zamknij

Wiadomości

Tak będzie wyglądał nowy budynek przy Hallera? Rozstrzygnięto konkurs

2018-06-11, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Strefa Rzeczna nabiera rozpędu. Przy ul. Hallera budowany jest właśnie parking wielopoziomowy. Dzisiaj natomiast w rybnickim magistracie ogłoszono wyniki konkursu na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną budynku mieszkalno-usługowego. Zobaczcie zwycięską pracę. Czym przekonała do siebie jury?

Reklama

Do udziału w konkursie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Katowicach dopuszczono ponad 80 pracowni. Miały za zadanie opracować obiekt dopasowany do koncepcji urbanistycznej, zawierającej 80 mieszkań. Warunkiem było też zaprojektowanie części usługowej.

- Tradycja konkursu jest podtrzymywana. To jest ważne z punktu widzenia twórczego fermentu i wielokierunkowego spojrzenia na problem. Zdefiniowaliśmy sobie 3 lata temu te przestrzenie, które będą domagały się zagospodarowania. Takim miejscem na pewno jest teren wokół ul. Hallera. Chcę, by miasto było z tego obszaru dumne. Fachowcy, profesjonaliści podjęli wyzwanie. Każda z tych koncepcji nas zaciekawia. Mówimy tutaj o sercu miasta – zwrócił uwagę prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Nastąpiło odczytanie wyników konkursu:

I NAGRODA

SLAS / MARIUSZ KOMRAUS
Członkowie Zespołu Autorskiego: Aleksander Bednarski, Mariusz Komraus, Sonia Manssour.

Nagrodę przyznano za:

- poszanowanie dla tradycji miejsca,
- prawidłową kompozycję urbanistyczną i usytuowanie,
- dobre relacje z istniejąca zabudową,
- dobrze wytworzony otwarty i nasłoneczniony dziedziniec,
- współczesną prostą architekturę, oszczędną w detalu, o silnej i zdecydowanej kompozycji nadając nowy atrakcyjny wymiar zabudowy śródmiejskiej miasta,
- funkcjonalne mieszkania z bardzo ciekawym włączeniem loggii w przestrzeń mieszkania, dobrze nasłonecznione, z rzutami pozytywnie odbiegającymi od standardów deweloperskich stanowiących o jakości budynku, ich różnorodność.

II NAGRODA

jojko+nawrocki architekci s.c. Marcin Jojko Bartłomiej Nawrocki
Członkowie Zespołu Autorskiego: Marcin Jojko, Bartłomiej Nawrocki, Agnieszka Weber, Jakub Kaczmarek, Paweł Góral, Anna Nowakowska

Nagrodę przyznano za:

- dobry i prosty układ urbanistyczny dający możliwość wytworzenia dużej przestrzeni zieleni, przy realizacji drugiego etapu tworzy świetny wewnętrzny kwartał,
- prostą architekturę o szlachetnych proporcjach, oszczędną i powściągliwą, nawiązującą klimatem do tradycji śląskiej architektury familokowej,
- odwagę w poszukiwaniu nowej typologii mieszkań, ułożonych na głębokich traktach,
z wewnętrznym doświetlającym atrium.

III NAGRODA

Mikołaj Iwańczuk
Katarzyna Iwańczuk
Członkowie Zespołu Autorskiego: Mikołaj Iwańczuk, Katarzyna Iwańczuk.

Nagrodę przyznano za:

- ciekawą architekturę,
- trafne usytuowanie bryły budynku w stosunku do otoczenia,
- wytworzenie placu wejściowego z istniejącymi budynkami,
- dziedziniec wewnętrzny,
- funkcjonalne mieszkania posiadające dobry standard deweloperski.I WYRÓŻNIENIE
Piotr Kłoskowski
Członkowie Zespołu Autorskiego: Piotr Kłoskowski

Wyróżnienie przyznano za zaproponowany układ budynków o wysokiej ekonomii realizacji z prostymi elewacjami i przemyślanymi mieszkaniami, prezentujący przykład modelowej architektury funkcjonalnej.

II WYRÓŻNIENIE

ARCHITEKCI MR MOSKA i RACHUBA Sp. J.
Członkowie Zespołu Autorskiego: Mariusz Rachuba, Leszek Moska, Agnieszka Porębska, Aleksandra Kuśmierz

Wyróżnienie przyznano za próbę odważnego rozbicia bryły budynku na cztery wzajemnie powiązane mniejsze elementy, przy zachowaniu zwartości geometrycznej całości założenia oraz za pokazanie sposobu wkomponowania istniejących budynków w nową zabudowę, nadającego założeniu indywidualnego charakteru.

III WYRÓŻNIENIE
DOMINO GRUPA ARCHITEKTONICZNA WOJCIECH DUNAJ
Członkowie Zespołu Autorskiego: Wojciech Dunaj, Rafał Stemporowski, Piotr Wilento, Bartek Dyja

Wyróżnienie przyznano za zgrabną zabudowę o charakterze współczesnych familoków, dobre wpasowanie w charakter starej zabudowy Rybnika, za stworzenie klimatu wewnętrznej uliczki z dużą dozą intymności dla przyszłych mieszkańców.

Co teraz? Na chwilę obecną nie ma terminu rozpoczęcia prac nad nowym budynkiem. - Trzeba sprawdzić, jak będzie rozkładał się kosztorys inwestycji – wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu. - Po konkursie autor pracy otrzymuje zalecenia pokonkursowe w zależności, co komisja wychwyciła. Zwycięskiej koncepcji może zostać udzielone zamówienie z wolnej ręki na przygotowanie projektu realizacyjnego – dodaje.

Stare budynki, które stoją przy ul. Hallera będą zachowane i wkomponowane w nową architekturę.

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 55 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~Danieleu 2018-06-11 17:05:22

  Specialnie szczególne i zjawiskowe to te projekty nie są, ale mimo to swoją prostotą są ładne i nareszcie zacznie się coś zbajdować w tamtym miejscu ciekawego :)

  41 9
 • ~ 2018-06-11 17:17:58

  nie można obiektowi zarzucić braku urody w prostej, ponadczasowej formie
  ma to być też obiekt mieszkalny, czy mam rozumieć że będą to mieszkania komunalne, wybudowane z funduszy miasta, a za kilka lat po zasiedleniu sprezentowane (sprzedane za ułamek wartości) lokatorom, jak to miało już miejsce z innymi obiektami w mieście ?

  37 2
 • ~ka22 2018-06-11 17:21:15

  Nieno, autora trochę poniosło. Połowa zdjęć to fotki oficjeli miejskich a reszta podpisana nazwiskiem Bartłomiej Furmanowicz zamiast projektanta. Dla mnie to np. ważne, kto jest autorem poszczególnych projektów.

  40 8
 • ~Abisall 2018-06-11 18:04:51

  O tak, projekt z pierwszego miejsca jest świetny. Mam nadzieję że zostanie zrealizowany w formie jak najbliższej projektowi.

  23 59
 • ~Arteks 2018-06-11 19:54:10

  Warto ogłaszać konkursy! Bo one wciągają do wyścigu o najlepszy projekt wielu architektów. Podobają mi się wszystkie prace, a najbardziej ta która nie dostała nagrody gdzie te stare budynki po rzeźni zostały wbudowane w nowy obiekt mieszkalny. Ale wybór należy do Urzędu Miasta który konkurs ogłosił. Oby jak najszybciej przystąpiono do realizacji i zabudowy tego szpetnego obecnie miejsca.

  25 36
 • ~smr 2018-06-11 20:16:44

  ale kicz ... już wiadomo jakie serce ma pan kuczera ...

 • ~ 2018-06-11 20:53:47

  ale obrzydliwe te projekty może da się to jeszcze jakoś zablokować? bo jest tragedia w dodatku ten parking który będzie zapraszał motokultystów do centrum

 • ~orient 2018-06-12 00:16:19

  Bardzo nowoczesne, a zarazem ładnie współgra z tymi dwoma budynkami. @smr kicz w budynku o takim wyważonym kolorze? Chyba nie wiesz o czym piszesz.

  26 58
 • ~Zbyszek Chwastek 2018-06-12 11:19:40

  W zasadzie wszystkie wyróżnione projekty są bardzo ładne. Wreszcie ten koszmarny parking zamieni się w coś na miarę ambicji nowoczesnego i przyjaznego mieszkańcom miasta. Trzymam kciuki za rychłą realizację.

  14 38
 • ~elmo 2018-06-12 21:42:35

  liczę tylko na to, że skoro ma to być "budynek mieszkalno-usługowy" nie powstanie kolejny klocek na wzór galerii z kilkoma mieszkaniami dla formalności.

  5 0
 • ~elmo 2018-06-12 21:45:18

  foto 9 - witryna sklepu ZARA i Reserved ;p

  4 0
 • ~colombo01 2018-06-13 10:57:43

  Projekt taki jak w Gliwicach naprzeciw bazyliki Piotra i Pawła. Jest tam taki budynek i piętrowy parking. W samym centrum. Straszna kicha i zaciśnięcie terenu. Po latach widzę, jak bardzo uciążliwa to inwestycja.

  0 0
 • ~Arteks 2018-06-13 11:04:28

  @colombo01 - mieszkaniówka w centrach miast to same plusy. Najważniejszy to ludzie którzy mogą być stałymi (a nie tylko okolicznościowymi jak w przypadku przyjezdnych do centrum) klientami okolicznych sklepów, targowiska, punktów usługowych czy gastronomii. Poza tym oczywiście względy estetyczne i podatki dla miasta. No i oczywiście urbanizacja miasta która powinna postępować, a nie się cofać i tworzyć takie składowiska aut lub puste przestrzenie jak obecnie.

  4 1
 • ~predkront 2018-06-15 19:38:05

  Wizualizacje to za przeproszeniem moze robic pierwszy lepszy studencina, ale biorac pod uwage umiejetnosci przyciagania inwestorow do Rybnika przez prez. Kuczere to szanse na to ze to naprwde powstanie oceniam na 0,01%. Przypominam, ze Kuczera przyciagnal do Rybnika cale ZERO inwestorow. I to mial byc ten mlody dynamiczny prezydent i nowa lepsza jakosc niz Fudali. No bez jaj. Kompromitacja i nic wiecej.

  1 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1163