Przedstawiciele największych spółek węglowych wystosowali list otwarty do europarlamentarzystów w sprawie szkodliwego dla polskich kopalń unijnego rozporządzenia dotyczącego redukcji emisji metanu. List otwarty podpisali 4 kwietnia 2023 roku w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej prezes PGG S.A. Tomasz Rogala, prezes Tauronu Wytwarzanie Jacek Pytel i wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Wojciech Kałuża. W spotkaniu uczestniczył wiceminister Ministerstwa Aktywów Państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych górnictwa węglowego i hutnictwa Marek Wesoły.
- To rozporządzenie ma tak szeroki zasięg, że dotyczy każdego Polaka i całej Polski. Jeśli stałoby się tak, że nie uda nam się wynegocjować odpowiednich parametrów pozwalających na funkcjonowanie branży górniczej w Polsce, to daty, które zostały w tym rozporządzeniu wskazane powodują, że w 2027 roku nasze bezpieczeństwo energetyczne będzie zagrożone – powiedział wiceminister Aktywów Państwowych Marek Wesoły.
Jak przypomniał wiceminister Wesoły, szkodliwe dla polskich kopalń rozporządzenie miałoby wejść w życie już w 2027 roku, a w 2031 roku objęłoby także kopalnie węgla koksowego czyli Jastrzębską Spółkę Węglową. Dlatego szefowie spółek górniczych szukają wszelkich sposobów, aby zapobiec wprowadzeniu unijnej regulacji. W liście zwrócili uwagę między innymi na to, że limity emisyjności zapisane w projekcie rozporządzenia są niemożliwe do wypełnienia w jakiejkolwiek kopalni głębinowej z pokładami metanowymi w Polsce.
- Uważamy, że ustalanie limitów jest nie w porządku, bo przyspiesza likwidację kopalń i takie działanie nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwą transformacją – jest to dzika transformacja. Dlatego jako prezesi spółek górniczych postanowiliśmy wystąpić z listem otwartym do przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, żeby na te elementy zwrócić uwagę – podkreślał prezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala.
Dyskutowany obecnie w Parlamencie Europejskim projekt rozporządzenia ma wprowadzić od 2027 r. normę 5 ton emisji metanu do atmosfery na 1 tys. ton wydobytego węgla innego niż koksowy (pierwotnie projekt dopuszczał 0,5 tony), a od roku 2031 - 3 tony metanu na 1 tys. ton węgla, w tym koksowego.
Polskie kopalnie emitują średnio od 8 do 14 ton metanu na 1 tys. ton wydobytego węgla. Zostałyby obłożone wysokimi karami za przekroczenie norm; w Polskiej Grupy Górniczej S.A. byłoby to według szacunków nawet ok. 1,5 mld zł rocznie, a w całym polskim górnictwie ok. 4 mld zł rocznie.
Przypomnijmy, że kopalnie produkujące węgiel koksowy zagrożone tym rozporządzeniem - wpisane zostały przez Unię Europejską na listę surowców o krytycznym i strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa wspólnoty.
Przedstawiciele spółek węglowych od miesięcy sygnalizują, że projekt w obecnym kształcie oznacza zagrożenie dla polskich kopalń oraz dla transformacji energetycznej w Polsce i Europie.
Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,stanowcze-nie-dla-dyrektywy-metanowej-najwieksze-spolki-weglowe-apeluja-do-europarlamentarzystow,wia5-1-8367-1.html
Tagi: dyrektywa metanowa, unijna dyrektywa metanowa, list otwarty do europarlamentarzystów, Jastrzębska Spółka Węglowa, Polska Grupa Górnicza, Tauron, MAP, odejście od węgla, unia europejska dyrektywa metanowa, co po węglu
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
83416Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
49524„Teresa żyła na własnych zasadach i na własnych zasadach odeszła”. Sąsiedzi mają żal: zrobiono z nas potworów
44960Sytuacja na rzece Ruda poważna. Nocą wylała w Ligockiej Kuźni. Zagrożenie w Niedobczycach (zdjęcia)
30293Za nami ciężka noc. Linia kolejowa i autostrada – zalane (zdjęcia)
29667Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
+340 / -40Starsza kobieta przez tydzień umierała w łazience. Zareagowała kierująca autobusem
+273 / -4Im mniej kontrastu, tym lepiej dla nerek. To pierwszy taki zabieg w rybnickim szpitalu
+88 / -0Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
+94 / -16Prywatna uczelnia zamierza wystartować w październiku na rybnickim kampusie. Ile osób się zapisało na pielęgniarstwo?
+76 / -12„Dobry jeżu a nasz panie”. Ktoś w urzędzie miasta tym razem przesadził?
28Może zapaść decyzja o ewakuacji mieszkańców dzielnicy Stodoły
27W przedszkolach „dół”, w podstawówkach rekord. Porównujemy liczby w oświacie na przestrzeni lat (infografiki)
23Archidiecezja o grafice z jeżem: jest niestosowna. UM broni pomysłu
16Tajne ustalenia pomiędzy urzędnikami ws. rybnickich nutrii. Znamy kilka nieoficjalnych konkretów
14Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy spółki powinny ponosić większą odpowiedzialność za skutki eksploatacji górniczej?
Oddanych głosów: 469
~przykopa 2023-04-05
20:38:00
Przedstawicielowi rządu pissu który bezkrytycznie podpisywał tkzw. kamienie milowe jakoś ta dyrektywa wówczas nie przeszkadzała ?
~Kwinto 2023-04-05
21:04:13
Zamykać, prywatyzować, ludzi przebranżowić na zieloną energię! Nie bedzie:
Syfu
smogu
nierobów
naciągaczy
nepotyzmu
związkowców
kolejek pod kopalniami
palenia opon w Warszawie
narzekania na niskie płace
narzekania jak to na dole jest ciężko a reszta zawodów ma super
A tak ogółem dla górników!
Wasz super rząd olał temat jak sprawa dyrektywy metanowej była omawiana w europarlamencie. Po prostu OLALI was tylko po to aby mieć kolejny pretekst do dyskusji na wiecach wyborczych, jak to Unia szkodzi Polsce ! Liczą się dobre tematy przedwyborcze a nie dobro górników, rolników...itd
~rosthost1 2023-04-06
05:37:59
Likwidacja kopalń zaczęła się za Buzka i z kop Morcinek. Ale patrząc na ostatni rok - ceny węgla i wzrost plac w gornictwie - zamknięci kopalń zmniejszy dyfict państwa pogorszy status materialny100 000 ludzi a poprawi sytuację materialną 38 000 000 ludzi. Górnictwo to bilionowe koszty!!
~rosthost1 2023-04-06
05:39:52
A po Unia wpisała to do kamieni miliowych? I co z niemieckim kopalniami węgla brunatnego. Aha tam nie ma metanu więc mogą istnieć! Wszystko pod Niemcy?
~Misio Misiek 2023-04-06
06:54:25
Dlaczego kopalnie sie nie przygotowały do dyrektywy metanowej wcześniej. jak był węgiel drogi to się fajnie kasę brało a teraz trzeba coś wydać, ale jak się wszystko rozdało i przeżarło to teraz podatnik zapłaci? Nie, mamy was w dudzie, węgiel można kupić gdziekolwiek po 143 $
~pawlmesten 2023-04-06
09:43:08
~rosthost1 - to nie jest tak, jak mówi TVP że wszystko pod Niemcy.
O ustawach decyduje Parlament UE. Problem polega na tym, że Niemcy umieją zbudować koalicję i pchać swoje interesy do przodu. A nasi ? Pis skłócił wszystkich w Polsce a za granicą nikt z nimi nie chce gadać, no może poza włoskimi faszystami i pro-putnowską Le Pen z Francji.
~Maksymilian Popeć 2023-04-06
11:35:22
@pawlmesten - to że Pis mafia nic nie potrafi załatwić poza granicami państwa jest oczywiste. Ale oni nie potrafią rozwiązać żadnego problemu w kraju, co jest np. doskonale widoczne przy zasyfianiu Odry i niszczenia jej brzegów czy choćby ostatnio z pszenicą z Ukrainy. Oni od samego początku nie robią kompletni nic innego jak kradzież publicznych pieniędzy, dewastacja totalnie wszystkiego.
~ 2023-04-06
21:49:36
Łukasz Kohut na waszych łamach zacytowany "Pisałem i apelowałem o to już w zeszłym roku – aby właśnie w okresie przejściowym, tuż przed transformacją wykorzystać do kiedy jest to możliwe i zgodne z planem transformacji - własne zasoby surowca, a nie sprowadzać go z krajów trzecich – pisze na wstępie Łukasz Kohut."
Więc zweryfikujmy jak zagłosuje i jak postąpi w praktyce w sprawie tego rozporządzenia.