Straż Miejska w Rybniku rozpoczyna akcję znakowania rowerów. Będzie się ona odbywała w każdy czwartek (począwszy od 11 maja 2023 r.) w godzinach od 10:00 do 16:30. Strażnicy będą stosowali tzw. metodę syntetycznego DNA, której nie da się podrobić.
Rowery będą znakowane w komendzie Straży Miejskiej w Rybniku, przy ul. Władysława Stanisława Reymonta 54.
Tu pierwsza ważna uwaga: technologia ta wymaga poświęcenia na oznaczenie jednego jednośladu ok. 25 min. W związku z powyższym nie przyjeżdżajmy na ostatni moment, bo ostatni rower do znakowania będzie przyjmowany o godz. 16:30.
Co ciekawe, strażnicy będą stosowali nową metodę znakowania, to znana już w niektórych miastach naszego regionu, a także w Czechach tzw. metoda syntetycznego DNA.
Znakowanie syntetycznym DNA jest unikalne ze względu na brak występowania tego typu technologii w sferze zabezpieczeń jednośladów w Europie. Metoda znakowania dzięki swej wyjątkowości jest niemożliwa do sfałszowania, a znak szczególny jest charakterystyczny dla danej serii tak samo, jak odcisk palca człowieka czy jego DNA – mówią strażnicy miejscy.
Metoda znakowania syntetycznym DNA to zintegrowany system, na który składa się zarówno fizyczne oznaczenie, jak i prowadzenie rejestru i łączenie go z międzynarodową bazą danych.
Syntetyczne DNA to roztwór zawierający: komponent utrwalający, składnik UV mikropunkty z kodem oraz syntetyczne DNA. Pełni on funkcje specjalnego kleju, który dzięki swym właściwościom fosforyzuje pod lampą UV. Znajdują się w nim setki mikrocząsteczek, które zawierają identyczny alfanumeryczny kod.
Materiał do znakowania jest nanoszony na rower i jego elementy przy pomocy aplikatorów. Nasi funkcjonariusze będą znakowali rowery, części rowerów oraz elektryczne urządzenia jezdne. Znakowanie roweru polega na niesieniu w ustalonych miejscach syntetycznego DNA, oznaczenie ramy lub urządzenia elektrycznego naklejką ostrzegawczą, a następnie wpisaniem danych właściciela oraz jednośladu do systemu/rejestru – dowiadujemy się.
Dzięki temu tak oznakowane, odnalezione rowery i sprzęty można łatwiej dopasować do prawowitego właściciela i zwrócić mu jego własność. Znakowanie syntetycznym DNA jest bezpłatne.
Wszelkie informacje dotyczące zmiany terminu znakowania rowerów będą pojawiały się na bieżąco na naszej stronie internetowej: www.sm.rybnik.pl
UWAGA!
- Rowery znakujemy osobom pełnoletnim, które są właścicielami roweru. Osoba, która chce oznakować swój rower powinna posiadać przy sobie dowód osobisty.
- Osoby, które nie ukończyły 18 roku życia, mogą oznakować swój rower jedynie w obecności opiekuna prawnego, który zadeklaruje pisemnie, że jest właścicielem roweru.
- Rower przeznaczony do znakowania musi być czysty i suchy
- Miejsca świeżo oznakowanego nie wolno dotykać przez 15 min.
- Czas całkowitego zaschnięcia naniesionego roztworu wynosi 24h. W tym czasie nie wolno moczyć oznakowanego przedmiotu ani narażać na czynniki zewnętrzne, które mogłyby wpłynąć na naruszenie naniesionej struktury.
- Straż Miejska w Rybniku nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenie przez właściciela naniesionej powłoki przez niewłaściwe traktowanie oznakowanego obiektu przed upływem 24h od chwili naniesienia syntetycznego DNA.
- Znakujący nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie zmiany strukturalne, wizualne oraz te wpływające na estetykę znakowanego elementu, powstałe na skutek oznakowania roweru / sprzętu syntetycznym DNA pod warunkiem, że oznakowania dokonano zgodnie z obowiązująca w tej materii procedurą.
- Elementy, zwłaszcza te matowe, na których naniesiono syntetyczne DNA, mogą się wyróżniać po oznakowaniu w sposób przypominający naniesienie warstwy z lakieru bezbarwnego, charakteryzujący się większym połyskiem.
Tagi: znakowanie rowerów Rybnik, straż miejska rybnik, znakowanie rowerów syntetyczne DNA, rowery Rybnik, syntetyczne DNA
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Ślub jak z bajki w Ochojcu. Para powiedziała „tak” przy prezydencie
37714Znamy ceny biletów pociągów z Rybnika do Rijeki! Ile zapłacimy za przejazd rodziny?
33988Nerwowo na targowisku. Handlujący protestują przeciwko planom zabudowy
18182Wakacyjne pociągi z Rybnika nad Bałtyk, Adriatyk lub w góry. Zobaczcie, gdzie dojedziemy po korekcie rozkładu jazdy!
17755Zamiast scrollować – myje szyby. 15-letni Dawid z Rybnika zbiera na skuter, pracując po szkole
17055Sensacja w Rybniku! W największym mieście Subregionu Zachodniego wygrał Karol Nawrocki
+367 / -134Już wiemy, kiedy wsiądziemy w Rybniku do pociągu w kierunku Chorwacji? Austria publikuje rozkład jazdy
+211 / -3Był „cacy”, teraz już nie? Konserwator chce rozebrać im ogródek, oni zapowiadają walkę i obalenie parku kulturowego
+212 / -27Wakacyjne pociągi z Rybnika nad Bałtyk, Adriatyk lub w góry. Zobaczcie, gdzie dojedziemy po korekcie rozkładu jazdy!
+138 / -5Rybnik wydłuży linię 34 aż do Gliwic? Radny: połączenia kolejowe nie są idealne
+133 / -4Wyniki exit poll: wygrywa Rafał Trzaskowski!
36Radna pyta, „czy można w jednej ręce trzymać różaniec, a w drugiej – szubienicę?”. A. Sączek jeszcze raz przeprasza i mówi o nagonce
27Nerwowo na targowisku. Handlujący protestują przeciwko planom zabudowy
22To koniec z autobusami z Rybnika do Gliwic. Przewoźnik zawiesza linię
20Rok działalności Galerii Sztuki Rzeczna: jakie były przychody z biletów? Ile wyniosło utrzymanie? Sprawdzamy
19Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~texcoogs 2023-05-02
01:38:12
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.
~rexxsevvkolos 2023-05-02
09:40:31
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.
~vyachlamoov 2023-05-02
18:48:23
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.
~amalishenko 2023-05-03
17:50:59
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.