zamknij

Ekologia

Rybnik na 2. miejscu w niechlubnym rankingu. Chińczycy policzyli o ile smog skraca nam życie

2014-03-28, Autor: 
Reporter „Dużego Formatu” (dodatek „Gazety Wyborczej”) poprosił Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska o wyliczenia średniego stężenia pyłu zawieszonego dla 38 największych polskich miast. Jak się można było spodziewać, Rybnik wypadł w tej niechlubnej klasyfikacji fatalnie. Na podstawie wzoru opracowanego przez chińskich naukowców można wyliczyć, że utrzymujący się nad naszym miastem smog skraca życie obywateli nawet o 40 miesięcy.

Reklama

W klasyfikacji średniego rocznego stężenia pyłu PM10 najgorzej wypada Nowy Sącz, ale tuż za nim jest Rybnik. Z wyliczeń GIOS wynika, że najczystsze powietrze jest w Sopocie i Gdańsku.

Średnie roczne stężenie pyłu -PM10 (g/m3) w polskich miastach:


Nowy Sącz - 55,6
Rybnik - 55,2 
Kraków - 52,3
Zabrze - 52,1

Gdańsk - 21,9
Zielona Góra - 20,3
Gdynia - 18,8
Sopot – 17,6.

Niestety, unoszący się nad naszymi głowami smog ma ogromny wpływ na zdrowie populacji. Skutkuje zwiększoną zachorowalnością na choroby cywilizacyjne, takie jak alergie czy choroby układu krążenia.

Jak pisze Michał Stangret w Dużym Formacie, chińscy naukowcy opracowali wzór, na podstawie którego można przeliczyć o ile pył zawieszony skraca życie ludzi dotkniętych smogiem. Według tego wzoru, szkodliwe substancje w powietrzu mogą skrócić żywot mieszkańców Sopotu o niecałe 13 miesięcy, ale już Krakowa o 37,7 miesiąca, Rybnika 39,7, a Nowego Sącza o 40 miesięcy.


Więcej na temat w Dużym Formacie.

Niedawno informowaliśmy Was, że z podobnym problemem jak Rybnik zmaga się czeska Ostrawa:


Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (41):
 • ~moratorek 2014-03-28
  12:03:17

  47 0

  Proponuję skrócić wiek emerytalny rybniczan "...nawet o 40 miesięcy".

 • ~turistas 2014-03-28
  12:04:03

  48 0

  Zamiast sadzić drzewa gdzie jest tylko miejsce, to się je w Rybniku wycina. Wzdłuż dróg powinno co 3 metry stać drzewo liściaste, najlepiej kasztanowiec, dąb, lipa - najefektywniej przetwarzają dwutlenek węgla. Każdy nieużytek rolny powinien być zalesiony - był by i zysk i pożytek, ale w Rybniku o tym ludzie nie mają pojęcia. Najlepiej zwalić winę na dym z pieców CO. A to nie w tym rzecz! Kiedyś tylko palono w piecach węglem, nie raz śmieciami itd, palono trawy, palono liście z drzew i nikt o smogu nawet nie wiedział...ale nie zapominajmy o tym, że na każdym skwerze rosło drzewo, każda droga była tunelem z drzew, a dziś - drzewa się wycina i mamy smog. Polecam stronkę na FB "Lasy Rudzkie Chrońmy Je" - kiedyś przypadkowo tam zajrzałem i mi się oczy otwarły - ale wnioski sami sobie musicie wyciągnąć. Pozdrawiam!

 • ~Arteks 2014-03-28
  12:21:05

  0 8

  No to jesteśmy w doborowym towarzystwie razem z Nowym Sączem, Jelenią Górą, Krakowem czy Zakopanem... ;) Jestem ciekaw co na to powiedzą "miłośnicy hajcowania mułem"... Z pewnością jakiś wpływ na to ma położenie naszego miasta i całego regionu. Ale nie tylko. W dużej mierze jesteśmy truci przez współmieszkańców, a władze miasta również mają tutaj swój negatywny udział poprzez swoją bierność przez lata. Nie wspierało się w Rybniku budownictwa ekologicznego, nie wspierało się komunikacji ekologicznej (a cenami biletów wręcz odstrasza się od korzystania z autobusów). Nie uświadamiało się społeczeństwa o wpływie palenia różnymi śmieciami na kondycję powietrza. Działania proekologiczne miasta były bardzo niewielkie. Owszem solary to była dobra inicjatywa ale nie mająca znaczenia w sensie ogrzewania domów, a właśnie ogrzewanie i nadmierny rozwój motoryzacji to dwie główne przyczyny pogarszającego się stanu powietrza. A ci którzy mieszkają w Wodzisławiu, Lyskach, Rydułtowach czy Żorach wcale nie są w lepszej sytuacji - tyle, że te miejscowości nie były brane pod uwagę w tym zestawieniu. @turistas - to bez sensu co piszesz bo drzew w Rybniku jest od groma. Mało jest na Śląsku tak zielonych miast jak Rybnik. Zimą jednak drzewa nam nie pomagają w filtrowaniu powietrza, a właśnie wtedy dochodzi do największego poziomu zanieczyszczeń.

 • ~Amithiel 2014-03-28
  12:26:21

  9 0

  A wziął ktoś pod uwagę tą koksownię, która jest w Radlinie - przy samej granicy z Rybnikiem? Każdy podmuch wiatru niesie smród i chmurę zanieczyszczeń... Widać Rybnickie władze mają to w głębokim poważaniu ;) (jak zwykle).

 • ~cindy34 2014-03-28
  12:31:01

  10 0

  Do puki będziemy palić piecami węglowymi ,które dla niektórych mieszkanców stanowią domowe spalarnie śmieci przez co oszczędzają na kupnie worków to żadna ustawa śmieciowa nie pomoże i powietrze nie będzie czystsze.U mnie w sąsiedztwie wieczorami tak śmierdzi spalanym plastykiem, ze po wyjściu na dwór człowieka tak dusi ,że zaraz trzeba wracać do domu.A myślałem ,że jak wprowadzą ustawę o segregacji śmieci coś się w tym mieście zmieni .i

 • ~jedrek_1_1 2014-03-28
  12:47:52

  6 0

  Arteks, chyba tylko Wodzisław. To kwestia ukształtowania terenu. Rybnik jest jednak trochę po zadku, Wodzisław ma ogrzewanie geotermalne w budynkach komunalnych na rynku, żeby nie kopcić (to nie grzeje tak jak muł i ludziska psioczą - wiem). Nie we wszystkim można być do przodu ;)

 • ~marekm71 2014-03-28
  12:48:16

  3 0

  Arteks - Tu masz Twoje hajcowanie mułem i zdjęcie winowajcy smogu w Rybniku. Nawet ajk się palił olej w transformatorze to leciało czyste powietrze z pożaru a jak spali się gazetę w piecu to morderca i truciciel.
  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/miasta-z-najwiekszym-stezeniem-pylu-pm10/95kz7

 • ~Maniak 2014-03-28
  12:58:26

  10 0

  Dramatyczne to zdjecie ER, gora przyciemniona na ile sie dalo, a wg pseudo dziennikarzy najbardziej kopca chlodnie. Dlaczego zawsze jak ci "humanisci" pisza o zanieczyszczeniach to daja zdjecie elektrowni, z calym systemem oczyszczania spalin, taka elektrownia szkodzi mniej niz tuzin domkow jednorodzinnych jadacych na mieszance mulo-smietnikowej. Pozatym kominy nie bez powodu sa takie wysokie. Zanieczyszczenie tego miasta to glownie wina mieszkancow z ktorych duza ilosc widzi tylko koniec swojego nosa.

 • ~verdi 2014-03-28
  13:03:05

  3 0

  E tam, teraz jak już jest dramatycznie, to nawet dzieci w szkołach uczą, że "Paląc śmieci, trujesz dzieci";-) Są też dopłaty do pieców eko, niby park&ride parking przy bazylice i inne takie drobnostki. Co do niskiej emisji, samo palenie to tylko zimnymi wieczorami lub jeszcze chłodniejszymi porankami bolało wyłaniających się ryzykownie ze swoich domów przechodniów, ale w połączeniu z samochodami i specyficzną organizacją ruchu, kumulącą ten ruch w ścisłym lub niedalekim centrum, musiała dać w efekcie niechlubne podium miastu. Ciekawe, czy weźmiemy przykład z kogoś lepszego, choćby z Gdańska, ale po co daleko szukać, Tychy też są doskonałym przykładem.

 • ~Arteks 2014-03-28
  13:05:23

  0 9

  @jedrek_1_1 - wszędzie gdzie jesteś zimą w naszym regionie jest ogromny problem z paleniem i powietrzem, a smród wieczorami czy w bezwietrzne dni taki sam. W naszym województwie stacje do poboru próbek są rozmieszczone bardzo nierównomiernie i nie ma ich wszędzie ale np. w Wodzisławiu pokazują jeszcze większe zanieczyszczenie niż u nas, nie lepiej jest nawet w turystycznych miejscowościach koło Żywca czy Cieszyna czy nawet w Zakopanem... Kraków wziął sobie do serca swoją sytuację i władze województwa dały kilka lat mieszkańcom na wymianę ogrzewania. Po tym okresie nie będzie można palić węglem. Moim zdaniem to zbyt radykalne podejście, wystarczy zakazać palenia mułem, promować transport zbiorowy, a władze miast powinne zdecydowanie ograniczać ruch samochodowy w centrach miast i wszystko co się da podłączać do ciepłociągu. Mimo sceptycznych głosów na forum, zainteresowanie podłączeniem domu do PEC na spotkaniach dzielnicowych było bardzo duże. Niektórzy chcą się podłączyć z powodu wygody, niektórzy z powodu świadomości problemu. @marekm71 - bzdura totalna, elektrownia jeśli kogoś jeszcze zanieczyszcza to mieszkańców którzy mieszkają kilkadziesiąt km od Rybnika. Ale zakłady pracy muszą spełniać bardzo silne normy związane z zanieczyszczeniami nałożone przez przepisy unijne. Niestety ustawodawcy nie przewidzieli, że to domy jednorodzinne potrafią być spalarniami wszystkiego co najgorsze. Nasz smog jest wynikiem palenia byle czym i zbytniego rozwoju motoryzacji.

 • ~kokosz 2014-03-28
  13:21:20

  0 15

  Skończcie pisać o drzewach i innych pierdołach. Drzewa nie chronią przed smogiem. Dziwię się że cokolwiek w tym rybniku jeszcze w ogóle rośnie.
  Winni są górnicy i spalany przez nich węgiel, niektórzy palą nawet śmieciami.
  Skończcie palić tym dziadostwem i truć ludzi. W niemczech nie wolno palić węglem w ogóle i tak też powinno być w u nas.

 • ~kokosz 2014-03-28
  13:24:45

  2 0

  Ahhh , jeszcze statystyki.
  96% tego smogu pochodzi z niskiej emisji ( domy jednorodzinne)
  || 2% - samochody
  || 1% zakłady przemysłowe
  || 1% - inne.

  Rybnik to ciemniogród,i intelektualne dno - dlatego jest jak jest. Liczy się gruba, lans samochodem, alkohol, i głupia gadka.

 • ~minowa 2014-03-28
  13:54:52

  10 0

  Arteks - a zauważyłeś, że Kraków, Rybnik, Nowy Sącz łączy jedno - położenie w niecce czy też kotlinie ? Przeciwnie Gdańsk, czy Zielona Góra ? Czy w Nowym Sączu palą mułem ?

 • ~marekm71 2014-03-28
  13:58:44

  16 0

  Smog jest z niskiej emisji, szczególnie ten występujący w środku lata przy +30 stopniach. Wtedy wszyscy palą w domkach jednorodzinnych, aż kaloryfery są czerwone z gorąca a z kominów wali dym jak z lokomotywy.

 • ~ 2014-03-28
  15:05:31

  10 0

  A nasi urzędnicy nic o tym nie wiedzą i w dalszym ciągu wycinają drzewa !!!!! W ramach "poprawy jakości powietrza" bravo...

 • ~Afordancja 2014-03-28
  15:08:24

  1 0

  hm..chyba czas się stąd ewakuować.

 • ~ 2014-03-28
  15:15:36

  0 4

  Jak beda conajmniej palic w takich piecach to nie bedziemy w czolowce tego rankingu.https://www.youtube.com/watch?v=PzhSSXC6HVU

 • ~PEX22 2014-03-28
  15:24:25

  3 0

  Dziekujemy panie fudali ze pan o nas tak dba!!!!!

 • ~korin 2014-03-28
  16:01:13

  8 0

  marekm71: Są dni ciepłą wiosną i latem, gdy wieczorem u mnie trzeba wrócić do domu i pozamykać okna, bo sąsiedzi kopcą ogrzewając byle czym ciepłą wodę. szczególnie to wnerwia jak na dworze 30, a musisz pozamykać bo dym ci do okna leci. W kotle nie palisz tylko po to by mieć ciepło w domu, ale też by się wykąpać. A niestety niektórzy właśnie latem mówią: "Spalę troche papierów i już będe miał ciepłą wodę".

 • ~grass 2014-03-28
  16:06:44

  0 11

  Powinno się zakazać palenia węglem i mułem w domowych kotłowaniach tak jak w Krakowie. Sami się wytrujemy:(

 • ~Bavastro 2014-03-28
  16:29:31

  6 0

  Otóż problem polega na tym, że rybnickie śródmieście powinno być podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej, której w większości ulic nie ma a samo ogrzewanie nią jest na chwile obecną za drogie biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z budownictwem starym, nieekonomicznym. Swego czasu sam zainteresowałem się podłączeniem do sieci ciepłowniczej. Znając moje roczne zużycie energii cieplnej i zapotrzebowanie mocy ciepła miła Pani z PEC-u oznajmiła mi, że roczny koszt ogrzewania według obowiązującej na danym terenie taryfy wyniesie mnie prawie 11.000 zł. Do obecnej chwili pale węglem, zużywając około 8 ton na rok co daje mi cenę około 5 500zł. Mimo niewątpliwej wygody różnica w cenie jest za duża by stać mnie było na ogrzewanie budynku z PEC-u. Sądzę, że dopóki ceny z ciepłem sieciowym nie zejdą w dół mało będzie ludzi użytkujących duże budynki którzy wyrażą zainteresowanie ogrzewaniem swoich nieruchomości z PEC-u. Względy ekonomiczne jednak przeważają nad dbałością o środowisko. Widać to zresztą po ilości zainteresowanych właścicieli kamienic na podłączenie się do sieci ciepłowniczej. Miasto na swoje możliwości pomaga oferując 4000zł na zmianę źródła grzewczego na PEC, lecz jest to pomoc doraźna często wystarcza tylko na kupno i montaż samego wymiennika. Ciekaw jestem opinii fachowców czy koszty utrzymania sieci ciepłowniczych i ich towarzyszącej infrastruktury są na tyle kosztowne, że ich amortyzacja wymusza nałożenie tak wysokich opłat dla klientów.

 • ~ 2014-03-28
  18:29:29

  0 0

  Dotacje na solary i pec nic nie dadzą, bo tu ludzie będą zawsze palić węglem. Nawet zakazanie palenia mułem i flotem nic tu nie da jeżeli miasto nie zacznie dotować zakupu kotłów DS (dolnego spalania np. Czeski Dakon Dor kosztuje 2200 zł ) czyli takich do których po dorzuceniu węgla się nie kopci, a sprzedaży najzwyklejszych śmieciuchów nie zakaże. Oczywistym powinien być również zakaz sprzedaży i obrotu mułem oraz flotokoncentratami dla gospodarstw domowych pod rygorem zapłacenia wysokich kar. Do tego jeżeli do 2016 roku w kotłowni znajdzie się tzw śmieciuch gospodarz powinien zapłacić podatek od emisji CO w wysokości 7 ton węgla na rok. Zobaczylibyście wtedy efekty i nikt po roku nie pamiętał by że w Rybniku śmierdziało. Ale wybory idą i pan Prezydent nie wykona takiego ruchu bo straci stołek. A może jednak odwagi panie Adamie :)

 • ~ 2014-03-28
  19:19:55

  8 0

  Z pewnością może to mieć wpływ na skłonność do jakichś schorzeń dróg oddechowych czy alergii jeśli chodzi o Rybnik i cały Śląsk ale... nie wiem czy wiecie, że największa zachorowalność na raka w Polsce występuje w Polsce północnej w Pomorskim i Zachodniopomorskim. Czyli w regionach które uchodzą za ekologiczne. Nie chcę przez to usprawiedliwiać węglowego smrodu ale pół biedy gdyby ludzie palili tylko węglem ale spalanie butów, odzieży, starych mebli, opakowań plastikowych czy opon można porównać do zbrodni przeciwko innym ludziom i przeciw sobie. Zwracajcie proszę na to uwagę rodzicom, wujkom, dziadkom - aby nie palili niczego z tych rzeczy. Tu nie chodzi tylko o strach przed mandatem ale to są trujące wyziewy.

 • ~koralgol 2014-03-29
  01:47:56

  7 0

  fudali rusz dupe, tyle lat juz siedzisz na stolku!!!!!! WSTYD!

 • ~wiesiek3d 2014-03-29
  11:04:09

  7 0

  Kiedyś w dawnych zamierzchłych czasach gdy naszym ciemnogrodem rządził inny człowiek, na którego pomysłach i planach jadą teraz specjaliści z UM, :( wymyślono plan ogrzewania Rybnika i mieścin przyległych.
  Elektrownia w Rybolu wypuszcza tyle ciepła w powietrze że potrafi to wszystko ogrzać i to jest energia za friko, płacili byśmy tylko za przesył i infrastrukturę, myślę że było by w miarę z cenami.
  Były wtedy już do tego przymiarki żeby uruchomić takowe ogrzewanie, niestety pomysł upadł jak to w Polsce, chyba ktoś komuś coś tam......wiadomo że jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę.
  W przypadku takiego rozwiązania było by czysto i co najważniejsze tanio.
  Ale jest jedno ale ........ PEC i po sprawie.
  Tak nawiasem to wielkie piece CO ECO to i tak lipa i trzepanie kasy przez jakieś tam lobby działające na rzecz ECO ble, ble i cały bełkot o efekcie cieplarnianym...........zagrywki polityczno gospodarcze.
  Sąsiad który pali węglem zalecanym tu przez niektórych kopci z komina na czarno że nic nie widać, drugi pali flotem i z komina leci tylko lekki dymek, tak że zastanawiam się co jest gorsze a co lepsze.
  Na ogrzewanie gazowe, olejowe czy przez PEC po prostu większości nas nie stać, i nie ma co się czarować.
  Ludzie którzy mają zasobniejsze portfele już dziś palą gazem bo ich stać, sam też bym chciał mieć taką wygodę, ale nie będę se od ust odejmował żeby mieć czysty komin.

 • ~ 2014-03-29
  17:03:44

  2 0

  Aż się prosi wyciągnąć wnioski i zamiast ścinać uparcie drzewa w Rybniku, zacząć je sadzić. Wątpię, żeby kolejne pokolenia doceniły bardziej betonową płytkę niż drzewo. Wyciąć kilkudzisięcioletni drzewostan łatwo, żeby tylko jeszcze nie szczędzono funduszy na zakup odpowiednich sadzonek, by zrekompensować na ile to możliwe te straty. "Jedno drzewo produkuje w ciągu roku tyle tlenu, ile zużywa człowiek w ciągu 2 lat życia.". Ilu m3 czystego tlenu pozbawiono Rybniczan w tym roku przez wycinkę drzew w centrum miasta?

 • ~freelander30 2014-03-29
  22:20:44

  3 0

  to co się wyprawia w naszym mieście to woła o pomstę do nieba!!!!! nie dość, że mamy miasto zaczadzone smogiem to zamiast zostawić jak najwięcej drzew naszych zielonych płuc to nasz włodarz karze je wycinać?!czym my mamy tu oddychać?? tym dymem z C.O.? tu się prosi już nareszcie zmiana stołka tego człowieka!! ile mamy cierpieć jeszcze?!!!!!!!

 • ~dizers 2014-03-29
  22:39:20

  3 0

  __________a Fudali jak zwykle nic , idą wybory więc jest zajęty innymi sprawamii_______________

 • ~bolo 2014-03-30
  10:19:48

  6 0

  fudali chce wyciąć połowę lasu Królewiok na Brzezinach pod nową obwodnicę. Takie są działania ekologiczne naszego prezydenta. Gdzie są ekolodzy? Kto wydał/wyda zgodę na wycinkę drzew?

 • ~ 2014-03-30
  11:57:49

  3 0

  Jak nie usuniemy Fudalego i Kolasińskiej( ZGM) to oni usuną nie tylko drzewa ale i ludzi.Najwidoczniej ich rozumowanie kończy się na "korzyściach" typu wycinaj ac drzewa mamy pełne przychodnie,szpitale i apteki a i bezrobocie wzrasta bo i ludzi do sprzątania opadających liści nie potrzeba

 • ~dizers 2014-03-30
  12:32:11

  4 0

  niestety ~bolek123 , to już stało się faktem ,drzewa powycinane. Jedyne co możemy zrobić to usunąć Fudalego w kolejnych wyborach , ale leśne babcie i dziadki które na niego głosowały w poprzednich wyborach niech się pukną w czoło !!!

  Osobiście zauważyłem że nagle w tym roku zaczęła sie modernizacja rybnika. Gdziekolwiek , cokolwiek byle było widac że prezydent coś robi ............. śmieszne że tylko w roku wyborczym.

 • ~Arteks 2014-03-30
  19:56:40

  0 1

  @dizers - modernizacja Rybnika to trwa od lat. Co najwyżej możesz stwierdzić, że Fudali wreszcie wziął się za Śródmieście właśnie w roku wyborczym. A co do tego, że nic nie możesz zrobić. Możesz! Zostań ekorebeliantem i zamiast pisać komentarze bez sensu - zacznij sadzić drzewa i kwiatki jak we Wrocławiu: http://www.tvn24.pl/wroclaw,44/sadza-drzewa-bo-urzednicy-je-wycinaja-ekorebelianci-walcza-o-zielen-miejska,411646.html

 • ~bgm_cars 2014-03-30
  21:59:50

  5 0

  ja się tam nie znam na ciepłownictwie ale patrzę na te chłodnie kominowe elektrowni i nie mogę zrozumieć dlaczego tego ciepła nie można odzyskać i zatrudnić do ogrzewania miasta? Wie ktoś może?

 • ~wiesiek3d 2014-03-30
  23:06:42

  0 2

  Arteks zmień dilera bo to co bierzesz bardzo Ci szkodzi.
  bgm_cars, Ty potrafisz coś przeczytać zanim coś napiszesz ?

  Dawno już wiadomo że włodarze naszego miasta są do dupy i korzystają z inwestycji cudzych firm żeby wyremontować 100 m drogi ( budowy sklepów i hurtowni).
  Jest tylko pytanie co dalej i kto w zamian za nich ???

  Czy ktoś z kontrkandydatów ma jakiś program czy tylko propagandę.
  Puste słowa to mi już wyłażą d.....ą

 • ~Verbatim 2014-03-31
  21:53:26

  1 0

  Wedlug mnie wycinanie drzew to najgorsze co może być , rozumiem trzeba rozbudowywac miasto, ale bez przesady w samym centrum jest praktycznie niewiele drzew, a poza miastem sa lasy i wgl, Problem smogu polega na tym że jesteśmy tak położeni na śląsku i tego nie zmienicie możemy tylko sobie polepszyć życie, a nie je utrudniać jak zawsze to wygląda. Poprostu starzejemy się mamy coraz więcej lat i im starsza osoba potzrebuje więcej ciepla poprzez ogień w piecach. Młodzi uciekaja za granice bo ich tutaj nic nie trzyma.

 • ~kretek 2014-04-01
  12:40:42

  0 0

  a wbrew temu co się wydaje ER ma znacznie dla smogu. A właściwie duże znacznie ma ciepły Zalew. http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:http://nauka.wiara.pl/doc/1864347.Zabija-nas-smog

 • ~hartom 2014-04-04
  20:59:26

  2 0

  Mam dosyć pieprzen... polityków i dziennikarzy rybnik.com o smogu w Rybniku, gdzie jesteście jak UM bezmyślnie wycina drzewa? Jestem mieszkańcem Rybnika mój piec przyczynia się do wydzielania szkodliwego smogu i jeszcze długo będzie. Opalam węglem czasem mułem, jak zabranie mi środków zacznę opalać śmieciami. Nie z powodu że zdrowie, czyste powietrze czy ochrona środowiska nie leży mi na sercu tylko dlatego by nie zamarznąć. Jak miałbym inne wyjście i było by mnie stać wierzcie mi od razu bym wywalił piec C.O. Niestety w Polsce tylko można karać i straszyć, ale obywatelowi nie da się innych rozwiązań. Dopóki doputy nie będzie innego tańszego i bardziej proekologicznego rozwiązania niż węgiel sytuacja się nie zmieni. I prośba do redaktorów rybnik.com dajcie sobie siana albo zapewnijcie inne przyjazne dla środowiska i kieszeni rybniczan rozwiązanie!!!!!

 • ~don70 2014-04-06
  16:09:19

  0 0

  Dużo gadania o spalaniu śmieci , mułów a może zastanowić się nad podłączeniem całego Rybnika wszystkich kamienic i domów prywatnych do ogrzewania miejskiego. Zamiast dopłacać do zmiany ogrzewania na gazowe czy olejowe które jest bardzo drogie w utrzymaniu dajcie ludziom dofinansowanie i możliwości podłączenia się do sieci ciepłowniczych i smog zniknie.

 • ~przykopa 2014-04-07
  09:30:09

  4 0

  Według GW straż miejska została wezwana z powodu smrodu wydobywającego się z komina ze spalanych śmieci. Po przyjeździe na miejsce udowodniono spalanie gąbek skór , tkanin i innych odpadów tapicerskich w kotłowni jednej z plebanii. Proboszcz tej parafii czuje się niewinny i twierdzi że jest to zemsta sąsiedniej dyrektorki przedszkola , z powodu nagłośnienia przez niego afery Gender.Według informacji GW posądzana osoba o zgłoszenie do SM nie przyznaje się do tego by to ona zgłosiła.Twierdzi jednak że w całej okolicy śmierdziało potwornie.Pytany o ten fakt rzecznik kurii biskupiej twierdzi że o tym fakcie nic nie wie, ale spalanie śmieci jest grzechem.Zaś osoby duchowne powinny świecić dla innych przykładem :)

 • ~przykopa 2014-04-07
  09:37:52

  3 0

  link do sprawy
  http://wiadomosci.onet.pl/slask/rybnik-proboszcz-uwaza-ze-dyrektorka-przedszkola-msci-sie-za-gender/7y580

 • ~hardmark 2014-04-07
  21:13:49

  4 0

  A co chcieliście? Skoro proboszcz spala w piecu śmieci.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Chcecie powrotu Kabaryjtonu na stadion miejski w Rybniku?
Oddanych głosów: 421