zamknij

Biznes

Czesi zgłaszają się po elektrownię w Rybniku. Transakcję będzie blokował rząd?

2016-10-27, Autor: bf, źródło: wnp.pl

W środę (26 października) grupa EDF poinformowała o wybraniu czeskiego EPH do wyłącznych negocjacji w sprawie sprzedaży Elektrowni Rybnik o mocy 1,8 GW. Oznacza to, że oferta polskiego konsorcjum PGE, Enei, Energi i PGNiG Termiki nie została przyjęta przez Francuzów. Jednakże weto w tej sprawie może przedstawić Ministerstwo Energii. Dlaczego?

Reklama

Powracamy do tematu sprzedaży elektrowni w Rybniku. Przypomnijmy, że do zakupu akcji i udziałów w spółkach należących do EDF w Polsce zgłosiły się PGE, Enea, Energa i PGNiG Termika >>Kto przejmie elektrownię po EDF? Chętnych nie brakuje<<

Jak się okazuje, kupnem elektrowni zainteresowa jest też czeska grupa EPH, która dostała już od EDF wyłączność na negocjacje w sprawie przejęcia Elektrowni Rybnik. Co więcej, myśli o jej dalszej modernizacji lub rozbudowie. - Jeśli zostaniemy nowym właścicielem Elektrowni Rybnik, będziemy z pewnością kontynuować jej rozwój i modernizację. Konieczne jest spełnienie wymogów ekologicznych – czytamy w portalu branżowym wnp.pl wypowiedź Tomasa Davida, który jest odpowiedzialny za działalność EPH w Polsce.

Jak dodaje, elektrownia opalana byłaby polskim węglem kamiennym, który znacząco przyczynia się do bezpieczeństwa energetycznego, stabilności dostaw i niezależności energetycznej Polski.

By doszło do tanskacji w pierwszej połowie przyszłego roku potrzebna jest decyzja krajowych i europejskich organów regulacyjnych, w tym zgoda polskiego rządu. Portal wnp.pl powołując się na dziennik „Puls Biznesu” wskazuje jednak, że wszystkie te transakcje będą blokowane przez Ministerstwo Energii, czego potwierdzeniem mają być słowa ministra Krzysztofa Tchórzewskiego, który w rozmowie z dziennikiem podkreślał, że francuskie aktywa energetyczne powinien kupić inwestor wiarygodny i stabilny gwarantujący utrzymanie tego profilu działalności w Polsce w perspektywie długoterminowej.

Czasu na dokonanie transkacji jest coraz mniej, do 2020 roku trzeba przeprowadzić modernizację rybnickiej elektrowni tak, by odpowiadała unijnym normom. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu poseł Marek Krząkała złoży zapytanie o oficjalne stanowisko ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego w tej sprawie.

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~ 2016-10-27 18:19:53

  Gdzie wiadomosc o wczorajszym spotkaniu mieszkancow w szkole na Piaskach w sprawie protestu przed nową kopalnią?

  38 10
 • ~marcin_o 2016-10-27 20:19:23

  O co Krząkała chce pytać "oficjalnie" Ministra? - przecież jak ktoś śledzi artykuły związane ze sprzedażą elektrowni w Rybniku to wie jakie jest stanowisko Rządu. Trzymam kciuki, żeby elektrownia znalazła się w POLSKICH rękach. Szkoda, że kiedyś została sprzedana Francuzom i teraz Rząd musi stawać na głowie, żeby ją odkupić.

  69 18
 • ~marcin_o 2016-10-27 20:28:40

  jureq - o nowej kopalni jest cisza, nasi Włodarze liczą, że sprawa ucichnie, a procedury będą się dalej toczyć, aż w końcu nie będzie możliwości zablokowania inwestycji. Z-ca Prezydenta powiedział kiedyś w Radiu 90, że dla dobra całego miasta tych parę dzielnic musi się poświęcić (Wielopole, Północ, Paruszowiec-Piaski, Kamień). Ma się to nijak do deklaracji Prezydenta podczas kampanii przedwyborczej, że będzie szanował wszystkich mieszkańców. Byle tylko inwestycja przesunęła się w czasie do następnych wyborów i może nowy Prezydent wysłucha głosu tysięcy mieszkańców Rybnika, którym grożą uszkodzenia budynków w wyniku szkód górniczych.

  47 5
 • ~Pan Parasol 2016-10-27 21:15:32

  Polskie firmy to same Piramidy albo Parabanki. EPH ma mocny potencjał kapitałowy i wydaje się, że to dobry inwestor. A co do kopalni na Paruszowcu... no cóż albo Rybnik przyciągnie inwestorów i będzie się rozwijał albo stanie się zaściankowym geriatrykiem. Jak na razie zaściankowość wygrywa. Zresztą wystarczy spojrzeć przez okno - jakość powietrza w naszym mieście całkowicie oddaje kulturę jego mieszkańców.

  39 35
 • ~elegant 2016-10-27 22:31:23

  Zastanawiam się komu służy poseł M. Krząkała ?tyle lat w polityce
  i niczego się nie nauczył?

  36 13
 • ~elegant 2016-10-28 00:49:23

  Pan Parasol,nie wszystko i nie za każdą cenę to odnośnie kopalni na Paruszowcu . Należy myśleć również o konsekwencjach dla środowiska.A co do EPH może i ma potencjał kapitałowy,ale strategicznie niekorzystne dla nas.Musimy zrobić wszystko,żeby Elektrownia Rybnik wróciła w polskie ręce za każdą cenę.Pan poseł Marek Krząkała w tej sytuacji jest najmniej potrzebny,ponieważ jemu chodzi o rozgłos ,a polskiemu rządowi o Elektrownię.

  34 16
 • ~norton 2016-10-28 08:53:27

  Pomimo tego, że jestem przeciwnikiem PiS-u i całego tego cyrku z ich strony to muszę stwierdzić, że jedynie Oni mogą umożliwić powrót ER w państwowe ręce. Poprzedni rząd - partii, której reprezentantem jest Krząkała zgodził by się na kogokolwiek a całą sprzedaż ogłosiłby jako sukces rządu. Nowa kopalnia w Rybniku i poświęcenie dzielnic? Litości - to nie 19 wiek. Za duże straty ekologiczne oraz olbrzymie koszty ponoszone przez mieszkańców. Mamy dookoła istniejące kopalnie.

  36 9
 • ~ 2016-10-28 23:54:27

  EDF - państwowa firma francuska, MON nie chce francuskich śmigłowców Caracal - EDF wybiera Czechów. Wszędzie polityka.

  23 4
 • ~Monia2002 2016-10-29 21:05:25

  elektrownia musi być państwowa, cała masa niekompetentnych "misiewiczów" już czeka na dobrze płatne posady :)

  29 7
 • ~Jan R. 2016-10-30 09:26:10

  Wręcz obowiązkiem posła Marka Krząkały jest, by w moim imieniu zapytał oficjalnie pana ministra. Ministrowie mają to do siebie, że przychodzą i odchodzą i to co nakłapali wargami przez ich następców jest często wywracane do góry nogami. Więc niech w tej sprawie stworzą jakiś dokument, bo papier, jak wiadomo, jest cierpliwy.

  8 9
 • ~minowa 2016-10-30 14:52:57

  Czy to są Czesi, czy Słowacy a może zakamuflowane pieniadze rosyjskie - to się jeszcze okaże.

  10 9
 • ~piotrekdec 2016-10-30 16:19:43

  Pan Parasol: tłumaczyć tu, że EPH to poważny inwestor z poważnymi pieniędzmi to jak walić głową w ścianę; dowiesz się tylko, że najważniejsze "żeby wróciło w polskie ręce" -- pospólstwo będzie pękać z dumy, a kolejni pomocnicy pomocników aptekarzy będą kontrolować zarząd poprzez rady nadzorcze, z dnia na dzień staną się specjalistami energetycznymi; to nic, że rozwój zakładu stanie pod znakiem zapytania, ważne, że będzie to POLSKI pomocnik pomocnika aptekarza, to się liczy!

  17 8
 • ~green electricity 2016-10-31 08:30:39

  cytat z wnp.pl: Rząd nie mówi "nie" inwestorom do aktywów EDF w Polsce - poinformował dziennikarzy wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

  5 3
 • ~tressilian 2016-11-15 11:14:48

  Kwestia jest taka, że EPH jest kontrolowana przez Chińczyków, a PiS-owi bardziej po drodze z Amerykanami niż z Chinami (jeszcze). Dodatkowo Trump wygrał niedawno wybory i tym bardziej Stany będą naciskać na kraje Europy, by nie brały do siebie kapitału i rozwiązań z państwa środka. Jako że nam zależy na bezpieczeństwie, to pewnie tych Amerykanów posłuchamy i poczekamy sobie na dalsze wypadki.

  Polityka pełną gębą, a Elektrownia kwiczy

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Liderzy biznesu w regionie

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2999