zamknij

Wiadomości

Stanowcze "nie" dla dyrektywy metanowej. Największe spółki węglowe apelują do europarlamentarzystów

2023-04-05, Autor:  mz

Przedstawiciele największych spółek węglowych wystosowali list otwarty do europarlamentarzystów w sprawie szkodliwego dla polskich kopalń unijnego rozporządzenia dotyczącego redukcji emisji metanu. List otwarty podpisali 4 kwietnia 2023 roku w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej prezes PGG S.A. Tomasz Rogala, prezes Tauronu Wytwarzanie Jacek Pytel i wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Wojciech Kałuża. W spotkaniu uczestniczył wiceminister Ministerstwa Aktywów Państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych górnictwa węglowego i hutnictwa Marek Wesoły.

Reklama

- To rozporządzenie ma tak szeroki zasięg, że dotyczy każdego Polaka i całej Polski. Jeśli stałoby się tak, że nie uda nam się wynegocjować odpowiednich parametrów pozwalających na funkcjonowanie branży górniczej w Polsce, to daty, które zostały w tym rozporządzeniu wskazane powodują, że w 2027 roku nasze bezpieczeństwo energetyczne będzie zagrożone – powiedział wiceminister Aktywów Państwowych Marek Wesoły.

Jak przypomniał wiceminister Wesoły, szkodliwe dla polskich kopalń rozporządzenie miałoby wejść w życie już w 2027 roku, a w 2031 roku objęłoby także kopalnie węgla koksowego czyli Jastrzębską Spółkę Węglową. Dlatego szefowie spółek górniczych szukają wszelkich sposobów, aby zapobiec wprowadzeniu unijnej regulacji. W liście zwrócili uwagę między innymi na to, że limity emisyjności zapisane w projekcie rozporządzenia są niemożliwe do wypełnienia w jakiejkolwiek kopalni głębinowej z pokładami metanowymi w Polsce.

- Uważamy, że ustalanie limitów jest nie w porządku, bo przyspiesza likwidację kopalń i takie działanie nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwą transformacją – jest to dzika transformacja. Dlatego jako prezesi spółek górniczych postanowiliśmy wystąpić z listem otwartym do przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, żeby na te elementy zwrócić uwagę – podkreślał prezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala.

Dyskutowany obecnie w Parlamencie Europejskim projekt rozporządzenia ma wprowadzić od 2027 r. normę 5 ton emisji metanu do atmosfery na 1 tys. ton wydobytego węgla innego niż koksowy (pierwotnie projekt dopuszczał 0,5 tony), a od roku 2031 - 3 tony metanu na 1 tys. ton węgla, w tym koksowego.

Polskie kopalnie emitują średnio od 8 do 14 ton metanu na 1 tys. ton wydobytego węgla. Zostałyby obłożone wysokimi karami za przekroczenie norm; w Polskiej Grupy Górniczej S.A. byłoby to według szacunków nawet ok. 1,5 mld zł rocznie, a w całym polskim górnictwie ok. 4 mld zł rocznie.

Przypomnijmy, że kopalnie produkujące węgiel koksowy zagrożone tym rozporządzeniem - wpisane zostały przez Unię Europejską na listę surowców o krytycznym i strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa wspólnoty.

Przedstawiciele spółek węglowych od miesięcy sygnalizują, że projekt w obecnym kształcie oznacza zagrożenie dla polskich kopalń oraz dla transformacji energetycznej w Polsce i Europie.

Pełna treść listu poniżej:


Oceń publikację: + 1 + 23 - 1 - 4

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,stanowcze-nie-dla-dyrektywy-metanowej-najwieksze-spolki-weglowe-apeluja-do-europarlamentarzystow,wia5-1-8367-1.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
  • ~przykopa 2023-04-05
    20:38:00

    31 17

    Przedstawicielowi rządu pissu który bezkrytycznie podpisywał tkzw. kamienie milowe jakoś ta dyrektywa wówczas nie przeszkadzała ?

  • ~Kwinto 2023-04-05
    21:04:13

    37 27

    Zamykać, prywatyzować, ludzi przebranżowić na zieloną energię! Nie bedzie:

    Syfu
    smogu
    nierobów
    naciągaczy
    nepotyzmu
    związkowców
    kolejek pod kopalniami
    palenia opon w Warszawie
    narzekania na niskie płace
    narzekania jak to na dole jest ciężko a reszta zawodów ma super

    A tak ogółem dla górników!
    Wasz super rząd olał temat jak sprawa dyrektywy metanowej była omawiana w europarlamencie. Po prostu OLALI was tylko po to aby mieć kolejny pretekst do dyskusji na wiecach wyborczych, jak to Unia szkodzi Polsce ! Liczą się dobre tematy przedwyborcze a nie dobro górników, rolników...itd

  • ~rosthost1 2023-04-06
    05:37:59

    24 18

    Likwidacja kopalń zaczęła się za Buzka i z kop Morcinek. Ale patrząc na ostatni rok - ceny węgla i wzrost plac w gornictwie - zamknięci kopalń zmniejszy dyfict państwa pogorszy status materialny100 000 ludzi a poprawi sytuację materialną 38 000 000 ludzi. Górnictwo to bilionowe koszty!!

  • ~rosthost1 2023-04-06
    05:39:52

    22 11

    A po Unia wpisała to do kamieni miliowych? I co z niemieckim kopalniami węgla brunatnego. Aha tam nie ma metanu więc mogą istnieć! Wszystko pod Niemcy?

  • ~Misio Misiek 2023-04-06
    06:54:25

    22 14

    Dlaczego kopalnie sie nie przygotowały do dyrektywy metanowej wcześniej. jak był węgiel drogi to się fajnie kasę brało a teraz trzeba coś wydać, ale jak się wszystko rozdało i przeżarło to teraz podatnik zapłaci? Nie, mamy was w dudzie, węgiel można kupić gdziekolwiek po 143 $

  • ~pawlmesten 2023-04-06
    09:43:08

    11 12

    ~rosthost1 - to nie jest tak, jak mówi TVP że wszystko pod Niemcy.
    O ustawach decyduje Parlament UE. Problem polega na tym, że Niemcy umieją zbudować koalicję i pchać swoje interesy do przodu. A nasi ? Pis skłócił wszystkich w Polsce a za granicą nikt z nimi nie chce gadać, no może poza włoskimi faszystami i pro-putnowską Le Pen z Francji.

  • ~Maksymilian Popeć 2023-04-06
    11:35:22

    8 7

    @pawlmesten - to że Pis mafia nic nie potrafi załatwić poza granicami państwa jest oczywiste. Ale oni nie potrafią rozwiązać żadnego problemu w kraju, co jest np. doskonale widoczne przy zasyfianiu Odry i niszczenia jej brzegów czy choćby ostatnio z pszenicą z Ukrainy. Oni od samego początku nie robią kompletni nic innego jak kradzież publicznych pieniędzy, dewastacja totalnie wszystkiego.

  • ~ 2023-04-06
    21:49:36

    4 0

    Łukasz Kohut na waszych łamach zacytowany "Pisałem i apelowałem o to już w zeszłym roku – aby właśnie w okresie przejściowym, tuż przed transformacją wykorzystać do kiedy jest to możliwe i zgodne z planem transformacji - własne zasoby surowca, a nie sprowadzać go z krajów trzecich – pisze na wstępie Łukasz Kohut."

    Więc zweryfikujmy jak zagłosuje i jak postąpi w praktyce w sprawie tego rozporządzenia.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy spółki powinny ponosić większą odpowiedzialność za skutki eksploatacji górniczej?




Oddanych głosów: 469