zamknij

Wiadomości

To nie żart. Poczta chce naszych danych! Kuczera mówi „nie!”

2020-04-23, Autor: 

Na początku myśleliśmy, że to próba oszustwa, ale nic z tych rzeczy. Poczta Polska naprawdę chce dostać od gmin dane dotyczące każdego mieszkańca! Chce poznać nasze numery pesel, adresy, imiona, nazwiska i inne. Wszystko po to, aby zorganizować wybory.

Reklama

O tym informowaliśmy Was jako pierwsi. Gminy otrzymały w nocy maile z adresu Poczty Polskiej. Poprosiła o przekazanie wszystkich danych dotyczących nas – obywateli Rybnika, powiatu rybnickiego, reszty Polski >>Pesel, adres, nazwisko. „Poczta Polska” chce naszych danych na wybory<<

Czekaliśmy na komunikat Poczty Polskiej – nie pojawił się. Czekaliśmy na odpowiedź rzecznika Poczty Polskiej – nie otrzymaliśmy jej. Postanowiliśmy więc zadzwonić. Dopiero wtedy usłyszeliśmy potwierdzeni.

- Maile zostały wysłane z Poczty Polskiej – usłyszeliśmy w biurze prasowym.

Poczta natomiast nie chciała się odnieść do pytania, czy to nie jest przesada, że występuje poczta o tyle danych wrażliwych.

Z kolei jak podaje portal niebezpiecznik.pl, z treści udzielonej im odpowiedzi wynika, że poczta nie widzi w wysłanych mailach nic złego.

- Pisząc krótko – poczta uważa, że ma podstawę prawną i zapewnia, że przykłada najwyższą wagę do ochrony danych. Poczta Polska nie podjęła z nami żadnej dyskusji o poziomie zabezpieczeń. Nie odniosła się do pytania o analizę ryzyka – czytamy.

Mail od poczty dotarł również do rybnickiego magistratu. Prezydent Piotr Kuczera na sesji rady miasta zapewnił, że nie zamierza wysyłać żadnych danych mieszkańców Rybnika.

- Miasto Rybnik absolutnie w takiej formie danych nie wyda – powiedział.

Przypomnijmy, do sprawy odniósł się za to Związek Miast Polskich. Oto treść komunikatu:

W związku z anonimami od Poczty Polskiej o udostępnienie nowego rejestru spisu wyborców informujemy, że art. 99 ustawy z 16 kwietnia nie zawiera dyspozycji do żądania sporządzenia takich dokumentów.

Wiele miast informuje nas, że otrzymały anonimowe maile od spółki Poczta Polska, mające charakter wniosku o udostępnienie danych dotyczących tzw. wyborów korespondencyjnych. Wnioski de facto dotyczą SPORZĄDZENIA NOWEGO RODZAJU REJESTRU, zawierającego w określonym układzie dane z różnych źródeł, które pozostają w dyspozycji urzędów miast

Oczywiście sporządzenie takiego zestawu danych wg podanego wzoru będzie wymagać wielu tygodni pracy. Poza tym spis wyborców jest dziś zdefiniowany w rozporządzeniu zupełnie inaczej, niż to, co chce pocztowy anonim.

Art. 99 ustawy z 16 kwietnia (w załączeniu) nie zawiera dyspozycji do żądania od nas sporządzania nowych rodzajów dokumentów, zawierających chronione dane osobowe w nowym, specyficznym układzie.

NIE NALEŻY ODPOWIADAĆ na te anonimowe maile, co wprost wynika z załączonego Komunikatu PKW.

Nawet gdyby Poczta Polska wystąpiła w przyszłości z prawidłowym wnioskiem o takiej treści, jak dotąd, NIE NALEŻY SPORZĄDZAĆ ŻADNYCH NOWYCH SPISÓW. Art. 99 nie daje nikomu prawa do żądania sporządzania nowych rejestro-spisów.

Andrzej Porawski
Dyrektor Biura
Związek Miast Polskich

Art. 99. Operator wyznaczony w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe, po złożeniu przez siebie wniosku w formie elektronicznej, otrzymuje dane z rejestru PESEL, bądź też z innego spisu lub rejestru będącego w dyspozycji organu administracji publicznej, jeżeli dane te są potrzebne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej bądź w celu wykonania innych obowiązków nałożonych przez organy administracji rządowej. Dane, o których mowa w zdaniu pierwszym, przekazywane są operatorowi wyznaczonemu, w formie elektronicznej, w terminie nie dłuższym niż 2 dni robocze od dnia otrzymania wniosku. Operator wyznaczony uprawniony jest do przetwarzania danych wyłącznie w celu, w jakim otrzymał te dane.

Komunikat wydała także Państwowa Komisja Wyborcza:

Państwowa Komisja Wyborcza, w związku z wieloma pytaniami, wyjaśnia, że zgodnie z art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. poz. 695) operator wyznaczony w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe, po złożeniu przez siebie wniosku w formie elektronicznej, otrzymuje dane z rejestru PESEL, bądź też z innego spisu lub rejestru będącego w dyspozycji organu administracji publicznej, jeżeli dane te są potrzebne m. in. w celu wykonania obowiązków nałożonych przez organy administracji rządowej. Dane te przekazywane są operatorowi wyznaczonemu, w formie elektronicznej, w terminie nie dłuższym niż 2 dni robocze od dnia otrzymania wniosku. Operator wyznaczony uprawniony jest do przetwarzania danych wyłącznie w celu, w jakim otrzymał te dane

Przepis ten upoważnia operatora publicznego do żądania wydania danych ze spisu wyborców.

Jednakże w ocenie Państwowej Komisji Wyborczej podstawą do wydania danych ze spisu wyborców przez gminę może być włącznie wniosek podpisany podpisem elektronicznym przez osobę upoważnioną do reprezentowania operatora wyznaczonego. Do wniosku powinna być dołączona kopia rozstrzygnięcia organu administracji rządowej o nałożeniu na operatora wyznaczonego obowiązku, z którym wiąże się konieczność pozyskania danych ze spisu wyborców.

Państwowa Komisja Wyborcza prosi o pilne przekazanie niniejszych wyjaśnień wójtom, burmistrzom i prezydentom miast.

Przewodniczący
Państwowej Komisji Wyborczej
Sylwester Marciniak

Oceń publikację: + 1 + 62 - 1 - 15

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~rzyt 2020-04-23
  16:58:06

  21 77

  Kiedyś już było bardzo podobnie jak listy z sądów odbierałem w kioskach z gazetami. Pani do mnie - proszę dowód, a ja że nie ma kioskarki w wykazie osób, które mogą mnie legitymować.
  Ale i tak musiałem dowód pokazać....
  Za to na Facebooku wszystko jest ....i po co te protesty.

 • ~frbro 2020-04-23
  17:06:51

  81 14

  @rzyt, wskaz profil na Facebooku, w którym są wszystkie adresy pesele imiona rodziców itd. To co napisałeś jest nieprawdą.
  Nie bez powodu te dane nazywane są danymi wrażliwymi. Nie należy lekceważyć kwestii bezpieczeństwa danych osobowych.

 • ~Robert Kowalewski 2020-04-23
  17:44:21

  57 14

  No i prawidłowo. Co by jeszcze chcieli? Numery kart bankomatowych?

 • ~Piotr Czaja 2020-04-23
  17:49:34

  92 19

  Co na to RODO!Jeżeli udostępnią mój PESEL,mam prawo zgłosić sprawę do prokuraturyTylko ku.wa do kogo? ,do Zibry?

 • ~ 2020-04-23
  17:59:53

  to są wybory tylko w zmienionej formule,dziwne że kogoś dziwi fakt że aby zagłosować musi podać swój prawdziwy numer pesel i Nazwisko : ) myślcie troszkę..

 • ~Piotr Czaja 2020-04-23
  18:06:20

  69 22

  Czego jeszcze ten kolanoświrus zarząda.Żebym przyznał się z kim śpię.Napewno nie z kotem świrusie!

 • ~Abisall 2020-04-23
  18:18:57

  72 17

  "to są wybory tylko w zmienionej formule,dziwne że kogoś dziwi fakt że aby zagłosować musi podać swój prawdziwy numer pesel i Nazwisko : ) myślcie troszkę.."
  Więc takie wybory będą nielegalne - wszak jasno w najważniejszym akcie prawnym w Najjaśniejszej stoi że głosowanie być tajne

 • ~ 2020-04-23
  19:15:00

  22 67

  abisall nie musisz ujawniać na kogo zagłosowałeś nikomu,musisz podać nazwisko i pesel,żeby było wiadomo czy jesteś osobą uprawnioną do oddania głosu na wybranego kandydata,i skończcie już z tym wirusem śmiesznym bo markety pełne i bulwary wszystko normalnie działa firmy pracują a podpis się boicie na kartce złożyć?

 • ~Franek7 2020-04-23
  19:26:17

  61 20

  Słyszałem dziś opinię Pawła Kowala z którą się zgadzam, że pandemia jest tylko pretekstem do wprowadzenia rządów autorytarnych. Bardzo dobry pretekst dla bolszewików z PiS i ja bym się wcale nie zdziwił gdyby taki był zamysł Kaczyńskiego.

  A co do spisu wyborców dla poczty to komuś tam w PiSie się chyba sufit na głowę zawalił żeby bez żadnej podstawy prawnej przekazywać komukolwiek moje pełne dane personalne...

 • ~Franek7 2020-04-23
  19:40:36

  43 11

  Wybory to jest proces opisany w konstytucji i Ordynacji Wyborczej. Wybory to nie jest tylko głosowanie. Głosowanie jest aktem wieńczącym wybory. A wybory jak wspomniałem to proces w którym kandydaci w równy sposób mogą walczyć o głosy wyborców, przedstawiać programy, debatować, spierać się, spotykać się i robić wiece wyborcze. Po tym można rozpoznać że dany kraj jest demokracją czy nie jest. My już nie jesteśmy ani praworządni ani demokratyczni. Jesteśmy małym komunistycznym kraikiem rządzonym przez małego dyktatorka. Świat się łapie za głowy co się u nas w cztery lata stało z demokracją.Więc nie będzie żadnych wyborów a co najwyżej głosowanie, a w zasadzie jakiś plebiscyt ale na pewno nie demokratyczne wybory ze wszystkimi wymienionymi w konstytucji przymiotami demokratycznych wyborów.

  Przypomina mi się dowcip jak po wojnie na Syberii urządzono wybory. Wszyscy dostali zaklejone koperty i wrzucali je do urn. Pilnowało ich wojsko. Jeden z obywateli zaciekawiony otworzył kopertę. Wtedy podszedł do niego żołnierz, walnął go kolbą i rzekł. A ty nie wiesz, że wybory są tajne?

  Jesteśmy bardzo blisko takich standardów...

 • ~Jan R. 2020-04-23
  20:36:26

  31 16

  Jak ta Jadzia wychowała swoich synalków? Jeden zabrał ze sobą do św. Piotra 95 ludzi, a drugi, jak widać, nie chce być gorszy.

 • ~Janusz_Cebularz 2020-04-23
  20:49:07

  41 16

  Chciałbym jeszcze dodać, ze poczta chce dostać dane w niezabezpieczonych plikach tekstowych xD. Pisowskie państwo... Ale najważniejsze, że na bombelki dajo pinionszki.

 • ~Abisall 2020-04-23
  21:13:20

  26 8

  @~kukulka123
  Ale te dane są powiązane wtedy z twoim głosem - to gdzie tu zapisana w konstytucji tajność głosowania? Gdzie powszechność głosowania skoro obywatele polscy będący poza granicami kraju a którzy nie zrzekli się obywatelstwa, nie zostali pozbawieni praw publicznych nie mogą wziąć udziału w wyborach?

 • ~ 2020-04-23
  21:22:38

  13 44

  Podobno Kaczyńskiego mają obwołać Królem Polski , no tego jeszcze nie było , ale pewno opozycja przeciagnie sprawę w senacie .
  A Kidawa 4% i szósta w kolejce na prezydenturę i co się dziwić , ze totalsi wyborów się boją , jak diabeł święconej wody :)

 • ~Jacek Jan Kowalski 2020-04-25
  12:33:07

  5 0

  pimpek chyba znowu napił

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 3958