Szermierka: historyczny medal A. Mroszczak

2011-06-01, Autor:
Anna Mroszczak wywalczyła pierwszy medal w historii rybnickiej szermierki w szpadzie dziewcząt podczas Mistrzostw Polski młodzików.

W miniony weekend w Opolu odbyły się Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski młodzików w szpadzie dziewcząt i chłopców. Oczywiście na tej imprezie nie mogło zabraknąć rybnickich szermierzy. W szpadzie dziewcząt RMKS reprezentowała Anna Mroszczak, natomiast w szpadzie chłopców, aż 10 zawodników; Kacper Kordas, Bartosz Mencel, Łukasz Kubicki, Igor Tymusz, Ryszard Kałuziński, Jakub Kołodziej, Jakub Wypchoł, Tomasz Wąsiewicz, Oskar Gawałek, Jarosław Fajkis.

W sobotę nasi zawodnicy startowali w turnieju indywidualnym. W  szpadzie dziewcząt startowało 107 zawodniczek, a w szpadzie chłopców 104 z całej Polski.  Pomimo tak ogromnej rywalizacji nie zawiodła Anna Mroszczak, która zajęła 2. miejsce i  zdobyła srebrny medal. Ania w fazie eliminacyjnej wygrała wszystkie swoje pojedynki i do walk pucharowych  przystępowała  z numerem „3”.  W fazie pucharowej nasza zawodniczka walczyła wspaniale pokonując aż do finału wszystkie swoje przeciwniczki. W finale spotkała się ze swoją największą rywalką w tym sezonie, Justyną Jagiełko z Pałacu Młodzieży Katowice. W walce finałowej Ania bardzo źle rozpoczęła pierwszą część  walki,  przegrywając 0:2 i 2:5, co zmusiło ją do zmiany taktyki walki ustalonej przed spotkaniem. Uciekający czas  pojedynku  oraz bardzo dobra walka w  obronie Jagiełko nie pozwoliły rybniczance na odrobienie kilkupunktowej przewagi. Walka zakończyła się wynikiem 12:6 dla Jagiełko. Jest to największy do tej pory sukces  młodej  szpadzistki z Rybnika, która srebrnym medalem  Mistrzostw Polski zakończyła bardzo udany sezon 2010/2011 w kategorii młodzika. Przypomnijmy, że Ania wygrała listę klasyfikacyjną w kategorii młodzika  Polskiego Związku Szermierczego. Ponadto zapisze się ona również w historii RMKS-u jako pierwsza szpadzistka, która zdobyła medal w tej broni dla klubu.

Walki Mroszczak:
 „64” – zwolniona
 „32” Mroszczak – Gancarz Justyna (UKS Jedynka Laszki) 12:5
 „16” Mroszczak – Gryszka Agnieszka (KS Szpada Wrocław) 12:4
 „8” Mroszczak – Zamachowska Wiktoria (KKS Kraków) 12:9

Ćwierćfinały:
Aleksandra Obońska (WLKS Kmicic Częstochowa) - Agnieszka Kaczmarska (UKS Sokolik Krosno) 12:5
Justyna Jagiełko (Pałac Młodzieży Katowice) - Klaudia Puła (SKS Radomyśl Wielki) 12:8
Anna Mroszczak (RMKS Rybnik) - Paulina Wilaszek (SKS Radomyśl Wielki) 9:3
Agnieszka Rolek  ( AZS AWF Katowice) - Aleksandra Zimnoch ( AZS AWF Katowice) 12:11

Półfinały:
Jagiełko - Obońska 12:10
Mroszczak - Rolek 12:10

Finał:
Jagiełko - Mroszczak 12:6

Kolejność:
1 Justyna Jagiełko (Pałac Młodzieży Katowice)
2 Anna Mroszczak (RMKS Rybnik)
3 Aleksandra Obońska (WLKS Kmicic Częstochowa)
3 Agnieszka Rolek (AZS AWF Katowice)
5 Aleksandra Zimnoch (AZS AWF Katowice)
6 Paulina Wilaszek (SKS Radomyśl Wielki)
7 Klaudia Puła (SKS Radomyśl Wielki)
8 Agnieszka Kaczmarska (UKS Sokolik Krosno)

W szpadzie chłopców nie poszło już tak dobrze. Najlepszy z naszych  zawodników, Kacper Kordas zajął 21. miejsce przegrywając o wejście do najlepszej „16” turnieju z Kamilem Cichaczewskim z Górnika Radlin 12:8. Pozostałe miejsca naszych zawodników nie są  zbyt okazałe, ale na uwagę zasługuje fakt, że byli  oni najmłodszym rocznikiem w tym turnieju  i pomimo odległych miejsc stoczyli kilka bardzo dobrych pojedynków ze starszymi zawodnikami. Mamy nadzieje, że za rok i dwa ci zawodnicy będą odgrywać pierwszoplanowe role na tej imprezie.

103 miejsce -  Oskar Gawałek

Drugiego dnia odbył się turniej drużynowy. W turnieju szpady chłopców zgłosiły się 23 drużyny, natomiast w szpadzie dziewcząt 24. Do turnieju chłopców RMKS zgłosił dwie drużyny. RMKS I wystąpił w składzie: Kacper Kordas, Ryszard Kałuziński, Jakub Kołodziej, Bartosz Mencel, natomiast RMKS II: Jarosław Fajkis, Igor Tymusz, Jakub Wypchoł, Łukasz Kubicki. Oba zespoły zaczynały walkę o najlepszą „16”. Pierwsza drużyna spotkała się z II Kmicicem Częstochowa i pewnie wygrała 36:22, natomiast II RMKS przegrał  z MKS Gryf Mielec 21:36 i musiał pożegnać się z  turniejem zajmując 19. miejsce. Drużyna RMKS I w walce o ćwierćfinał  zmierzyła  się z  TS Górnik Radlin. Niestety tym razem zawodnicy z Radlina byli jeszcze zbyt mocni dla naszej młodej drużyny i pewnie wygrali 36:19. Po tej przegranej naszej drużynie pozostała walka o miejsca 9-16. RMKS I w drodze do walki w „finale B”  pokonał kolejno: MKS II Kusy Szczecin 30:21oraz WLKS Kmicic I Częstochowę 23:22. W walce o 9 miejsce RMKS I zmierzył się z STSzerm Legią Warszawa i po bardzo zaciętym pojedynku przegrał 23:27 i zajął 10 miejsce.

Oceń publikację: + 1 + 28 - 1 - 4