Sukces rybnickich siatkarzy

2003-07-29, Autor:
Adam Grzelec i Grzegorz Jaruga, siatkarze plażowi, zajęli piąte miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Jednocześnie, wraz z parą dziewcząt, wywalczyli awans do Pucharu Europy.

Do finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w siatkówce plażowej, który odbył się w Sopocie, zakwalifikowały się dwie rybnickie pary: Aleksandra Hecht i Natalia Musz oraz Adam Grzelec i Grzegorz Jaruga z RMKS Rybnik. Nieco słabiej wypadły tu dziewczyny, które zajęły miejsca 9-12. Dużą niespodziankę sprawili natomiast chłopcy plasując się na piątej pozycji.
    W pierwszym meczu rybniczanie zmierzyli się z zespołem z Wałcza. Po pierwszym przegranym przez nich secie 21:19, w drugim rozgorzała zacięta walka. Przy stanie 20:19 dla Rybnika sędzia po ataku w aut przeciwników przyznał punkt rybniczanom i zakończył seta. Gracze z Wałcza złożyli jednak reklamację. Według nich piłka dotknęła bloku. Faktycznie tak się stało, co przyznał siatkarz RMKS-u Adam Grzelec. Sędzia zmienił decyzję. Zrobiło się więc 20:20. Kolejne dwa punkty wywalczyli przeciwnicy rybniczan i tym samym pierwszy mecz zakończył ich wygraną. Postawa naszego siatkarza, w tak ważnych zawodach, spotkała się z powszechnym uznaniem – mówił Lech Kowalski, trener siatkarzy. W kolejnych meczach siatkarze RMKS spotkali się z zespołami AZS Olsztyn I i AZS Olsztyn II, z którymi wygrali 2:0, co dało im awans do najlepszej ósemki turnieju. W drugim dniu turnieju o wejście do pierwszej szóstki zmierzyli się z bardzo groźną parą z Wifamy Łódź. Są to bowiem aktualni mistrzowie Polski na hali. Po świetnej grze Adam Grzelec i Grzegorz Jaruga pokonali łodzian 2:0 (21:18 i 21:19). Stanęła przed nimi szansa na awans do strefy medalowej oraz awans do półfinału MP. Niestety, system turnieju jest tak ułożony, że musieli grać ten bardzo ważny mecz po zaledwie 20-minutowej przerwie. Przeciwnikami rybniczan ponownie byli siatkarze z Wałcza. I tym razem oni wygrali 2:0 – opowiada trener RMKS-u.
    Postawa rybnickich siatkarzy oraz fakt, że jeden z nich - Adam Grzelec (ur. 1987) - jest młodszy od swoich rywali z Olimpiady (ur. 1986) spowodował, że uzyskali oni nominację na wyjazd do Brna na Puchar Europy do lat 18, który zostanie rozegrany w dniach 7-10 sierpnia. Nominację uzyskały także dziewczęta – Aleksandra Hecht i Natalia Musz, które pomimo słabszego występu w Sopocie, zaliczane są do czołówki krajowej. Są one bowiem mistrzyniami Polski z ubiegłego roku, a w bieżącym zaliczyły bardzo dobry występ w Międzynarodowym Turnieju o Puchar Bałtyku. Opiekunem polskiej reprezentacji na turnieju w Brnie będzie trener RMKS Rybnik Lech Kowalski