kiedy wybuchł problem to trwają pozorowane ruchy. Gdyby EDF ogłosił że zlikwiduje elektrownię to pewnie Tusk zainteresowałby się od razu problemem. Ale co go obchodzi co będzie za 10-15 lat... Teraz każdy polityk myśli aby żyć pełnią życia i się wzbogacić wykorzystując maksymalnie czas w którym rządzi. Gierek myślał innymi kategoriami. Zadowalał się czymś zupełnie zwyczajnym, ale dla w każdym miejscu Polski lokował ogromne inwestycje i w dodatku było to robione z głową.

 • ~czarny_julek 2013-01-15
  08:37:28

  0 0

  Bodajże Robert Gałązka - tak brzmi nazwisko człowieka, który od lutego obejmie stołek prezesa naszej rybnickiej elektrowni. Oczywiście we dwóch na tym stołku siedzieć nie będą - Jerzy Chachuła odchodzi - i nie jest to bynajmniej odejście spowodowane awansem...

 • ~kacza-ryb 2013-01-15
  19:57:50

  0 0

  e

 • ~ 2013-01-17
  14:43:51

  0 0

  ~qwerty - czym zajmuje sie Premier Rządu??? skoro to nie jego kompetencje, to jakie są? ? ? ? ?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4905