zamknij

Ekologia

Stało się! Województwo śląskie ma uchwałę antysmogową

2017-04-07, Autor:  bf

„To historyczna chwila” – mówi dzisiaj marszałek Wojciech Saługa, wiceprzewodniczący sejmiku Grzegorz Wolnik czy prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, radni Sejmiku Województwa Śląskiego przyjęli projekt uchwały antysmogowej.

Reklama

Wiceprzewodniczący sejmiku Grzegorz Wolnik nie złudzeń. – To jest zdecydowanie historyczna chwila. Nie wiem, czy nie jest to najważniejsza uchwałą w tej kadencji Sejmiku Województwa Śląskiego. Jesteśmy drugim samorządem, który podjął tzw. uchwałę antysmogową, inne samorządy są już w kolejce. To też apel do rządu, aby wydał stosowne rozporządzenie co do jakości pali, ponieważ nasza uchwałą nie jest w stanie tego zapewnić – mówi.

Uchwała antysmogowa została przyjęta jednogłośnie. To oznacza, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 września 2017 r. na terenie całego województwa śląskiego. Zgodnie z nimi od tego też czasu nie będzie można stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc.

Uchwała obowiązuje także wszystkich tych, którzy po 1 września planują instalację urządzeń grzewczych. Wedle przyjętych zapisów w takim przypadku muszą być to kotły minimum klasy 5. Założono trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od długości lat użytkowania:

- w przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku.

- ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku.

- użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku.

Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027. Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować kocioł klasy 5.Ta regulacja będzie miała zastosowanie po 12 miesiącach od dnia wejścia w życie uchwały antysmogowej.

>>Uchwała Sejmiku Województwa Śląskiego w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw<<

>>Uchwała antysmogowa – co należy wiedzieć<<

Uchwała antysmogowa precyzuje również funkcję kontrolną. Ta spoczywa na barkach marszałka województwa, starosty oraz wójta, burmistrza lub prezydenta. Ci wyznaczają odpowiednich pracowników do przeprowadzania kontroli.

- To historyczna chwila dla naszego regionu. Rok temu podjęliśmy dyskusję na temat niezbędnych do podjęcia działań zmierzających do uzyskania jak najczystszego powietrza. W maju 2016 roku powołałem zespół ekspertów, który wypracował ostateczną wersję tych przepisów. Odbyło się wiele debat, konsultacji, w tym też konsultacji społecznych, w ramach których mieszkańcy zgłosili ok. 6500 uwag. Za nami jeden z etapów. Teraz trzeba te nowe przepisy wdrażać w życie. Potrzebne jest wsparcie rządu, uruchomienie stosownych zarządzeń. Chodzi o wprowadzenie norm jakościowych na paliwa stałe czy normy na kotły. Ze swojej strony planujemy wydanie i jak najefektywniejsze rozpropagowanie specjalnego poradnika dla mieszkańców, w którym tłumaczymy nowe przepisy i wprowadzany przez nie harmonogram zmian” – stwierdza marszałek Wojciech Saługa.

W obradach sejmiku uczestniczył prezydent Rybnika Piotr Kuczera - członek zespołu ekspertów przygotowującego antysmogowe przepisy. - Potrzebujemy stałego budowania muru w walce z niską emisją. To solidna cegła w tym murze. Ma na pewno plusy i minusy, ale ważne że takie rozwiązanie się pojawiło. Myślę, że ułatwi nam życie w kolejnych sezonach grzewczych – mówi nam włodarz naszego miasta.

Z kolei prezydent Wodzisławia Śląskiego i przewodniczący Subregionu Zachodniego – Mieczysław Kieca uznał, że dzisiejszy dzień w Katowicach to moment przełomowy. - Po kilku miesiącach poważnych konsultacji, dyskusji nie tylko w tylko kilkudziesięciu osobowych grupach powołanych przez marszałka. Pan marszałek Saługa powiedział, że trzeba się problemem zająć, zrobimy wszystko zgodnie z przepisami i jesteśmy właśnie dzisiaj w tym miejscu – dodaje.

Szukacie informacji na temat uchwały antysmogowej? Zajrzyjcie koniecznie, co znajduje się pod powyższymi linkami!

Oceń publikację: + 1 + 120 - 1 - 117

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (62):
 • ~kierowca bombowca 2017-04-07
  13:04:46

  pierdzistołki w urzedach kaske na droższe ogrzewanie maja, podwyzki będa wszedzie, prąd chleb i wegiel, albo z mułu będą lepic nowy ekogroszek no brawo

 • ~Mariusz Grodecki 2017-04-07
  13:16:43

  ~kierowca bombowca, i tyle Ci pozostało, wylewane swoich smutków i żalów na tej stronie. Zobacz film z ostatniego ataku chemicznego na Syrie i odpowiedz sobie na pytanie, czy to co piszesz jest równe ludzkiemu życiu? Dziękuj Bogu że "urzędasy" podarowali Ci lepsze powietrze do oddychania zimą. Ja z tego powodu się bardzo cieszę, a wraz ze mną większość społeczeństwa. Pozdrawiam

 • ~ 2017-04-07
  13:17:57

  82 80

  I co z tego - jest to uchwała, którą wielu trucicieli podetrze sobie .... (wiadomo co). Kary rzędu 500 zł za palenie mułem itp. wielu nie zniechęcą ludzi do stosowania "świnstwa" w piecach. To jest ciągle mniej niż wynosi cena 1 tony węgla (wraz z transportem).

  Gdyby kary były rzędu X tys. zł to wtedy mógłby paść strach na trucicieli. A tak jeśli nawet ich złapią 1-2 razy w roku na paleniu świństwem, to i tak ciągle im to się bardziej opłaca, niż kupowanie kilku/kilkunastu ton węgla rocznie.

 • ~kierowca bombowca 2017-04-07
  13:19:21

  82 76

  Jestes ignorantem, rodzaj paliwa to mniejszy problem, nikt mi nic nie podarował, jak na razie jedynie co to zabieraja, ale jak sie ma łeb jak rycerz to tak jest

 • ~siarzewski 2017-04-07
  13:21:59

  Brawo. Oby jeszcze straże miejskie w okolicznych miejscowościach stanęły na wysokości zadania i odpowiednio regularnie odwiedzały kopciuchów.

  post napisany przez palącego ekogroszkiem.

 • ~Mariusz Grodecki 2017-04-07
  13:32:52

  83 88

  ~kierowca bombowca, jestem ignorantem ponieważ nie przekładam pieniędzy nad ludzkie życie? Dobrze że to tylko Twoja pusta opinia. Wolisz wdychać smród? Może Ty jakiś masochista jesteś?

 • ~kierowca bombowca 2017-04-07
  13:35:27

  25 22

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Jan R. 2017-04-07
  13:43:26

  73 79

  Redakcjo, nie wiecie przypadkiem, czy w Rybniku jest organizowany 10-go cyrk związany z 7 rocznicą polskiej hańby smoleńskiej?("Dajcie Polakom się rządzić a sami się wykończą").

 • ~elmo 2017-04-07
  13:49:06

  73 24

  Ucieszę się jak zobaczę koło grudnia wyniki ze stacji pomiarowych...

 • ~ 2017-04-07
  14:04:41

  23 28

  czyli bez zmian :)

 • ~jurempus 2017-04-07
  14:54:57

  A co zrobią władze jeśli taka ustawa bedzie funkcjonować niebędzie przyłapanych osób na paleniu bele czego a stacje pomiarowe będa notować wzrost dwutlenku węgla pow.100% lub więcej... mam nadzieje że zwrócicie pieniądze ludziom za wszystkie te rozprawy i sejmik za nieudaną ustawe...

 • ~Kazimierz Pierchała 2017-04-07
  15:43:30

  I taka jest nasza wolność same zakazy

 • ~ 2017-04-07
  15:58:49

  Bardzo się cieszę. Mam nadzieję, że to pierwszy krok w dobrym kierunku

 • ~cabrio 2017-04-07
  16:12:13

  76 23

  nic to nie zmieni smog jak był tak bd jak udowodnią że flot ma większą wilgotnośc niż 20% śmiechu warte ci co nie mają kasy i tak bd palić mułem i flotem na papierze wszystko bd grało ide o zakład że w przyszłym sezonie grzewczym codziennie bd pieprzyc o smogu

 • ~ 2017-04-07
  16:18:09

  42 37

  przez najbliższe 5 lat nic to nie zmieni no ale dobrze że chociaż od czegoś zaczęli...

 • ~Arteks 2017-04-07
  17:10:35

  98 80

  Jeśli będzie przynajmniej tak jak przed 2004 kiedy muły i inne odpady górnicze pojawiły się w sprzedaży jako pełnowartościowy opał - to już będzie sukces. A dodatkowo jak ludzie skapują się, że muszą wymienić piec na V klasy, to ci młodsi, bardziej wygodni zastanowią się czy nie przejść na inne źródło ciepła. Krok w bardzo dobrym kierunku. Cieszy również udział władz Rybnika zarówno poprzednich jak i obecnych które bardzo lobbowały za taką uchwałą. Mam nadzieję, że prezydent wzmocni osobowo Straż Miejską. Przyda się.

 • ~ 2017-04-07
  17:12:28

  55 51

  Kazimierz Pierchala: Niestety jak nie dojrzales do wolnosci (i nie wiesz, ze twoja wolnosc nie daje ci prawa szkodzic innym ludziom), to nie ma innej drogi jak zakazy. Jak dziecko jest madre, to rozumie, ze n8e wolno pluc na innych. Jak dziecko glupie, to bez kary sie nie nauczy. Wasz czas juz sie skonczyl, przez lata mieliscie wolnosc i mogliscie bez umiaru nam szkodzic

 • ~Ja_2 2017-04-07
  17:17:27

  WYWALCZONE RODACY !!!

  BRAWOOOOOOOOO !!!

  NARESZCIEEEEEEEEE !!!

  JUŻ 15 LAT TEMU PRZESZEDŁEM NA GAZ KOSZTEM INNYCH WYRZECZEŃ, TERAZ PORA NA INNYCH TRUCICIELI :)

  EGON Z RYBNIKA

 • ~imrahil 2017-04-07
  18:45:07

  w końcu. krążą jeszcze pogłoski o zakazie sprzedaży mułu i flotu wprowadzonym na szczeblu rządowym (ogólnokrajowym), więc może będzie jeszcze mniejsze pole do manipulacji przez niektórych cwaniaków zadymiarzy. na szczęście uchwała antysmogowa zabrania też spalania paliw "zrobionych" ze śmieci typu muł, flot, węgiel brunatny. dobrze, że bierze też pod uwagę kominki, kozy i inne kachloki. mam nadzieję że skoro zezwolono na instalację kotłów klasy V z ręcznym załadunkiem, będzie odpowiednio kontrolowana ich klasa w praktyce, czyli wymagany odpowiedniej wielkości bufor (bez bufora żaden kocioł zasypowy nie uzyska odpowiednich parametrów spalania). generalnie kotłownia na paliwo stałe czy kominek w nowym domu będą jeszcze droższe niż obecnie, więc może skłoni to inwestorów do myślenia i zainstalowania czystszego ogrzewania domu zamiast węglowego (ale mam wątpliwości, znając przeciętny poziom wiedzy z zakresu prostej matematyki i fizyki). mam też nadzieję, że kary za nieprzestrzeganie zapisów uchwały będą odpowiednio dotkliwe.

 • ~ 2017-04-07
  19:26:30

  18 12

  mazutem ( pewnie młodzież nie wiec co to jest mazut nie ma akcyzy ) ,oleje ciężkie , miały - wolno palić : względem uchwały antysmogowej.

 • ~ 2017-04-07
  19:31:05

  21 3

  Czy dokładając podstawę z podajnikiem do pieca żeliwnego, ów piec stanie się piecem klasy 3 (zostaje stary ruszt czyli do palenia orzechem i drewnem)? Czy w ten sposób zyska użytkownik dodatkowy czas na przejście do całkowitej wymiany pieca na kl. 5? Ustawa jest świeża, warto może przeczekaç okres boomu. Obecnie tylko 4 firmy mają akredytację na kl. 5. Dodatkowo trudno prognozowaç jak zachowa się rynek producentów i ceny węgla w sortymeencie groszek.

 • ~minowa 2017-04-07
  19:39:33

  14 8

  ryhor - juz obecnie ekogroszek po 1000zł/t w OBI, na Rydułtowach bardzo ładny "drobny" jeszcze po 500zł/t....

 • ~imrahil 2017-04-07
  19:45:36

  9 8

  Hynio Adamczyk, miałem raczej nie można, uchwała definiuje uziarnienie paliwa. nieprawdą jest też, że tylko czterech producentów ma kotły klasy V w swojej ofercie. pewnie będą dopuszczone kotły jak w Małopolsce - można wpisać w google "małopolska lista kotłów"

 • ~przykopa 2017-04-07
  19:52:32

  90 9

  W roku 2016 kupiłem i zamontowałem bez dofinansowania z UM kocioł klasy IV posiadający ważny certyfikat .
  Ci co pobrali dopłaty mogą eksploatować taki kocioł do 2027 roku.
  A ci co kupili za kocioł za własne pieniądze ( nie za pieniądze publiczne) mają kocioł wymienić ? Przecież to absurd.
  Ustawodawca powinien jak najszybciej udać się do sklepu najbliższego sklepu pasmanteryjnego by kupić sobie metr gumy do majtek i prewencyjnie strzelić sobie w łeb....

 • ~minowa 2017-04-07
  20:26:18

  39 12

  @przykopa - jest jeszcze gorzej..... Kupili nie za pieniądze publiczne, tylko za pieniądze z TWOICH podatków.... Czyli to też Ty im kupiłeś i mają spokój do 2027r, a ty tylko do 2025r.... Jak to mówi bliska mi osoba - "dosięgnęła cię sprawiedliwość SPOŁECZNA"....

 • ~minowa 2017-04-07
  20:30:50

  71 91

  Już mam węgiel na przyszły sezon, zero mułu. Czekam na jesień, aby dać porządnie czadu z komina. Zamiast niebieskawego dymku z mułu, będzie czarno-bury dym z węgla. A ładnie też błyszczy od pirytu. Aż te wszystkie "nochale" oszaleją.....

 • ~xxxx 2017-04-07
  20:42:27

  a czego można było się spodziewać od lalusiów z po

 • ~imrahil 2017-04-07
  21:13:15

  29 24

  ~minowa jest przykładem ponadludzkiej głupoty. właśnie przez takich jak on jest uchwała antysmogowa. do takich jak on możecie mieć pretensje. jak widać, kasy mu nie brakuje, skoro zamierza zadymiać okolicę. to dobrze, bo szykuje się remont komina (albo nawet dwa - najpierw na skutek celowego dymienia, potem na skutek instalacji kotła klasy V)

 • ~Andrzej Dekiel 2017-04-08
  08:12:25

  15 64

  porostu DEBLIZIM !!

 • ~ 2017-04-08
  09:35:19

  31 4

  Nic z smogiem w rybniku się nie zmieni ,bo jak ludzie zaczną palić węglem w piecach na wszelkiego rodzaju muły i floty to smród będzie jeszcze większy, a wiecie dlaczego ? . A dlatego że paląc węglem w piecu na muł to ów piec jest o około 30 - 50% przewymiarowany i w tym momęcie mamy wszystkie problemy z za dużym piecem : ogromne kopcenie , smolenie komina, itd. ale o tym nikt nie mówi i w nowym sezonie grzewczym jak PM-ki skoczą do góry i będą biły kolejne rekordy to znowu zacznie się odkrywanie ameryki

 • ~wojto 2017-04-08
  11:20:37

  14 12

  lojbert - masz częściowo rację. Kilku moich sąsiadów pali węglem niewiadomego pochodzenia, kiepskiej jakości (choć do bramy wjazdowej najlepszego węgla mamy 100m) w nowiutkim piecu - najpodlejszym kopciuchu. Smurd i kopcenie mają rekordowe. Niestety 8 lat trzeba będzie czekać aby ten ciemnogród przestał zabijać sąsiadów. Gdyby w PISie nie mieli zaczadzonych umysłów, może te 8 lat skróciło by się o połowę...

 • ~ 2017-04-08
  11:31:56

  17 24

  Dekiel - w dwóch wyrazach 3 błędy, brawo :) :)

 • ~Ja_2 2017-04-08
  11:38:23

  14 4

  minowa - to teraz jeszcze w końcu udany - zrozumiany przez Ciebie szybki kurs palacza "górnego" i znowu zero dymu z Twojego komina tak jak za czasów Twojego poprzedniego paliwa z tą drobna róznica, że teraz nie wypuścisz już tylu trucizn do atmosfery. Jest to w Twoim i Innych palaczy :) dobrze pojętym również interesie ekonomicznym, gdyż źle spalony węgiel czyli metodą od dołu daje straty tzw. "kominowe" rzędu 30% wartości opału. tak więc skoro nie przemawiają inne argumenty, choć to smutne, to powinna przemówić ekonomia ....

  Egon z Rybnika

 • ~ 2017-04-08
  11:43:56

  20 5

  KasiaT - a co chcesz więcej od Dekla ;-)

 • ~ 2017-04-08
  13:38:06

  13 3

  wojto tu nie węgiel z niewiadomego pochodzenia jest głównym problemem ale palacz i jego sposób palenia. tak samo dotyczy się spalania od dołu że są straty kominowe rzędu 30% może i tak jeżeli palisz w piecu górnego spalania sposobem od dołu to masz straty i kopcenie i smolenie komina itd. I zapewne dotyczy to większości palaczy że niewiedzą jaki rodzaj pieca mają a palą od dołu w górniaku. Sam przechodziłem zmiane opału z mułu na węgiel sposobach palenia kopceniu smoleniu możliwych tanich przeróbkach pieca żeby palić prawie bezdymnie i ekonomicznie a nie wypuszczać pieniądze przez komin kopcąc jak Stefan Batory na otwartym morzu , ale kto bogatemu zabroni? Zainteresowani czystszym spalaniem mogą poczytać sobie ciekawe artykuły na portalu czysteogrzewanie.pl

 • ~master4k 2017-04-08
  15:01:58

  20 7

  @ lojbert

  Masz 100% racji. Jest tylko problem z betonową mentalnością niektórych wybitnych filozofów palenia w piecu. "Paliłem tak od zawsze i dalej tak będę palił". Normalnie Pan szlachcic na zagrodzie, a z takim nie pogadasz. Niektórzy są tak odporni na wiedzę, że aż dziw bierze, że zdołali skończyć podstawówkę (mniejsza o to ile im to zajęło). Żeby było śmieszniej zmiana ich przyzwyczajeń byłaby nie tylko z pożytkiem dla innych, ale przede wszystkim dla nich samych. No ale z głupkiem nie pogadasz. Sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem.

 • ~wojto 2017-04-08
  17:19:44

  10 1

  Master - zwykły sąsiad, mieszkaniec tej samej ulicy/dzielnicy/miasta nie ma odpowiedniego autorytetu i nie ma szans, aby osoba kopcąca zechciała go aktywnie wysłuchać i spróbować przynajmniej zastosować pewne rady. Czytać o odpowiednich sposobach palenia a tym bardziej sprubować zmienić swoje przyzwyczajenia też nikomu od górnie nie narzucisz. To musi wyjść - ta chęć - od wewnątrz, od tej kopcącej osoby. Jak to zrobić? Myślę, że to jest możliwe tylko poprzez medialne i społeczne akcje, ukazujące namacalne korzyści jakie może ta osoba osiągnąć przy odpowiednim spalaniu.

  Sprowadzanie tych osób do głupków i ciemnogrodu, nic nie daje i jest oznaką tylko naszej bezsilności. Sam się na tym ostatnio baardzo często łapię.

 • ~Anna Kierońska 2017-04-08
  17:53:35

  19 4

  i co mam zrobić teraz , kocioł kupiłem 7 miesięcy temu ale klasy 4 i nowy dom na wykończeniach , to jak nie zdążę zrobić odbioru do września to mam sobie piec wywalić ?

 • ~Jacek Jędrzejewski 2017-04-08
  19:47:57

  4 0

  ~Mariusz Grodecki

  ale z tą syrią to pofrunąłeś teraz :D

 • ~przykopa 2017-04-08
  20:37:37

  9 6

  ~Anna Kierońska 2017-04-08 17:53:35
  i co mam zrobić teraz , kocioł kupiłem 7 miesięcy temu ale klasy 4 i nowy dom na wykończeniach.
  Najlepszym rozwiązaniem jes tzainwestować w domofon

 • ~imrahil 2017-04-08
  20:48:14

  8 16

  ~Anna Kierońska - po co w ogóle węgiel w nowym domu? to nieekonomiczne, a teraz jak musisz jeszcze wymienić kocioł to jeszcze mniej ekonomiczne (szczególnie, że dało się przewidzieć, że w ciągu najbliższych lat w końcu ktoś zrobi porządek z tym dymowym bezprawiem). pewnie kominek też masz już kupiony taki niespełniający norm i nadający się do wymiany...

 • ~Lateks 2017-04-08
  20:59:00

  17 2

  Jestem prorokiem:
  Ludzie którzy zastąpią flot węglem zaczną tak kopcić że poziom zanieczyszczeń będzie z końca lat 90-tych.
  Następnie pojawi się mieszanka węgla miału i mułu w sprzedaży spełniających nowe normy.
  A czesi zaskarżą zakaz węgla brunatnego do KE.

  Pozdrawiam i proszę to przeczytać za dwa lata...

 • ~Lateks 2017-04-08
  21:00:59

  14 3

  ~imrahil poczekamy aż Putin zakręci kurek z gazem.

 • ~slawek287 2017-04-08
  21:09:25

  11 12

  no i co cóż 3 tony flotu już zamówione:D:D:D po świętach przywiozą:D także to co mam w piwnicy plus to co przywiozę 3 lata spokój a potem się bede martwił jak znam życie to i tak to się bejdzie bokiem... i gitara:D

 • ~ciela81 2017-04-08
  21:15:59

  11 4

  Witam serdecznie, chciałbym zapytać co z tymi co mają jeszcze w piwnicy np. flot, sam jeszcze posiadam czy to znaczy że nie mogę nim palić po 1-szym września? przecież to bezsensu. Jeśli tak to zapraszam kogoś kto mi go wywiezie z piwnicy. Pozdrawiam.

 • ~przykopa 2017-04-08
  21:17:17

  25 5

  Mnie akurat na zakup droższego węgla ( ale czy lepszego ?) stać. Uderzy to jednak najbardziej w ludzi biednych. Jak będzie zimno , a w piwnicy będzie pusto, to do do pieca powędruje wszystko to ,co da się spalić. Czy o to chodziło ?

 • ~przykopa 2017-04-08
  21:20:04

  14 3

  ~ciela81
  Witam serdecznie, chciałbym zapytać co z tymi co mają jeszcze w piwnicy np. flot, sam jeszcze posiadam czy to znaczy że nie mogę nim palić po 1-szym września? przecież to bezsensu. Jeśli tak to zapraszam kogoś kto mi go wywiezie z piwnicy. Pozdrawiam.

 • ~imrahil 2017-04-08
  21:27:45

  8 19

  ~Lateks - a kto powiedział, że trzeba grzać dom gazem? trzeba budować tak, żeby nie nie trzeba było ogrzewać prawie wcale. żadne kosmiczne technologie, a w połączeniu z oszczędnościami uzyskanymi na pozbyciu się skomplikowanego systemu grzewczego wychodzi na to, że takie budowanie jakieś droższe od tradycyjnego nie jest. trzeba tylko uważać na budowlańców, murarzy, kierowników budowy z zerową wiedzą o współczesnym budownictwie. a do tych co mają tony nielegalnego za kilka miesięcy paliwa - przecież wystarczy odrobina wyobraźni i myślenia z wyprzedzeniem. to nie jest mocną stroną społeczeństwa, co widać na przykładzie pakujących węgiel do nowego domu.

 • ~ciela81 2017-04-08
  21:27:53

  17 3

  Sam problem wyeliminowania flotu czy mułu nie wystarczy. Ważne jest również żeby sam węgiel bym odpowiednio dobrej jakości, obecnie niektóre partie węgla są beznadziejne, własnie zakupiłem w tamtym roku parę ton węgla który bardziej kopcił i smrodził jak flot nie mówiąc już o wartości opałowej- PORAŻKA! Wiec to również jest ważne aby zachować dobrą jakość samego węgla. Myślę że to będzie następny problem ustawy anty smogowej.

 • ~ 2017-04-08
  21:48:44

  11 4

  Co z tymi, ktorzy nakupili zapas i maja w piwnicy? Pechunio peszek :)

 • ~minowa 2017-04-09
  06:57:07

  16 10

  Imrahil, daj mi swoje pieniądze, będę też tak samo przemądrzały i ekologiczny, jak ty jesteś.

 • ~ 2017-04-09
  09:41:27

  6 7

  Imrahil, minowa po raz kolejny udowadnia, że nie umie czytać ze zrozumieniem :) * P.S. DAJ MI swoje pieniądze, wszyscy mi DAJCIE

 • ~imrahil 2017-04-09
  10:01:10

  12 16

  ~minowa - spadaj na drzewo, weź się do roboty albo nie szastaj tak pieniędzmi zadymiając okolicę :). nie tłumacz się biedą, bo chwalisz się jak to będziesz kopcił z zemsty. a biedniejszych rejonach Polski nie ma takie zadymienia jak u nas, gdzie zarobki są stosunkowo wysokie a opał (zbyt) tani. ja nie jestem ekologiczny, tylko wygodny, praktyczny i ekonomiczny, co zresztą doradzam innym (a co niekoniecznie jest drogie nawet na starcie). oni jednak wolą posłuchać "tradycjonalistów", murarzy, znajomych itp. mam masę przykładów wokół, ale szkoda mi już czasu żeby to tutaj opisywać. generalnie myślenie się opłaca. czasem też warto posłuchać mądrzejszych od siebie.

 • ~jarek13 2017-04-09
  14:12:27

  21 10

  Smog to nie tylko piece .W naszym mieście własnie buduje się drogę szybkiego ruchu prawie w samym centrum Rybnika. Zajebiście walczymy ze smogiem . Aby tak dalej a i w lato będziemy chodzili w maskach .

 • ~jaro_t 2017-04-09
  15:27:31

  8 17

  BRAWO!! Może już wkrótce wszyscy zobaczymy pozytywne efekty zimą.

 • ~tomkat 2017-04-09
  20:41:57

  12 4

  Ustawa to pierwszy krok w dobrym kierunku. Jednak samozadowolenie marszałka Saługi czy prezydenta Kuczery, o wiele na wyrost. Ustawa jest spóźniona, pisana na kolanie. Po pierwsze, efekty będą odczuwalne dopiero za kilka lat, a nie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki już we wrześniu. Tu rodzi się pytanie, dlaczego tak długo zwlekano? Dlaczego nie było tej decyzji wcześniej? Można sobie było to wyobrazić 10 lat temu, 5 lat temu, ba nawet 2-3 lata temu. Nie stawiano by wówczas obywateli pod ścianą - ci, którzy mają jeszcze zakazany od 1. września opał w piwnicy zostali po prostu olani. Należy się im? Nieładnie, tak nie postępuje władza obywatelska, tylko zwykli polityczni krętacze. Byle szybko, byle raz-dwa dać ludowi czego pragnie, na pokaz. Dalej - dlaczego nie ma zakazu sprzedaży mułu, flotu itp - tylko zakaz palenia, czyli używania? Czy to furtka dla kopalń, by sprzedawać taki opał w innym opakowaniu, z inną nazwą, "spełniającą" wymogi ustawy? Przecież to niepoważne. Następna sprawa - mandaty, 500 zł to niewiele, jak ktoś napisał mniej niż tona węgla. Za późno, z pełnymi konfabulacji rozwiązaniami i zakazami/nakazami, zbyt populistyczna - ale jest na szczęście ta ustawa. Jak to mówią, lepiej późno niż wcale, choć za to opóźnienie zapłaciliśmy i zapłacimy jeszcze wszyscy. Oprócz polityków, rzecz jasna.

 • ~adiqq 2017-04-10
  06:30:46

  3 0

  @Imrahil - masz sporo racji, ale jednego nie bierzesz pod uwagę. U nas się często-gęsto buduje dom latami, z teściem/szwagrem itd. Myślisz, że ktoś poświęci tak jak ty tygodnie/miesiące na lekturę forum budowlanego (i nie tylko) żeby zdobyć niezbędną wiedzę i zbudować ten dom DOBRZE?
  tutaj jest pies pogrzebany, niestety
  parafrazując - EDUKACJA głupcze ;)

 • ~ 2017-04-10
  07:58:27

  12 2

  ta chwała nic nie zmieni, dopóki w legalnej sprzedaży dla odbiorcy indywidualnego jest muł, flot i inne odpady. Nadal jest prymat ustawy nad uchwałą, a ustawa nie zakazuje sprzedaży takiego opału. Prawda jest też taka, że jakość węgla jest nienajlepsza, a ekogroszek to nadal śmieci,

 • ~minowa 2017-04-10
  16:38:45

  8 5

  Flot i muł gorszy od kartonów z TESCO ? Parówki gorsze od kurczaków na prochach i odchodach ?

 • ~kaziooo 2017-04-12
  21:01:03

  9 0

  Jedno pytanie: jesteście pewni, że jak ludzie zamienią flot czy muł na węgiel "dobrej" jakości to tego węgla będzie wystarczająca ilość? Śmiem wątpić...Niech jeszcze zawrzom pora grubow to bydymy przed Rusami klynczeć i ze płaczkami w oczach prosić żeby nom sprzedali wongiel, ja! Sprzedajom, a jak! Yno wiela łon bydzie kosztować to sie nie pytejcie...

 • ~niwa 2017-04-13
  15:10:52

  7 4

  wymienić kotły, zaraz wymienić samochody na paliwa, na samochody elektryczne, następnie ???????????

 • ~ 2017-04-29
  13:55:29

  1 0

  przecież ta uchwała to jest pic na wodę , bajka dla dorosłych !
  wyszła niby na początku kwietnia i co dała ?
  wielkie gów..................... w domach jednorodzinnych jak palili tak palą , tylko się teraz wzięli na fajny sposób jaki ? zaczynają palić czym się da , plastiki i inne rzeczy ( które niby są zabronione) jak zapadnie zmrok w Pszowie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  i tak robią to też panowie radni , nie wierzysz ? przyjedź do Pszowa o zmroku i przejdź się między domy jednorodzinne , tylko dla bezpieczeństwa weź ze sobą maskę przeciw gazową .......

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jakie masz plany na wakacje?


Oddanych głosów: 168